/ پرستاری / شایع‌ترین بیماری‌ های چشم 3
آنچه در این مقاله می‌خوانید

۲۰. بیرون زدگی

بیرون زدگی چشم از حدقه شرایطی است که کره چشم از کاسه چشم بیرون زده و برآمده به‌نظر می‌آید. بیرون زدگی چشم از حدقه معمولا نشان دهنده‌ی بیماری غده‌ تیروئید است و بیماری گریوز نیز شایع ترین علت بیرون زدگی چشم از حدقه است. بیرون زدگی چشم از حدقه، با خطر بالای ابتلا به التهاب ملتحمه همراه است. با بیرون زدگی به ندرت فشار به عصب بینایی یا شریان افتالمیک (چشمی) رخ می‌دهد، که در نهایت ممکن است بر روی بینایی تاثیر بگذارد و منجر به نابینایی شود.

در صورتی که فکر می کنید چشم تان ورم کرده، یا علائم بیرون زدگی از چشم را دارید، بهتر است سریع‌تر با چشم پزشک مشورت کنید.

چشم برآمده یا از حدقه بیرون زده از نشانه‌های اختلال تیروئید است.

۲۱. خستگی چشم

هرکسی که ساعت‌ها مطالعه می‌کند، با کامپیوتر کار می‌کند یا مسافت‌های طولانی را رانندگی می‌کند، حتما این بیماری شایع چشم را تجربه کرده‌است. چشم‌ها خسته می‌شوند و نیاز به استراحت دارند، درست مانند هر قسمت دیگری از بدن شما. خسته شدن چشم می‌تواند از عوارض دیگر بیماری‌ها مثل دوربینی، خشکی چشم و یا حتی سردرد هم باشد.

علائم اصلی خستگی چشم شامل قرمزی، دوبینی،‌ تاری دید،‌جشمان مرطوب و یا حس گرما است در زمانی که چشم‌ها را می‌بندید. اگر احساس می‌کنید چشمان شما خسته است، به آن‌ها استراحت دهید. اگر بعد از چند روز هنوز خسته هستند، با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که مشکل دیگری نیست.


۲۲. آلرژی چشم

آلرژی شدید چشمی ممکن است باعث آسیب به چشم شود و بینایی را تهدید کند. این بیماری می‌تواند باعث التهاب مزمن شود و برای همیشه به قرنیه آسیب برساند. علل آن معمولاً حساسیت‌های فصلی، حساسیت به مواد آرایشی، داروها یا گرد و غبار است. قطره‌های چشمی بدون نسخه که حاوی آنتی هیستامین یا ضداحتقان هستند معمولا مفید هستند. اگر داروهای OTC جواب نداد، یا اگر درد، ترشح یا قرمزی شدید چشم را تجربه کردید، باید با چشم پزشک مشورت کنید.

آلرژی چشم باعث آبریزش،‌خارش و قرمزی چشم می‌شود.

۲۳. زخم قرنیه

زخم قرنیه یک بیماری شایع چشمی و از بیماری‌های قرنیه است. باکتری ها، ویروس ها یا قارچ ها می توانند باعث ایجاد زخم قرنیه شوند. افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم قرنیه هستند. افرادی که کمبود ویتامین A دارند هم در برابر زخم قرنیه آسیب‌پذیر هستند.
علائم زخم قرنیه شامل درد، قرمزی شدید، حس خراش یا وجود شی خارجی در چشم، حساسیت به نور و تاری دید است.
اگر مشکوک به زخم قرنیه هستید یا علائم زخم قرنیه را دارید و از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید. آنتی‌بیوتیک‌های با قدرت بالا و داروهای مسکن درمان‌های این بیماری هستند.

برای تشخیص زخم قرنیه حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

۲۴. قوز قرنیه

به طور معمول قرنیه (عدسی شفاف بیرونی چشم) گنبدی شکل است. اما گاهی اوقات کلاژنی که قرنیه را در جای خود نگه می‌دارد ضعیف می‌شود، در نتیجه قرنیه مخروطی شکل می‌شود. به این حالت قوز قرنیه می‌گویند.

قوز قرنیه اگر به موقع و سریع درمان نشود، باعث از دست دادن جدی بینایی خواهد داشت. درمان معمولا با عینک شروع می‌شود. لنزهای تماسی ممکن است برای تقویت قرنیه و بهبود بینایی توصیه شوند و آخرین راه چاره پیوند قرنیه است.

قوز قرنیه یعنی مخروطی شدن قرنیه.

۲۵. بلفاریت (التهاب پلک)

بلفاریت التهاب پلک‌ها و از مشکلات پلک محسوب می‌شود. التهاب را می‌توان در پلک خارجی (قدامی) یا داخلی (خلفی) مشاهده کرد و علائم آن شامل سوزش، خارش، تورم، پوسته‌پوسته‌شدن پوست در پایه مژه ها، پوسته پوسته شدن پلک‌ها، آبریزش یا تاری دید است. علل شایع بلفاریت مشکلات غدد چربی در پایه پلک‌ها، عفونت‌ها یا سایر بیماری‌های پوستی است.

به طور معمول درمان شامل تمیز کردن مکرر پلک، شستشوی سبک با استفاده از مخلوط آب و شامپو بچه است. موارد شدید بلفاریت ممکن است به آنتی بیوتیک یا استروئید نیاز داشته باشد. در این صورت به چشمپزشک مراجعه کنید.

التهاب پلک باعث آبریزش، خارش و قرمزی چشم می‌شود.

۲۶. شالازیون (کیست پلک)

شالازیون (کیست میبومین، کیست تارسال یا گرانولوم ملتحمه) التهاب یک غده کیستیک کوچک در پلک است و از مشکلات پلک محسوب می‌شود. در این حالت دهانه غده مسدود شده و غده متورم می‌شود. شالازیون‌ها با کمپرس گرم درمان می‌شوند، اگرچه در موارد نادر ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشند. اگر شالازیون شدید شود، باعث تغییر در بینایی یا پایدار باشد، ممکن است با جراحی برداشته شود.

۲۷. افتادگی پلک چشم

با افزایش سن، به دلیل جاذبه زمین، تجمع چربی در بالا و پایین پلک و کاهش کلاژن، پلک چشم به سمت پایین کشیده شده یا به‌اصطلاح افراد دچار افتادگی پلک می‌شوند. اگر افتادگی پلک مانع از باز شدن کامل چشم‌ها یا پایین کشیده شدن پلک‌های پایین می‌شود، بلفاروپلاستی یا عمل پلک گزینه درمانی شماست.

۲۸. تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) یک اختلال چشمی و از اختلالات مربوط به شبکیه است که بر روی ماکولا (قسمت مرکزی شبکیه که به چشم اجازه می دهد تا جزئیات دقیق را ببیند) تأثیر می‌گذارد. دو شکل AMD وجود دارد: مرطوب و خشک. AMD مرطوب زمانی است که عروق خونی غیرطبیعی پشت شبکیه شروع به رشد در زیر ماکولا می کنند که در نهایت منجر به نشت خون و مایع می شود. یکی از علائم اولیه AMD مرطوب این است که خطوط مستقیم موج دار به نظر می رسند.
AMD خشک زمانی است که ماکولا به عنوان بخشی از فرآیند پیری بیش از حد نازک می شود و به تدریج دید مرکزی را تار می کند. فرم خشک شایع تر است و 70 تا 90 درصد موارد AMD را تشکیل می دهد و کندتر از شکل مرطوب پیشرفت می کند.

متأسفانه، هیچ درمانی شناخته شده برای دژنراسیون ماکولا وجود ندارد. با این حال، درمان‌های فعلی مثل داروهای ضدرگ‌زایی و لیزردرمانی می‌توانند پیشرفت بیماری را کاهش دهند.
ویتامین‌های C، E، بتاکاروتن، روی و مس می‌توانند خطر از دست دادن بینایی را در برخی از بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن خشک متوسط ​​تا پیشرفته کاهش دهند.
AMD علت اصلی اختلال دائمی در خواندن و دید خوب یا نزدیک در بین افراد 65 سال و بالاتر است. در نتیجه مراجعه منظم به چشم پزشک به خصوص در سنین بالا به شدت توصیه می‌شود.

۲۹. رتینوپاتی دیابت

رتینوپاتی دیابتی (DR) یکی از عوارض شایع دیابت و از اختلالات شبکیه است که در صورت عدم درمان می‌تواند باعث نابینایی شود. قند خون بیش‌از‌حد می‌تواند رگ‌های خونی پشت چشم را تغییر دهد و از دریافت مقدار مناسب موادمغذی مورد نیاز شبکیه برای حفظ بینایی جلوگیری کند. DR در چهار مرحله پیشرفت کرده و معمولاً هر دو چشم را درگیر می‌کند.

خطرات DR از طریق مدیریت بیماری که شامل کنترل خوب قند خون، فشار خون و ناهنجاری‌های چربی است، کاهش می‌یابد. تشخیص زودهنگام DR و درمان به‌موقع، خطر ازدست‌دادن بینایی را کاهش می‌دهد.
در بیشتر موارد، جراحی لیزر می تواند از کاهش چشمگیر بینایی مرتبط با رتینوپاتی دیابتی جلوگیری کند. اما بهترین راه برای پیشگیری از رتینوپاتی دیابتی کنترل دقیق قندخون و شیوه زندگی سالم است.

۳۰. جداشدگی شبکیه

جداشدگی شبکیه یا پارگی شبکیه وضعیتی اورژانسی است که در آن شبکیه از بافت چشم جدا می‌شود. ظاهر شدن فلوترها یا شناورها و جرقه زدن و همچنین کاهش میدان دید از علائم اولیه و اصلی جداشدگی شبکیه است. در صورت بروز چنین علائمی فرد باید سریعاً به پزشک مراجعه کند زیرا احتمال از دست دادن بینایی بسیار زیاد خواهد بود.

۳۱. یووئیت

یووئیت التهاب لایه‌های میانی چشم (Uvea) است. Uvea، شامل شریان ها و وریدهایی است که ساختارهای مهم مورد استفاده در بینایی را تغذیه می‌کنند. علل یووئیت شامل آسیب به چشم، عفونت‌ها یا بیماری‌های روماتولوژیک یا التهابی است که سایر قسمت‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علامت اصلی یووئیت درد در کره چشم است. چشم قرمز به نظر می‌رسد و ممکن است متوجه تاری دید، حساسیت به نور و لکه‌هایی در بینایی خود شوید.

افراد در هر سنی می‌توانند آن را داشته باشند. در نتیجه اگر این علائم را دارید که ظرف چند روز از بین نرفته‌اند، به پزشک مراجعه کنید. درمان یووئیت ممکن است شامل قطره‌های ضدالتهاب یا آنتی بیوتیک همراه با داروهای مسکن باشد.

۳۲. مشکلات مربوط به لنز

شاید تعجب کنید اما یکی از شایع ترین مشکلات چشم مربوط به عوارض استفاده نادرست از لنز است. لنزها در بسیاری موارد به داد ما می‌رسند به‌شرطی که از آن‌ها درست استفاده کنیمد. قبل از استفاده از لنز،‌ دستان خود را بشوییدو دستورالعمل‌های مراقبتی چشم پزشکتان را دنبال کنید:

  • هرگز آن‌ها را در دهان خیس نکنید. چرا که می‌تواند احتمال عفونت را بیشتر کند.
  • اطمینان حاصل کنید که لنزهای شما به درستی گذاشته می‌شوند تا چشمان شما را خراش ندهند.
  • از قطره‌های چشمی استفاده کنید که برای لنزهای تماسی بی‌خطر هستند.
  • هرگز از محلول‌های نمکی خانگی استفاده نکنید.

اگر همه کارها را به درستی انجام داید و همچنان با لنز خود مشکل دارید، به چشم پزشک مراجعه کنید. چرا که ممکن است آلرژی داشته باشید، خشکی چشم داشته باشید یا برایتان عینک تجویز شود.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x