/ دسته‌بندی نشده / ۴ انشا در مورد سردار سلیمانی و شهادت ایشان
آنچه در این مقاله می‌خوانید

مقاله زیر شامل ۴ انشا درباره حاج قاسم سلیمانی و انشا در مورد سردار سلیمانی به صورت متن کوتاه ویژه شجاعت و شهادت سپهبد سلیمانی است. این انشا می‌تواند برای کلاس سوم تا کلاس ششم استفاده شود.

سیزدهمین روز از ماه دی روز شهادت سردار بزرگ اسلام شهید سردار حاج قاسم سلیمانی است. شهیدی که شهادتش صدای مظلومان در آسمان ابری و ظلمات این روزهای جهان بود. با چهار انشا در مورد سردار سلیمانی همراه همیشگی ستاره باشید.

انشا در مورد سردار سلیمانی

مقدمه: در این دنیای پر از ظلم و ستم یافتن فردی که در مقابل بدی‌ها قد علم کند بسیار سخت است. کسی که از هیچ دشمنی نهراسد و تنها ترسش از خداوند باشد. شجاع و دلیرانه به جنگ دشمنان اسلام و ظلم ستیزان برود و در آخر نیز جانش را در این راه فدا کند.

بدنه:

همه ما جمله معروف ما ملت امام حسینیم را شنیده‌ایم. جمله‌ای که در جای جای شهر کنار عکس سردار دلها می‌بینیم. سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی نماد رشادت و حق جویی مظلومین عالم بود. او نه تنها دل‌ها را در ایران بلکه در اقصی نقاط این کره خاکی نیز ربوده بود.

سرداری که تواضع، فروتنی و رشادت را از دوستان و یارانش در جنگ هشت ساله دفاع مقدس به یادگار برده بود. آری، چه زیباست اینگونه رفاقت‌ها. سردارها سال‌ها پس از جنگ و شهادت سرداران خرازی، همت، کاظمی و … طاقت ماندن نیاورد و به آن‌ها پیوست.

مگر آرزویی زیباتر از شهادت در راه خدا داریم. چه مناجات‌هایی را سردار دلها در بحبوحه جنگ در سوریه با خدا انجام داد و در آخر نیز به آرزویش رسید.

او مرد میدان جنگ بود. شخصی که با ذکاوت، هوشمندی و تجربه بالایش بسیاری از نقشه‌های دشمن پلید را خنثی کرد. داعشی‌ها را به درک واصل کرد و از جان و مال مردم عزیز کشورمان در خارج از مرزهای ایران دفاع کرد.

لحظه‌ای پیش خود تصور کنید اگر سردار سلیمانی و مدافعین حرم در بیرون از مرزها به جنگ با داعشی‌ها نمی‌رفتند چه می‌شد. این انسان‌های تندرو و نا اهل چه بلایی بر سر کشورمان می‌آوردند. سردار حاج قاسم سلیمانی خاری در چشم همه مستکبران جهان بود. شهادت سردار آن هم اینطور مظلومانه به همراه دوست و یار شفیقش ابومهدی مهندس افتخاری برای مردم ایران و عراق بود.

هر کسی لیاقت تشییع جنازه‌ای همچون سردار سلیمانی را ندارد.

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست

هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود

صحنه پیوسته بجاست

خرم آن نغمه که مردم بسپارند بیاد

نتیجه گیری:

خون سردار در رگ هر ایرانی جاری است. هر دشمنی که جسارت به خاک وطن نماید هر یک از این جوانان سرداری خواهند شد و به مقابله با آن خواهند پرداخت. این خاک خاک ایران است و سال‌هاست سرداران رشید همچون سلیمانی را تقدیم کرده است.

انشا در مورد سردار سلیمانی (۲)

مقدمه: اواسط دی ماه، از سال ۹۸ به بعد حال و هوای دیگری خواهند داشت. این روزها رنگ و بوی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی را به خود گرفته‌اند. شهادت یکی از بی‌نظیرترین سرداران ایران زمین که با شجاعتش در برابر دشمن، درس فداکاری به ما داد. سردار سلیمانی یک مرد آزاده بود.

بدنه:

بیش از ۱۴۰۰ سال پیش امام حسین راهی را شروع کرد که قرن‌هاست ادامه دارد. تنها ظاهر و شمایل آن تغییر کرده است. دفاع از اسلام و مقابله با عقاید نابجا از مهمترین اهداف قیام امام حسین (ع) بود. این سال‌ها سردار سلیمانی و یاران باوفایش به خوبی راه و روش امام حسین (ع) را در پیش گرفته بودند.

مقابله با داعش و دفاع از حرم زینبیه در کیلومترها دورتر از مرزهای ایران خواب را از چشم دشمنان گرفته بود.

مرد میدان جنگ کشورمان، با شجاعت و صلابتی بی همتا در وسط تیر و خمپاره، میدان داری می‌کرد. از هیچ کس و هیچ سلاحی نمی‌ترسید و با عزمی راسخ و مثال زدنی به مبارزه‌اش ادامه می‌داد.

سردار سلیمانی فردی متدین، با اخلاق و خانواده دوست بود. از چگونگی تربیت فرزندان ایشان می‌توان عشق به خانواده را دریافت کرد. او علاوه بر پدری مهربان و دلسوز برای خانواده خود، پدری معنوی برای همه مردم ایران بود. بدون شک سردار دلها زیباترین لقبی است که می‌توان به این بزرگ مرد تاریخ داد.

آرزویش رسیدن به شهادت و پیوستن به دوستانش همچون سردار همدانی بود. شهادت سردار سلیمانی به همه جهانیان نشان داد که مبارزه با ظلم و ستم ادامه دارد. شاید سردار از نظر جسمی پیش ما نباشد ولی روح بلندش در آسمان ایران همواره پرواز خواهد کرد.

مقام معظم رهبری پس از شهادت سردار سلیمانی فرمودند:

با رفتن سردار شهید قاسم سلیمانی به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او آلودند.

نتیجه گیری:

راه سردار سلیمانی همواره ادامه خواهد داشت. همانگونه که سردار گفت ما ملت امام حسینیم ما ملت شهادتیم، زیر بار ظلم نخواهیم رفت. دشمنان از هر روشی برای جلوگیری از پیشرفت ملت ما بهره می‌برند ولی ما با اتحاد و همدلی همه این نقشه ها را خنثی خواهیم کرد.

انشا در مورد حاج قاسم سلیمانی (۳)

انشای شماره یک انشا درباره حاج قاسم سلیمانی

مقدمه:

امروز تمام ذهنم را و همه وجودم را آماده کردم و بر صفحه سفید کاغذ عرضه کردم تا برای تو بنویسم. ساعت ها فکر کردم که برای تو چه بنویسم و چگونه از تو بگویم؟ برای تو که چون آب چشمه سار صاف و یکرنگ بودی و با رنگ خدایی خودت را رنگ آمیزی کرده بودی؛ آری رنگ آمیزی که نقاش عالم بر پیکره تو نگاشته بود. شگفتا که رنگ تو چقدر مصداق حرف حضرت دوست است؛

همانجا که می گوید “چنین است رنگ‌آمیزی الهی و کیست بهتر از خدا در رنگ‌آمیزی و نگارگری؟” (سوره بقره، آیه ۱۳۸). نوشتن برای تو همانند دل پاک و زلالت چه راحت است؛ تو نه با جمله های لاکچری قابل وصفی و نه با ادبیات پیچیده و لبریز از تملق، نوشتن در مورد تو باید ساده و شفاف باشد به همان سادگی که نگاهت داشت، نگاهی برگرفته از دل رئوفت، دلی که دلبری می کرد و تو را “سردار دل ها” کرده بود.

بدنه انشا درباره حاج قاسم سلیمانی

آری؛ امروز هم من، هم ذهنم و هم قلمم شرمساریم که میخواهیم از تو بنویسیم، میخواهیم دریا را در چارچوب حقیر یک مستطیل سفید جای دهیم! میخواهیم واژه های حقیر و جمله های حقیرتر را بر ریل سطرهای کاغذ به حرکت درآوریم تا از تو بنویسیم. ببخش ما را و بپذیر ترواش ناچیز اما زلال و خنک کلمات را از کوزه دل من.

تو همان خلقت نابی هستی که مایه فخر خداوندگار عالم هستی. همان آفریده ای که قطعا مصداق رضایت حق تعالی و ستایش خداوند از خلقتت هستی؛ آنجا که حتی خدا هم در ستایش آفریده های پاکی چون تو لب به اعتراف می گشاید و به خود می گوید: “فتبارک اللّه احسن الخالقین“. تو همان ثلاله پاک خدایی که بصیرت و ایمان واقعی در نگاه تو و در کردار تو موج می زد و در روزگاری که هر کس سوار بر موج هواها و هوسها به سوی ساحل عدم و پوچی سیر می کرد، تو خودت موجی بودی که هزاران انسان وارسته را به سوی مقصد امن الهی سوق دادی.

تو مالک اشتر زمان بودی، ژنرال بودی، سردار بودی و هزاران هزار لقب دیگری که هر کس به زبان خود تو را با آن خطاب می کرد. اما تمامی القابی که انسان های دنیوی برای تو ساخته بودند روح مرا از وسعت و عظمت تو شگفت زده نکرده بود. تو خود می دانستی این ها همه غل و زنجیرهایی از جنس دنیا هستند که تو و بال های تورا از رسیدن به معشوق زمین گیر می کردند.

قلب من زمانی به عشق تو تپید و وسعت و عظمت تو را درک کرد که با همه این القاب و افتخارها کانون توجه پسر بچه ای شدی که در هنگام معاشقه با معشوقت عظمت نگاه تو را و ارتباط راستین دل تو را با او درک کرده بود. آن زمان که در برابر معشوق سر به زیر بودی و خاموش در حال عاشقی بودی از قلب معصوم و بی گناه پسرکی که همان نمود پاک خدا بود بخاطر تمام عاشقی هایت گل گرفتی.

فقدان تو برای ما فقدان تمام خوبی ها بود. فقدان تو دل ما را دل ریش نکرد، بلکه روح حقیقی دل ما را از ما گرفت. تو خلاصه تمام خوبی های عالم بودی. همان روز که وداع با تو رستاخیری بود در ایران و دل دوست و دشمن برای تو دلگیر شده بود، رهبر زمانه ما چه زیبا و دلنشین حرف دل ما را سه بار در نماز بر پیکر تو و سرداران مقاومت خواندند: “اللهم انا لا نعلم منهم الا خیرا، خدایا! ما جز خیر و خوبی از ایشان ندیده‌ایم”. تو خیر و خوبی بودی، تمام دریاهای مردانگی و رودهای وارستگی از وجود مردان مردی چون تو سرچشمه می گیرند و فقدان وجود تو در دنیا چیزی جز خشکسالی و برهوت در دنیا نمی آفریند.

نتیجه گیری انشا در مورد سردار سلیمانی

سردار دل من! حاج قاسم دوست داشتنی! ژنرال سلیمانی! ببخش مرا و از من خرده نگیر. چرا که من هم از جنس دنیا هستم و برای تو در وسعت محدود دنیا نوشتم و تو را با زبان دنیوی ام صدا زدم. مقصد تمام آمال و آرزوهای تو هم پیاله شدن با معشوقت بود که با صاف شدن برای او، به آن رسیدی. تو نمود واقعی افسانه ققنوس در دنیای ما بودی؛ دشمنت فکر می کرد تو را نیست و نابود می کند اما نمی دانست که برای تو توده‌ای بزرگ از هیزم و آتش می آفریند تا تو بر آن بال بگشایی و آواز “یَآ أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّة، ارْجِعِى إِلَى‏ رَبِّکَ رَاضِیَةً مَّرْضِیَّةً ” (آیه ۲۷ و ۲۸ سوره مبارکه  فجر)

بخوانی و از آواز خویش به وجد و اشتیاق بیایی و با سوختن در آتش زیبایی بیافرینی. تو تا ابد در قلب ما زنده ای و تا همیشه سایه گسترده ات ما را از آفتاب دنیازدگی محفوظ می دارد، چرا که؛ وَلا تَحسَبَنَّ الَّذينَ قُتِلوا في سَبيلِ اللَّهِ أَمواتًا بَل أَحياءٌ عِندَ رَبِّهِم يُرزَقونَ (ای پیامبر!) هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده‌اند، و نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند. (سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۶۹)

انشا در مورد حاج قاسم سلیمانی (۴)

بسم الله القاصم الجبارین

مقدمه:

می خواستم در ارتباط با این سپهبد بزرگ انشایی بنویسم اما وقتی بخواهی که ابهت و عظمت این سردار را وصف کنی قلم از کار می افتد و زبان قاصر است . آری بزرگی ایشان را نمی شود در یک نوشته بیان کرد.شکوه و شخصیت این بزرگ مرد نه تنها ایران بلکه خاورمیانه و حتی کل جهان را حیران خود کرده بود . متاسفانه دشمن کور دل ، تاب و تحمل دیدن اینهمه اقتدار و عزت ایشان که حتی بردن نامشان کاخ های دشمن را به لرزه می انداخت نداشت و در اقدامی نابخردانه اوج حماقت و دیوانگی خویش را نشان داد و نه تنها سردار سلیمانی را به شهادت رساند بلکه همزمان قلب هشتاد میلیون ایرانی را به درد آورد.

بدنه:

نسیم می وزد و شاخه های درختان در این زمستان تلخ ، رقص مرگ سر می دهند و مردم داغدار ایران زمین در غم از دست دادن پدرشان می گریند، گویا این ماتم تمامی ندارد .

سایه حضور پربرکت ایشان هنوز نیز در کل منطقه باقی است و صد البته یاد و خاطره مبارکشان تا ابد در دلها و قلبهای مردم ایران باقی خواهد ماند و به راستی که لقب سردار دلها برازنده ایشان است.نام ایشان نه تنها در قلب تک تک مردم ایران بلکه در تمامی صفحات کتابهای تاریخ این ملت نیز حک خواهد شد.و همچنین مطابق با آیه شریفه قرآن: ( و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل ا… امواتا بل احیا و عند بهم یرزقون ) ایشان همواره در میان ما حاضرند و روح مبارکشان نیز همچنان حافظ این مملکت خواهد بود .

سردار قاسم سلیمانی در تمامی جبهه های حق علیه باطل در خط مقدم حضور داشت و گویی به استقبال شهادت می رفتند و سرانجام به آرزویشان نیز رسیدند.در طول عمر با برکتشان حتی یک لحظه هم از اشتیاقشان به خدا و دفاع از میهن کم نشد .

سخنان قاطع و متین که لرزه بر وجود دشمن می انداخت، نگاه نافذ و دقیق و جسارت و صلابت و قدرت ایشان زبانزد خاص و عام بود. شجاعت این مرد در مبارزه بی نظیر بود.غرور این ژنرال امنیت را برای کشورمان به ارمغان آورده بود و یقینا هیچ عزتی بالاتر از شهادت برایشان یافت نمیشد.

رایحه خوش امنیت در فضای مملکتمان عطرآگین شده است و هیچ ابرقدرتی نمی تواند به سرزمین ما دست درازی کند و ما همه اینها را مدیون ایشانیم. آقایی و بزرگواری شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی که کلکسیونی از عناوین و افتخارات را در پرونده اش دارد آنجایی بیشتر مشخص می شود که وصیت میکند روی سنگ قبرش فقط بنویسند سرباز وطن !

نتیجه گیری:

شخصیت والای سردار سلیمانی بر هیچکس پوشیده نیست،به راستی که او یکی از بهترین الگوها و سرمشق برای جوانان و نسل امروزی ماست،باشد که ما نیز راه ایشان را با قدرت هرچه تمامتر ادامه دهیم و در مسیر مبارزه با استکبار دریغ نورزیم و گرچه دیگر فرد بزرگی همچون ایشان دیگر تکرار نخواهد شد اما راه و روش خود را به او و ویژگی هایی همچون رشادت،عزت نفس و دلاوری و…نزدیک و نزدیکتر کنیم تا هم خودمان به رستگاری بینهایت برسیم و هم از ایران عزیزمان با جان و دل حمایت کنیم . . .

منبع:

1

انشا درباره حاج قاسم سلیمانی

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x