/ بیماریهای عفونی / کرم حلقوی در بدن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

کرم حلقوی در بدن – Ringworm (Body)

کرم حلقوی یک عفونت شایع است در اثر عوامل قارچی ( درماتوفیت)، قارچ های میکروسکوپیکی که  در سطح پوست زندگی می کنند. این عوامل خارش و زخم های حلقوی روی پوست ایجاد می کنند. درمان با داروهای ضد قارچ معمولا به بهبود این وضعیت کمک می کند.

علائم کرم حلقوی در بدن
زخم های حلقوی بر روی پوست، همراه با پوسته ریزی و خارش


انتظارات
بیشتر عفونت های قارچی حلقوی در مدت یک ماه بهبود  می یابد. این ضایعات بسیار مسری است و برای پیشگیری از عفونت مجدد باید وضعیت بهداشتی مناسب باشد.

عوامل خطر
هوای گرم و مرطوب
تماس مستقیم با فردی که مبتلا به این عفونت است.
ضعف ایمنی
سوء تغذیه
پیشگیری
این بیماری بسیار مسری است. بهترین راه برای پیشگیری از این عفونت، ممانعت از تماس فیزیکی با فرد مبتلا  است. پس از تماس با فرد مبتلا در زمان ورزش، باید بدن شسته شود و کاملا خشک شود.  اگر این عفونت مجدد عود کرد، تمام اعضای خانواده باید به طور منظم از نظر نشانه های این عفونت بررسی شوند.

درمان کرم حلقوی در بدن
داروهای ضد قارچ موضعی معمولا برای برطرف شدن عفونت های کوچک کافی است. پزشک ممکن است داروهای ضد قارچ قوی تجویز شده را توصیه کند، به صورت موضعی و یا فرم خوراکی برای عفونت های وسیع تر.

مراقبت شخصی
برخی از انواع این عفونت خودبخود برطرف می شود. داروهای ضد قارچ موضعی بدون نسخه هم در این مورد موثر است. می بایست این داروها هر روز برای حداقل ۱ هفته بعد از برطرف شدن زخم ها استفاده شود. داروهای موثر در این بیماری شامل میکونازول ۲ درصد، کلوتریمازول ۱ درصد، بوتنافین ۱ درصد و یا تربینافین ۱ درصد است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود
اگر  ضایعات این عفونت  با استفاده از داروهای ضد قارچ بدون نسخه برطرف نشود، باید به پزشک اطلاع داده شود. ممکن است داروهای ضد قارچ تجویزی قوی تری نیاز باشد.

سوالاتی که ممکن است از پزشک پرسیده شود
آیا سایر اعضای خانواده من هم باید از نظر این عفونت بررسی شوند؟
آیا داروهای ضد قارچ بدون نسخه موثر است؟
آیا پزشک باید داروهای قوی تری تجویز کند؟
چه مدت باید این داروها استفاده  شود؟
چه زمانی این عفونت برطرف می شود؟
برای پیشگیری از عود این عفونت چه باید کرد؟
تشخیص
پزشکان معمولا با مشاهده ی این ضایعات، عفونت را تشخیص می دهند. پزشک ممکن است از ضایعات نمونه بردارد و در زیر میکروسکوپ آن ها را بررسی کند.

این وضعیت در موارد زیر بدتر می شود
بهداشت نامناسب
پوشیدن لباس های آلوده به این عفونت
استفاده از داروهای کورتونی ( استروئیدی ) موضعی

بیماری پوستی کرم حلقوی چیست؟

اگر ناخن‌های شما دچار کرم حلقوی شوند، ضخیم و بدرنگ می‌شوند یا ممکن است شروع کنند به ترک خوردن. اگر پوست سرتان دچار کرم حلقوی شود، موهای ناحیه مورد نظر ممکن است بشکنند یا بریزند و قسمت‌هایی بدون مو روی سر ظاهر شوند.
عوامل داخلی و خارجی وجود دارند که می‌توانند احتمال ابتلا به کرم حلقوی را افزایش دهند. این عوامل شامل زندگی کردن در منطقه‌ای گرم، سیستم ایمنی ضعیف، تماس نزدیک با انسان یا حیوانی که کرم حلقوی دارد و پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان می‌شود. این قارچ‌ها ممکن است به صورت هاگ در خاک زندگی کنند. انسان‌ها و حیوانات می‌توانند بعد از تماس مستقیم با این خاک، به کرم حلقوی دچار شوند.
 

چه چیزی باعث بیماری پوستی کرم حلقوی می‌شود؟

بیماری کرم حلقوی در واقع در اثر یک کرم یا یک جور موجود زنده ایجاد نمی‌شود. بلکه ناشی از قارچی به نام تینه‌آ می‌باشد که روی بافت مرده پوست، شامل ناخن‌ها و موها زندگی می‌کند. کرم حلقوی باعث می‌شود پوست مبتلا به پینه‌هایی قرمزرنگ و خارش‌دار شود و به مرور زمان شکلی شبیه یک حلقه (یا چند حلقه) به خود می‌گیرد.
قسمت‌هایی از بدن که می‌توانند دچار کرم حلقوی شوند شامل ناخن انگشتان پا یا ناخن انگشتان دست، کف پاها، دست‌ها، زیر بغل، داخل ران‌ها یا باسن، پوست سر و ریش می‌شود.

راهکارهای خانگی برای درمان بیماری پوستی کرم حلقوی

اقدام درمانی به موقع مهم است تا این عفونت به دیگران منتقل نشود. خوشبختانه کرم حلقوی به درمان‌های خانگی خوب جواب می‌دهد.

آب و صابون
لازم است ناحیه‌ی عفونت را تا جایی که ممکن است تمیز نگه دارید تا بثورات پوستی به جاهای بیشتری منتشر نشده و قسمت مبتلا به عفونت تحت کنترل باشد.
نکته: پیش از به کار بردن راهکارهای خانگی، ناحیه‌ی عفونت را با آب و صابون خوب بشویید. بعد از دوش گرفتن، ناحیه را کاملاً خشک کنید زیرا رطوبت باعث می‌شود قارچ راحت‌تر پخش شود.

روغن نارگیل
روغن نارگیل خاصیت ضدقارچ و ضدمیکروب دارد و می‌تواند به درمان عفونت کرم حلقوی کمک کند. روغن نارگیل یک راهکار مؤثر خانگی برای درمان کرم حلقوی و دیگر عفونت‌های قارچی است. روغن نارگیل می‌تواند درمانی مناسب برای کرم حلقوی در پوست سر باشد زیرا به راحتی روی پوست سر استفاده شده و یک نرم‌کننده‌ی مؤثر و طبیعی است.
نکته: روغن نارگیل را گرم کنید تا مایع شود، سپس آن را مستقیماً به ناحیه عفونت بزنید. روغن نارگیل به راحتی جذب پوست می‌شود. این راهکار را دست‌کم روزی سه بار به کار ببرید.

سرکه سیب
سرکه سیب دارای خاصیت قوی ضد قارچ است، بنابراین می‌تواند به درمان کرم حلقوی کمک کند.
نکته: یک تکه پنبه را به سرکه سیب خالص آغشته کرده و به‌آرامی روی پوستتان بکشید. این کار را روزی سه بار انجام دهید.


زردچوبه
زردچوبه خواص گوناگونی برای سلامتی دارد، از جمله خاصیت ضدالتهابی و ضدباکتریایی. ضمناً زردچوبه یک ضدقارچ مؤثر است که جلوی رشد آن را می‌گیرد.
نکته: زردچوبه را با مقدار کمی آب ترکیب کرده و خمیر درست کنید. خمیر حاصل را به پوستتان بزنید و اجازه دهید بماند تا خشک شود. همچنین می‌توانید هر روز آب مخلوط شده با زردچوبه بنوشید تا فواید داخلی آن نیز نصیبتان شود.

روغن ارگانو
روغن ارگانو یا همان پونه کوهی می‌تواند ضد قارچ قوی‌تری نسبت به دیگر محصولات ضد قارچ موجود در بازار بوده و عفونت‌های قارچی پوست را درمان کند.
نکته: چند قطره روغن ارگانو را با یک روغن حامل مثلاً روغن زیتون یا روغن نارگیل ترکیب کرده و سه بار در روز آن را به قسمت عفونت بزنید.

روغن درخت چای
در گذشته از روغن درخت چای به عنوان ضدقارچ و ضدمیکروب استفاده می‌شده و امروزه نیز همین کاربرد را دارد. روغن درخت چای می‌تواند در درمان عفونت‌های قارچی پوست بسیار مؤثر باشد.
نکته: روزی دو یا سه بار با تکه‌ای پنبه، روغن درخت چای را مستقیماً به پوست ناحیه مورد نظر بزنید. اگر پوستتان حساس است، روغن درخت چای را با یک روغن حامل مانند روغن نارگیل رقیق کنید که آن نیز خاصیت ضدقارچ دارد.

پودر شیرین‌بیان
شیرین بیان دارای خواص ضدمیکروبی قابل توجهی است و تحقیقات نشان می‌دهد عصاره‌ی آن می‌تواند در درمان عفونت‌های قارچی مؤثر عمل کند.
نکته: یک فنجان آب را با هشت قاشق مرباخوری شیرین بیان پودر شده ترکیب کرده و آن را بجوشانید. بعد از اینکه به جوش آمد، حرارت را کم کنید تا ده دقیقه دم بکشد و خمیر مانند شود. خمیر به دست آمده را بعد از اینکه خنک شد، روی پوست بگذارید و ده دقیقه صبر کنید. این کار را روزی دو بار انجام دهید.

شامپوی ضد قارچ
گاهی کرم حلقوی روی پوست سر ایجاد می‌شود. علائم عفونت پوست سر می‌تواند شامل قسمت‌هایی باشد که مویشان ریخته و یا دچار شوره شدید، خارش شدید و کورک‌هایی روی پوس سر شده است.
نکته: اگر پوست سرتان مبتلا به کرم حلقوی شده، موهایتان را با یک شامپوی ضد قارچ بشویید.

آلوئه ورا
آلوئه ورا به عنوان یک درمان طبیعی برای عفونت‌های قارچی و باکتریایی به کار می‌رود. آلوئه ورا می‌تواند کرم حلقوی را درمان کرده و علائم خارش، التهاب و ناراحتی را تسکین دهد.
نکته: مرهم آلوئه ورا یا ژل خالص آن را به ناحیه عفونت بزنید و این کار را سه بار در روز انجام دهید.

روغن علف لیمو (لمون گراس)
روغن علف لیمو خواص ضدقارچ دارد و می‌تواند عفونت‌های پوستی با منشأ قارچ را درمان نماید.
نکته: چند قطره روغن علف لیمو را با یک روغن حامل ترکیب کرده و روزی دو بار آن را مستقیماً به پوست دچار عفونت بزنید.
 

چند سؤال و جواب درباره عفونت پوستی کرم حلقوی

آیا حیوانات می‌توانند کرم حلقوی را به انسان منتقل کنند؟
بله، حیوانات می‌توانند عفونت کرم حلقوی را به انسان منتقل کنند، خصوصاً سگ و گربه. البته گربه و سگ بزرگسال اغلب علامتی از این عفونت ندارند اما حیوانات جوان‌تر ممکن است دچار ریزش موی منطقه‌ای شوند که می‌تواند با خارش یا بدون خارش باشد.

چقدر طول می‌کشد تا عفونت کرم حلقوی برطرف شود؟
محدوده زمانی مشخصی برای درمان این عفونت وجود ندارد. عفونت کرم حلقوی در یک فرد سالم ممکن است خودبه‌خود در عرض چند ماه برطرف شود. موارد خفیف‌تر این عارضه معمولاً در عرض دو تا چهار هفته برطرف می‌شوند اما درصورتی‌که عفونت شدید باشد یا در ناخن‌ها یا پوست سر روی داده باشد، یک دوره درمان سه ماهه لازم است.

اگر عفونت کرم حلقوی را درمان نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟
عفونت کرم حلقوی در صورت عدم درمان می‌تواند منتشر شده و پوست به‌شدت تحریک و دردناک شود. تاول‌ها و ترک‌های پوستی می‌توانند به باکتری مبتلا شده و اگر چنین اتفاقی روی بدهد، احتمالاً به آنتی‌بیوتیک نیاز خواهید داشت.

منبع: تبیان

1

2

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x