/ دسته‌بندی نشده / انشا در مورد معلم و روز معلم
آنچه در این مقاله می‌خوانید

انشا در مورد روز معلم به مناسبت ۱۲ اردیبهشت روز معلم نوشته می‌شود. انشا با موضوع روز معلم به ریزموضوعات مختلفی همچون انشا در مورد مقام معلم، انشا در مورد سپاس و تشکر از معلم، انشا درباره معلم عزیزم، انشا ادبی در مورد معلم و انشا در مورد معلم تقسیم‌بندی می‌شود.

در مورد روز معلم را می‌توانید به شیوه‌های مختلف انشا بنویسید. به عنوان مثال با استفاده از کلمات ادیبانه و شاعرانه یک انشای ادبی درباره معلم خلق می‌شود. از طرفی دیگر پیش از نوشتن انشا باید تصمیم بگیرید که دوست دارید در انشای خود به چه اشاره کنید، چراکه مسلماً شما نمی‌توانید همه موارد مرتبط با روز معلم را در انشای خود بیاورید و باید بخشی از آن را انتخاب کنید.

مثلاً متن تشکر کردن از معلم، متن در مورد مقام معلم و یا حتی توصیف شهادت استاد مرتضی مطهری و روز معلم و چرایی نامگذاری روز معلم به این نام از ریزموضوعات انتخابی هستند. فراموش نکنید انشای شما حتماً سه بخش مقدمه، بدنه اصلی و نتیجه‌گیری را داشته باشد.

در مطلبی که پیش روی شماست، انواع انشا در مورد معلم با مضمون‌های مختلف نوشته شده است. از این انشاها ایده بگیرید و خودتان انشاهای زیبایی خلق کنید.

انشا در مورد معلم

معلم کلمه‌ای است که همه ما را به دوران درس و مدرسه می‌برد. خواه همچنان در حین تحصیل باشیم خواه سال‌ها از دوران مدرسه و تحصیل گذشته باشد. یک معلم آنچنان در ذهن و افکار یک دانش آموزان نفوذ می‌کند که می‌تواند مسیر زندگیش را تغییر دهد. به راستی که معلمی شغل انبیاست چرا که چراغ هدایت دانش آموزان در دوران سختی در آینده خواهند بود.

معلمی شغل و حرفه نیست، بلکه ذوق و هنر توانمندی است معلمی در قرآن به عنوان جلوه ای از قدرت لایزال الهی نخست ویژه ذات مقدس خداوند تبارک و تعالی است. در نخستین آیات قرآن که بر قلب مبارک پیغمبر اکرم (ص) نازل شد، به این هنر خداوند اشاره شده است:

اقرا باسم ربک الذی خلق، خلق الانسان من علق، اقرأ و ربک الاکرم، الذی علم بالقلم، علم الانسان ما لم یعلم.

بخوان به نام پروردگارت که جهانیان را آفرید. انسان را از خون بسته سرشت بخوان ! و پروردگارت کریمترین است همان که آموخت با قلم، آموخت به انسان آنچه را که نمی دانست.

در این آیات خداوند، خود را «معلم» می خواند و جالب این که معلم بودن خود را بعد از آفرینش پیچیده ترین و بهترین شاهکار خلقت، یعنی انسان آورده است.

روز معلم تنها یک روز برای پاسداشت این مقام الهی است. بیایید در تمام عمر سپاسگزار هر آنکس باشیم که ذره‌ای از علم و دانش خود را به ما انتقال داده است.

انشا در مورد مقام معلم

هرکدام از انسان‌ها هر شغلی که داشته باشند، از مقام و منزلت خاصی برخوردار هستند. در این میان شغلی هست که مقامش از همه مشاغل بالاتر است چرا که شغل انبیا است، بله! مقام معلم بسیار والا است.

معلم همان کسی هست که در روز اول مدرسه برای ماندن پیش آن گریه می‌کردیم و در نهایت در روز آخر مدرسه برای جدایی از آن نیز باز گریه می‌کنیم گریه روز اول برای ترسیدن و تنها ماندن پیش افراد ناشناس است و گریه آخر برای جدایی از معلمی مهربان و دلسوز که به ما علاقه بر آموزش و علم آموزش و ایثار و فداکاری و مهربانی و از خود گذشتگی داد.

معلم که به ما درس زندگی داد. زندگی‌ای که سراسر فراز و نشیب‌هایی دارد که تنها با یادگیری و آموزش و تجربه دیگران می‌توان آن را سپری کرد که معلم بهترین آموزش دهنده این موضوع است.

معلم مادر دوم همه دانش آموزان است.

برای دانش‌آموزانی خود ناراحت می‌شود و در کنار آن همراه آنها خوشحال می‌شود. همچنین کودکی با آنها بازی می‌کند و هنگام مریضی آنها برایشان مادری می‌کند و دلواپس و نگران آینده دانش آموزان یا معلم پرورش دهنده همان کودکی است که در آینده نقشی مهم در جامعه ایفا می‌کند و به گونه‌ای آینده سازی مملکت خویش هست.

معلم به دانش‌آموزان یاد می‌دهد که چگونه در زندگی فردی مفید باشند و با تلاش و کوشش باعث پیشرفت جامعه خود شوند. او دانش‌آموزان را با دنیای بزرگ آشنا می‌کند و تاریخ گذشتگان را به آنها می‌آموزد تا از آن درس عبرت بگیرند و آنها را با کوه‌ها و دریاها آشنا می‌سازد تا استقامت و عظمت را بیاموزند.

انسان‌ها در طول زندگی احتیاج به یک معلم و راهنما دارند تا شمع راهشان گردد و آنها را از نادانی و جهل دور سازد. به همین سبب معلم شغل انبیا بوده و شغلی مقدس است و همه ساله روز ۱۲ اردیبهشت را به مناسبت روز معلم جشن می‌گیرند تا از معلم خود سپاسگزاری کنند. من نیز در پاس داشتن مقام معلم این روز را به همه معلمان تبریک می‌گویم.

انشا در مورد معلم

با کشیدن نقاشی روز معلم و تقدیم آن به معلم عزیز این روز را برای فرشتگان زمینی خاطره انگیز تر نمایید.

انشا در مورد روز معلم ادبی

درس معلم گر بود زمزمه محبتی
جمعه به مکتب آورد طفل گریزپای را

انشای امروز در مورد روز معلم و درباره موضوعی بسیار بااهمیت است، چراکه روز معلم روزی برای قدردانی از یکی از انسان‌های مهم زندگی ما است.
معلم‌ها دقیقاً همان کسانی هستند که با دقت و مواظبت جوانه ذاتی انسان را می‌پرورانند و راه درست را به او نشان می‌دهند و زمانی که او را به درختی مقاوم تبدیل کردند، در مسیر اصلی خود رها می‌کنند تا بارور شود. معلم‌ها سرشارند از حس عشق و محبت و صبر و استقامت. مانند مادری مهربان کودک را نوازش می‌کند، به او درس می‌دهد و او را بزرگ می‌کند.

معلم گاهی مانند پدری سخت گیر دانش‌آموز را به جلو هل می‌دهد و گاهی او را مورد سرزنش قرار می‌دهد و آنگاه که کودک بزرگ شد و پا گرفت و راه افتاد در گوشه‌ای می‌نشیند و اوج گرفتن او را تماشا می‌کند، معلم‌ها همان پیله‌ای هستند که به دور کرم ابریشم می‌پیچند و آن را در قنداق خود و در آغوش خود نگاه می‌داند، دقیقاً مانند سپری در مقابل سرما و گرما و در مقابل سختی‌ها حفظ می‌کنند و آنگاه کرم که بال گرفت و بال‌های رنگارنگ خود را گشود از پروانه جدا می‌شود و اوج گرفتن او را نظاره می‌کند.

معلم‌ها دل بسیار دریایی و بزرگی دارند،

هر سال مجبورند تکه‌ای از وجود خود را رها کنند و او را به دیگری بسپارند، مگر اینطور نیست که معلم‌ها هر بار به هر دانش آموز قسمتی از وجود خود را تقدیم می‌کنند، از خود به آن‌ها محبت و عشق، نوع دوستی، فداکاری و ایثار را ایثار می‌کند؟
و در نهایت بعد از گذر سال‌ها، زمانی که تمام وجود خود را صرف کودکانش کرد و هربار بخشی از جوانی‌اش را به آنها بخشید و زمانی که آن‌ها را جوان و بزرگ ساخت و خودش پیر و چروکیده شد در حالی که همه کودکانش او را ترک کرده اندو هر کدام به سمت زندگی خود رفته اند. آیا معلمی شغل انبیاء نیست؟
و این همه که گفتم گوشه‌ای از دلایل اهمیت روز معلم بود و هر دانش‌آموز باید روز معلم را ارج بنهد.

انشا در مورد روز معلم

با مطالعه مقاله “انشا در مورد اگر معلم نگارش بودید!” از آن ایده گرفته و انشاهای جذاب خود را یادداشت نمایید.

انشا تشکر و سپاس از معلم

دوست دارم امروز در انشایم بگویم که چقدر به دانستن نیازمندم و شما تنها کسی هستید که می‌توانید دانایی را به من هدیه دهید. كلاس به واسطه حضور شما متبرک می شود… برترین طواف معلم سعی میان شاگرد و تخته سیاه است و این طواف زیباترین لحظه‌های زندگی‌تان را می سازد. محراب شما كلاس درس است آنجا كه معبدیست راستین برای رسیدن به افق‌های دور خدایی شدن.

معلم ای که نفس‌های شما زندگی‌ام را طراوت می‌بخشد و ساحل نگاهتان دلم را آرامش، حرفهایتان چون جواهر بر صندوقچه ذهنم به یادگار می‌ماند و پرنده ذهنتان نامه‌رسان عشق و محبت است.
ای که صفای روح هستید و صبوریتان به قامت سرو، دلتان به صافی آینه و دستانتان یاری‌گر راه‌های دشوار زندگی‌ام است با چشمانم می‌بینم که چون شمع می‌سوزید و با گوش‌هایم می‌شنوم که صدایتان آرام آرام رسم دوستی را در گوشم زمزمه می‌کند، با قلبم حس می‌کنم که تپش ثانیه‌ها را آرام کرده‌اید، که با گچ و تخته روزهای درس را برایم خاطره‌ای جاودانه می‌کنید.

که با خنده‌هایتان کوله باری از غم را از دوشم بر می‌دارید،

ای پنجره رو به دریای من، من با دروس شما با راز موفقیت آشنامی‌شوم، با آداب زندگانی انس می‌گیرم و به تماشای بهار می‌رسم.

ای که مهرتان از خورشید تابان هم تابان‌تر است، من با ضرب و حساب شما قضیه تالس را درک می‌کنم و با مساحت و حجم شما زمین را می‌شناسم. دفترچه خاطرات زندگی را با شما شناختم و می‌دانم که با یاد معلم عزیزم آن را به پایان می‌رسانم.

ای که با تمام توانایی‌هایتان تارهای وجودم را به صدا در آوردید و خواندن غزل با خدا بودن را به من آموختید و در سخت ترین لحظات زندگی، سرود سرسبزی را در وجود سرو  سرودید.

ای ساحل در سکوت مانده پرهیاهو، ای معلم عزیزم! می‌دانم گوشه‌ای از سخنان گهربارتان را با هدیه کوچک انشای تبریک روز معلم جبران نمی‌توانم بکنم اما از اعماق وجودم از ته قلبم می‌گویم: دوستتان دارم.

انشا روز معلم

خیابان بهار، کوچه اردیبهشت، پلاک دوازدهم.

این نشانی، نشانی منزل تمام معلم‌های ایران زمین است. روزی که شاید بتوان ذره‌ای از ارزش و وجود معلم را درک کرد. انشا روز معلم تقدیم به تمامی کسانی که بی منت از وجود خود به همه ما عطا کرده‌اند.

معلم واژه ای است چهار حرفی با یک دنیا معنا. شغلی بی‌نظیر که هر کسی لیاقت داشتن آن را ندارد. شاید از نظر آدم‌های پول پرست و مادی‌گرا یکی از پایین‌ترین حرفه‌ها باشد ولی از دید انسان‌های واقعی آن‌ها شایسته معلم بودن نیستند. افرادی که مانند شمع آب شده تا وجود یک نفر را روشن کنند. رفتار و کردار کودکی که با آموزش‌های درست یک معلم رشد کرده است ناخودآگاه بر تمام دنیا تاثیر خواهد گذاشت. 

امیرالمؤمنین (ع) درباره مقام معلم می‌فرمایند: به احترام پدر و معلّمت از جا برخیز، گرچه فرمانروا باشى. همین یک جمله کافی است تا به ارزش مقام معلم پی برد. 

سال‌‌های جنگ مدافعان وطن در خط مقدم می‌جنگیدند، روزهای بیماری مدافعان سلامت و در تمامی دوران مدافعان فرهنگ و آموزش. 

معلم عزیزم می‌دانم آنچنان که باید شان و منزلتتان حفظ نشده است و آنگونه که شایسته تقدیر هستید تقدیر نشده‌اید. از صمیم قلب روزهای خوب به همراه سلامت برایتان آرزو دارم. دوستدار شما دانش آموزی کوچک از سرزمین بزرگ ایران

در پایان امیدواریم از انشا روز معلم بهره برده باشید. در صورت تمایل از طریق ارسال نظر برایمان بنویسید کدامیک از انشاها بیشتر از بقیه مورد پسند شما واقع شد.

روز معلم

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x