/ دسته‌بندی نشده / مواد سازنده راکت تنیس در قسمت‌های مختلف آن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

مواد سازنده راکت تنیس، به عنوان یک ورزش پر طرفدار و جهانی یکی از مهم‌ترین عواملی است که در سلامت و بهره وری ورزشکاران در این رشته ورزشی نقش تعیین کننده ای دارد.

جنس راکت تنیس مهم‌ترین عاملی است که ماندگاری، کیفیت و کارکرد بهتر آن را تعیین می‌کند. بازی تنیس یکی از ورزش‌هایی است که به صورت گسترده در جهان انجام می‌شود. آشنایی با مواد مختلفی که به عنوان ماده اولیه در تولید راکت به کار می‌رود به شما کمک می‌کند تا یک راکت تنیس مناسب را برای خود انتخاب کنید. در این مقاله به معرفی اجزاء و مواد سازنده راکت تنیس پرداخته ایم.

مواد سازنده راکت تنیس در قسمت‌های اصلی آن

راکت تنیس از چهار قسمت اصلی زیر تشکیل شده است:

۱. سر یا هد راکت

سر راکت شامل شبکه‌ای از زه‌هایی است که به صورت متقاطع و ۴ گوشه قرار گرفته اند و توپ به این قسمت برخورد می‌کند. دو طرف این زه‌ها به یک قاب محکم می‌شوند و حالت سفتی به خود می‌گیرند و در زمان برخورد با توپ آن را به سمت مقابل پرتاب می‌کنند. این زه‌ها باید از موادی ساخته شوند که در برابر ضربه توپ مقاوم باشد و پاره نشود و بتواند به توپ ضربه بزند و با سرعت برگرداند.

۲. گلوگاه راکت

گلوگاه راکت به قسمتی از راکت اطلاق می‌شود که از قسمت خارجی هد راکت شروع شده و پس تقسیم شدن به دو تکه تا دسته امتداد می‌یابد. قسمت وسط گلوگاه به صورت تو خالی بوده و نقطه‌ای است که بیشترین انعطاف پذیری راکت را داراست.

۳. دسته راکت یا گریپ

ناحیه انتهایی شفت راکت دسته نام دارد. این ناحیه از راکت که در حین بازی توسط ورزشکار گرفته می‌شود. طول خارجی دسته راکت به طور معمول ۴ اینچ است که این اندازه برای افزایش اهرم، توسط سازندگان راکت قابل افزایش خواهد بود. گریپ نیز بخش خارجی دسته راکت بوده که در تماس با دست ورزشکار است.

۴. فریم راکت تنیس

فریم راکت قسمتی است که از دسته شروع می‌شود و دور تا دور زه‌ها را احاطه می‌کند و شکل راکت را تعیین می‌کند.

مواد سازنده راکت تنیس

مواد سازنده زه راکت تنیس

زه راکت از نظر کلفتی به سه شماره ۱۵، ۱۶ و ۱۷ تقسیم می‌شود و با افزایش شماره، ضخامت سیم یا زه کاهش پیدا می‌کند. برای سیم‌های نازک‌تر به دلیل ایجاد لرزش در زمان زدن ضربه از یک قطعه پلاستیکی به نام ضربه گیر استفاده می‌گردد. موادی که به عنوان زه برای راکت استفاده می‌شود عبارتند از:

  • نایلون
  • پلی آمید
  • بسپار‌ها (پلیمرها)

مواد سازنده فریم راکت تنیس

این قسمت در گذشته از چوب تولید می‌شد، ولی در طی سال‌های گذشته از فلزات و کامپوزیت برای تولید آن استفاده می‌شود و استفاده از چوب بسیار کمتر شده است. کامپوزیت‌هایی که برای ساخت فریم راکت استفاده می‌شوند طیف گسترده‌ای را تشکیل می‌دهند؛ که مهمترین ان‌ها شامل موارد ذیل است:

  • کامپوزیت از پایه فیبر کربنی
  • گلاس فایبر یا فایبر گلاس: ترکیبی از الیاف شیشه و مواد پلیمری
  • فیبر بور: هسته تنگستنی با رویه بور
  • آرامید فایبر: ترکیبی از پلی آمید و آروماتیک

این فیبر‌هایی که نام برده شد در ترکیب با ماتریس‌های ترموست و ترموپلاستیک تشکیل کامپوزیت می‌دهند و برای ساخت فریم راکت استفاده می‌شوند. از لاستیک‌ها نیز به عنوان رویه جذب کننده ضربه در فریم‌ها استفاده می‌گردد. استحکام و انعطاف پذیری مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک فریم مناسب باید داشته باشد. عامل مهم دیگری که در راکت باید رعایت شود وزن است. وزن عاملی است که روی خستگی بازیکن و قدرت ضربات وارده اثر دارد و در انتخاب جنس فریم باید مورد نظر قرار گیرد.

همچنین از آلیاژ‌های آلومینیوم در تولید فریم راکت به طور گسترده‌ای استفاده می‌شوند این فلز علاوه بر وزن سبکی که دارد از قیمت پایینی نسبت به کامپوزیت‌ها برخوردار است. به جز آلومینیوم، از آلیاژ‌های تیتانیوم هم در ساخت بدنه راکت‌ها استفاده می‌شود. به طور کلی راکت از جنس آلومینیوم برای افراد مبتدی و راکت گرافیتی برای افراد حرفه‌ای توصیه می‌شود. راکت گرافیتی علی رغم وزن سبک خود مستحکم هستند.

سخن آخر

باید توجه شود که راکت تنیس در انواع و اندازه‌های متفاوتی در بازار وجود دارد که هر بازیکن می‌بایست با توجه قدرت بدنی و ویژگی‌های فیزیکی خود و همچنین به سطح و سبک بازی راکتی مناسب را برای خود انتخاب کند. یک انتخاب مناسب باعث افزایش بهره وری بازیکن در زمین است.

مواد سازنده راکت تنیس_راکت تنیس

منبع:

1

مواد سازنده قابلمه بر اساس انواع آن و ویژگی‌های هر کدام

امروزه انواع مختلفی از مواد سازنده قابلمه در بازار وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به انواع فلزات مانند آلومینیوم، مس و استیل یا مواد دیگری مانند شیشه یا پیرکس اشاره کرد. در این مقاله با مواد سازنده قابلمه از جمله مواد سازنده قابلمه دسته دار آشنا خواهید شد.

قابلمه یکی از مهمترین وسایل برای پخت غذا در آشپز خانه است. قابلمه‌ها در اندازه‌های کوچک تا بزرگ در پخت و پز به کاربرد وسیعی دارند. انواع مختلف قابلمه به صورت دسته دار و بدون دسته وجود دارند و جزء لوازم خانگی اصلی محسوب می‌شوند. قابلمه‌ها به دلیل کاربردی که دارند باید از جنسی ساخته شوند که در مقابل حرارت مقاوم باشند و گرما را به خوبی از خود عبور دهند یا به عبارت بهتر رسانای گرما باشد. در این مقاله به معرفی انواع مواد سازنده قابلمه پرداخته ایم.

انواع مختلف مواد سازنده قابلمه

فلزات جزء پر کاربرترین موادی هستند که در ساخت قابلمه‌ها استفاده می‌شوند. این مواد رسانای خوبی برای گرما هستند و حرارت مستقیم باعث آسیب دیدن و سوختن آن‌ها نمی‌شوند. انواع مختلفی از فلزات برای تولید قابلمه استفاده می‌شوند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به آلومینیوم، مس و استیل اشاره کرد. همچنین قابلمه های دیگری نیز از جنس شیشه، برنج، سرامیک و یا سنگ نیز وجود دارند که هر کدام ویژگی‌های خود را دارا هستند.

انواع قابلمه

۱. قابلمه از جنس آلومینیوم خالص

ماده آلومینیوم از زمان‌های گذشته به صورت عمده برای تولید قابلمه استفاده می‌شده است و به آن قابلمه روحی گفته می‌شد. تولید این نوع قابلمه‌ها به این صورت بود که ورق‌های آلومینیوم خالص طی فرایند پرس کاری شده و قابلمه ساخته می‌شد. بعد از شکل گرفتن دسته‌ها به آن متصل می‌گردید. امروزه قسمت داخلی قابلمه‌های آلومینیومی به طور معمول با مواد مختلف روکش داده می‌شود.

۲. قابلمه از جنس آلومینیوم آلیاژی

ماده اولیه دیگری که برای ساخت قابلمه به کار می‌رود آلومینیوم آلیاژی است این نوع قابلمه گاهی به اشتباه قابلمه چدنی نامیده می‌شوند. برای تولید این محصول ماده اولیه به شکل مذاب در قالب ریخته می‌شود و پس از سرد شدن به شکل قابلمه در می‌آید. اغلب دسته قابلمه نیز در قالب وجود دارد.

۳. قابلمه از جنس مس

مس از جمله آلیاژی است که در ساخت قابلمه به ویژه به شکل سنتی استفاده می‌شود. اگرچه همواره گفته می‌شود که استفاده از قابلمه‌هایی که از فلز مس ساخته شده اند مقدار مورد نیاز مس بدن را تامین می‌کنند؛ اما مس بدن فقط از طریق مواد غذایی قابل تامین است. همچنین استفاده از طروف مسی فقط زمانی توصیه می‌شود که پوشش داخلی آن از قلع باشد.

۴. قابلمه از جنس استیل

قابلمه‌هایی که از جنس استیل تولید می‌شوند از مقاومت بالایی برخوردارند. استیل یا همان فولاد کاربرد زیادی در صنعت دارد. این قابلمه‌ها بیشتر برای پخت آش، خورشت و آبگوشت مناسب هستند.

۵. قابلمه از جنس پیرکس (شیشه‌ای نسوز)

این نوع قابلمه‌ها باعث ورود املاح معدنی به داخل غذا‌ها نمی‌شوند و از نظر سلامتی ظروف امنی به حساب می‌آیند، از این قابلمه‌ها اغلب برای پخت غذا داخل فر و مایکروویو استفاده می‌شوند.

مواد سازنده پوشش‌های داخلی قابلمه

در حال حاضر برای کارایی و استفاده بهتر از قابلمه ها، اغلب قسمت داخلی آن‌ها از مواد مختلفی پوشیده می‌شوند که مهمترین آن‌ها به شرح زیر است:

۱. پوشش تفلون قابلمه

از تفلون یا پلی تترا فلوئورواتیلن برای پوشش داخلی قابلمه‌های آلومنیومی خالص یا آلیاژی استفاده می‌شود. این ماده باعث می‌شود تا غذا هنگام پخت به قابلمه نچسبد. تفلون ممکن است بر اثر برخورد لوازم فلزی خش برداشته و کارایی خود را از دست بدهد؛ بنابرین توصیه می‌شود که از قاشق‌های چوبی و پلاستیکی برای هم زدن غذا در این نوع قابلمه‌ها استفاده شود. به دلیل مضراتی که ممکن است ماده تفلون برای سلامتی انسان‌ها داشته باشد نباید از ظروف تفلون غیر استاندارد که در کارگاه‌ها مورد بازسازی قرار گرفته اند استفاده کرد.

۲. پوشش‌های سرامیکی

پوشش‌های سرامیکی در مقایسه با تفلون از مقاومت بالاتری در برابر سایش برخوردارند. همچنین می‌توان از قاشق و کفگیر فلزی در این قابلمه‌ها استفاده کرد. مقاومت بالای این پوشش‌ها در برابر سایش باعث شده است که از نظر سلامتی بهداشتی‌تر بوده و مواد سازنده آن‌ها با غذا مخلوط نشوند. البته قابل ذکر است که پوشش‌های سرامیکی پس از مدتی خاصیت نچسب بودن خود را از دست می‌دهند.

۳. پوشش‌های گرانیتی

پوشش‌های گرانیتی مزایای پوشش‌های سرامیکی و تفلونی را با هم دارند. این پوشش‌ها باعث می‌شوند تا غذا به قابلمه نچسبیده و همچنین در مقابل سایش نیز مقاوم باشند. به این دلیل به این نوع پوشش‌ها گرانیتی گفته می‌شود، چون طرح آن‌ها شبیه گرانیت است، اما از جنس سنگ گرانیت نیستند.

سخن آخر

امروزه ظروف و قابلمه‌های تفلون به دلیل ویژگی‌های متعدد از جمله قیمت مناسب، سبک بودن، نچسب بودن و شستشوی آسان، استفاده‌های گسترده تری نسبت به سایر ظروف دارند.

مواد سازنده قابلمه

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x