/ دسته‌بندی نشده / فهرستی کامل از میوه های کم قند و پر قند
آنچه در این مقاله می‌خوانید

در این مقاله لیست میوه‌ های کم قند و پر قند را خواهید خواند. به طور کلی قند موجود در میوه‌ها طبیعی است و هیچ گونه ضرری ندارد. اما اگر به دیابت مبتلا باشید یا رژیم کم کربوهیدرات را دنبال می‌کنید حتما برایتان میزان قند میوه‌ها اهمیت پیدا می‌کند.

احتمالا شنیده‌اید که شکر موجود در میوه‌ها نباید شما را نگران کند، چون شکر طبیعی است. اما این مسئله بستگی به رژیم غذاییتان دارد، که آیا میزان کربوهیدرات و یا گلیسمی در آن مهم هست یا خیر. اگر رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌کنید، یا دیابت دارید و یا هر دلیل دیگری که باعث می‌شود به سادگی نتوانید از هر میوه‌ای استفاده کنید، آشنایی با میوه های کم قند و پر قند، می‌تواند به شما کمک کند.

قند در انواع میوه؛ میوه های کم قند و پر قند 

سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه می‌کند که بزرگسالان دو فنجان میوه و یا آب‌میوه و یا نصف فنجان میوه خشک‌شده را در روز بخورند. میزان مصرف میوه اگر رژیم غذایی کم کربوهیدرات داشته باشید یا به دیابت مبتلا باشید، متفاوت خواهد بود.
میوه‌ها شامل مواد مغذی بسیاری هستند و اگر بخواهید ولعتان نسبت به شکر را ارضا کنید، میوه بهترین انتخاب است. خبر خوب این است که میوه‌های با سطح قند پایین مقادیر زیادی از مواد مفید از جمله آنتی اکسیدان‌ها را دارا هستند. از طرفی، برخی از افراد قند را سخت تر و برخی راحت تر از سایرین هضم می‌کنند؛ و خوشبختانه میوه‌ها برای همه‌ی این افراد یک پاسخ مناسب دارند.

میوه‌ های کم قند

در میان میوه های کم قند و پر قند، این میوه‌ها کم قندترین میوه‌ها هستند:

۱. لیمو ترش

۱.۱ تا ۱.۵ گرم شکر در هر دانه لیموترش به ندرت وجود دارد. لیمو معمولا به صورت آبلیمو مصرف می‌شود، و برای شربت به آن شکر اضافه می‌شود. اما می‌توانید برای جلوگیری از مصرف شکر، یک لیمو را در یک لیوان آب بچکانید تا از خواص آن بهره‌مند شوید.

۲. ریواس

۱.۳ گرم قند در هر فنجان ریواس موجود است. اگر ریواس را از فروشگاه‌ها و در بسته بندی خریداری کنید، احتمالا شیرین شده است؛ بنابراین قبل از مصرف برچسب محصول را بررسی کنید. اما اگر ریواس را بدون بسته بندی و ارگانیک می‌خرید، می‌توانید میزان شکر افزوده شده را کنترل نمایید.

۳. زردآلو

۳.۲ گرم قند در هر دانه زردآلو کوچک وجود دارد. زردآلو در تابستان و بهار وجود دارد و می‌توانید از همه‌ی اجزای این میوه لذت ببرید. در مصرف زردآلو خشک بسیار دقت کنید چرا که همانطور که گفته شد شکر برگ زردآلو بالاست.

۴. زغال اخته

۴ گرم قند در هر فنجان. درحالی‌که این میوه به صورت طبیعی قند بسیار کمی دارد، اما ممکن است در فروشگاه‌ها کمی با شکر شیرین شوند؛ بنابراین قبل از خرید دقت کنید. اگر خودتان آن را خشک و استفاده کنید می‌توانید میزان شکر را کنترل نمایید.

۶. میوه گواوا

۴.۹ گرم شکر در هر میوه وجود دارد. شما می‌توانید این میوه را تکه کنید و با پوست مصرف کنید. بعضی این میوه را همراه با سسی شور مصرف می‌کنند. گواوا شکر کمی دارد، برخلاف سایر میوه‌های گرمسیری.

۷. تمشک

۵ گرم قند در هر فنجان. هدیه طبیعت برای کسانی که می‌خواهند میوه‌ی کم قند مصرف کنند، تمشک است. تمشک را می‌توانید به صورت خام یا همراه با سایر خوراکی‌ها نوش جان کنید. این میوه تابستان‌ها در دسترس است.

۸. کیوی

۶ گرم قند در هر کیوی وجود دارد. این میوه عطر و طعم ملایمی دارد و رنگ زیبایش در سالاد میوه بسیار لذت بخش است. همچنین می‌توانید پوست آن را بخورید.

میوه‌ هایی با قند کم تا متوسط

۱. توت فرنگی و توت سیاه

۷ گرم شکر در هر فنجان. این میوه تنها کمی بیشتر از تمشک قند دارد و انتخاب بسیار خوبی برای میان وعده، سالاد میوه و یا مواد لازم برای برخی سس‌ها و یا دسرهاست.

۲. گریپ فروت

۸ گرم قند در هر گریپ فروت وجود دارد. شما می‌توانید از گریپ فروت تازه در سالاد میوه و یا به تنهایی لذت ببرید و هر مقدار که دوست دارید شکر اضافه کنید.

۳. طالبی

در هر طالبی بزرگ ۸ گرم قند وجود دارد. این یک میوه‌ی عالی است که می‌توانید با خیال راحت مصرف کنید، میزان قند آن از خربزه کمتراست.

۴. نارنگی

۹ گرم شکر در هر نارنگی متوسط وجود دارد. میزان شکر آن از پرتقال کمتر است و برای ناهار یا تنقلات میان وعده انتخاب خوبی است.

سایر میوه‌هایی که میزان شکر متوسطی دارند شامل پرتقال، گیلاس و آلبالو، هلو، بلوبری و انگور می‌شوند.

 • میوه‌ های پر قند

۱. آناناس

۱۶ گرم شکر در هر تکه آناناس وجود دارد. بسیار خوشمزه است، اما به عنوان یک میوه استوایی، بسیار پرقند است.

۲. گلابی

به طور متوسط ۱۷ گرم شکر در هر گلابی وجود دارد. این میوه‌ی زمستانه بسیار پر قند است.

۳. موز

در هر موز بزرگ ۱۷ گرم شکر وجود دارد. آن‌ها شیرین هستند و شکر زیادی به وعده غذایی شما اضافه می‌کنند.

۴. هندوانه

در هر کیلو هندوانه، ۱۸ گرم قند وجود دارد. درحالی‌که این میوه بسیار حالتان را جا می‌آورد، اما شکر زیادی دارد.

۵. سیب

در هر سیب کوچک ۱۹ گرم قند وجود دارد. آن‌ها به راحتی می‌توانند جایگزین یک وعده غذایی شوند و نسبت به نارنگی و پرتقال پرقندتر هستند.

۶. انار

در هر انار ۳۸ گرم شکر موجود است. به طور کلی این میوه پر قند است، اما اگر مصرف آن را در هر بار به یک اونس کاهش دهید، تنها ۵ گرم از کربوهیدرات آن موثر واقع می‌شود.

۷. انبه

انبه‌ها میوه‌های گرمسیری و بسیار شیرینی هستند. در هر انبه ۴۶ گرم شکر وجود دارد.

۸. میوه‌های خشک

۶۶ گرم قند در هر فنجان کشمش و ۹۳ گرم قند در هر فنجان خرما وجود دارد. به طور کلی میوه‌های خشک شده بسیار پرقند هستند.

نگاه کلی به قند میوه ها

به طور خلاصه می‌توان میوه های کم قند و پر قند را به شکل زیر دسته بندی کرد. فهرست زیر از میوه‌هایی با قند کمتر شروع شده و به میوه‌های پرقند ختم می‌شود. 

۱. انواع توت

توت‌ها به طور کلی کم قند هستند و همچنین بیشترین میزان آنتی اکسیدان را دارند. 

۲. میوه‌های تابستانه

هندوانه، هلو، زردآلو، شلیل در رتبه‌ی بعدی هستند. 

۳. میوه‌های زمستانه

سیب، گلابی و مرکبات شیرین مانند پرتقال، از لحاظ میزان قند، متوسط هستند. (لیموترش کمترین میزان قند را دارد)

۴. میوه‌های گرمسیری

آناناس، انار، انبه، موز و انجیر شکر زیادی دارند. (میوه‌ی گواوا و پاپایا از سایر میوه‌های استوایی شکر کمتری دارند)

۵. میوه‌های خشک

خرما، کشمش، برگه زردالو، آلو، انجیر خشک و بسیاری از میوه‌ها در حالت خشک شکر بسیار زیادی دارند. آلبالو خشک و بلوبری خشک شکر کمتری دارند، مگر آنکه برای خشک کردن به آن شکر افزوده شده باشد. 

سخن پایانی

شما می‌توانید بر اساس رژیم غذایی خود میوه‌های مختلفی را انتخاب کنید. اگر به دیابت مبتلا هستید، از پزشک خود بخواهید در انتخاب میوه‌های مصرفیتان به شما کمک کند. زمانی که دلتان یک خوردنی شیرین می‌خواهد، می‌توانید بدون نگرانی به سراغ میوه‌های شیرین بروید و لذت ببرید، فقط در مصرف آن‌ها زیاده روی نکنید.

نظرات خود را از طریق بخش “ارسال نظر” در پایین همین صفحه برای ما ارسال کنید تا ما آن را با سایر کاربران ستاره به اشتراک بگذاریم.

برگرفته از: verywellfit

میوه های کم قند و پر قند

سایت ستاره

مهم ترین فواید و خواص سیر ترشی

از نظر طب سنتی، خواص سیر ترشی را می‌توان مواردی مانند خاصیت باز کنندگی عروق قلبی، اشتها آور، صاف کننده خون، بهبود در عملکرد سیستم گوارش و … دانست.

شما تا چه میزان به مصرف انواع ترشیجات مانند ترشی سیر در کنار وعده‌های غذایی خود علاقه‌مند هستید؟ سیر ترشی یکی از پرمصرف‌ترین و پر خاصیت‌ترین انواع ترشیجات در میان سفره ایرانیان است که خواص بسیار زیادی در بهبود بیماری‌های قلبی و فشار خون را داراست. در این مقاله درباره خواص سیر ترشی مطالبی عنوان شده است.

مهم‌ترین خواص سیر ترشی

همانگونه که اشاره شد سیر ترشی یا ترشی سیر دارای خواص و ویژگی‌های ارزشمندی است. البته برای دریافت خواص بی نظیر این ماده خوراکی باید در مصرف آن اصل اعتدل را رعایت کنید. از مهم‌ترین خواص سیر ترشی می‌توان به موارد زیر اشاه کرد:

 • شست و شو دهنده طبیعی مجاری صفرا و نیز دفع کننده سنگ کیسه صفرا
 • دفع سموم از کبد
 • پاکسازی خون 
 •  اشتها آور
 • کمک به هضم غذا‌های سنگین و نیز افزایش سرعت هضم 
 •  پایین آمدن کلسترول خون 
 •  خاصیت ضد عفونی کنندگی معده و محیط دهان 
 • از بین بردن آفت دهان
 • باز کننده عروق قلب قلبی
 • قطع شدن خونریزی بواسیر 
 • صاف کردن خون به طور طبیعی
 •  بهبود کارکرد روده‌ها 

خواص سیر ترشی از نظر طب سنتی

 • سیر ترشی یکی از پرخاصیت‌ترین و مفیدترین چاشنی‌هایی است که از قدیم الایام تا کنون در میان ایرانیان طرفداران زیادی داشته است
 • این نوع ترشی به دلیل ترکیب شدن طبیعت گرم سیر به همراه طبیعت سرد سرکه، با گذشت زمان طبعی معتدل به خود می‌گیرد
 • سیر ترشی از معدود ترشی‌هایی است که برای اکثر مزاج‌ها مانند مزاج بلغمی، دموی، صفراوی و سودایی کمترین عوارض را دارد
 • این ترشی بعد از ۷ سال به معتدل‌ترین وضعیت طبیعی خود خواهد رسید
 • این ترشی به عنوان ماده‌ای دارویی و غذایی در طب سنتی بسیار مورد توجه قرار گرفته است

خواص سیر ترشی چند ساله

سیر ترشی علاوه بر این که یک نوع چاشنی خوشمزه و خوش عطر است، عنوان نوعی داروی طبیعی نیز به شمار می‌آید. از جمله خواص دارویی سیر ترشی چند ساله می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • بهبود مشکلات گوارشی مانند یبوست
 • کمک به درمان بواسیر
 • پایین آورنده فشار خون
 • ضد سرطان
 • کمک به هضم غذا
 • دفع سموم از کبد
 • از بین بردن ویروس
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • پایین آورنده غلظت خون
 • ضد انعقاد خون

مقایسه خواص سیر ترشی با سیر خام

سیر خام دارای خواص بی نظیر و منحصر به فردی است اما طبیعت بسیار گرم آن باعث شده تا برای افراد گرم مزاج مانند افرادی با مزاج صفراوی توصیه نشود. استفاده از سیر خام در این گونه افراد منجر به ایجاد آلرژی و حساسیت خواهد شد. با این حال قرار گرفتن سیر همراه با سرکه برای مدت زمان طولانی در سیرترشی و تغییر در طبیعت آن باعث شده تا عوارض مصرف سیر خام برای چنین افرادی به وجود نیاید. البته ذکر این نیز نکته ضروری است که در صورت نمک فراوان در سیر ترشی، مصرف آن برای افراد دارای فشار خون بالا مضر بوده و توصیه نمی‌شود.

دیگر خواص سیر ترشی

۱. خواص سیر ترشی در بارداری

تاکنون عوارض خاصی برای مصرف سیر ترشی در حاملگی گزارش نشده است چرا که سیر و سرکه در دوران بارداری دو نوع خوراکی بی خطر به حساب می‌آیند. همچنین بررسی‌ها نشان داده است که مادرانی که در طول بارداری خود سیر را چه به صورت خام و چه به صورت ترشی مصرف کرده اند، از نظر سیستم ایمنی در سطح بالاتری بوده و سلامت و وزن جنین آن‌ها نیز بهبودی بیشتری نسبت به سایرین داشته است.

۲. دفع کلسترول، بهبود فشار خون و بیماری‌های قلبی

سیر یکی از خوراکی‌های مفید برای مبارزه با کلسترول و چربی‌های موجود در عروق قلبی است. از آنجایی که چربی‌های موجود در عروق قلبی باعث پایین آمدن سرعت جریان خون در نتیجه افزایش فشار خون خواهد شد، بنابراین متخصصان مصرف سیر را هم به صورت خام و هم به صورت ترشی به افراد مبتلا به کلسترول بالا در خون، فشار خون بالا و نیز بیماران قلبی عروقی توصیه می‌کنند.

۳. خواص سیر ترشی برای لاغری

بدن انسان برای سوخت و ساز بهتر و حذف چربی‌های مضر نیاز به مصرف ترشیجات دارد. وجود آنتی اکسیدان‌های مفید و دیگر مواد معدنی و نیز ویتامین های موجود در سیر ترشی به افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش وزن کمک زیادی می‌کند. با این وجود بهتر است به منظور رسیدن به لاغری، این ماده مفید را در کنار یک برنامه غذایی سالم و در حد اعتدال مصرف کرد چرا که مصرف بیش از اندازه آن نیز مشکلات و عوارضی را در پی خواهد داشت.

خواص سیر ترشی

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x