/ پزشکی / همه چیز درباره ورزش مفرح بولینگ
آنچه در این مقاله می‌خوانید

همه چیز درباره ورزش مفرح بولینگ

بولینگ از آن ورزش هایی است که هم تفریح به حساب می آید و هم ورزش،در این بخش سعی شده تا از تاریخچه این ورزش ،باشگاههای که در تهران وجود دارد، قوانین و احکام شرعی آن به طور مفید بررسی شود.

تاریخ بولینگ برمی گردد به مصر باستان، البته نه به این صورتی که الان می ببینید. بعد از دوران باستان خیلی ها شروع بولینگ را از آلمان می دانند. قوانین این بازی هم به صورتی که الان در همه جای دنیا بازی می کنند سال 1895 در نیویورک ثبت شده است. حالا بیش از صد سال است که بولینگ در همه دنیا قوانین خاص خودش را دارد. برای بازی کردن به جز دانستن قوانین به یک کفش و توپ احتیاج دارید.در چند سال اخیر بولینگ در ایران هم طرفدارهای زیادی پیدا کرده و خیلی ها به صورت یک ورزش حرفه ای آن را دنبال می کنند .

توپ را از روی ریل برگشت بردارید. توپ را با هر دو دست بردارید. بازو را خم کنید و به سمت مسیر ورودی بروید. بهتر است تا به مسیر ورودی نرسیده اید انگشتان را داخل سوراخ های توپ فرو نبرید چون ممکن است مجبور شوید صبر کنید تا بازی بازیکن دیگری تمام شود. این کار باعث خستگی یا عرق کردن غیرضروری انگشتان تان، بخصوص انگشت شست می شود.

نشانه گیری

بدیهی است که نشانه گیری بسیار مهم است. اگر نتوانید با توپ هدف را مشخص کنید، توپ در جای درست به پین ها اصابت نخواهد کرد.

زمان بندی و حفظ تعادل

در بولینگ مسیر ورودی به دو معنی به کار می رود:

قسمتی از مسیر اولیه قبل از فول لاین که می ایستید و توپ را پرتاب می کنید.حرکات مشخصی که در این مسیر انجام می دهید و توپ را می چرخانید تا به طرف پین ها پرتاب کنید.

تعادل بدن

تعادل بدن در واقع یکی از مهمترین عوامل حساس و سرنوشت ساز در لحظه تحویل توپ طی مسیر ورودی است. تنظیم تعادل برای جلوگیری از سقوط شما لازم است اتما باعث عدم کارایی در سه هدف اصلی مسیر ورودی می شود. هدف اول تولید انرژی است که ضمن تنظیم مجدد تعادل در بازی انرژی هدر می رود و به توپ منتقل نمی شود.

هدف دوم هماهنگی حرکات پاندونی با قدم هاست. تا زمانی که توپ را رها می کنید باید این حرکات هماهنگ و موزون باشند. اگر دوباره تعادل را برقرار کنید، حساسیت زمان به هم ریخته و برای انتقال انرژی به توپ مجبورید آن را زودتر یا دیرتر از موعد رها کنید که به پرتاب شما بستگی دارد.

هدف سوم نشانه گیری دقیق با توپ است. عدم تعادل و در واقع تغییر برای حفظ تعادل ممکن است شما را وادار کند متمایل شوید یا کلا باعث شود از مسیر منحرف شوید که در هر دو حالت شما را از نشانه گیری دقیق دور می کند و باعث می شود توپ را از سمت راست یا چپ نقطه مورد نظرتان رها کنید.

رمز موفقیت در حرکات مسیر ورودی و تحول صحیح توپ و از بین بردن عدم تعادل در حرکاتی است که نیاز به اصلاح آگاهانه دارد اما قبل از اینکه بتوانید عدم تعادل را از بین ببرید باید آنها را تشخیص دهید. مسئله این است که مغز ما به خودی خود برای برقراری تعادل طراحی شده استف بنابراین مجبور نیستیم به هر قدمی که برمی داریم فکر کنیم.

بیشتر بازیکنان بولینگ به علائمی که موجب عدم تعادل و اصلاح حرکات می شوند، آگاهی دارند و توپ در مسیری که انتظار دارند نرفته است. پس آنها به جای اصلاح علل اصلی مشکلات، با افزودن حرکاتی اضافی و غیرمعمول در حرکات مسیر ورودی، آنها را بهبود می بخشند.

متاسفانه این تنظیم معمولا عدم تعادل بیشتری را به وجود می آورد و در نتیجه اصلاح آگاهانه بیشتر می شود. این حرکات غیرمعمول و نشاندهنده گرفتاری هایی است که بعضی بازیکنان دارند. راه حل این است که به جای مبارزه آگاهانه با سیستم تعادل بدن با آن کنار آمد. گاهی به تغییرات اصلاحی ضمیر آگاه را متوجه می کند و به عدم تعادلی که لازم است از بین برود اشاره می کند.

بولینگ، رشته ای که می تواند رتبه ایران در بازی های آسیایی را به سوم برساند!

این ورزش ابتدا به عنوان بازی 5200 سال پیش از میلاد مسیح در مصر وجود داشته است. در بازی های اولیه، سنگی گرد به عنوان توپ که از بین سه قطعه سنگ مرمر انتخاب می شد، به طرف 9 سنگی که به شکل گنبد (به جای پین های امروزی) چیده شده بودند، به صورت چرخشی پرتاب می شده است.

این بازی در دانمارک با پرتاب توپ (سنگی گرد) از فاصله 60 پایی (حدود 18 متر) به سمت هدف های سنگی به جای پین انجام می گرفت. این فاصله همان 60 پایی است که امروزه به عنوان اصل اول در بولینگ 10 پین هم به کار می رود.

سال 1335 اولین باشگاه بولینگ ایران در سعادت آباد تهران با 12 خط طبق استاندارد جهانی به صورت غیراتوماتیک افتتاح شد و مورد استفاده قرار گرفت. در این باشگاه کارگری موسوم به «پین بوی» پین ها را جمع کرده و سپس می چید. اوایل سال 1342 باشگاه بولینگ پرسپولیس (عبدو) با خطوطی غیراتوماتیک تاسیس شد. در کنار آن نیز بانک سپه اقدام به تاسیس یک باشگاه بولینگ نمود. شرکت نفت نیز در برخی از مناطق جنوب چند باشگاه بولینگ راه اندازی کرد که فقط مورد استفاده پرسنل شرکت نفت قرار می گرفت.

در سال 1353 (1974 میلادی) از آنجایی که قرار بود ایران میزبان مسابقات جام جهانی بولینگ باشد، باشگاه پرسپولیس با استفاده از مهندسان شرکت AMF دستگاه های خود را مجهز به سیستم اتوماتیک پین جمع کن نمود و علاوه بر خطوط موجود 8 خط اتوماتیک دیگر نیز در طبقه فوقانی آن راه اندازی شد و ایران برای اولین بار میزبان مسابقات جام جهانی بولینگ در همین سال شد.

بعد از گذشت یک سال سالن بولینگ دیگری با 20 خط کاملا مکانیکی نصب و راه اندازی شد که این خود قابل توجه بود، چرا که این سالن در زمان خود بزرگترین سالن بولینگ در قاره آسیا بود که متاسفانه در سال 1358 دچا رحریق شد و تمامی تجهیزات آن از بین رفت.

در سال 1367 سالن بولینگ پرسپولیس مجددا بازگشایی شد و به نام مجموعه شهید چمران مورد بهره برداری قرار گرفت. در همان سال با پیگیری و همت مرحوم مجید پزنده، فدراسیون بولینگ مجددا پس از 10 سال تعطیلی فعالیت خود را آغاز کرد.س ال 1368 نیز اولین مسابقه بولینگ کشوری با حضور بیش از 40 تن از پیشکسوتان آن زمان و تعداد محدودی از افرادی که به تازگی جذب این ورزش شده بودند در تهران برگزار شد.

سال 1990 میلادی حضور ایران در مسابقات بین المللی در سطح جهانی و آسیایی پررنگ تر شد و ایران توانست سالانه یا هر دو سال یک بار جایگاه خود را به عنوان عضو کنفدراسیون آسیایی و جهانی بولینگ محکم تر کند.

از سال 1382 با همت بخش خصوصی و فدراسیون برای آشنایی هر چه بیشتر ایرانیان و بهره برداری ملی از این ورزش شاد و مفرح، باشگاه های متعددی تشکیل و مشغول به کار شدند.

باشگاه های بولینگ در تهران امروزه چه وضعیتی دارند؟

پین های فرسوده

بولینگ در سال های اخیر با تغییراتی در تکنولوژی و سیستم امتیازدهی اتوماتیک و دستگاه های پیشرفته و نورپردازی خاص به یک ورزش پرتحرک و نشاط آور تبدیل شده؛ به گونه ای که تمام رده های سنی را از نوجوان تا کهنسال مجذوب خود کرده است. خطوط بولینگ در سه سایز مختلف استاندارد، کافه بولینگ و مینی بولینگ قابل ارائه است.

تجهیزات بولینگ به چهار بخش کلی تقسیم می شود؛ قسمت های فنی دستگاه ها، زیرسازی و روکش خطوط بولینگ، تجهیزات و ادوات الکترونیکی و امتیازدهی سیستم. بخش نشستن و انتظار مراجعه کنندگان و دکوراسیون فضای داخلی سالن امتیازدهی به هر باشگاه بولینگ بسته به این چهار نوع امکانات است. در حالی که تهران کمتر اغز انگشتان دست باشگاه بولینگدارد و در حال حاضر چندتایی از آنها هم تعطیل است، بیشترشان استانداردهای لازم را ندارند.

باشگاه بولینگ چمران

در سال 1353 توسط مرحوم علی عبدو در منطقه درب دوم قلهک واقع در خیابان شریعتی و در باشگاه پرسپولیس تعداد 8 خط بولینگ مکانیکی از کمپانی AMF خریداری و نصب شد. بعد از گذشت یک سال در همان باشگاه سالن بولینگ دیگری با تعداد خطوط 20 لاین کاملا مکانیکی نصب و راه اندازی شد که این خود بسیار قابل توجه بود؛ چرا که این سالن در زمان خود بزرگترین سالن بولینگ نصب شده در قاره پهناور آسیا بود که متاسفانه سالن بولینگ مذکور در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358 دچار حریق شد و کلیه تجهیزات سالن 20 خطه از بین رفت.

مجموعه رفاهی بانک سپه

یکی دیگر از سالن های بولینگ فهال در گذشته، سالن بولینگ مجموعه رفاهی بانک سپه بود که عملا فقط جهت استفاده رفاهی پرسنل بانک سپه قرار می گرفت و تعداد خطوط آن 6 خط و ساخت کمپانی AMF بود. در حال حاضر نیز این سالن بولینگ گاها جهت استفاده پرسنل این بانک قرار می گیرد که البته جای تاسف دارد که بعد از گذشت بیش از 30 سال هنوز هیچگونه اصلاح و به روز رسانی بر روی این ماشین آلات جهت استفاده بهتر انجام نگرفته است. باشگاه بانک سپه در خیابان استاد مطهری نرسیده به خیابان شریعتی واقع شده است.

منبع :

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x