/ دسته‌بندی نشده / سنگ کهربا ؛ خواص، انواع و تشخیص سنگ اصل
آنچه در این مقاله می‌خوانید

سنگ کهربا ؛ خواص، انواع و تشخیص سنگ اصل-سنگ کهربا در حقیقت فسیل صمغ نوعی درخت است که طی سالیان زیادی سخت شده است. گفته می‌شود این سنگ برخی خواص سلامتی نیز دارد. رنگ سنگ کهربا اصل زرد و نارنجی است، اما آنچه سنگ کهربای سیاه می‌گویند در واقع شبق است که به این نام مشهور شده است.

سنگ کهربا در حقیقت اصلا یک سنگ نیست، بلکه نوعی رزین فسیل شده است. اما از آنجا که جواهرات زیبایی که از آن ساخته شده به سنگ‌های قیمتی شباهت دارد، از آن به عنوان یک گوهر سنگی یاد می‌شود.

سنگ کهربا به دلیل خواص متافیزیکی شگفت‌انگیزی که برای محافظت از روان مفید هستند بسیار محبوب است. این سنگ استرس را با کم کردن ترس‌ها و فوبیاها کاهش می‌دهد و یک سنگ گرم و دوست‌داشتنی است که می‌توانید از ان استفاده کنید. کهربا یک شفابخش قدرتمند است و به فردی که آن را به همراه دارد حس سلامتی می‌بخشد. این سنگ به تعادل احساسات، پاکسازی ذهن و آزاد کردن انرژی منفی کمک می‌کند. در ادامه‌ی این مطلب به برخی از خواصی که به این سنگ نسبت داده می‌شود و به طور کلی معرفی انواع سنگ کهربا خواهیم پرداخت.

سنگ کهربا چیست؟

کهربا یک گوهر است، اما از لحاظ سنتی یک ماده معدنی یا سنگ نیست. بلکه از صمغ درختان خاصی است که طی قرن‌های متمادی سخت و فسیل شده است. سنگ کهربا مانند یک سنگ قیمتی ارگانیک همچون مروارید یا مرجان به حساب می‌آید. کهربا بیش از هر کجای دیگر در منطقه‌ی بالتیک یافت می‌شود. جنگل‌های این بخش از شمال اروپا مقادیر انبوهی از کهربا را در دل خود نهفته دارند که هنوز هم در حال استخراج هستند.

رنگ سنگ کهربا از زرد کم‌رنگ تا نارنجی عمیق متغیر است. گاهی اوقات، قطعات کهربا دارای حشرات و جانورانی است که از دوران باستان، درون آن به دام افتاده و حفظ شده‌اند که به آن سنگ کهربا مورچه دار می‌گویند. اما غالبا بسیار شفاف و عاری از ناخالصی‌هاست. درختان برای محافظت از خود صمغ تولید می‌کنند. اگر درخت خراشیده شود یا آسیب ببیند، برای بهبود زخم صمغی تولید می‌کند. دانستن این پیش زمینه، این احساس را بوجود می‌آورد که کهربا همچنین دارای خواص درمانی برای انسان است.

خواص سنگ کهربا چیست؟

در میان خواص سنگ های قیمتی گفته می‌شود که سنگ کهربا داری خواص و مزایای بسیاری است که پوشیدن آن را مفید می‌کند. در اینجا برخی از مهم‌ترین خواصی که به این گوهر ارگانیک نسبت داده می‌شود آمده است:

۱. خاصیت اثبات شده تسکین درد

بسیاری از مردم بر این باورند که قدرت شفابخشی سنگ‌ها شایعاتی بیش نیستند. اما کهربا دارای خواص اثبات شده ‌ای در کاهش درد و التهاب است. این قدرت ناشی از اسید سوکسینیک درون سنگ حاصل می‌شود. هنگامی که شما یک جواهر مزین به کهربا را به تن می‌کنید، این سنگ به صورت طبیعی و در تماس با بدن گرم می‌شود. این افزایش دما اسید سوکسینیک را آزاد می‌کند. برای سالیان متمادی، مردم به همین دلیل سنگ کهربا را به دست نوزادانی که در حال دندان در‌آوردن بودند می‌دادند. کهربای نرم به کاهش درد و التهاب دندان‌های نوزاد کمک می‌کند. همین تکنیک برای بزرگسالان نیز عملی خواهد بود.
اسید سوکسینیک در برخی مکمل‌ها و پماد‌های موضعی برای رفع مشکلاتی مانند درد و آرتروز یافت می‌شود و سنگ کهربا می‌تواند این خاصیت قابل توجه را بدون پرداخت هزینه‌ی اضافی به شما عرضه کند. خوشبختانه، بیشترین غلظت اسید سوکسینیک در لایه بیرونی سنگ قرار دارد. این بدان معناست که جواهرات کهربایی در واقع روشی کارآمد برای انتقال خواص این مسکن‌ها به پوست شما هستند.

۲. تسکین تنش و اضطراب

اسید سوسینیک همچنین در مکمل‌هایی که برای درمان علائم یائسگی و تحریک‌پذیری مصرف می‌شوند، به کار می‌رود. به نظر می‌رسد علاوه بر کاهش تحریک‌پذیری در دوران یائسگی، این سنگ تقریبا در هر کسی اضطراب را کاهش می‌دهد. اضطراب می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که ممکن است ناشی از یک موقعیت خاص یا یک حالت کلی باشد. اما مهم نیست که چه موقع یا کجا اضطراب شما بالا می‌گیرد، سنگ کهربا می‌تواند به تسکین آن کمک کند.
هنگامی که والدین سنگ کهربا را به نوزادان کوچک برای تسکین درد دندان می‌دهند، این سنگ تنها درد را تسکین نمی‌دهد و به نظر می‌رسد که اغلب به آن‌ها کمک می‌کند آرامش خود را به دست آورند. این خاصیت سنگ کهربا نیز به علت وجود اسید سوسینیک در آن است که برخی مطالعات علمی اثرات ضد اضطرابی آن را در موش‌ها اثبات کرده‌اند.

۳. احتمال بهبود مشکلات تیروئید

کهربا در صورتی که به صورت گردنبند استفاده شود، از آنجا که به غده‌ی تیروئید نزدیک است می‌تواند به مبارزه با مشکلات مربوط به آن کمک کند. از آنجا که اسید سوکسینیک باعث کاهش التهاب می‌شود، می‌تواند به آرام کردن تیروئید ملتهب، پرکار یا کم‌کار کمک کند. همچنین اگر گلوی شما صدمه دیده است، خواص ضد التهابی و تسکین‌دهندگی این اسید می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

مشکلات مربوط به تیروئید با عوارض جانبی عدیده‌ای همراه است. تیروئید مسئول تولید هورمون‌هایی است که در بسیاری از فرآیند‌های بدن نقش دارد. زمانی که این هورمون‌ها کم‌تر یا زیادتر از حد نرمال باشند، مشکلاتی برای سلامت شما ایجاد می‌کند. برای حفظ تعادل فعالیت این غده، خوب است یک گردنبند کهربا به گردن بیاویزید.

۴. التیام سریع‌تر زخم‌ها

همانطور که گفته شد درختان برای بهبود زخم‌های خود صمغی تولید می‌کنند که در نهایت سنگ کهربا از آن حاصل می‌شود. آن‌ها طی میلیون‌ها سال در روند تکامل، شروع به تولید اسید سوکسینیک کردند که می‌تواند راحت‌تر آسیب‌ها و خراش‌ها را تسکین دهد. در انسان نیز گفته می‌شود که این خاصیت درمانی می‌تواند تعمیم داده شود.
استفاده از جواهرات کهربا در نزدیکی جراحت یا زخم ممکن است به بهبودی سریع‌تر آن‌ها کمک کند. اسید سوسینیک به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی نه تنها التیام بخشی را تسریع می‌کند بلکه از بروز عفونت در محل نیز جلوگیری به عمل میآورد. این ماده به ترمیم سلول‌های شما کمک کرده و به بدن شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از فرآیند‌های طبیعی خود را ترمیم کند.

روش های تشخیص سنگ کهربای اصل

سنگ کهربا دارای مشخصات خاصی است که از روی آن‌ها می‌توانید اصالت آن را تشخیص دهید:

  • سنگ کهربا دارای وزن خالص مشخصی است و هر یک سانتی‌متر مربع آن ۱.۰۸ گرم وزن دارد و در نتیجه روی آب‌های شور معلق می‌ماند.
  • سنگ کهربا اشتعال‌زا است.
  • سنگ کهربا در اثر سایش خاصیت الکتریکی پیدا کرده و خرده‌های کاغذ، پارچه و … را به خود جذب می‌کند.
  • در اثر مالش کهربا بوی صمغ آن آزاد می‌شود.

انواع سنگ کهربا

  • کهربای طبیعی: این کهربا به صورت طبیعی استخراج شده‌است. معروف‌ترین کهربای طبیعی، کهربای بالتیک است که همانطور که گفته شد از جنگل‌های شمال اروپا در بالتیک بدست می‌آید.
  • کهربای فشرده یا پرسی: این نوع کهربا در اثر ذوب و سپس پرس کردن ذرات ریز کهربای طبیعی حاصل می‌شود.

نکته: آنچه به عنوان سنگ کهربای سیاه شناخته شده است و بیشتر برای گردنبندهای مهره ای استفاده می‌شود، در واقع همان شَبَق یا یه انگلیسی جِت (jet) یا جِیِت (jayet) است که چون ممکن است یک بار الکتریکی شبیه به آنچه در زمان مالش کهربا القا می‌شود را تحریک کند به نام کهربا سیاه نیز شناخته شده است.

سخن پایانی

آنچه خواندید مروری کلی بر سنگ کهربا و خواص آن بود. لازم به ذکر است که اغلب خواصی که به سنگ کهربا نسبت داده می‌شوند تقریبا هیچ پشتوانه‌ی علمی نداشته و برای اثبات بسیاری از آن‌ها به تحقیقات انسانی احتیاج است. اما از آنجا که استفاده از این سنگ زینتی بسیار زیبا هیچگونه عوارض جانبی ندارد، استفاده از آن خالی از لطف نیست و می‌تواند در کنار درمان‌های پزشکی به کار رود. شما می‌توانید در رابطه با سنگ درمانی در اسلام و خواص شفابخش سنگ‌ ها نیز اطلاعات بیشتری کسب کنید. شما در این رابطه چه فکر می‌کنید؟ آیا به خواص سنگ‌های قیمتی اعتقاد دارید؟

منبع:

1

2

3

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x