/ دسته‌بندی نشده / ۷۲ جاذبه گردشگری آمریکای شمالی از معبد آزتک تا یلو استون
آنچه در این مقاله می‌خوانید

۷۲ جاذبه گردشگری آمریکای شمالی از معبد آزتک تا یلو استون-از بنای یادبود تمدن باستانی مایان ها در مکزیک گرفته تا مجسمه ی آزادی و تعداد بی شماری از پارک های ملی بی نظیر که در سرتاسر چشم اندازهای آمریکا شمالی به چشم می خورند، این منطقه سهم بزرگی از میراث جهانی را؛ چه از نظر فرهنگی و چه از نظر طبیعی به خود اختصاص داده است.

قدمت برخی از این آثار همچون مونت آلبان؛ پایتخت ویران شده ی تمدن زاپوتک به هزاران سال پیش برمی گردد و برخی دیگر همچون خانه و استودیوی معماری به نام لوئیس باراگان که در سال 1948 ساخته شده مدرن تر هستند. باقی آثار اساسا تاریخ مشخصی ندارند و پدیده های طبیعی و تدریجی زمین شناسی و شاهکارهایی طبیعی محسوب می شوند که پیش از به وجود آمدن انسان موجودیت پیدا کرده اند و شاید تا پس از از بین رفتن نسل انسان ها هم همچنان باقی بمانند.

شناسایی میراث های جهانی در سال 1972 آغاز شد؛ وقتی که یونسکو؛ نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد تصمیم گرفت نه تنها به تکریم دیدنی های جهان بپردازد، بلکه از آنها نگهداری نیز بکند.

در وب سایت یونسکو در مورد این دیدنی ها چنین توضیحی داده شده:” مناطقی به بی نظیری و گوناگونی طبیعت وحشی سرنگتی در آفریقای شمالی، اهرام ثلاثه ی مصر، دیواره ی بزرگ مرجانی در استرالیا و کلیسای جامع باروک آمریکای لاتین در کنار هم تشکیل دهنده ی میراث جهانی هستند. آنچه که مفهوم کلی میراث جهانی را منحصر به فرد کرده است، جهانی بودن آن است. میراث های جهانی به همه ی مردم جهان تعلق دارد، فارغ از اینکه در کدام منطقه ی جغرافیایی واقع شده اند.”

هر سال، فهرست این میراث طولانی تر می شود. تا جولای 2017 این فهرست 1073 منطقه را در 167 کشور شامل می شد. اما این ترس نیز وجود دارد که خیلی زود این فهرست کوتاه تر شود. با تغییرات آب و هوایی برخی از این مناطق در معرض تخریب قرار خواهند گرفت؛ خواه در اثر بالا آمدن سطح آب دریا، خواه در اثر تغییرات دمایی و خواه در اثر غارت افرادی که به دنبال منابع بیشتری هستند.

این گالری با استفاده از تصاویر زیبا و اطلاعات مختصر و مفیدی به هر 72 جاذبه گردشگری که در آمریکا شمالی واقع شده پرداخته و آنها را مرور کرده است؛ به اضافه ی تاریخ ثبت هرکدام در فهرست یونسکو.

در این میان مکزیک با داشتن 34 جاذبه گردشگری ثبت شده (27 جاذبه گردشگری فرهنگی، 6 جاذبه گردشگری طبیعی و 1 جاذبه گردشگری ترکیبی) رکورد سایر کشورهای آمریکای شمالی را شکسته است. آمریکا و کانادا به ترتیب میزبان 23 و 18 جاذبه گردشگری هستند که اکثریت آنها میراث طبیعی محسوب می شوند. این کشورها در مقایسه با کشورهای دیگر همچون ایتالیا و چین که به ترتیب میزبان 53 و 52 جاذبه گردشگری ثبت شده هستند، کمرنگ تر می نمایند.


1-
پارک ملی یوسمیتی، کالیفرنیا، آمریکا (1984):

” پارک ملی یوسمیتی در قلب کالیفرنیا آرمیده است. این پارک با دره های رقصانش، آبشارهای بی شمارش، دریاچه های کوچکش، قله های گنبدی شکل خوش تراشش و یخ رفت ها و دره های U شکلش منظره ای بی نظیر از انواع گرانیت های تشکیل شده در اثر انجماد را در معرض دید می گذارد. در ارتفاع 2000 تا 13000 پایی این منطقه می توان مجموعه ی جامعی از گیاه ها و حیوانات بومی را نیز مشاهده کرد.” (یونسکو)


2-
پارک ملی گرند کنیون، آریزونا، آمریکا (1979):

” گرند کنیون که بوسیله ی رود کلورادو شکل گرفته است (با حدود 1500 متر عمق) خاص ترین گلوگاه جهان محسوب می شود. این گلوگاه در میانه ی پارک ملی گرند کنیون در آریزونا واقع شده است. چینه های افقی این گلوگاه تاریخچه ای از زمین شناسی دو بیلیون سال گذشته را ارائه می دهد. همچنین در این منطقه آثاری از دست بردن انسان در طبیعت وحشی پیش از تاریخ نیز دیده می شود.” (یونسکو)


3-
پارک استانی و ملی ردوود، کالیفرنیا، آمریکا (1980):

“پارک ملی ردوود منطقه  ای متشکل از کوهستان های ساحلی است که مرز اقیانوس آرام در قسمت شمال سان فرانسیسکو را تشکیل می دهند. این منطقه پوشیده از درختان ساحلی بی نظیر ردوود (چوب قرمز) است؛ بلندترین و شگفت انگیزترین درخت جهان. حیات وحش این منطقه، چه در بخش آبی و چه در بخش خاکی شگفت انگیز است و از آن میان می توان به شیرهای دریایی، عقاب سرسفید و پلیکان قهوه ای کالیفرنیایی که در معرض انقراض است اشاره کرد.” (یونسکو)

4- پارک ملی اورگلیدز، فلوریدا، آمریکا (1979):

” این منطقه را که در راس جنوبی فلوریدا واقع شده اینطور توصیف می کنند “رودخانه ای از علف که به طرز نامحسوسی از زمین های پشت ساحل به دریا می ریزد”. تنوع بی نظیر موجودات آبی ساکن این منطقه، آن را به مکانی مقدس برای زندگی تعداد بیشتری از پرندگان و خزندگان و همچنین نوعی گاو یا نهنگ دریایی در معرض انقراض تبدیل کرده است.” (یونسکو)

5- پارک ملی مسا ورد، کلورادو، آمریکا (1978):

” فلات مسا ورد در جنوب غربی کلورادو با ارتفاع بیش از 2600 متر محل اصلی زندگی قوم باستانی پابلو ایندین بوده که بین قرن 6 تا 12 پس از میلاد ساخته شده است. 4400 مکان در این منطقه شناسایی شده، از جمله روستاهایی که در راس فلات مسا ساخته شده اند. همچنین در این منطقه سکونت گاه های صخره ای به چشم می خورد که تماما از سنگ ساخته شده اند و بیش از 100 اتاق دارند.” (یونسکو)

6- مجسمه ی آزادی، نیویورک، آمریکا (1984):

“این برج یادبود که در پاریس توسط مجسمه سازی فرانسوی به نام بارتولد به همراهی و کمک گوستاو ایفل (که مسئولیت طراحی قالب فلزی آن را برعهده داشت) ساخته شده، هدیه ای بود که در صدمین سالگرد استقلال آمریکا از طرف فرانسه به این کشور اهدا شد. این مجسمه که در سال 1886 از آن پرده برداری شد، در ورودی بندرگاه نیویورک نصب شده و از آن زمان تا به حال به میلیون ها نفر از کسانی که به آمریکا مهاجرت کرده اند خوشامد گفته است.” (یونسکو)

7- مونتیسلو و دانشگاه ویرجینیا در شارلوتزویل، ویرجینیا، آمریکا (1987):

“توماس جفرسون (1826-1743) نویسنده ی اعلامیه ی استقلال آمریکا و سومین رئیس جمهور این کشور یک معمار بااستعداد ساختمان ها نئوکلاسیک نیز به شمار می رفت. او مونتیسلو (1809-1769)؛ خانه ی روستایی اش و “دهکده ی آکادمیک” ایده آلش (26-1817) را طراحی کرده است که همچنان قلب دانشگاه ویرجینیا محسوب می شوند. استفاده ی جفرسون از نوعی لغتنامه ی معماری بر اساس دوره ی عتیق و کلاسیک نمادی است از الهام پذیری از جمهوری نوین آمریکا به عنوان وارث سنت اروپایی و نوعی سنجش فرهنگی که از هر کشور بالغی انتظار می رود.” (یونسکو)

8- پارک ملی حفره های کارلزبد، نیومکزیکو (1995):

“این منظره ی کارست (پدیده ی خوردگی و انحلال توده سنگ های کربناته) در ایالت نیومکزیکو متشکل از بیش از 80 غار است. این کارست ها نه تنها به دلیل اندازه شان، بلکه به دلیل ازدیاد در تعداد، تنوع و زیبایی شکل گیری معدنی شان خیره کننده اند. غار لچوگیلا جدا از سایر غارها قرار گرفته و یک لابراتوار زیرزمینی با فضای باستانی برای مطالعه ی روند زمین شناسی و زیست شناسی را در اختیار علاقمندان قرار داده است.” (یونسکو)

9- پارک ملی یلواستون، یومنیگ، آمریکا (1978):

“جنگل طبیعی وسیع پارک ملی یلواستون 9000 کیلومتر مساحت دارد که 96 درصد آن در یومینگ، 3 درصد آن در مونتانا و یک درصد آن در آیداهو قرار گرفته است. یلواستون با داشتن بیش از 1000 نمونه، دربردارنده ی نیمی از ویژگی های زمین گرمایی تمام جهان که تا کنون شناسایی شده می باشد. همچنین این منطقه بزرگ ترین مرکز تجمع چشمه های آب گرم معدنی در تمام جهان است (با بیش از 300 چشمه ی آب گرم معدنی؛ یا به عبارت دیگردو سوم چشمه های آب گرم معدنی بر سطح سیاره ی زمین). یلواستون که در سال 1872 به عنوان یک پارک افتتاح شد شهرت زیادی هم در زمینه ی حیات وحش دارد و میزبان حیواناتی همچون خرس گریزلی، گرگ ها، گاومیش کوهان دار آمریکایی و گوزن سفید و شاخ بلند بزرگ است.” (یونسکو)

10- پارک ملی آتشفشان های هاوایی، هاوایی، آمریکا (1987):

“این منطقه دو آتشفشان از فعال ترین آتش فشان های جهان یعنی مائونا لوا (13700 پا ارتفاع) و کیلائو (4100 پا ارتفاع) که بر فراز اقیانوس آرام گردن فرازیده اند را دربرگرفته است. فوران های آتشفشانی منظره ای مرتبا در حال تغییر را به وجود آورده و جوشش گدازه ها هربار اشکال زمین شناسانه ی غافلگیرکننده ای را به دنبال دارد. در این منطقه می توان پرنده های نایاب و گونه های خاص بومی را مشاهده کرد، به اضافه ی جنگل سرخس های غول پیکر.” (یونسکو)

11- تالار استقلال، فیلادلفیا، پنسیلوانیا، آمریکا (1979):

“اعلامیه ی استقلال (1776) و تصویب قانون اساسی آمریکا (1787) هر دو در این تالار در فیلادلفیا امضاء شد. اصول جهانی آزادی و دموکراسی که در این اسناد تنظیم شده از اهمیت اساسی در تاریخ آمریکا برخودار است و تاثیر بسزایی در کیفیت قانون گزاری در سرتاسر جهان دارد.” (یونسکو)

12- پاپاهانوموکووآکئا، هاوایی، آمریکا (2010):

” پاپاهانوموکووآکئا یک مجمع الجزایر گسترده و دورافتاده در 150 مایلی شمال غربی مجمع الجزایر اصلی هاوایی است که مجموعه ای از جزایر مرجانی کوچک و کم ارتفاع را در خود جای داده و بیش از 1200 مایل مساحت دارد. این منطقه به دلیل وجود فرهنگ بومی اهالی هاوایی که امروز هم در آن جریان دارد، محیط باستانی، ظهور جنبه ای از فرهنگ هاوایی که به ارتباط بسیار نزدیک انسان و جهان طبیعت برمی گردد و همچنین به عنوان مکانی که باور است حیات از آن آغاز شده و ارواح پس از مرگ بدان بازمی گردند در زمینه های جهان بینی و سنتی اهمیت به سزایی دارد.

در دو جزیره از این جزایر؛ نیهوآ و ماکومانامانا بقایای مربوط به سکونت و زندگی افرادی مربوط به زمان پیش از پیدایش اروپا دیده می شود. بیشتر قسمت های این آثار به جا مانده از مصالح زیردریایی ساخته شده و بخش های قابل توجهی همچون آبکوه ها، بانک های دریایی، تپه های مرجانی جالب توجه و تالاب ها در آن به چشم می خورد. این منطقه یکی از بزرگ ترین مناطق دریایی حفاظت شده (MPAs) جهان است.” (یونسکو)

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x