/ دسته‌بندی نشده / تحقیق در مورد عمار یاسر از یاران پیامبر (ص)
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تحقیق در مورد عمار یاسر فرزند یاسر و سمیه از نخستین ایمان آورندگان و شهیدان اسلام، زندگینامه و شهادت عمار یاسر و اطلاعاتی درباره شخصیت عمار یاسر را در این مطلب بخوانید.

عمار بن یاسر از نزدیکترین یاران پیامبر و یكی از چهار مرد بزرگ دوران خود، یعنی سلمان، مقداد و ابوذر غفاری بود که از نخستین شیعیان دانسته شده‌اند و در زمان پیامبر(ص) بدین نام شناخته شده‌اند. آن ها معتقد بودند علی بن ابی طالب وارث مشروع حضرت محمد (ص) است. برای تحقیق در مورد عمار یاسر می توانید خلاصه ای از زندگینامه عمار را بخوانید و درباره شخصیت عمار بیشتر بدانید. 

تحقیق در مورد عمار: زندگینامه عمار یاسر

عمار بن یاسر معروف به عمار یاسر، از صحابی پیامبر اسلام (ص)، از نخستین مسلمانان و از یاران نزدیک و نخستین شیعیان امام علی (ع) بود. او در همه جنگ‌های پیامبر شرکت داشت. همچنین عمار در زمان خلافت حضرت علی (ع) از همراهان و نزدیکان امیرالمومنین بود و سرانجام در حالی که بیش از نود سال داشت، در جنگ صفین به دست لشکریان معاویه شهید شد.

یاسر و سمیه، پدر و مادر عمار و تولد عمار

یاسر پدر عمار ساکن یمن بود، اما در جوانی به مکه رفت و در آنجا اقامت کرد و با ابوحذیفه که از بنی‌مخزوم بود، پیمان بست. با زنی به نام سمیه که قبلاً کنیز ابوحذیفه بود و آزاد شده بود، ازدواج کرد. از این ازدواج، پسری به نام «عمار» زاده شد. ولادت عمار ۴۴ سال قبل از بعثت پیامبر، رخ داد. خانواده عمار با ابوحذیفه زندگی می‌کردند. 

آن‌ها که از مهاجران یمنی محسوب می‌شدند و در مکه طرفدار و پایگاه اجتماعی نداشتند از مستضعفان به شمار می‌آمدند. 

خانواده عمار از اولین مسلمانان بودند و شکنجه‌های زیادی در این راه متحمل شدند. قریش اشراف مشرک  مکّه آن‌ها را به سختی شکنجه می‌دادند تا از اسلام روی گردان شوند.  سمیه و یاسر در اثر این شکنجه‌ها جان دادند. سمیه مادر عمار اولین زن شهید در اسلام محسوب می‌شود. 

تقیه کردن عمار بن یاسر زیر شکنجه

عمار که همچنان در زیر شکنجه شدید به سر می‌برد به او می‌گفتند: به محمد ناسزا بگو و عمار شکنجه‌ها را تحمل می‌کرد. مشرکان از هیچ ابزاری برای شکنجه او فروگذار نکردند. او را بدون لباس بر شن های سوزان می خوابانیدند و سپس سنگ بزرگی را بر سینه او می گذاشتند. وقتی از این کار نیز چیزی دستگیرشان نمی شد او را با سر در آب فرو می کردند تا این که خفه شود و در معرض مرگ قرار گیرد. سرانجام عمار مجبور به تقیه شد و ظاهرا خواسته مشرکان را انجام داد؛ ولی قلبش سرشار از ایمان بود.

بعضی عمار را پشت سرش محکوم کردند؛ اما پیامبر (ص) از او طرفداری کرد و فرمود: «قلب عمار سراسر از ایمان است.» پیامبر عذر عمار را پذیرفت و به او فرمود اگر دیگربار نیز مجبورش کردند، چنین کند. 

بنا به روایتی در پی این ماجرا بود که آيه ۱۰۶ سوره نحل «مَن کفَرَ بِاللَّهِ مِن بَعْدِ إِیمَانِهِ إِلَّا مَنْ أُکرِهَ وَ قَلْبُهُ مُطْمَئِنٌّ بِالْإِیمَانِ» (ترجمه: هر کس پس از ایمان آوردن خود، به خدا کفر ورزد [عذابی سخت خواهد داشت] مگر آن کس که مجبور شده [ولی] قلبش به ایمان اطمینان دارد.) نازل شد.

تقیه: اگر به منظور حفظ جان در جایی مجبور به تقیه (پنهان کردن و پوشاندن اعتقادات در اصول دین) باشیم این تقیه مشروع است.

مهاجرت به حبشه سپس مهاجرت به مدینه همراه پیامبر

عمار برای دوری از شکنجه مشرکین، با گروهی به حبشه مهاجرت کرد، اما هنگام هجرت پیامبر به مدینه، همراه با ایشان به مدینه آمد. او در ساخت مسجد قُبا در مدینه با حضرت رسول اکرم همکاری داشت. به روایتی هنگام ورود پیامبر به قبا، عمار پیشنهاد ساختمانی برای نماز را داد و مورد پذیرش پیامبر قرار گرفت. این مسجد، نخستین مسجدی بود که در اسلام ساخته شد و آن را عمار ساخت. وی همچنین در تمام جنگ‌های پیامبر نیز شرکت داشت. 

عمار آنچنان به پیامبر (ص) نزدیک بود که خود می‌گوید: «من همراه و دوشادوش رسول‌خدا بودم. هیچ کس مثل من به آن حضرت نزدیک نبود.»

عمار در مواجهه با خلفا پس از رحلت پیامبر

خلافت ابوبکر
در زمان ابوبکر، عمار بن یاسر در جنگ یمامه حضور داشت و یکی از گوش هایش را در این جنگ از دست داد. در زمان عمر بن خطاب در .سال ۲۱ هجری/۶۴۱ میلادی، او به امارت دار کوفه منصوب شد.

خلافت عمر
عمار بن یاسر در زمان خلافت عمر، فرماندار کوفه و فرمانده سپاه مسلمانان در این شهر شد. در دوران فرماندهی عمار جنگ نهاوند اتفاق افتاد و قسمتی از مناطق داخلی ایران فتح شد؛ اما پس از چندی از این منصب عزل شد. بعضی گزارشات از نارضایتی مردم و درخواست آنان از عمر بن خطاب برای برکنار کردن عمار خبر داده اند. در یکی از این گزارشات اعتراض مردم به ضعف عمار و بي اطلاعي وی از سیاست نسبت داده شده است.

خلافت عثمان


در زمان خلیفه سوم مشاجراتی میان وی و عمار یاسر درگرفت. یکی از این موارد اعتراض عمار به تبعید ابوذر غفاری به ربذه بود که به مشاجره بین عمار و عثمان انجامید و عمار به فرمان عثمان به سختی کتک خورد. عثمان قصد داشت عمار را هم از مدینه تبعید کند؛ ولی با اعتراض بنی مخزوم و امام علی علیه السلاماز این کار منصرف شد. بعضی گزارشات ماجرای برخورد، بحث و ضرب و شتم عمار را، زمانی دانسته اند که او و سایر کوفیان به شراب خواری و بی قیدی ولید بن عقبه که از طرف عثمان حاکم کوفه بود، اعتراض کردند.

عمار در زمان خلافت حضرت علی (ع)
عمار بن یاسر از نخستین شیعیان حضرت علی (ع) بود. از سال ۳۵ هجری (۶۵۶ میلادی) به بعد، امام علی (ع) روی وی حساب ویژه ای باز کرد. پیش از جنگ جمل، به کوفه رفت و موفق شد سپاهیانی از کوفه را به علی ملحق کند. عمار در هر زمانی امام علی (ع) را یاری کرد و با جدیت و آگاهی با ایشان همراهی به خرج داد. عمار بن یاسر از کسانی بود که پس از پایان جنگ جمل، عایشه را به بصره بردند و مواظب وی بودند.

شهادت عمار بن یاسر

عمار در جنگ صفین، در سال ۳۷ ق به شهادت رسید. ابوالعادیه به سرکردگی معاویه با نیزه، ضربه ‌ای به سر عمار زد و او را به شهادت رساند. پیکرش در همان میدان جنگ به خاک سپرده شد و امام علی (ع) بر او نماز گزارد. عمار هنگام شهادت، بیش از ۹۰ سال عمر داشت.

شهادت عمار در جنگ صفین به دست سپاهیان معاویه، همواره از عوامل سرزنش معاویه و از دلایل حقانیت علی(ع) در این نبرد دانسته شده است. دلیل این مسئله، حدیثی از پیامبر (ص) بود که پیش تر، قاتل عمار را، گروهی باغی (یعنی گروه خارج از اطاعت امام عادل) معرفی ‌کرده بودند.

قبر عمار یاسر

مرقد عمار در شمال سوریه در منطقه رقه می‌باشد.  در کنار آرامگاه عمار یاسر، قبر چند تن از شهیدان جنگ صفین همچون اویس قرنی و اُبَی بن قیس قرار دارد.

تخریب کامل آرامگاه عمار یاسر از طرف داعش

در ۶ مرداد سال ۱۳۹۲ شمسی (۲۱ رمضان سال ۱۴۳۴ ق)، همزمان با شب قدر، گروه‌های تکفیری در سوریه که کنترل استان رقه را به دست گرفته بودند، با حمله خمپاره‌ای به حرم عمار یاسر و اویس قرنی، صحن آنرا تخریب و با شلیک پیاپی موشک به دیوارهای حرم، بخش‌های از آن را منهدم کردند.

سپس ۶ فروردین سال ۱۳۹۳ش (۲۴ جمادی الاولی سال ۱۴۳۵ق)، داعش با کارگذاشتن مواد منفجره، دو مناره مقبره عمار یاسر و اویس قرنی را تخریب کردند. داعش در ۱۵ رجب سال ۱۴۳۵ قمری برابر با ۲۵ اردیبهشت سال ۱۳۹۳ش، این زیارتگاه را به طور کامل تخریب کرد.

شخصیت عمار

صداقت و تعهد عمار به اسلام سبب شده بود که دیگران او را بیش از توانایی اش به کار وادار کنند. روزی عمار شکایت آنان را به حضور پیامبر برد وگفت: این گروه مرا کشتند. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در آن هنگام کلام تاریخی خود را گفت که در قلوب همه حاضران نشست،ایشان فرمود: «انک لن تموت حتی تقتلک الفئة الباغیة الناکبة عن الحق، یکون آخر زادک من الدنیا شربة لبن».(تو نمی‌میری تا وقتی که گروه ستمگر ومنحرف از حق تو را بکشد. آخرین توشه تو از دنیا جرعه‌ای شیر است.)

این سخن در میان یاران پیامبر منتشر شد و سپس دهان به دهان انتقال یافت و عمار از همان روز در میان مسلمانان مقام موقعیت خاصی پیدا کرد، بالاخص که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم او را به مناسبت‌هایی می‌ستود.

حضرت محمد (ص) درباره او فرمود: سراپاى عمار را ایمان پر کرده، و ایمان با گوشت و خونش آمیخته است.

ستایش هاى فراوان پیامبر خدا از عمار یاسر، از او چهره اى دوست داشتنى، الگوى ایمان، اسوه حق و تجسّم ارزش هاى قرآنى ساخته است و این سخن آن حضرت که: عمار، یکى از چهار نفرى است که بهشت، مشتاق آنان است، یکى از این گونه سخنان ستایش آمیز است.

عمار یاسر، به عنوان سربازى شجاع و با ایمان در رکاب پیامبر خدا (ص) حضور داشت و در جنگ هاى متعدد، با جان فشانى خود ایمان راستین خویش را نشان مى داد. در جنگ خندق، در حفر خندق پیرامون مدینه براى جلوگیرى از نفوذ دشمن، از فعال‌ترین نیروهاى مسلمان بود که مورد ستایش پیامبر نیز قرار گرفت.

پس از رحلت پیامبر، عمار همچنان در راه دفاع از حق و ولایت و اهل بیت، استوار ماند و دچار انحرافات سیاسى یا دنیاطلبى هاى شیطانى و جاه طلبى نگشت و، چون شاهد نادیده گرفته شدن توصیه هاى روشن رسول خدا درباره اهل بیت و امیرالمؤمنین (علیه السلام) بود، در راه دین و حمایت از على (علیه السلام) مصمّم‌تر شد و هرگز از آن جدا نشد.

عمار یاسر

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x