/ دسته‌بندی نشده / چند نکته ساده اما لازم دکوراسیون اتاق نوزاد
آنچه در این مقاله می‌خوانید

با اضافه‌شدن یک فرزند جدید به جمع خانواده، والدین باید تصمیمات بی‌شماری اتخاذ کنند که البته این کار گاهی واقعا سخت و پیچیده است. یکی از این تصمیمات به طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد مربوط می‌شود. اما اگر شما هم اخیرا صاحب فرزندی شده‌اید یا در انتظار به دنیا آمدنش هستید، بدانید که اتفاقا این تصمیم‌گیری جالب و جذاب است. مهم‌ترین چیزی که برای طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد لازم دارید این است که لبخندی بر لبان‌تان بنشاند، در آن آرام باشید و لذت ببرید. هرچه باشد، قرار است زمان زیادی را در این اتاق سپری کنید. همراه ما باشید، می‌خواهیم نکات جذابی درباره‌ی طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد برای‌تان بگوییم.

۱. توجه به تختخواب نوزاد

اصلی‌ترین هزینه‌‌ای که برای طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد می‌پردازید، باید مربوط به تختخواب نوزاد باشد. شاید فکر کنید که این تختخواب یک وسیله‌ی موقت است و ارزش هزینه‌کردن ندارد. اما بسیاری از بچه‌ها به‌مدت سه‌سال یا بیشتر روی این تخت می‌خوابند. همچنین اگر قصد دارید فرزندان دیگری هم داشته باشید، یک تختخواب خوب و محکم می‌تواند برای فرزندان بعدی‌تان نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

 • مطمئن شوید که تختخواب استانداردهای ایمنی را داشته باشد. استانداردهای ایمنی بعد از گذشت دهه‌ها تکامل پیدا کرده‌اند و از آنجایی که تختخواب مکانی است که کودک‌تان را در آن تنها می‌گذارید، برای آرامش خاطر، بهتر است حتما به کیفیت تختخواب نوزاد به‌خوبی فکر کنید و به‌سراغ بهترین گزینه‌ها بروید.
 • بعضی از تختخواب‌های ویژه‌ی نوزاد می‌توانند به تختی برای کودکان نوپا و کودکان خردسال تبدیل شوند. وجود نرده‌ در اطراف تخت گزینه‌ی خوبی است، اما برای تخت‌های دونفره مناسب نیست. برخی از تختخواب‌های نوزاد، می‌توانند به سایز بزرگسال نیز تبدیل شوند. چنین محصولی می‌تواند بسیار ارزشمند باشد، زیرا تا حدی جلوی خرج‌های آینده را می‌گیرد. البته شاید فرزند بعدی‌تان نیز در دوره‌ی شیرخوارگی خود از آن استفاده کند.
 • از لحاظ ظاهری، تختخوابی را انتخاب کنید که با سلیقه‌ی شخصیِ شما هماهنگ باشد. اگر می‌خواهید فرزندان بیشتری داشته باشید، تختخوابی را انتخاب کنید که مربوط جنسیت خاصی نباشد.

۲. تهیهی تجهیزات روی تختخواب

ملافه‌ی کودک و تختخوابِ او باهم جلوه‌ای از اتاق نوزادتان است. دکوراسیون اتاق نوزاد باید به شکلی باشد که از آن لذت ببرید و به همین دلیل باید آن را به سلیقه‌ی خودتان طراحی کنید. همچنین می‌توانید یک تِم خاص برای اتاق انتخاب کنید یا از دسته‌ی مشخصی از رنگ‌ها برای فضای داخلی آن استفاده کنید.

 • مطمئن شوید که از چندلایه روتختی، درحد ۵ تا ۶ عدد (یا بیشتر) استفاده کنید. برخی روزها روتختی ممکن است چندین‌بار کثیف شود و هربار باید آن را عوض کنید، پس به چند روتختی اضافی نیاز دارید.
 • پوشش پارچه‌ای اطراف تخت را نیز می‌توانید به تخت اضافه کنید، اما در شیوه‌های نوین طراحی تختخواب کودک معمولا از آن استفاده نمی‌شود. البته اگر همچنان دوست دارید، می‌توانید از آن هم استفاده کنید.
 • دنبال تجهیزاتی باشید که کاملا نرم هستند و صددرصد از پنبه ساخته شده باشند تا پوست حساس کودک‌تان را شاداب نگه دارند.

۳. وجود میز تعویض پوشک

زمانی که کودک پوشک خود را کثیف می‌کند، تنها راهی که کمک می‌کند تعویض پوشک را تا حد امکان راحت انجام بدهید، این است که تمام وسایل موردنیاز را در اختیار داشته باشید که در اینجا میز تعویض پوشک به‌کارتان می‌آید.

این میز اولین و بهترین جایی است که برای تعویض پوشک بچه واقعا به آن نیاز دارید. شما دو گزینه در اختیار دارید، یک میز تعویض پوشک ساده یا یک تشک تعویض پوشک که می‌تواند بالای تختخواب قرار بگیرد. هرکدام از این موارد عملی است و انتخاب آن به فضای اتاق نوزاد بستگی دارد.

 • اگر فضای خالی برای قرار دادن میز تعویض پوشک ساده دارید، چنین میزی می‌تواند بعدها نیز کاربرد داشته باشد. می‌توانید آن‌را به یک کمد اسباب‌بازی، قفسه‌ی کتاب یا سبد خرید تبدیل کنید. اگر علاقه‌ای به قرار دادن چنین میزی در اتاق ندارید، خرید آن هیچ ضرورتی ندارد.
 • اگر فضای محدودی دارید، تشک تعویض پوشک گزینه‌ی بهتری است. تشک می‌تواند بالای هر تختی قرار بگیرد ولی مطمئن شوید که تخت ارتفاع مناسبی برای‌تان داشته باشد. مزیت تشک‌های تعویض این است که زمانی که دوره‌ی تعویض کودک به اتمام می‌رسد می‌توانید آن را بردارید و کودک‌تان را روی تشک تختخواب خودش قرار بدهید.

در هردو روش، به چند وسیله‌ی اضافی نیاز دارید.

 • از صندوق یا کشوهای تخت برای قرار دادن وسایل مرتبط با تعویض پوشک مانند پوشک، دستمال مرطوب، لباس‌هایی برای تعویض، پماد، لوسیون و موارد دیگر استفاده کنید.
 • همچنین چند اسباب‌بازی یا آویزهای مخصوص در نزدیکی این محل داشته باشید که زمانی که مشغول عوض‌کردن پوشک هستید کودک با آنها بازی کند.
 • چند روکش اضافی برای تشک تعویض پوشک داشته باشید. لازم است که تعداد زیادی روتختی دَمِ‌دست داشته باشید.

۴. استفاده از صندلی مخصوص شیردهی

شاید مهم‌ترین وسیله‌ای که برای دکوراسیون اتاق نوزاد باید خرید، یک جای مناسب برای نشستن است. شما در اینجا می‌نشینید تا کودک‌تان را بخوابانید، به او شیر بدهید، برایش قصه بخوانید، با او بخندید، او را در آغوش بگیرید و شاید در ساعت ۴ صبح با او گریه کنید. به عبارت دیگر، این مکان همان‌جایی است که والدینِ کودک بیشترین پیوند را با او دارند. صندلی گهواره‌ای می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد.

 • حرکت به جلو و عقب صندلی‌های گهواره‌ای کمک می‌کند تا هردو نفر (مادر/پدر و کودک) به‌آرامی بخوابید. دنبال محصولی باشید که به‌راحتی تمیز شود و مدت زمان زیادی از آن استفاده کنید.
 • صندلی گهواره‌ای دسته‌دار انتخاب کنید تا بتوانید دست‌تان را روی آن قرار بدهید. همچنین این صندلی باید به‌اندازه‌ی کافی جا داشته باشد تا بعدها که کودک‌تان بزرگ‌تر شد نیز بتوانید او را روی آن در آغوش بگیرید. مطمئن شوید که پشتِ صندلی ارتفاع کافی برای راحتی شما و افراد دیگر داشته باشد. یک بالش نرم مناسب برای پشت کمرتان روی آن قرار بدهید.
 • اگر از نظر مالی مشکلی ندارید، می‌توانید به‌سراغ صندلی گهواره‌ای زیبا بروید و بعد آن را در سالن یا اتاق خواب اصلی بگذارید. یک صندلی گهواره‌ای باکیفیت بالا می‌تواند یک میراث خانوادگی باشد که بعدها به نوه‌های شما برسد.
 • درنهایت مطمئن شوید که صندلی گهواره‌ای زیبا باشد و سلیقه‌ی شما را نشان بدهد. اگر از نظر مالی مشکلی ندارید این فرصت وجود دارد که از آن در هرجایی از خانه استفاده کنید.

نکات اضافی‌ای که باید در نظر بگیرید:

این بخش از اتاق نوزاد فقط یک صندلی نیست. بلکه زمانی که کودک‌تان را در آغوش دارید و روی صندلی می‌نشینید نباید نگران این باشید که با حرکت کردن کودک‌تان بیدار شود. مانند چیزی که درمورد میز تعویض پوشک گفته شد، مطمئن شوید چیزهایی که نیاز دارید، نزدیک‌تان باشند.

یک قفسه‌ی کتاب کوچک در نزدیکی صندلی برای کتاب داستان کودک یا رمان‌های مورد علاقه‌ی خودتان را درنظر بگیرید. قفسه‌ای را انتخاب کنید که بالای آن صاف باشد و زمانی که کودک دلبندتان را در آغوش گرفته‌اید و روی صندلی نشسته‌اید، بتوانید بطری آب، دوربین یا هرچیزی که لازم دارید در بالای آن قرار بدهید.

حتما چراغی را که به‌راحتی روشن و خاموش می‌شود، در نزدیکی خود داشته باشید. همچنین پاتختی را فراموش نکنید، می‌توانید پاهایتان را روی آن بگذارید. یک پتوی نرم در نزدیکی خود قرار بدهید تا در صورت نیاز استراحت کنید.

۵. توجه به قفسهبندی اتاق

باید به یاد داشته باشید که بچه‌های کم‌سن به بیشترین وسایل نیاز دارند. اسباب‌بازی، پوشک، کتاب، لباس، وسایل، همه‌ی اینها باید در جایی قرار بگیرد. در ادامه نکاتی آورده شده است که در زمان انتخاب قفسه باید در نظر گرفته شود.

قفسه‌ای را انتخاب کنید که نیازهای امروز و آینده را تأمین کند. به‌عنوان مثال، کودک شما همیشه به پوشک نیاز ندارد، در آن موقع می‌توانید وسیله‌ی دیگری را در سبدی که برای قرار دادن پوشک خرید‌ه‌اید، نگه دارید.

 • زمانی که کودک شما کوچک است، می‌توانید از سطل‌های مختلف‌ برای قرار دادن پتو و وسایل مختلف استفاده کنید. زمانی که کودک‌تان بزرگ‌تر شد می‌توانید این سطل‌ها را به جعبه‌ی اسباب‌بازی تبدیل کنید. چندین سطل دیگر هم دم‌دست داشته باشید تا وقتی مهمان سرزده داشتید، بتوانید لوازم پخش‌وپلا شده روی زمین را در آن قرار بدهید. می‌توانید سطل‌های کوچک‌ و کم‌ارتفاع را زیر تخت بگذارید.
 • یک یا چند قفسه‌ی‌ دیواری را در نزدیکی میز تعویض پوشک قرار بدهید تا وسایل مربوط به رسیدگی کودک مانند لوسیون، دماسنج، ناخن‌گیر و مواردی از این دست را درون آن بگذارید. سطل‌ها و سبد‌ها را به قفسه‌ی کتاب اضافه کنید تا وسایل مختلف را جدا کنید و منظم‌شان کنید.
 • قفسه‌های پارچه‌ای مخصوص آویزان‌کردن لباس برای کودکان بسیار خوب است. با اینکه این قفسه‌های پارچه‌ای برای استفاده‌ی حداکثری از فضا برای چیزهایی مانند لباس‌های کوچک آن‌قدرها هم ایده‌آل نیست، اما با تعداد محدودی از آنها می‌توان وسایل زیادی را به‌صورت منظم قرار داد و بعدها برای قراردادن اسباب‌بازی، وسایل هنری و بازی‌ها از آن استفاده کرد.

۶. انتخاب قالیچه و پردههای مناسب

اکنون که بیشترین وسایل کاربردی اتاق نوزاد را تهیه کرده‌اید، می‌توانید به دکوراسیون اتاق نوزاد مشغول شوید. قالیچه بهترین گزینه برای شروع است که می‌تواند به فضا هویت بدهد. در ادامه نکاتی در زمینه‌ی انتخاب قالیچه‌ی اتاق کودک آورده شده است که باید در موقع خرید در نظر گرفته شود.

 • اگر کف اتاق چوبی است، بهتر است قالیچه‌ی پشمی یا کرکی را انتخاب کنید. کودک روی این قالیچه یاد می‌گیرد که بنشیند، سینه‌خیز برود و راه رود. اگر از قالیچه‌ی کرکی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که کرک‌های آن کوتاه باشد. قالیچه‌‌های با کرک‌های بلند، خطر خفگی را به‌همراه دارند.
 • اگر از فرش استفاده می‌کنید، نوعی را انتخاب کنید که بافتی صاف داشته باشد. فرش می‌تواند بدون هیچ وسیله‌ی اضافی به فضا رنگ بدهد.
 • بدون توجه به ساختار، فرشی را انتخاب کنید که به‌راحتی تمیز شود. قالیچه‌های پشمی با چند ضربه به‌راحتی تمیز می‌شوند. بعضی از انواع پنبه‌ای به‌راحتی با ماشین شسته می‌شود. هرچیزی که انتخاب می‌کنید فقط مطمئن شوید که به‌راحتی لکه‌های روی آن تمیز شود.

از آنجایی که تمایل دارید

که کودک‌تان کمی در میانه‌ی روز بخوابد، پرده‌ یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد است.

 • می‌توانید از پرده‌های نورگیر یا آستری برای پرده استفاده کنید تا در زمان خواب بتوانید فضا را به‌اندازه‌ی کافی تاریک کنید.
 • در صورتی که فضای کمی دارید می‌توانید از پرده‌های کرکره‌ای یا طراحی‌های خاصی برای پرده استفاده کنید که علاوه‌براینکه جای کمی می‌گیرند، زیبایی خاصی به اتاق بدهند.

تنها قانون در دکوراسیون اتاق نوزاد این است که قانون خاصی برای آن وجود ندارد. اگر فضا را با وسایلی که خوشحال‌تان می‌کند پُر کنید، اتاق زیبا می‌شود و شما را خوشحال می‌کند.

 • اتاق نوزاد، با وسایلی که درون آن می‌گذارید، یک فضای عالی برای نمایش دادن خانواده‌ی شماست. این اتاق بازتابی از سلیقه و سبک شماست، مانند اتاق نشیمن که بازتابی از خانواده‌ی شماست.
 • اگر کودک دوم‌تان به دنیا آمده است، بگذارید فرزند اول‌تان چیزهایی را در اتاق نوزاد قرار بدهد. شاید یک نقاشی با انگشت بکشد و آن‌ را قاب ‌کنید و یک گالری دیواری ایجاد کنید.
 • اگر هنوز برای شروع طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد تردید دارید، از رنگ‌های الهام‌بخش شروع کنید. یک عکس از اتاق و فضایی که می‌توانید براساس آن طراحی کنید انتخاب کنید و سپس از آن برای طراحی استفاده کنید. می‌توانید از یک تخته برای جمع‌بندی ایده‌ها استفاده کنید. این کار واقعا به تصویر‌سازی فضا کمک می‌کند.

همچنین والدین‌تان می‌توانند به شما کمک کنند. می‌توانید از دوستان خود نیز نظر بخواهید و پیشنهادهای خود را با ما به اشتراک بگذارید.

به یاد داشته باشید که این خانه‌ی شما و خانواده‌ی شماست. چیزی که شما را خوشحال کند، حتما نتیجه‌ی خوبی خواهد داشت.

منبع:

1

کلمات کلیدی : دکوراسیون اتاق نوزاد – طراحی -نکات

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x