/ دسته‌بندی نشده / لانه خفاش | خواص جیوه، موارد مصرف
آنچه در این مقاله می‌خوانید

چند سالی است که وجود خواص درمانی در لانه خفاش، افراد سودجو را وادار به جمع آوری این لانه‌ها از غار‌ها و محل زندگی خفاش‌های کرده است. قیمت لانه خفاش در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ متغیر بوده و تا ۱۰۰ میلیون هم به فروش می‌رسد.

در سال‌های اخیر خرید و فروش لانه های خفاش‌ها بسیار رونق گرفته است و افراد سودجوی زیادی را برای یافتن لانه این پستانداران پرنده روانه غار‌ها و محل زندگی خفاش‌ها کرده است. در این مطلب به سراغ دلایل اهمیت و قیمت لانه خفاش رفته و جزئیات این موضوع را بررسی کرده است.

پیش از مطالعه مقاله دقت داشته باشید:

شایعه مربوط به گرانبها بودن لانه خفاش ها باعث هجوم عده‌ای به غارهایی همچون غار سهولان شده و اکوسیستم زندگی این حیوان بی آزار رو به تخریب است. لانه خفاش هیچ ارزش و بهایی برای فروش ندارد و چیزی که در فضای مجازی در رابطه با آن وجود دارد و به جیوه خفاش معروف است واقعیت علمی ندارد. لطفا کمی پیش از انجام کاری فکر کنیم.

 لانه خفاش چیست؟

لانه‌های خفاش، گوی‌های تخم مرغی شکل گلی هستند که خفاش‌های ماده برای جفت گیری و نگهداری از فرزندان خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. البته گفتن این نکته ضروری است که همه گونه‌های خفاش لانه نمی‌سازند و بیشتر آن‌ها بچه‌های خود را روی گردن نگهداری می‌کنند و حتی موقع پرواز و شکار نیز فرزندشان همراه آن‌هاست.

خفاش‌های لانه ساز برای ساخت لانه خود از بزاق دهان استفاده می‌کنند که همین بزاق باعث ایجاد خاصیت دارویی و گرانبها شدن لانه های خفاش شده است.

لانه خفاش چه خاصیتی دارد؟

در تحقیقات انجمن پزشکی آمریکا عنوان شده است که ماده‌ خاصی که در بزاق دهان خفاش خون خوار وجود دارد، به درمان و کنترل عوارض سکته مغزی در انسان کمک می‌کند. این ماده آنزیمی به نام “دسموتاپلاز” است که می‌تواند بعد از سکته، روند خون رسانی به مغز و قلب را به حالت عادی برگرداند. گفته شده است که اگر تا ۹ ساعت پس از سکته مغزی این ماده به بیمار تزریق شود، فرد می‌تواند سکته را با کمترین عوارض پشت سر بگذارد.

لانه خفاش در کجا یافت می‌شود؟

خفاش‌های برای زندگی، نگهداری از بچه‌ها و یا خواب زمستانی، به مکان‌های تاریک و گرم نیاز دارند. به همین دلیل لانه‌های آن‌ها را می‌توان در غارها، زیر شیروانی‌ها و خانه‌های متروکه قدیمی یافت.

قیمت

موضوع لانه های خفاش از سال ۹۷ مطرح شده است. در ابتدا هر لانه با قیمتی معادل ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شد، اما با افزایش تقاضا و افزایش شایعاتی دروغین درباره خواص لانه های خفاش، قیمت هر لانه در سال‌های اخیر تا ۱۰۰ میلیون تومان هم رسیده است. این موضوع خود سبب شده است که افراد بیشتری برای یافتن لانه‌های خفاش به غار‌ها سر بزنند و محیط زندگی این جانوران را تخریب کنند.

جیوه لانه خفاش چه خاصیتی دارد؟

با پخش شدن فیلمی درباره لانه های خفاش، که در آن خاصیت مغناطیسی آن با طلا و سیر امتحان می‌شود و بعد از شکستن آن مایعی جیوه مانند از آن خارج می‌شود، پر خاصیت بودن جیوه لانه های خفاش بر سر زبان‌ها افتاد.

بسیاری از جانورشناسان وجود چنین مایعی درون لانه های خفاش را انکار می‌کنند و تنها خاصیت آن را مربوط به همان بزاق دهان خفاش استفاده شده در لانه سازی می‌دانند.

تاثیر جمع آوری لانه بر اکوسیستم و محیط زیست

یکی از کارشناسان محیط زیست در ایران عنوان کرده که اکثر گونه‌های خفاش موجود در ایران از گونه‌های لانه ساز نیستند و در ایران نیز گونه خفاش خون آشام وجود ندارد و از مردم خواست از ورود به اکوسیستم خفاش‌ها خودداری کنند.

خفاش‌ها خاصیت‌های زیادی برای طبیعت و حتی انسان‌ها دارند. گونه‌های حشره خوار این موجودات با شکار حشرات باعث تعادل در جمعیت حشرات می‌شوند و با پایین نگه داشتن تعداد حشرات در کنترل آفات مزارع و باغ‌ها نقش مهمی دارند.

گونه‌های میوه خوار و شهد خوار نیز باعث گرده افشانی گل‌ها و گیاهان در طبیعت می‌شوند و از این رو وجود آن‌ها برای ادامه نسل برخی از گیاهان ضروری است.

اگر جویندگان در فصل زمستان و در طول خواب زمستانی این موجودات وارد محیط زندگی آن‌ها شوند، باعث بیدار شدن این موجودات از خواب می‌گردند. اگر خفاش‌ها زودتر از موعد مقرر از خواب زمستانی بیدار شوند، به دلیل تمام شدن ذخیره غذایی بدن، سرما و نبود غذا (حشرات و میوه ها) می‌میرند و اگر این روند ادامه یابد کم کم گونه‌های خفاش ایرانی نابود می‌شوند.

سخن پایانی

همان طور که در این مطلب به آن اشاره کردیم بزاق خفاش‌های خون خوار است که خاصیت درمانی دارد. این گونه خفاش در ایران وجود ندارد پس نباید به شایعات مربوط به خواص آن اهمیت داد و زیستگاه آن‌ها را تخریب کرد. بسیاری از کارشناسان محیط زیست می‌گویند که این اجسام تخم مرغی شکل ساخته دست هستند و افراد سودجو از سادگی مردم سواستفاده می‌کنند و مردم نباید طعمه این افراد شوند.

آیا شما هم با ورود به زیستگاه خفاش ها و جمع آوری لانه های آن ها موافقید؟ به نظر شما نابودی خفاش ها چه اثرات سو دیگری بر اکو سیستم وارد می کند؟ لطفا نظرات خود درباره این موضوع را با ما و مخاطبان ستاره درمیان بگذارید.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x