/ دسته‌بندی نشده / با خواص منگوستین این میوه ضد سرطان تازه وارد آشنا شوید
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اغلب خواص منگوستین به علت محتوای سرشار از آنتی‌اکسیدان آن بوده و مهم‌ترین خاصیت این میوه شگفت‌انگیز یعنی مبارزه با انواع سرطان، به همین دلیل است.

«منگوستین» یا «ترگیل» که به ملکه‌ی میوه‌ها نیز شناخته می‌شود، برای درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها، قرن‌ها توسط مردم جنوب شرق آسیا به کار رفته‌ است. خواص منگوستین با فیبر زیاد، کالری کم و همچنین منبع غنی ویتامین C آن در ارتباط است. این میوه ابتدا در آسیا و حالا در سراسر دنیا محبوب است چراکه نه تنها حاوی مجموعه‌ای چشمگیر از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری بوده، بلکه دارای گروهی از فیتوشیمیایی‌ها به نام زانتان‌ها نیز است. در ادامه‌ی این مطلب به بیشمار خواص منگوستین می‌پردازیم.

منگوستین چیست؟

منگوستین یکی از میوه‌های عجیب دنیاست که گاهی با میوه‌ی رامبوتان، میوه‌ای قرمز و پرزدار، اشتباه گرفته می‌شود. گیاه منگوستین، درختی استوایی از خانواده‌ی «Clusiaceae» و بومی جنوب شرقی آسیاست. منگوستین در هاوایی نیز کشت می‌شود.
این درخت میوه‌ای ترش و شیرین ثمر می‌دهد که رسیده‌ی آن به رنگ ارغوانی است. منگوستین ارغوانی، میوه‌ای با طعم شیرین و کمی تند است که به سادگی می‌توان عاشق طعم آن شد. طعم آن شبیه به میوه‌ی لوچی است، اما کمی شیرین‌تر بوده و در دهان آب می‌شود. این میوه به اندازه‌ی یک نارنگی کوچک است و پوستی قرمز و ضخیم دارد. گوشت میوه به رنگ سفید است.

خواص منگوستین

خواص میوه منگوستین شاید نتواند یک بیماری را درمان نماید، اما قطعا می‌تواند به درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان و دیابت کمک کند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به خواص این میوه‌ی عجیب بیندازیم.

۱. مبارزه با سرطان

منگوستین‌ها مورد توجه بسیاری از مطالعات ضد سرطانی بوده‌اند. نتایج این مطالعات اغلب بسیار امیدبخش بوده‌ و این میوه را به عنوان خوراک مبارزه با سرطان معرفی می‌کنند. گفته می‌شود که این میوه به تنهایی حداقل ۲۰ نوع زانتون شناخته شده دارد که بسیاری از آن‌ها در دیواره‌ی داخلی هسته‌ی میوه قرار دارند.
یافته‌های حاصل از تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۸ توسط انستیتوی بیولوژیکی بین‌المللی Gifu در ژاپن نشان داد که یک زانتون که به طور خاص در منگوستین موجود است، به نام آلفا منگوستین، بر روی حیوانات اثرات پیشگیرانه‌ای از سرطان دارد. این مطالعه نتیجه‌گیری کرد که زانتون‌ها باید به عنوان یک عامل پیشگیری از سرطان و درمان سرطان در ترکیب با سایر روش‌های درمانی استفاده شوند.
مطالعه‌ی دیگری در سال ۲۰۱۲، نشان می‌دهد که عصاره‌های زانتون دارای اثرات ضد سرطان روده بزرگ هستند. در حالی که یک تحقیق دیگر در دانشگاه شیکاگو، نشان می‌دهد منگوستین می‌تواند با موفقیت سرعت پیشرفت سرطان پروستات را کند، کند.

شواهد حاکی از خواص ضد سرطانی منگوستین در اینجا خاتمه نمی‌یابد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶، به بررسی فعالیت ضد سرطانی آلفا منگوستین در این میوه پرداخت و به این ننتیجه رسید که این زانتون‌ها باعث مرگ سلول‌های سرطانی شده و می‌تواند به عنوان یک مکمل غذایی و همچنین یک ترکیب بالقوه موثر در درمان برای سرطان پستان، مورد استفاده قرار گیرد.
سرطان پوست اغلب در برابر شیمی‌درمانی معمولی مقاوم است، اما منگوستین دارای خواصی است که می‌تواند به طور طبیعی با این سرطان مبارزه کند. زانتون‌هایی که در اجزای مختلف این میوه و همچنین گیاه آن وجود دارند، علاوه بر خواص ضد سرطانی، دارای خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد تومور، ضد حساسیت، ضد التهاب، ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروسی هستند.
توانایی زانتون‌ها در پیشگیری و همچنین درمان سرطان در مراحل مختلف شکل‌گری این بیماری، ثابت‌شده است. زانتون‌ها همچنین قادر به کنترل تقسیم و رشد سلول‌های سرطانی، مرگ سلول‌های سرطانی، التهاب و متاستاز سرطان هستند.

۲. مبارزه با التهاب و آلرژی‌ها

تحقیقات علمی نشان می‌دهند که عصاره‌ی منگوستین دارای خواص ضد حساسیت و ضد التهاب است. یک مطالعه حاکی از آن است که این عصاره در مهار حساسیت نسبت به بسیاری از دارو‌های ضد حساسیت بهتر عمل می‌کند. ثابت شده که این عصاره قادر به مهار موفق ترشح هیستامین و پروستاگلاندین است که هر دو در بدن انسان هم با آلرژی و هم با التهاب مرتبط هستند. تحقیقات نشان می‌دهند که آلفا و گاما منگوستین، دو ماده‌ی زیست فعال موجود در این میوه دارای اثرات ضد التهابی هستند.

۳. کاهش قند خون

منگوستین می‌تواند یک راه موثر در جلوگیری و کنترل دیابت باشد چراکه به حفظ سطح طبیعی قند خون کمک می‌کند. براساس تحقیقات نشان داده شده است که این میوه به عنوان یک مهارکننده آلفا آمیلاز عمل می‌کند، به این معنی که آنزیم‌هایی را که باعث تبدیل نشاسته به گلوکز می‌شوند را، مهار می‌کند. یک مطالعه منتشر شده دیگر نیز ثابت می‌کند که این میوه حاوی ترکیباتی است که با آکاربوز، یک داروی تجویزی برای کاهش علائم دیابت، قابل مقایسه هستند.
گفته می‌شود توانایی کاهش قند خون منگوستین از «اسید تانیک» و ماده‌ای که به اختصار «OPC» نام دارد، ناشی می‌شود. OPC‌ها متابولیت‌هایی طبیعی هستند که به طور گسترده در میوه‌ها، سبزیجات، آجیل‌ها، دانه‌ها، گل‌ها و پوست تنه‌ی درختان یافت می‌شود. علاوه بر فواید OPC‌ها برای قند خون، فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی نیز دارند. همچنین گزارش شده است که این مواد دارای خواص ضد باکتریایی، ضد ویروسی، ضد سرطانی، ضد التهابی، ضد حساسیت و رگ گشا هستند.

۴. بهبود آکنه

از دیگر خواص منگوستین می‌توان به توانایی آن در بهبود آکنه اشاره کرد. یک مطالعه در تایلند، این میوه را بررسی کرد و نشان داد که این میوه دارای چشمگیرترین فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی است و می‌تواند تولید اکسیژن‌های واکنش‌پذیر که عامل موثر بر رشد آکنه هستند را بسیار کاهش دهد. به علاوه، منگوستین قادر به تولید «سیتوکین‌های ضد التهابی» است؛ موادی که در ایجاد آکنه نقش دارند.

۵. افزایش سلامت قلب

افزایش استرس اکسیداتیو و کمبود آنتی‌اکسیدان‌ها دو عاملی هستند که به گفته‌ی دانشمندان در بروز حملات قلبی نقش دارند. استرس اکسیداتیو در اصل یک عدم تعادل میان تولید رادیکال‌های آزاد و توانایی بدن در مقابله با اثرات و آسیب‌های آن‌ها توسط آنتی‌اکسیدان‌هاست.
مطالعات انجام شده توسط مرکز مطالعات گیاه‌شناسی دانشگاه مادراس هند بر روی حیوانات، حاکی از اثرات محافظت کننده‌ی آلفا منگوستین از قلب هستند. این واقعیت که منگوستین سرشار از زانتون‌ها، آنتی‌اکسیدان‌هایی بسیار قوی، است می‌تواند در کاهش خطر حمله قلبی بسیار مفید باشد.

۶. تقویت ایمنی بدن

آیا به دنبال رفع سرماخوردگی و آنفولانزا و به طور کلی تقویت سیستم ایمنی بدنتان هستید؟ در این صورت قطعا منگوستین میو‌ه‌ی مورد علاقه‌ی شما خواهد بود. مواد مغذی منگوستین سرشار از زانتون‌هاست که از بسیاری از عملکرد‌های حیاتی بدن، از جمله سلامت سیستم ایمنی بدن، پشتیبانی می‌کند.
این میوه همچنین یک منبع عالی از ویتامین C است که می‌تواند رادیکال‌های آزاد مضر را که بیماری‌زا هستند، از بین ببرد. همچنین ثابت شده است که فواید ویتامین C باعث تولید و عملکرد «لکوسیت»‌ها، گلبول‌های سفید خون که بدن را از مهاجمین خارجی حفظ می‌کند، می‌گردد.

۷. بهبود هضم

یکی دیگر از مهمترین خواص منگوستین، اثرات مثبت آن بر دستگاه گوارش است. این میوه به عنوان یک منبع غنی از فیبر، انتخابی عالی برای سلامت دستگاه گوارش است. مصرف میوه‌ی تازه منگوستین می‌تواند به رفع یبوست و کلیه ناراحتی‌های گوارشی کمک کند. مصرف این میوه خوشمزه، میزان پروبیوتیک را نیز افزایش می‌دهد. پروبیوتیک به کارکرد باکتری‌های مفید روده کمک می‌کند. مراقبت از دستگاه گوارش، می‌تواند بر سلامت کلی بدن بسیار موثر باشد، بنابراین مصرف غذا‌های پرفیبر را دست کم نگیرید.

۸. کمک به کاهش وزن

آیا منگوستین به کاهش وزن کمک می‌کند؟ مطالعات سال‌ها‌ی اخیر می‌گویند احتمالا بله، منگوستین دارای پتانسیل کمک به کاهش وزن است. یک بررسی علمی که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، می‌گوید که این میوه و ترکیبات آن ممکن است توانایی پیشگیری و درمان چاقی را داشته باشد.
یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، به موش‌های دارای رژیم غذایی پرچرب مکمل منگوستین داده شد و نتیجه آن بود که این موش‌ها نسبت به گروه کنترل شده، افزایش وزن کمتری داشتند و همچنین کلسترول بد خون آن‌ها کاهش یافته بود. محققان نتیجه گرفتند که عصاره منگوستین با تنظیم متابولیسم و هموساز لیپید کبدی اثرات ضد چاقی دارد.

ارزش غذایی منگوستین

یک وعده ۱۰۰ گرمی میوه منگوستین دارای ارزش غذایی زیر است:

ماده مغذیمقدار
کالری۶۳
کربوهیدرات۱۵.۶ گرم
پروتئین۰.۵ گرم
چربی۰.۴ گرم
فیبر۵.۱ گرم
ویتامین C۷.۲ میلی‌گرم (۱۲ درصد نیاز روزانه)
آهن۰.۳۶ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
ویتامین A۱ درصد نیاز روزانه
کلسیم۱۰ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)

نحوه‌ی مصرف منگوستین

اگر نمی‌دانید میوه منگوستین را چگونه پوست بکنید و بخورید، نگران نباشید. به سادگی با استفاده از یک چاقوی اره‌ای، از میانه پوست را برش دهید. سپس قسمت بالا و پایین را در جهت خلاف یکدیگر بپیچانید تا مانند یک کلاهک جدا شود. مراقب باشید آب پوست آن روی لباستان نریزد چرا که ایجاد لک می‌کند.

عوارض جانبی منگوستین

اگر در مصرف این میوه تازه‌کار هستید، توجه داشته باشید که قسمت‌هایی از آن دارای دانه‌های سفت و تلخ است که باید دور ریخته شود.

  • قبل از مصرف مکمل‌های منگوستین با پزشک خود مشورت کنید چرا که این مکمل‌ها می‌توانند خون را رقیق کرده و خطر خونریزی را افزایش دهند.
  • به دلیل توانایی این میوه در کند کردن لخته شدن خون، حتما دو هفته قبل از هر عمل جراحی منگوستین را قطع کنید.
  • اگر باردار هستید یا در حال شیردهی، باید هنگام مصرف این مکمل‌های منگوستین یا مصرف میوه برای درمان با پزشک مشورت کنید چرا که اطلاعات موثقی برای تعیین بی‌خطر یا پرخطر بودن آن وجود ندارد.

سخن پایانی

منگوستین یک میوه گرمسیری است که بومی جنوب شرقی آسیاست. منگوستین به دلیل خواص فراوانی که دارد (اکثر خواص منگوستین به محتوای آنتی‌اکسیدانی آن برمی‌گردد)، بسیار در دنیا متوجه قرار گرفته است، اگرچه هنوز اثبات قطعی برخی از این خواص به تحقیقات بیشتری احتیاج دارد. به علاوه اینکه میوه‌ای بسیار خوش‌طعم و خوش رنگ است که همین امر، بهره‌مندی از خواص آن را بسیار ساده‌تر می‌کند.

شما تا به حال منگوستین خورده‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان ستاره، در قسمت «نظرات و پرسش‌ها» به اشتراک بگذارید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم با خواص آووکادو که آن هم جزو میوه‌های کم یاب است نیز آشنا شوید. 

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x