/ دسته‌بندی نشده / بیوگرافی رافائل نادال؛ تنیسور اسطوره ای اسپانیا
آنچه در این مقاله می‌خوانید

رافائل نادال تنیسور حرفه‌ای اسپانیایی است که تنیس را زیر نظر عمویش تونی شروع کرد. در بیوگرافی او می‌خوانیم که رافا تاکنون ۱۹ گرند اسلم بدست آورده، ۱۲ بار در مسابقات آزاد فرانسه برنده شده و برنده دو مدال طلای المپیک است.

رافائل نادال که درمیان هوادارانش با عنوان رافا هم شناخته می‌شود، یک تنسور حرفه‌ای اسپانیایی است. او از سه سالگی آموزش تنیس را زیر نظر عمویش شروع کرد. اگرچه هم در تنیس و هم فوتبال استعداد ذاتی داشت، اما تنیس را به عنوان مسیر حرفه‌ ای انتخاب کرد. به دلیل پیروزی‌های پی در پی به او لقب سلطان خاک‌های رسی را داده اند. برای آشنایی کامل با بیوگرافی رافائل نادال با ما همراه باشید.

دوران کودکی رافائل نادال، از تولد تا انتخاب تنیس

رافائل در ۳ ژوئن ۱۹۸۶ در شهر ماناکور که در جزیره مایورکا از جزایر بالئارس اسپانیا قرار دارد، متولد شد. مادرش آنا ماریا پرپرا خانه دار است و پدرش سباستین نادال تاجر اسپانیایی و صاحب یک شرکت بیمه، کارخانه تولید شیشه و پنجره و رستوران ساپونتا است. رافائل یک خواهر کوچکتر از خودش به نام ماریا ایزابل دارد.

رافائل شروع ورزش را به خانواده ورزشکارش مدیون است. عموی او میگل آنخل نادال فوتبالیست حرفه‌ای بازنشسته است و سابقه بازی در تیم‌های مایورکا، بارسلونا و تیم ملی اسپانیا را دارد. عموی دیگر او تونی از تنیسور‌های حرفه‌ای اسپانیاست. رافائل از سه سالگی آموزش تنیس را زیر نظر عموی خود شروع کرد.

در سن ۸ سالگی رافائل که به طور همزمان فوتبال و تنیس بازی می‌کرد، قهرمان مسابقات تنیس زیر ۱۲ سال کشور اسپانیا شد. همین موضوع باعث شد تا عموی او تمرینات تنیس او را شدت بخشد. با وجود اینکه رافائل راست دست است و با دست راست می‌نویسد، اماعموی او بازی با دست چپ را یک مزیت در زمین تنیس می‌دانست، به برادرزاده اش بازی با دست چپ را آموزش داد.

او در سن ۱۲ سالگی قهرمان مسابقات تنیس زیر ۱۲ سال اسپانیا و اروپا شد.

رافائل تا سن ۱۲ سالگی فوتبال و تنیس بازی می‌کرد، اما پدرش از او خواست تا بین فوتبال و تنیس یکی را انتخاب کند تا به فعالیت‌های مدرسه اش هم برسد و رافا تنیس را انتخاب کرد.

در سن ۱۴ سالگی فدراسیون تنیس اسپانیا پیشنهاد داد تا رافائل مایورکا را ترک کند و برای آموزش حرفه‌ای تنیس به بارسلونا برود. اما از آنجاییکه خانواده او نگران بودند قبول این پیشنهاد به درس و تحصیلات فرزندشان لطمه بزند، این پیشنهاد را رد کردند. تصمیم به ماندن در اسپانیا به معنای حمایت مالی کمتر از طرف فدراسیون بود و پدر نادال هزینه‌های مورد نیاز را تامین می‌کرد.

 زندگی حرفه‌ای رافائل نادال از سال ۲۰۰۱ تا کنون

 • در سال ۲۰۰۱ نادال در یک بازی نمایشی در مقابل پت کش تنیسور افسانه استرالیا بازی کرد و با اختلاف امتیاز کمی او را شکست داد.
 • در سال ۲۰۰۲ و در سن ۱۵ سالگی با برنده شدن در یک بازی ATP وارد دنیای حرفه‌ای تنیس شد. او نهمین تنیسوری است که قبل از سن ۱۶ سالگی یک بازی ATP را با موفقیت پشت سر گذاشته است.
 • در سال ۲۰۰۳ با قرار گرفتن در میان ۱۰۰ نفر اول در رنکینگ ATP و برنده شدن دو مسابقه چلنجر، به عنوان دومین بازیکن جوان در تاریخ معرفی شد. 
 • در سال ۲۰۰۴ با شکست دادن اندی رادیک برنده جام دیویس تنیس حرفه‌ای شد.
 • سال ۲۰۰۵ را می‌توان سال آغاز موفقیت‌های رافائل نادال دانست. او برنده مسابقات بارسلونا شد و در فینال مسترز مونت کارلو و مسترز رم گیرمو کوریا را شکست داد. در همین سال در مسابقات نیمه نهایی فرانسه راجر فدرر را شکست داد، دو روز بعد در فینال ماریونا پوئرتا را شکست داد و قهرمان مسابقات آزاد فرانسه شد و اولین گرند اسلم خود را بدست آورد. او در این سال از ناحیه پای چپ مصدوم شد و مسابقات پایان سال را از دست داد، با این وجود با ۷۱ برد عنوان نائب قهرمانی سال ۲۰۰۵ را به خود اختصاص داد.

در سال ۲۰۰۶

رنده قهرمانی چنیدین مسابقه مانند مسابقات فینال رم، دبی، مسترز مونت کارلو شد و در فینال این سه مسابقه در مقابل فدرر بازی کرد و او را شکست داد. در مسابقات آزاد فرانسه در همین سال مجددا نادال و فدرر در مقابل یکدیگر قرار گرفتند و مسابقه به تساوی کشیده شد، اما نادال برنده دور اضافی شد. او اولین بازیکن تاریخ است که یک گرند اسلم را در مقابل فدرر بدست آورده است.

در سال ۲۰۰۷ او مسابقات آزاد استرالیا و قهرمانی تنیس دبی را باخت، اما در مسترز ایندین ولز، مسابقات مسترز مونت کارلو و رم برنده شد. او در این سال به علت خستگی در فینال مسابقات مسترز هامبورگ در مقابل فدرر شکت خورد.

سال ۲۰۰۸ در مسابقات هند از بازیکن روسی میخائیل یوژنی و در فینال مسابقات آزاد استرالیا از ژو ویلفرد تنیسور فرانسوی شکست خورد، ولی در مسابقات ویمبلدون و آزاد فرانسه برنده شد. در این سال در مسابقات تنیس انفرادی پکن مدال طلا گرفت و عنوان مرد شماره یک تنیس جهان را به خود اختصاص داده است.

سال ۲۰۰۹ در مسابقات آزاد فرانسه در مقابل فدرر قرار گرفت و باردیگر اورا شکست داد. همچنین در این سال جام دیویس، مسابقات مسترز ایندین ولز و مسترز مونت کارلو برنده شد.

سال ۲۰۱۰

در مسابقات آزاد امریکا در مقابل نواک جوکوویچ پیروز شد و گرند اسلم دیگری در کارنامه خود ثبت کرد.

سال ۲۰۱۱ با شکست فدرر برنده مسابقه قهرمانی جهان تنیس که در ابوظبی برگزار شده بود، شد. همچنین او دراین سال با شکست الیور راچوس برنده جام دیویس شد.

در سال ۲۰۱۲ اگرچه در مسابقات آزاد فرانسه و بارسلونا برنده شد، ولی به دلیل تاندونیت زانو مجبور شد از برخی مسابقات مانند آزاد امریکا، المپیک و جام راجرز کنار بکشد و درنتیجه رتبه جهانی او در تنیس به ۴ رسید.

در سال ۲۰۱۳ در مسابقات آزاد برزیل، بارسلونا و اوپن فرانسه ومسترز رم برنده شد، اما بار دیگر در مسابقات ویمبلدون در مقابل استیو دارسیس بازیکن بلژیکی شکست خورد.

سال ۲۰۱۴ سال بدی برای رافائل بود، او از مشکلات سلامتی مانند آسیب دیدگی کمر که در فینال اوپن استرالیا متحمل شده بود رنج می‌برد. او در مسابقات آزاد ریو، مسترز میامی و آزاد چین شکست خود و در طی مسابقات دچار آسیب از ناحیه مچ دست شد.

سال ۲۰۱۵ در مسابقات آزاد آرژانتین خوان موناکو را شکست داد و عنوان قهرمانی را بدست آورد.

سال ۲۰۱۶

در مسابقات آزاد استرالیا و مستر روم در مقابل جوکوویچ باخت، اما در همان سال تیم رافائل نادل و مارک لوپز درمسابقه تنیس دونفره المپیک رقبای رومانیایی خود را شکست دادند و برنده مدال طلا شدند.

 • در سال ۲۰۱۷ رافائل رکورد‌های زیادی را به ثبت رساند. او در این سال در مسابقه آزاد استرالیا و مسترز میامی در مقابل فدرر شکست خورد، اما عنوان قهرمانی اوپن مادرید و فرانسه را بدست آورد. پیروزی او در مسابقات آزاد فرانسه اولین گرند اسلم او از سال ۲۰۱۴ بود. نادال در این سال مجددا در صدر رده‌بندی جهانی قرار گرفت و عنوان مرد شماره یک تنیس جهان را به خود اختصاص داد.
 • در سال ۲۰۱۸ نادال به دلیل مصدومیت از مسابقات آزاد مکزیک، مسترز ایندین ولز و آزاد میامی کنار کشید. با این حال او عنوان قهرمانی خود در مسترز مونت کارلو را حفظ کرد و برنده مسابقات مسترز رم و آزاد فرانسه و جام راجرز شد.
 • در سال ۲۰۱۹ در مقابل جوکوویچ در رم پیروز شد و ۱۲ امین عنوان قهرمانی اش را در مسابقات آزاد فرانسه بدست آورد. او بعد از شکست در مقابل فدرر در ویمبلدون، برنده جام راجرز شد. همچنین او در این سال با قهرمانی در مسابقات آزاد امریکا ۱۹ امین گرند اسلم را بدست آورد.
 • سال ۲۰۲۰ را با بازی با جام ATP شروع کرد، اسپانیا در این رقابت به فینال رسید، اما در فینال رافا از جوکوویچ صربستانی شکست خورد. نادال سپس در مسابقات آزاد استرالیا بازی کرد به دور یک چهارم نهایی رسید، اما مغلوب دومینیک تیم شد. او در مسابقات آزاد مکزیک تیلور فریتز را شکست داد و برنده فینال این مسابقه شد.

ازدواج و همسر رافائل نادال

در جوانی در مدرسه با دختری به نان ماریا پررلو آشنا شد، این دو نفر از سال ۲۰۰۵ با یکدیگر ملاقات داشتند و بعد از ۱۴ سال در ژانویه ۲۰۱۹ نامزد و در اکتبر ۲۰۱۹ ازدواج کردند. بیش از ۳۰۰ نفر در مراسم ازدواج این زوج حضور داشتند که می‌توان به داوید فرر و مربیان او اشاره کرد.

رافا خارج از دنیای ورزش، از اسپانسری تا کار‌های خیریه و آکادمی تنیس

اسپانسری و قرارد‌های تبلیغاتی رافائل

 • نادال از سال ۲۰۰۶ توسط کیا موتورز شرکت خودرسازی کره‌ای حمایت می‌شود و مدل تبلیغاتی این شرکت است، او قراردادش با این شرکت را در ماه می ۲۰۱۵ به مدت ۵ سال تمدید کرد.
 • اسپانسر لباس و کفش نادال کمپانی نایک است و کمپانی بابولا اسپانسر راکت تنیس رافائل است و به کمک رافائل فروش محصولات خود را افزایش داده است.
 • این بایکن اسطور‌ه ای اسپانیایی در سال ۲۰۱۱ برای تبلیغات برند لباس آرمانی، جایگزین کریستیانو رونالدو شد.

بنیاد خیریه رافائل نادال

در فوریه سال ۲۰۰۸ به طور رسمی بنیاد نادال با هدف کمک به بچه‌های معلول و فقیر تاسیس شد. این بنیاد همراه با ویسنته فرر اولین مدرسه خود را در هند در منطقه منطقه محروم آنانتاپور، در ایالت آندرا پرادش تاسیس کردند.

آکادمی تنیس رافائل

رافائل در سال ۲۰۱۶ آکادمی تنیس خود را در مایورکا تاسیس کرد. تونی نادال در سال ۲۰۱۸ از مربی گری نادال کناره گیری کرد و اکنون دراین آکادمی در حال فعالیت است. دراین مرکز شامل موزه افتخارات رافائل، کلینیک پزشکی، مرکز تناسب اندام و محل اقامت ورزشی ۲۶ زمین تنیس است.

علایق و تفریحات رافائل نادال

 • این تنیسور اسپانیایی به خودرو‌های لوکس، چون پورشه و بوگاتی علاقه زیادی دارد.
 • رافا تنیسور اسطوره‌ای در اوقات فراغت خود فیلم می‌بیند و یا پلی استیشن بازی می‌کند.
 • عاشق غذا‌های دریایی است و همراه با دوستانش برای خوردن غذ‌های دریایی به رستوان ایتالیایی و ژاپنی می‌رود.
 • او از بازی فوتبال، گلف و پوکر لذت می‌برد.
 • خوردن گوشت در رژیم غذایی او ممنوع است و قهوه و چای نمی‌نوشد.

ثروت ۱۸۰ میلیون دلاری نادال

رافائل در میان ۱۶ سلبریتی پردرآمد جهان قرار دارد، ارزش جوایز او تا سال ۲۰۱۷ را، ۹۰ میلیون تخمین زده اند. درآمد رافائل تنها محدود به دنیای ورزش نیست و از قراداد‌های تبلیغاتی هم درآمد زیادی دارد. ثروت خالص او اکنون بیش از ۱۸۰ میلیون دلار است.

سخن آخر

رافائل متواضع، فروتن و به شدت مردمی است به دلیل اخلاق خوبی کرده دارد در میان اسپانیایی‌ها محبوبیت فراوانی دارد. شما چه اطلاعات دیگری در مورد این تنیسور حرفه‌ای دارید؟ در صورت تمایل می‌توانید اطلاعات خود را در این زمینه با ما و همراهان ستاره در میان بگذارید. اگرچه رافائل یکی از پردآمدترین ورزشکاران است، اما امسال در لیست ۱۰ نفر ورشکار پردرآمد جهان نبود.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x