/ دسته‌بندی نشده / علل و راه درمان خونریزی لثه
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علل و راه درمان خونریزی لثه

وقتی سیبی را گاز میزنید و لکه ی قرمزی روی سیب ظاهر میشود خیلی شرمنده میشوید یا زمانی که دندان های خود را مسواک میزنید و لثه شروع به خون ریزی میکند ناراحت خواهید شد. خونریزی لثه ممکن است، باعث نگرانی شود؛ خون ریزی لثه غیر طبیعی است ؛ خونریزی، می تواند یکی از علائم بیماری لثه باشد بنابراین، مهم است از دندان ها، و لثه های خود که آنها را کاملا محکم نگه می دارد، مراقبت کنید در این بخش از بخش سلامت دهان و دندان نمناک همه چیزی که باید در مورد خون ریزی لثه ها و درمان های خانگی بدانید، توضیح داده شده است.

علت خونریزی لثه

خون ریزی لثه ممکن است به علت عوامل زیر ایجاد شوند:

 • رعایت نکردن بهداشت دهان، موجب هجوم باکتری مختلف و در نتیجه موجب تجمع پلاک در لثه میشود.
 • تجمع پلاک در لثه ها می تواند، خود باعث ایجاد التهاب و خونریزی در لثه ها شود.
 • کمبود ویتامین C و ویتامین K در بدن نیز، می تواند سبب خونریزی لثه شود.
 • عفونت در لثه نیز، ممکن است دچار خون ریزی شود.
 • تغییرات هورمونی در دوران بارداری نیز ممکن است یکی از دلایل آن باشد.
 • ضعف در بهداشت دهان و دندان، اساس همه بیماری ها در لثه ها و دندان ها است.
 • استفاده بیش از حد از تنباکو، ممکن است برای لثه ها مضر باشد.
 • عادت غذایی اشتباه ،می تواند یکی از دلایل خونریزی لثه باشد.
 •  

رعایت نکردن بهداشت لثه و دندان از علل خونریزی لثه

علل دیگری که می تواند موجب خونریزی لثه می شود

مشکل از نخ دندان کشیدن شماست

زمانی که نخ دندان می کشید لثه هایتان زخمی می شوند؟ تصور نکنید خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان اتفاقی است که همه افراد آن را تجربه می کنند. این مشکل در اغلب موارد به دلیل استفاده از نخ دندان نامناسب یا محکم کشیدن نخ روی لثه است و از نظر محققان، در چنین شرایطی زیان نخ دندان از سود آن بیشتر است.

بی خوابید و استرس دارید.

وقتی استرس دارید، دچار کمبود خوابید یا غذای نامناسبی مصرف کرده اید، حجم باکتری ها در دهانتان بیشتر می شود و لثه تان دچار التهاب هایی می شود ؛در این شرایط، لثه تان حساس و آماده خونریزی می شود و با هر بهانه کوچکی دهانتان پر از خون می شود.

داروهایی که مصرف می کنید مقصرند

به طور کلی برخی داروها، مثل داروهای ضدافسردگی و فشارخون ممکن است باعث خشکی دهان شود، حالتی که کمبود بزاق ناشی از مصرف این داروها، به باکتری ها اجازه می دهد با سرعت بیشتری تکثیر شوند و لثه شما را قرمز، متورم و خونین کنند.

علائم خونریزی لثه

برخی از علائم خونریزی لثه ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • سست شدن دندان ها
 • لثه های التهابی
 • بوی بد دهان
 • لثه تحریک شده

انواع روش های طبیعی و خانگی درمان خونریزی لثه

1.شستشو با آب نمک

نمک، دارای خواص ضدالتهابی و ضدعفونی کننده است، که به کاهش تورم و مبارزه با عفونتهایی که سبب لقاح خونی می شوند، کمک می کند فقط مقداری آب گرم و نمک نیاز دارید.دهان خود را کاملا با محلول بشویید و از آن، حداقل دو تا سه بار در روز استفاده کنید.

شستشوی دهان با آب نمک برای درمان خونریزی لثه

2. عسل

عسل خام را با انگشتان خود بر روی لثه ماساژ دهید ،عسل دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است که با کشتن باکتری ها ،مانع خونریزی لثه می شود اطمینان حاصل کنید که عسل بر روی لثه ها به طور مرتب اعمال می شود.

3. آب آلبالو

روزانه مقداری از آن را مصرف کنید آلبالو، شامل اسانس فنولیک و آنتوسیانین ها است که ،دارای خواص ضد میکروبی هستند که باعث می شود دندان ها و لثه ها را از باکتری های مضر حفظ کنند.

4. روغن های گیاهی 

دهان خود را با روغن شستشو دهید ،تا به مبارزه با عفونتهایی که باعث لخته شدن خون می شوند، کمک کند از روغن نارگیل یا روغن کنجد، برای شستشو استفاده کنید تا مطمئن شوید که دهان شما از رشد باکتری های مضر محافظت می شود.

5.زردچوبه

زردچوبه، به درمان عفونت کمک می کند؛ به لطف خواص درمانی خود ، گفته می شود که ترکیب کورکومین آن ،دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که کمک می کند تا دندان ها را از خونریزی متوقف کنند. همه چیزهایی که باید انجام دهید این است که زردچوبه و خردل را با هم مخلوط کنید و مخلوط را به راحتی بر روی لثه ها ماساژ دهید. دیگر مواد طبیعی شگفت انگیز، شامل آلوئه ورا، زنجبیل، جوش شیرین، سرکه سیب و آب لیمو است.

توصیه هایی برای جلوگیری و درمان خونریزی لثه

در اینجا چند درمان خانگی دیگر برای استفاده از خونریزی لثه وجود دارد.

 •  چای تریفالا، دارای خواص رطوبتی است مانع خونریزی میشود، به این معناست که خونریزی متوقف می شود ، طرز تهیه و شستن دهان با چای تریفالا، برای انواع خون ریزی لثه مفید است.
 •  یک فنجان آب پرتقال با نصف قاشق چای خوری قند طبیعی و یک قاشق زیره سبز ،باعث حفظ خونریزی لثه ها می شود.
 •  یک لیوان آب لیمو بنوشید، که به توقف خونریزی کمک میکند .
 •  گفته می شود، خوردن سیب مفید است.خوردن یک سیب ،به مدت نیم ساعت بعد از غذا کمک می کند تا دندان ها را تمیز کرده و لثه ها را درمان کند ، شما می توانید گلابی نیز بخورید.
 •  تمشک را دو تا سه بار در روز با معده خالی بخورید ؛اطمینان حاصل کنید که، آنها را با یک محصول لبنی ترکیب نمیکنید.
 •  ماساژ لثه ها ،با روغن نارگیل به طوری که لثه ها تقویت شود.
 • به غیر از این داروهای خانگی، مطمئن شوید که دندان هایتان را به صورت روزانه بشویید، مخصوصا بعد از خوردن غذاهای شیرین و فرآوری شده. خوردن غذاهایی مانند ماست، چای سبز، سویا، سیر و غیره. همچنین ،ممکن است به حفظ لثه ها کمک کند از سلامت دهان و لثه خود اطمینان حاصل کنید.

 دلایل خطرناک و شایع خونریزی لثه

چه چیزی باعث خونریزی لثه ها می شود؟ چه خونی از لثه به معنای خونریزی است ؛ خونریزی لثه ناشی پاک کردن نابجای پلاک هاست. پلاک شامل میکروب هایی است که به بافت سالم اطراف دندان ها حمله می کنند؛ این باعث ایجاد التهاب و تحریک لثه میشوند، که ممکن است هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان باعث خونریزی شود. این امر گینویویت نامیده می شود و اولین مرحله از بیماری لثه است. گینویویت لثه معمولا یک وضعیت بدون درد است و لثه ها ممکن است تنها علائم باشند.

برخی علائم دیگر ممکن است، شامل:تورم، قرمزی لثه، شل شدن دندان یا تغییر جای دندان ها در هنگام گاز زدن می شود. در این مرحله این بیماری می تواند درمان شود و به طور کامل بهبود یابد بنابراین مهم است که خونریزی لثه را نادیده نگیرید ؛ پلاک های ایجاد شده که پاک نمی شوند می توانتد باعث جدایی لثه از دندان شوند.

دلایل خونریزی لثه چیست

هنگامی که لثه ها شروع به تحلیل می کنند، فرورفتگی هایی می توانند بین دندان ها و لثه ها شکل بگیرند ؛ میکروب ها می توانند در داخل این فرورفتگی ها به دام افتاده و به لثه ها و استخوان هایی که از دندان ها حمایت می کنند حمله کنند پلاکها در نهایت هاسخت تر می شوند در این مرحله، گینویویت به وضعیت جدی تر به نام پریودونتیت پیشرفت می کند. پریودنتیت می تواند باعث از دست رفتن دندان شود و ممکن است بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد پس با دیدن اولین علائم خونریزی حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید او وضعیت شما را ارزیابی می کند و بهترین درمان برای مشکل شما را تجویز می کند.

همانطور که قبلا در بخش سلامت نمناک گفتیم در مواردی نادر خونریزی لثه می تواند نشانه ای از اختلالات جدی تر خونی باشد خونریزی لثه می تواند بر سلامت کلی شما تاثیر بگذارد بیماری لثه ها به بیماری های جدی تر از جمله دیابت، بیماری قلبی، سکته مغزی و سرطان مرتبط است حتی سلامت جنسی مردان نیز می تواند تحت تاثیر بیماری های لثه قرار گیرد. دانشمندان بر این باورند که التهاب ناشی از بیماری پریودنتال ممکن است مسئول ارتباطی بین بیماری لثه و مشکلات دیگر باشد.

دلایل رایج خونریزی لثه

خونریزی لثه و علت و راه های جلوگیری از آن

حتی دلایل بیشتری برای نادیده نگرفتن لکه خونریزی وجود دارد چرا که ممکن است شما در معرض این خطر باشید:بیماری لثه با سن افزایش می یابد 50% بزرگسالان 30 سال و بالاتر و 70% افراد بزرگتر از 65 سال، دارای بیماریهای لثه ای هستند.

استرس:

استرس با بسیاری از شرایط جدی مرتبط است، از جمله بیماری های پریودنتال تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند بدن را برای مقابله با عفونت، از جمله بیماری های پریودنتال، سخت کند.

داروها:

بعضی از داروهای تجویزی می توانند خطر بیماری لثه را افزایش دهند، مانند داروهای ضد افسردگی، برخی داروهای قلبی و قرص های ضد بارداری.با پزشک یا دندانپزشک خود چک کنید که آیا داروهایتان ممکن است روی لثه ها تاثیر بگذارد یا خیر.

چه عواملی باعث خونریزی لثه می شود 

ژنتیک:

برخی از افراد مستعد ابتلا به بیماری لثه هستند اگر فکر می کنید این موضوع در مورد شما نیز صادق است، دندانپزشکتان می تواند یک آزمایش ژنتیک ساده را برای تعیین خطر شما انجام دهد.

سایر عوامل خطر:

ضعف بهداشت دهان و دندان و یا خوردن و جویدن تنباکوهای جامد .

دلایل نگران کننده خونریزی لثه

خونریزی لثه، زمانی که یک مشکل دهانی علت اصلی است، معمولا به علت قرار دادن پلاک در خط دندان های شما است این، منجر به گینگیویتیس یا لثه های ملتهب شده می شود.اگر پلاک از طریق مسواک زدن منظم و نخ دندان و همچنین بررسی های منظم دندانپزشکی از بین نرود، روی دندان ها سخت تر می شود این پلاکهای سخت شده به عنوان تارتار شناخته شده است.تارتار ممکن است دلیل خونریزی و حتی پریودنتیت باشد که یک نوع پیشرفته تر از بیماری لثه ای و استخوان فک است.

برخی از علل دیگر خونریزی لثه

 • اتصالات ضعیف پروتزهای دندانی
 • استفاده از داروهایی که رقیق کننده خون هستند
 • نخ دندان نادرست
 • عفونت ها
 • اسکوربورد
 • کمبود ویتامین K
 • تغییرات در میزان هورمون های دوران بارداری
 • لوسمی

دلایل شایع خونریزی لثه

شما ممکن است دچار خونریزی لثه شوید،اگر:

 • جنس مسواک سختی داشته باشید یا خیلی محکم مسواک بزنید.
 • از نخ دندان استفاده کنید که قبلا این کار را نکرده بودید.
 • داروهای خاصی مثل رقیق کننده های خون مصرف کنید.
 • به دلیل بارداری، لثه های ملتهب داشته باشید (گینگیویتیس بارداری)
 • دندان مصنوعی داشته باشید که خوب فیت نشده باشد.
 • گینگیویتیس :خونریزی لثه علامت گینگیویتیس یا التهاب لثه ها را نشان می دهداین ،یک نوع شایع و خفیف از بیماری های لثه است و باعث ایجاد پلاک در خط لثه شما می شود.اگر دچار گینگویتیس هستید، لثه هایتان ممکن است تحریک ، قرمز و متورم شوند ؛ آنها ممکن است زمانی که چیزی گاز می زنید یا در زمان مسواک زدن خونی شوند.

چگونه می توانیم از خونریزی لثه جلوگیری کنیم؟

 • اگر لثه ها دچار خونریزی شود، بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید و بررسی کنید.
 • جهت حفظ لثه های سالم، دستورالعمل های دندانپزشک خود را دنبال کنید.
 • اگر خوب و مناسب مسواک نمی کنید و نخ دندان نمی زنید، اینکار می تواند باعث تحریک بافت دندان هایتان شود.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x