/ مشاوره / توصیه‌هایی برای قرار گرفتن در مسیر پیشرفت شغلی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

توصیههایی برای قرار گرفتن در مسیر پیشرفت شغلی

پیشرفت شغلی رؤیای تمام کسانی است که کار می‌کنند. برای رسیدن به این هدف باید برنامه ریزی، استراتژی و هدف گذاری داشت. در ادامه، به‌صورت جامع در این مورد صحبت خواهیم کرد.

اگر قصد دارید از ساعت‌های کاری خود بهترین نتیجه را کسب کنید، مدیریت آینده‌ی شغلی کاری انتخابی نیست، بلکه امری اجباری است. شما به‌عنوان یک بزرگسال، هفته‌ای ۴۰ ساعت کار می‌کنید، پس چرا از این ساعات کاری بهره‌برداری بهتری نکنید؟

مدیریت شغلی یعنی اینکه به‌دنبال کسب مهارت‌ها، توانایی‌ها و تجارب جدید باشید. اهداف خود را با رئیس‌تان درمیان بگذارید و شریکی را برای خود پیدا کنید که تجارب بهتری را در اختیارتان قرار بدهد.

از مهارت‌ها و استعداد‌های خود برای پیشرفت شغلی استفاده می‌کنید. ادامه‌دادن این پیشرفت درنهایت سبب افزایش تجربه و مشارکت شما در محیط کار می‌شود. انجام این کار سبب پیشرفت شغلی و ایجاد بنیانی استوار در زندگی شغلی شما خواهد شد.

موقعیتهای رشد و پیشرفت شغلی

وقتی اغلب کارمندان به موقعیت کاری خود فکر می‌کنند، هرگز به چیزی بیشتر از موقعیت فعلی یا موقعیت شغل بعدی که می‌خواهند، فکر نمی‌کنند. آنها باید از دیدگاه کوتاه‌مدت خود عبور کنند.

همین‌طور که کارمندان در نمودار سازمانی شرکت پیشرفت می‌کنند، موقعیت‌های شغلی کمتری نیز در اختیار آنها قرار می‌گیرد. با این همه به‌دست‌آوردن مهارت‌ها و تجارب جدید باید یکی از اولویت‌های مهم برای آنها باشد تا بتوانند ارزش بیشتری را به آینده‌ی کاری خود ببخشند.

برای به‌دست آوردن رشد و پیشرفت شغلی باید در کسب تجارب شغلی، پیش‌قدم باشید. در ادامه چند روش را معرفی خواهیم کرد تا بتوانید با رئیس خود برای مدیریت شغلی، همکاری کنید.

  • کار بقیه‌ی کارمندان را یاد بگیرید تا دانش خود را نسبت به آنها افزایش دهید.
  • از تجارب بین سازمانی بهره ببرید تا دامنه‌ی تجارب خود را بالاتر ببرید.
  • در کلاس‌ها و برنامه‌های تمرینی شرکت کنید تا دانش خود را افزایش بدهید.
  • در محیط کار، گروه‌های کتاب‌خوانی تشکیل دهید تا دانش خود را بیشتر کنید و اصطلاحات، مفاهیم و تشکیل گروه را با همکاران خود تمرین کنید.
  • برای به‌دست‌آوردن راهنمایی‌های لازم با کارمندی از بخش‌های دیگر مشورت کنید تا تجربه بیشتری به‌دست آورید.

۵ نکته برای رشد و پیشرفت شغلی

دکتر تریسی ویلن معاون مرکز تحقیقاتی آپولو و استاد مدعو در دانشگاه استنفورد این نکات اضافی را برای مدیریت استراتژی شغلی توصیه می‌کند:

  1. آیا می‌توانید از مدیریت و پیشرفت شغلی خود برای شتاب در مسیر شغلی‌تان استفاده کنید؟ افرادی که در محیط کار موفق‌اند و از کار خود رضایت دارند، همیشه می‌دانند که از شغل خود چه انتظاراتی دارند. وقتی در مورد اهداف خود تصمیم گرفتند، برای رسیدن به آنها نقشه می‌کشیدند.
  2. استفاده از چهارچوب زمانی و اهداف کوتاه‌مدت برای مدیریت پیشرفت شغلی بسیار مؤثر است. بهره‌مندی از حمایت و هدایت مدیر نیز به شما اطمینان می‌دهد که بهتر بتوانید مسیر شغلی خود را مدیریت کنید.
  3. بعضی شرکت‌ها برنامه‌های رسمی برای بهبود مسیر شغلی کارمندان‌شان دارند. شما باید در شرکت‌های دیگر به‌صورت غیررسمی مسیر پیشرفت شغلی خود را دنبال کنید. شرکت‌های بابرنامه عموما انرژی خود را روی کمک به کارمند خود برای بهبود مسیر شغلی آنها، متمرکز می‌کند.
  4. درباره‌ی موضوع مسیر شغلی باید هر سال، چندبار همراه با مدیر شرکت بحث شود. این شرکت نیست که مسیر شغلی دارد، بلکه کارمندان آن دارای مسیر شغلی هستند، اما شرکت‌ها می‌توانند با سرمایه گذاری مالی، زمانی و منابع خود روی کارمندان به پیشرفت شغلی آنها کمک کنند.
  5. داشتن مسیر شغلی به همان دلیلی توصیه می‌شود که داشتن اهداف توصیه می‌شوند. مسیر شغلی یک نقشه‌ی نوشته‌شده است که کمک می‌کند تا هر کارمند روی مهم‌ترین وظیفه‌اش تمرکز کند و مسیر خود را به سمت موفقیت شغلی باز کند. بدون نقشه، سرگردان خواهید بود و هیچ معیاری برای ارزیابی عملکرد خود نخواهید داشت.

۵ نکته برای ایجاد استراتژی مدیریت شغلی

دکتر تریسی ویلن همچنین به این نکات برای ایجاد استراتژی مدیریت شغلی اشاره می‌کند:

موفقیت در محیطی پررقابت که دائما درحال‌تغییر است، نیازمند یک استراتژی مدیریت شغلی است. کارفرما می‌خواهد کارمندانی را جذب و استخدام کند که دارای بهترین ارزش‌ها باشند. بنابراین خودتان را همانند کسب‌وکاری بدانید که یک محصول یا خدمت می‌فروشد و برای بازاریابی ارزش‌های خود در محیط کار یک برنامه بازاریابی تدوین کنید. او می‌‌گوید: «اطلاعات مؤسسه‌ی تحقیقاتی آپولو در مورد آینده‌ی آموزش، شغل و محیط کاری پیشنهاد می‌کند که از این ۵ استراتژی برای مدیریت شغل خود استفاده کنید.»:

۱. مدیر خود را به صورت فعال در جریان تصمیمگیری در مورد اهداف شغلی خود قرار دهید

مهم‌ترین فرصت برای افزایش اثربخشی استراتژی این است که مدیریت را در فرایند تصمیم‌گیری دخالت دهید.

۲. در مورد مهارتهای مورد نیاز خود در کوتاهمدت و درازمدت تحقیق کنید

اگر هدف شما این است که به ریاست منابع انسانی شرکت برسید، بهتر است نیازهای تحصیلی، مهارت‌ها، فناوری‌ها و تجارب مورد نیاز خود را مشخص کنید و برای رسیدن به اهداف بلند مدت شغلی خود برنامه‌ی موقت را توسعه دهید.

۳. برای افزایش دانش خود در زمینهی گزینههای شغلی پیش روی خود، درخواست ملاقات حضوری با همکاران و مدیران بدهید

هدف ملاقات این است که اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری در مورد آینده شغلی را گردآوری کنید. مردم علاقه دارند تا داستان‌های موفقیت و نصایح خود را در اختیار شما قرار دهند.

۴. برای انجام پروژههای چالشی، خودتان داوطلب شوید

یکی از بهترین راه‌ها برای پیشرفت شغلی این است که مشکلات سازمان را شناسایی کنید و یک راه‌حل ارائه بدهید. با ارائه‌ی یک راه‌حل، نه‌تنها خودتان را به‌عنوان فردی که مشکلات را حل می‌کند معرفی می‌کنید، بلکه در این راه، مهارت‌های خود را نیز توسعه می‌دهید.

۵. با قسمت نیروی انسانی شرکت مشورت کنید از فرصت‌های ارتقای شغلی موجود مطلع شوید

می‌توانید در دوره‌های آموزشی حین خدمت شرکت کنید تا یک مدرک دانشگاهی یا گواهی‌نامه مهارت اخذ کنید.

از فرصت‌های موجود استفاده کنید. به مسیر پیشرفت خود و یادگیری مهارت‌های جدید متعهد باشید. با تنظیم راه‌کارهای پیشرفت شغلی، شانس خود را برای یافتن شغل‌های جدید و رسیدن به اهداف بلندمدت بیشتر می‌کنید.

هر کدام از ما چندین سال را برای کارکردن صرف کرده‌ایم. داشتن کار، بسیار خوب است اما ایجاد مسیر حرفه‌ای می‌تواند شانس موفقیت شما را افزایش بدهد. برای داشتن یک شغل موفق نیازمند آن هستید که از استراتژی مدیریت شغلی که به آنها اشاره شد، پیروی کنید.

سابقه‌ی شغلی و حرفه‌ای موفقیت‌آمیز، بدون برنامه ایجاد نمی‌شود و نیازمند برنامه‌ریزی، تمایل و بازنگری مداوم است. آیا آماده هستید تا این استراتژی‌ها را برای پیشرفت شغلی خود دنبال کنید؟

مثبت اندیشی در محیط کار با ۱۵ روشی که کارتان را لذتبخشتر میکند

رئیسی دارید که با بدخلقی و نگاه از بالا هر روز صبح‌تان را به جهنم بدل می‌کند؟ محیط کارتان متناسب با علایق و سلایق‌تان نیست؟ اگر این‌طور است، متأسفیم. اوضاع‌تان واقعا خوب نیست، اما شما انسان هستید و می‌توانید وضعیت‌های عذاب‌آور را با راه‌ها و ترفندهای گوناگون مدیریت کنید. مثبت اندیشی در محیط کار هم شدنی و امکان‌پذیر است.

نترسید، شما می‌توانید با روش‌های زیر، محیط کار را به‌نفع خودتان تغییر بدهید. باور کنید تک‌تک ما توانایی ایجاد تغییر در زندگی و حل مشکلات پیچیده این کره‌ی خاکی را داریم. فقط کافی است، همت کنیم و بخواهیم. پس با ما همراه باشید تا ۱۵ روش مثبت اندیشی در محیط کار را با هم مرور کنیم.

۱. مدام درحال یادگیری باشید

اینکه دوران درس و دانشگاه تمام شده است، اصلا و ابدا به این معنا نیست که می‌توانید با یادگیری خداحافظی کنید. سعی کنید مدام درحال یادگرفتن باشید. یکی از راه‌های مثبت اندیشی در محیط کار تلاش برای افزودن به دانش و مهارت‌ها و تقویت رزومه‌ی کاری است.

سعی کنید تجربه‌های تازه کسب کنید، مثلا در سخنرانی کاری شرکت کنید یا برای همکاران تازه‌وارد اوضاع و مسئولیت‌هایشان را شرح بدهید. اگر امکان دریافت آموزش‌های مستقیم درباره‌ی شغل‌تان وجود ندارد، می‌توانید با قرارگرفتن در کنار سایر همکاران و مدیر، چیزهای تازه بیاموزید.

۲. به دیگران آموزش بدهید

شما دوست دارید که سایر همکاران و مدیرتان به شما چیزهای تازه یاد بدهند، پس درنظر بگیرید که شما هم به سایرین کمک کنید و چیزهای تازه یاد بدهید. سعی کنید به دیگران آموزش بدهید و دانسته‌هایتان را به‌اشتراک بگذارید.

کمک‌کردن به دیگران به شما احساس خوبی منتقل می‌کند. ضمنا اگر به همکارتان توضیحات آموزشی مرتبط با کارش را یک‌بار دقیق و روشن ارائه کنید، دیگر مدام و در حین کار مزاحم‌تان نخواهد شد.

۳. به خود استراحت بدهید

اگر پیوسته و بی‌وقفه کار کنید، خسته و فرسوده خواهید شد. هر ۲ ساعت یک‌بار به خود استراحت بدهید. نگذارید تا فشار کاری تمرکز شما را از بین ببرد و انگیزه‌هایتان را بکشد. هر چندساعت از پشت میز بلند بشوید، کمی راه بروید و هوایی تازه تنفس کنید. استراحت ۵ تا ۱۵ دقیقه‌ای کافی است. در این مدت زمان اندک، می‌توانید تجدیدقوا کنید و باانرژی به کارتان بازگردید.

۴. کار مختص اداره است و بس

دلیل شما از کارکردن زیاد هر چه که باشد، عواقب خیلی بدی برای سلامت جسمی و روحی‌تان خواهد داشت. اگر مدام کار کنید و پس از بازگشت به منزل نیز کارکردن را ادامه بدهید، تمام انگیزه‌ و انرژی‌تان را از دست خواهید داد.

شما لازم دارید تا بین کار و زندگی خود تعادل برقرار کنید و زمانی را به خود، خانواده و تفریح و سرگرمی اختصاص بدهید. اگر کارتان در اداره ناتمام مانده است، آن را به خانه نبرید بلکه انجام کار عقب‌مانده را به اول وقت روز کاری بعد منتقل کنید. کار بخش مهمی از زندگی هر فرد را دربرمی‌گیرد اما نباید بگذارید استراحت‌تان را خدشه‌دار و شما را به فردی کسل و خسته تبدیل کند.

۵. ارتباط با همکاران را تقویت کنید

یکی دیگر از راه‌های مثبت اندیشی در محیط کار این است که بتوانید با همکاران‌تان ارتباط برقرار کنید. لازم نیست خیلی با همه خودمانی بشوید اما همین‌که باهم در ارتباط باشید، دورهم و فارغ از مسائل کاری، گاهی باهم حرف بزنید و چیزی بخورید کافی است و حال‌تان را در محیط کار بهتر خواهد کرد.

۶. در برنامههای غیرکاری شرکت کنید

خودتان را از برنامه‌های غیرکاری که همکاران ترتیب می‌دهند جدا نکنید. شما هم در برنامه‌هایی مانند شام و ورزش که همکاران‌تان بعد از کار و در محیط خارج از اداره صورت می‌دهند، شرکت کنید.

با همکاران و افراد حاضر در اداره بیشتر بجوشید و اجازه بدهید که شما را یکی از خود بدانند. این کار باعث تقویت ارتباطات و همچنین فراغ از سنگینی مسئولیت‌های شغلی می‌شود.

۷. محیط کار را دلنشین کنید

مثبت اندیشی در محیط کار با داشتن فضایی دل‌نشین و خوشایند ایجاد می‌شود. فرقی نمی‌کند که محوطه‌ی کاری مختص به شما اتاقی بزرگ است یا میز و صندلی کوچک. درهرحال با شناخت محدودیت‌ها و اجازه از مدیر، سعی کنید تغییراتی دل‌نشین ایجاد کنید.

مثلا می‌توانید پوسترهای زیبا بیاویزید یا عکسی از خانواده‌تان روی میز بگذارید. حتی اگر به‌جای لیوان و استکان‌های آبدارخانه از ماگ و فنجان مخصوص‌به‌خود استفاده کنید، بازهم در تغییر فضا و بهتر شدن روحیه خود گامی ساده اما مثبت و مؤثر برخواهید داشت.

۸. داوطلب بشوید

به‌جای اینکه صبر کنید تا به شما پروژه‌ای پیشنهاد بشود، خودتان دست‌به کار بشوید. لازم نیست صبر کنید تا به شما کاری را محول کنند که شاید آن را دوست دارید. پس پیش‌قدم بشوید و با داوطلب‌شدن انگیزه خود را به مدیریت نشان بدهید. بی‌شک این کارتان باعث می‌شود تا برای پروژه‌های مختلف به شما فکر کنند.

۹. فقط بر یکچیز تمرکز کنید

حواس‌تان را به انجام یک کار مشخص جمع کنید. لازم نیست چند کار را باهم انجام بدهید و خود را گیج و خسته کنید. تمرکز بر یک کار و اتمام آن خیلی مهم‌تر از این است که کارها و پروژه‌های گوناگون را باهم شروع کنید و همه را ناقص و ناتمام پیش ببرید.

۱۰. اهداف دسترسپذیری تعیین کنید

اهداف رویایی نداشته باشید. البته آرزو و رؤیا تا حدودی مفید هستند اما نه تا حدی که شما را از دنیای واقعی جدا کنند و با غرق‌کردن‌تان در گردابی مجازی از روبه‌رو شدن با واقعیت دور نگه دارند.

اهدافی مشخص و واقع‌گرایانه داشته باشید و برای رسیدن به اهداف تان، تلاش خود را به‌کار بگیرید و پله‌به‌پله مسیر خواسته‌ها و موفقیت را طی کنید.

۱۱. تخیلتان را بهکار بگیرید

خشک و بی‌انعطاف عمل نکنید. برای انجام پروژه‌ها و کارهایتان باید از قدرت خلاقیت و تخیل بهره ببرید. با افزایش تمرکز و تلاش راه‌هایی نوین و تازه بیابید و همه ازجمله رئیس‌تان را شگفت‌زده کنید.

۱۲. در اشتباهاتتان نمانید

برای همه‌ی ما پیش آمده است که در جمع یا محیط کار اصطلاحا ناخواسته کار اشتباهی انجام داشته باشیم؛ مثلا اشتباهات کلامی و رفتارهایی که کمی معذب‌کننده هستند. مثلا به‌جای اینکه بگویید مرخص می‌شوم، گفته‌اید تشریف می‌برم. خب این اشتباهات برای همه پیش می‌آیند. البته که بهتر است حواس‌مان را جمع کنیم و اشتباه نکنیم اما اگر هم اتفاقی مشابه رخ داد، خود را سرزنش نکنید. از اشتباهات‌تان بگذرید.

۱۳. برای موفقیتها خود را تشویق کنید

وقتی به دستاورد مثبت می‌رسید یا موفقیتی در کارتان حاصل می‌شود، حتما به خود جایزه و پاداش بدهید. مهم نیست چه جایزه‌ای برای خود درنظر می‌گیرید. این پاداش هر قدر هم کوچک باشد، اثرات مثبت زیادی در روحیه‌تان خواهد داشت. تشویق خود، راهی برای ایجاد مثبت اندیشی در محیط کار تلقی می‌شود.

۱۴. با افراد مثبت در ارتباط باشید

یکی از مهم‌ترین روش‌های مثبت اندیشی در محیط کار و زندگی معاشرت با افراد مثبت‌اندیش است. از افراد منفی گرا خود را دور نگه دارید. اینها خود را خسته و بی‌انرژی کرده‌اند و شما را نیز تحت تأثیر قرار خواهند داد.

اگر ناگزیر به معاشرت با افراد منفی‌باف در محل کار هستید، سعی کنید قوی بمانید و از آنها اثر نگیرید و با ارائه رفتارهای شاد و مثبت آنها را هم تغییر بدهید.

۱۵. بیشتر لبخند بزنید

اگر لبخند بزنید، حتی در صورتی‌که واقعا شاد نیستید، نیز اثرات مثبتی برای‌تان به‌ارمغان می‌آید. لبخند و شادی ناخودآگاه شما را از حالت خسته و عبوس دور می‌کند. پس سعی کنید همیشه در ارتباط با مشتری، همکار، ارباب رجوع، مدیر و … لبخند بر لب داشته باشید و اثرات معجزه‌آسای لبخند زدن را ببینید. لبخندزدن نه‌تنها کلید مثبت اندیشی در محیط کار بلکه کلید زندگی سالم و شادی است. از قدیم گفته‌اند، بخند تا دنیا به تو بخندد.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x