/ دسته‌بندی نشده / سلولیت یا تجمع چربی زیر پوست چیست؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

علت به وجود آمدن سلولیت چیست؟ آیا سلولیت عوارضی دارد؟ سلولیت را چطور از بین ببریم؟ برای درمان و از بین بردن این چربی‌های جمع شده ابتدا باید سلولیت را بشناسید و بدانید چگونه به وجود آمده است. برای همین منظور در ادامه با زوم لایف همراه باشید.

سلولیت چیست؟

سلولیت (Cellulite) در واقع همان تجمع بافت چربی در نواحی خاصی از بدن مانند ران پا و قسمت‌های تحتانی بدن می‌باشد و از لحاظ فیزیولوژیکی هیچگونه تفاوتی با دیگر چربی‌های انباشته شده در بدن ندارد. بسیاری از متخصصان عقیده دارند که سلولیت یک نوع چربی بسیار مقاوم است که فقط در زیر پوست قرار دارد و از بافت همبند بیرون زده است.

این تجمع بافت چربی در مردان و هم در زنان دیده شده، اما این عارضه بیشتر زنان را تهدید می‌کند و آن هم به دلیل توزیع متفاوت چربی، ماهیچه و بافت همبند در بدن آنان است. بین ۸۰ تا ۹۰ درصد زنان، در مقطعی از زندگی خود سلولیت را تجربه می‌کنند.

چند نوع سولیت وجود دارد؟

سلولیت انواع مختلفی دارد که بستگی به محل بروز عفونت دارد.

برخی از انواع سولیت شامل:

 • سلولیت اطراف چشم، که در اطراف چشم ایجاد می‌شود؛
 • سلولیت صورت که در اطراف چشم، بینی و گونه ایجاد می‌شود؛
 • سلولیت پستان؛
 • سلولیت پری آنال که در اطراف دهانه مقعد ایجاد می‌شود.

سلولیت می‌تواند در هر نقطه از بدن، از جمله دست و پا ایجاد شود. بزرگسالان مستعد ابتلا به سلولیت در قسمت پایین پا هستند، در حالی که کودکان استعداد ابتلا در صورت یا گردن را دارند.

سلولیت در چه سنی خود را نشان خواهد داد؟

سلولیت‌ها اغلب بعد از سن بلوغ در بدن دیده می‌شوند و در بانوان به این دلیل که حجم فیبر موجود در بافت‌های مفصلی و اتصال‌ دهنده آن‌ها بیشتر است، به حدود 80 تا 90 درصد می‌رسد. همچنین ممکن است در خانم‌های جوان هم دیده شود اما میزان آن در افرادی که سن بیشتری دارند، به دلیل نازک شدن پوست بدنشان بیشتر می‌باشد. با افزایش میزان چربی و شل شدن عضلات درصد بروز سلولیت بالاتر می‌رود.

سلولیت بیشتر در کدام قسمت از بدن ایجاد می‌شود؟

سلولیت یک نوع چربی مقاوم است که فقط در زیر پوست قرار دارد و از بافت همبند بیرون زده است. به عبارت ساده، فرورفتگی پوستی است که ممکن است در هرجایی از بدن باشد ولی بیشتر در نواحی تحتانی بدن مانند بین زانو، باسن، کفل، مفصل و بین ران ها، شکم و شانه ها قابل مشاهده خواهد بود.

سلولیت چه علائمی دارد؟

پوست شما را ناهموار می‌کند. در صورتی که سلولیت خفیف داشته باشید، می‌توانید ناهمواری‌های پوستی خود را با فشار دادن و گرفتن ناحیه مبتلا به سلولیت (مانند ران‌ها) در دست، مشاهده کنید. اگر سلولیت به صورت شدید در پوست شما اتفاق بیفتد، سطح پوستتان به صورت گره خورده با گودی‌ها و ناهمواری‌های واضح در خواهد آمد.

سلولیت بیشتر در دور ران‌ها و باسن دیده می‌شود، اما می‌تواند در نواحی دیگری مانند سینه، زیر شکم و بالای بازوها نیز ایجاد شود.

علت سلولیت چیست؟

علت ایجاد سولیت گیر کردن نوع خاصی از چربی زیر پوستی میان عضلات و فیبرهای اتصال دهنده پوست به عضله است و با توجه به فشاری که کیسه‌های چربی به بافت پوست وارد می‌کنند، ظاهری پرتقالی شکل و فرو رفتگی‌هایی را نمایان می‌کند.

از دیگر علت سلولیت پوست رژیم غذایی ناسالم، کاهش یا افزایش ناگهانی وزن، ورزش نکردن، کم آبی، درصد چربی بدن و متابولیسم ضعیف هستند. البته ژنتیک هم در سلولیت نقش دارد و اگر مادر شما دارای سلولیت بوده است، احتمال بروز آن در شما هم افزایش می‌یابد. البته وجود سلولیت برای سلامتی بدن مشکلی ایجاد نمی‌کند و در واقع ضرری ندارد و برای عوارض سلولیت به غیر از تغییر در ظاهر پوست نمی‌توان نکته دیگری را نام برد، ولی بهتر است برای اینکه ظاهری زیباتر داشته باشید، برای از بین بردن آنها دست به کار شوید.

عوامل خطرزا سلولیت

عواملی که می‌توانند خطر سلولیت را افزایش دهند عبارتند از:

 • سن: سلولیت بیشتر در سنین میانسالی یا بعد از آن اتفاق می افتد.
 • چاقی: سلولیت در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند بیشتر دیده می شود.
 • مشکلات پا: تورم (ادم) و زخم می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.
 • سلولیت قبلی: هر کسی که قبلاً سلولیت داشته باشد، ۸-۲۰٪ احتمال عود آن وجود دارد، تحقیقات نشان می دهد که عفونت می تواند طی یک سال چندین بار دوباره ظاهر شود.
 • قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی: این موارد شامل آب آلوده و برخی حیوانات از جمله ماهی و خزندگان است.
 • سایر مشکلات پوستی: آبله مرغان، اگزما، پای ورزشکار، آبسه ها و سایر بیماری های پوستی می توانند خطر ورود باکتری به بدن را افزایش دهند.
 • ورم لنفاوی: این می تواند منجر به تورم پوست شود، که می تواند ترک بخورد و اجازه ورود باکتری ها را بدهد.
 • بیماری کبد یا کلیه: افراد مبتلا به بیماری کبد یا کلیه بیشتر در معرض سلولیت قرار دارند.
 • دیابت: اگر شخصی نتواند دیابت خود را به طور مناسب کنترل کند، مشکلات سیستم ایمنی بدن، گردش خون یا هر دو می توانند منجر به زخم های پوستی شود.
 • سیستم ایمنی ضعیف شده: افراد ممکن است در سنین بالاتر، در صورت ابتلا به HIV (ایدز) یا تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی به این مشکل مبتلا شوند.
 • مشکلات گردش خون: افرادی که گردش خون ضعیفی دارند بیشتر در معرض خطر گسترش عفونت به لایه های عمیق پوست قرار دارند.
 • جراحی یا جراحت اخیر: این مورد باعث افزایش عفونت می شود.
 • مصرف داروی داخل وریدی: تزریق داروها، به ویژه با سوزن های استفاده شده، می تواند منجر به آبسه و عفونت در زیر پوست شود و خطر سلولیت را افزایش دهد.

عوارض ابتلا به سلولیت چیست؟

همانطور که گفتیم، سلولیت عوارض جدی ندارد اما ممکن است در موارد نادر، عوارضی داشته باشد. این عوارض عبارتند از:

 • تورم دائمی: بدون درمان، فرد ممکن است در ناحیه آسیب دیده تورم دائمی پیدا کند.
 • عفونت خون و سپسیس: این وضعیت تهدید کننده زندگی از ورود باکتری به جریان خون ناشی می شود و نیاز به درمان سریع دارد.
 • علائم سپسیس: شامل تب، ضربان قلب سریع، تنفس سریع، فشار خون پایین، سرگیجه هنگام ایستادن، کاهش جریان ادرار و پوستی عرق کرده، رنگ پریده و سرد است.
 • عفونت در مناطق دیگر: در موارد بسیار نادر، باکتری هایی که باعث سلولیت شده اند به سایر نقاط بدن از جمله عضلات، استخوان ها یا دریچه های قلب وارد می شوند. اگر این اتفاق بیفتد، فرد نیاز به درمان فوری دارد.

در بیشتر موارد، درمان موثر می تواند از بروز عوارض جلوگیری کند.

درمان سلولیت چیست؟

سلولیت گر چه یک عارضهٔ بالینی جدی محسوب نمی‌شود اما می‌تواند ظاهر نامطلوبی را ایجاد کند. همین ظاهر نامطلوب زمینه ارائه درمان‌های متفاوت را فراهم می‌کند. اگر چه درمان‌های زیادی مانند ماساژ یا کرم‌های بر طرف‌کنندهٔ سلولیت، برای رفع سلولیت ارائه شده‌اند اما متأسفانه بسیاری از این درمان‌ها به اندازه‌ای که ادعا می‌کنند مؤثر نیستند.

برای درمان سلولیت بدن راهکارهایی وجود دارد که با پیش گرفتن آنها می‌توانید تا درصد بسیاری موفق به رفع سلولیت شوید:

داشتن رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی متشکل از میوه‌های تازه، سبزیجات، پروتئین سالم و غلات علاوه بر سلامتی بدن و کاهش اضافه وزن باعث از بین رفتن سلولیت‌های بدن می‌شوند. همچنین سعی کنید از مصرف مواد غذایی فرآوری شده مثل نان سفید، شکر و هر نوع نوشابه گازدار و انرژی‌زا خودداری کنید. خوب است بدانید طبق تحقیقات انجام شده مصرف زیاد کافئین به علت تحت تاثیر قرار دادن جریان خون و اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها می‌تواند باعث بدتر شدن وضعیت سلولیت شود.

ماساژ ضد سلولیت

ناحیه‌ای از بدن که دارای سلولیت است را روزانه ماساژ دهید تا جریان خون در آن نواحی بیشتر شود و مایع میان بافتی کاهش یابد و تنظیم شود. در این حالت است که پوست به مرور زمان سطح صاف‌تری پیدا می‌کند همچنین جریان لنفاوی در پوست باعث از بین بردن مواد سمی در لایه چربی می‌شود که ممکن است باعث التهاب و تورم بیشتر سلولیت شود.

این ماساژ را می‌توانید با برس مخصوص و یا با کمک دست انجام دهید. منظور از برس مخصوص یا همان ماساژور سلولیت، مدل‌هایی است که روی بدنه خود دارای برجستگی‌های متعددی هستند که باعث ماساژ چربی‌ها می‌شود.

ورزش

از آنجایی که سلولیت نوعی چربی اضافه در بدن است، چاقی باعث بیشتر شدن میزان آن می‌شود. اگر به فکر کاهش وزن هستید بهترین روش انجام حرکات ورزشی مثل پیاده‌روی، شنا، دوی آرام و … است. همچنین می‌توانید از حرکات ورزشی مخصوص برای از بین بردن سلولیت نیز استفاده کنید. ورزش منظم در طول هفته و دفع عرق باعث خارج شدن مواد سمی و مضر از طریق پوست بدن می‌شود.

ژل و کرم‌های ضد سلولیت

کمپانی‌های محصولات آرایشی و بهداشتی برای بیشتر مشکلات پوستی محصولاتی را به بازار عرضه کرده‌اند که کرم‌ها وژل‌های آنتی سلولیت نیز یکی از آن‌هاست. استفاده از کرم و ژل ضد سلولیت در کنار ماساژ دادن و همچنین ورزش مداوم می‌تواند موثر بوده و ظاهر حفره‌ای شکل و پرتقالی پوست را کاهش دهد. در واقع این کرم‌ها دارای کافئین، ویتامین و مواد معدنی مفیدی هستند که موجب شکستن و از بین رفتن چربی می‌شوند.

درمان سلولیت با روش RF

یکی از بهترین و قطعی‌ترین روش‌های درمانی سلولیت، استفاده از RF است. در این روش به وسیله ماساژ و ساکشن تولید کلاژن‌ ها را تحریک نموده و افزایش می‌دهند. این روش کاملا بدون درد و عارضه می‌باشد زیرا فقط با انرژی گرما اقدام به از بین بردن سلول‌های چربی می‌کنند، پس از آن چربی‌ها توسط کبد، جمع‌آوری شده و از بدن دفع می‌شود.

کویتیشن

این روش باعث حل شدن چربی توسط امواج اولتراسوند در سطح خارجی بدن می‌شود. در طول زمان کویتیشن، سلول‌های چربی می‌شکند و محتویات آزاد شده سلول‌های چربی از طریق ادرار خارج می‌شوند. روش اولتراسوند، یک درمان بدون درد و غیر تهاجمی است.

استفاده از ژل و کرم ضد سلولیت

استفاده از کرم ضد سلولیت و ژل آنتی سلولیت هم می‌تواند در کنار ماساژ دادن سلولیت و البته ورزش مداوم مؤثر باشند و ظاهر حفره‌ای پوست را کاهش دهد. این کرم‌ها و محصولات دارای کافئین، ویتامین و مواد معدنی هستند که موجب شکستن چربی می‌شوند.

درمان سلولیت با دارو

یک مورد خفیف سلولیت معمولاً در طی ۷ تا ۱۴ روز به درمان آنتی بیوتیکی خوراکی پاسخ می‌دهد. انواع مختلف آنتی بیوتیک می‌تواند سلولیت را درمان کند. پزشک پس از در نظر گرفتن نوع باکتری مربوط به عفونت و عوامل خاص هر فرد، در مورد بهترین گزینه تصمیم خواهد گرفت.

بیشتر افراد در عرض ۲ هفته بهبود می‌یابند، اما اگر علائم شدید باشد ممکن است مدت بیشتری طول بکشد. ممکن است یک پزشک برای جلوگیری از تکرار مجدد آنتی بیوتیک خوراکی با دوز کم تجویز کند.

روش‌های پیشگیری از سلولیت

اگر چه هیچ راه قاطعی برای جلوگیری از ابتلاء به سلولیت وجود ندارد با این وجود توصیهٔ عمومی آن است که از افزایش وزن خودداری کنید چرا که زمینه بروز سلولیت در افراد چاق به مراتب بیشتر می‌باشد.

جلوگیری از افزایش وزن با ترکیب تغذیه سالم و ورزش امکان‌پذیر خواهد بود. در انتخاب ورزش مناسب نیز باید ترکیب ورزش‌های هوازی و مقاومتی مورد استفاده قرار گیرد. در انجام تمرینات ورزشی حرکات کششی گرچه ضروری است ولی حفظ استحکام و مطلوبیت بافت پوست بسیار دشوار است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

همانطور که اشاره شد سلولیت یک بیماری یا شرایط جدی نیست و درمان آن ضرورتی ندارد. در واقع، بسیاری از پزشکان سلولیت را یک پیش‌آمد طبیعی می دانند. البته اگر فرد از ظاهر نازیبای ایجاد شده ناراحت باشد می‌تواند به یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک مراجعه نماید.

حرف پایانی

سلولیت عوارض و خطری ندارد اما به دلیل ظاهر نامناسبی که ایجاد می‌کند، ممکن است باعث ناراحتی و عدم اعتماد به نفس شود. اگر فردی به محض بروز علائم به دنبال درمان باشد، احتمال موثر بودن درمان بسیار زیاد است.

منبع :

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x