/ پزشکی / کرونا در حیوانات
آنچه در این مقاله می‌خوانید

کرونا ویروس و حیوانات

برخی از ویروس‌های خانواده کروناویروس‌ها که حیوانات را آلوده می کنند، گاهی اوقات می توانند به انسان سرایت کنند و سپس بین مردم پخش شوند، اما این موارد نادر است. سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) نمونه‌هایی از بیماری‌های ایجاد شده توسط کروناویروس هایی هستند که از حیوانات سرچشمه گرفته و در بین افراد گسترش یافته است. این همان چیزی است که گمان می رود با این ویروس جدید رخ داده است و باعث شیوع فعلی کووید-19 شده است. با این حال، ما منبع دقیق این ویروس را نمی دانیم. مقامات بهداشت و سلامت و همکاران شان در تلاش هستند تا منبع کووید-19 را شناسایی کنند. اولین عفونت‌ها به بازار حیوانات زنده مرتبط بودند، اما این ویروس اکنون از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. كروناویروسی كه بیشتر شبیه ویروس مولد بیماری کووید-19 است، ویروسی است که باعث ایجاد بیماری سارس (SARS) می شود.

ویروسی که باعث کووید-19 شود بیشتر از طریق شخصی به شخص دیگر از طریق قطرات تنفسی از سرفه، عطسه و صحبت کردن، سرایت می کند. مطالعات اخیر حاکی از آن است که افرادی که به این ویروس آلوده شده اند اما علائم ندارند نیز در شیوع کووید-19 نقش دارند. در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه حیوانات همراه، از جمله حیوانات خانگی، می توانند کووید-19 را به افراد سرایت دهند یا اینکه آنها ممکن است منبعی از عفونت باشند، وجود ندارد.

خطر ابتلا به کووید-19 از انسان به حیوانات

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) از تعداد موارد بسیار کمی از ابتلای حیوانات خانگی، از جمله سگ و گربه، در جهان مطلع شده که حیوان خانگی پس از تماس نزدیک با افراد مبتلا به کووید-19 به ویروس مولد آن، آلوده شده باشد. مرکز CDC  تاکنون گزارشی مبنی بر بیمار شدن حیوانات خانگی با کووید-19 در ایالات متحده دریافت نکرده است. تا به امروز، هیچ مدرکی مبنی بر سرایت ویروس توسط حیوانات خانگی به افراد وجود ندارد.

اولین مورد شاخص آزمایش مثبت کووید-19 در حیوانات داخل ایالات متحده، یک ببر با بیماری تنفسی در یک باغ وحش در شهر نیویورک بود. پس از نمونه گیری از چندین شیر و ببر، نمونه هایی از این ببر در باغ وحش گرفته شده و مورد آزمایش قرار گرفتند و نشانگر بیماری تنفسی در این ببر بودند. مقامات بهداشت عمومی معتقدند این گربه‌های بزرگ پس از قرار گرفتن در معرض تماس با کارمند باغ وحش که ناقل فعال ویروس بود، بیمار شده اند. این تحقیقات ادامه دارد.

ما هنوز در مورد این ویروس در حال آموختن هستیم، اما مشخص شده که در بعضی مواقع ویروس کووید-19 می تواند از افراد به حیوانات سرایت کند.

مرکز CDC برای نظارت بر این وضعیت، با همکاران بهداشت انسان و بهداشت حیوانات همکاری می کند و با اطلاعات در دسترس، به روز رسانی‌های خود را ادامه خواهد داد. برای درک اینکه چگونه حیوانات مختلف ممکن است توسط کووید-19 بیمار شوند، مطالعات بیشتری لازم است.

اگر بیمار هستید از حیوانات خانگی محافظت کنید

اگر مبتلا به کووید-19 هستید (مشکوک یا تایید شده است)، دقیقا مانند سایر انسان ها، باید ارتباط خود را با حیوانات خانگی و حیوانات دیگر، محدود کنید . اگرچه هیچ گزارشی در مورد بیمار شدن حیوانات اهلی با کووید-19 در ایالات متحده گزارش نشده است، اما هنوز توصیه می شود افراد مبتلا به کووید-19 با حیوانات تماس محدود داشته باشند تا اینکه اطلاعات بیشتری در مورد این ویروس مشخص شود. این می تواند به سالم ماندن شما و حیوانات کمک کند.

· در صورت امکان، عضو دیگری از خانواده تان در هنگام بیماری از حیوانات شما مراقبت کند.

· از تماس با حیوان خانگی خود، از جمله، نوازش کردن، خواباندن کنار خود، بوسیدن حیوانات یا لیس زدن توسط حیوانات و دادن باقیمانده غذای خودتان به آنها، خودداری کنید.

· اگر باید در حین بیماری از حیوان خانگی خود مراقبت کنید یا در حین بیمار بودن مجبورید در کنار حیوان باشید، قبل و بعد از تعامل با آنها، دستان خود را بشویید.

 خطر حیوانات وارداتی و محصولات حیوانی

مرکز  CDCهیچ مدرکی برای اثبات این موضوع ندارد که حیوانات وارداتی یا محصولات حیوانی خطری برای انتشار کووید-19 ایجاد می کنند. این وضعیت به سرعت در حال تحول است و اطلاعات در صورت دسترسی، به روز می شوند.

بر اساس مطالعات ، سگ‌های ولگردی که گوشت خفاش خورده بودند، می‌توانند ناقل ویروس کرونا باشند، این بیماری ممکن است به سرعت در روده سگ‌ها تکامل یابد. این تحقیق جدیدترین رشته در تئوری‌های ارائه شده توسط دانشمندان در مورد منشأ ویروس است که در سراسر دنیا گسترش یافته و دو میلیون نفر را آلوده کرده است.

فقط بعد از چند هفته، نخستین سگهای آموزش دیده نمونه های ادرار بیماران به کووید ۱۹ را با دقت از نمونه ادرار افراد صحتمند تمیز داده اند. تجارب زیادی در آموزش دادن سگها در مورد  شناسایی بیماران وجود دارد. اما دیدن این امر  که  سگ ها به چه زودی آموختند تا بو های جدید را شناسایی کنند حائز اهمیت است. تیم های پژوهشگران کشور هایی مانند بریتانیایی وتیم های فرانسوی نیزسگها را برای شناسایی بیماران کووید ۱۹ آموزش می دهند. هنوز روشن نیست که کدام  عناصر   در ادرار بوی خاص بیماری کووید ۱۹ را تولید می  کنند. چون «کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲» نه فقط  بر ریه های حمله می کنند، بلکه زیان هایی را برای رگهای خون، کلیه ها و دیگر ارگان های بدن نیز وارد می کنند؛ بنابراین، در چنین صورتی احتمالاً بوی ادرار بیماران نیز تغییر می یابد، چیزی که سگها با ارگان ها بسیار حساس به زودی شناسایی می کنند.

آیا حیوانات مختلف مانند سگ، گربه و گاو هر کدام به نوع خاصی از ویروس کرونا مبتلا می شوند؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

ویروس‌های کرونا خانواده‌ای از ویروس‌های پوشش‌دار هستند که معمولاً با زائده‌های گلبرگی شکل آراسته شده‌اند و در نمای میکروسکوپ الکترونی، به شکل تاج خورشیدی هستند. بنابراین به نام کرونا ویروس (ویروس‌های تاج‌دار) شناخته می‌شوند. 
کروناویروس ها از سگ، گربه، اسب، گاو، خوک، مرغ، بوقلمون و انسان جدا شده اند و دارای علایم بالینی هستند که اغلب این علائم گوارشی یا تنفسی است. نوع ویروس و علائم آن در حیوانات مختلف متفاوت است. به طور مثال، ویروس مشاهده شده در سگ، گربه و خوک از نوع آلفا بوده و علایم آن معمولا گوارشی است. اسب و گاو به ویروس از نوع بتا مبتلا می شوند که در اسب منجر به علایم گوارشی و در گاو منجر به علایم گوارشی و تنفسی می شود. ویروس از نوع گاما در بوقلمون باعث علایم گوارشی و در مرغ منجر به التهاب تنفسی می گردد. 
در حال حاضر شواهدی مبنی بر اینکه حیوانات نقش مهمی در انتشار ویروس کووید-19 داشته باشند، وجود ندارد. براساس مطالعات، خطر انتشار کووید-19 از حیوان به انسان پایین بوده اما بر اساس برخی مطالعات، احتمال انتقال از انسان به حیوان وجود دارد. مطالعات اخیر نشان می دهند که گربه ها، موش خرمایی و همستر سوری طلایی به طور آزمایشگاهی می توانند با ویروس آلوده شده و عفونت را در محیط آزمایشگاهی به حیواناتی از گونه های مشابه منتقل نمایند. داده ها همچنین نشان می دهند سگ‌ها می توانند آلوده شوند اما عفونت را به سایر سگ ها منتقل نمی کنند. تحقیقات دیگری نشان داده اند خوک، مرغ و مرغابی نمی توانند با ویروس کرونای جدید آلوده شوند. بر اساس شواهد محدود موجود، گاو، گوسفند، اسب و موش نیز احتمالا نمی توانند با نوع جدید ویروس کرونا آلوده شوند. اما موش خرمایی و سمور مستعد ابتلا به عفونت یا کووید-19 هستند

نتیجه‌گیری

حیوانات مختلف ممکن است با انواع مختلفی از ویروس کرونا آلوده شوند. جدیدترین نوع شناخته شده‎ی این ویروس که مسبب کووید-19 است در برخی حیوانات مانند گربه و سگ دیده شده اما شواهدی مبنی بر انتقال ویروس از حیوانات به انسان وجود ندارد. با این وجود، محققین توصیه می کنند که هر فرد آلوده شده به ویروس کرونا لازم است تماس خود را با حیوانات محدود نماید و در صورت تماس با حیوانات، دستورالعمل های بهداشتی از جمله شستن دست ها با آب و صابون را رعایت کنند.

در کنار حیوانات، سالم بمانید

تاکنون، هیچ مدرکی مبنی بر وجود هر گونه حیوان اهلی، خانگی یا وحشی که ممکن است در این زمان منشا عفونت کووید-19 باشد، وجود ندارد. با این حال، از آنجا که همه حیوانات می توانند میکروب هایی را تحریک کنند که می تواند مردم را بیمار کند، همیشه ایده ی خوبی است که سالم بودن در کنار حیوانات خانگی و جانوران را، تمرین کنید

· دستان خود را پس از دست زدن به حیوانات، مواد غذایی، زباله یا وسایل آنها بشویید.

· بهداشت حیوانات خانگی و تمیز کردن صحیح آنها را خوب تمرین کنید.

· اگر در مورد سلامتی حیوان خانگی خود سؤال دارید با دامپزشک خود صحبت کنید.

منابع :

1

2

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x