/ دسته‌بندی نشده / عوارض  ایمپلنت دندان
آنچه در این مقاله می‌خوانید

عوارض  ایمپلنت دندان

مانند هر روش درمانی دیگری که به جراحی و استفاده از دارو ختم می شود، ایمپلنت دندانی نیز می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد که خوشبختانه بسیار محدود و البته نادر هستند. برخی از مهم ترین این عوارض عبارتند از:

  • عفونت ایمپلنت دندان
  • آسیب و تخریب بافت ساختار اطراف ایمپلنت شامل دندان ها و رگ های خونی
  • آسیب رسیدن به اعصاب که می تواند منجر به درد یا سوزن سوزن شدن دندان ها، لثه، لب و چانه شود.
  • ایجاد مشکلات سینوسی هنگام استفاده از ایمپلنت در فک بالایی

 ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

یکی از دغدغه های اصلی بیماران، مدت زمانی است که برای درمان کامل از طریق ایمپلنت به آن نیاز خواهند داشت. در این رابطه عوامل متعددی دخیل هستند. در صورتی که فرد به پیوند استخوانی نیاز نداشته باشد، طول درمان او بسیار کوتاه تر خوهد شد همچنین استفاده از روش ایمپلنت دیجیتالی نیز می تواند در کاهش زمان درمان بیمار موثر باشد.

به طور متوسط طول درمان ایمپلنت دندانی می تواند ۳ الی ۶ ماه به طول بیانجامد که می توان آن را در بازه های زمانی مختلفی تقسیم کرد. برای مثال مدت زمان اولیه که فرد نیاز خواهد داشت تا مشورت های لازم با دندانپزشک خود را انجام داده و دندان را به طور کامل از لثه خارج کند، حدود یک ساعت زمان لازم خواهد داشت و تقریبا سه ماه زمان لازم خواهد بود تا فرد درمان کامل از این طریق را به دست آورد.

پس از آن در صورت لزوم فرد باید پیوند استخوانی را انجام دهد که یک بازه زمانی ۳ الی ۴ ماهه برای درمان نیاز خواهد داشت. کاشت ایمپلنت در درون استخوان نیز تقریبا یک عمل دو ساعته است و درمان آن به طور کامل که شامل جوش خوردن با استخوان دندان می شود حدود ۳ تا ۶ ماه به طول می انجامد. مرحله پایانی نیز کاشت تاج دندان است که در یک جلسه یک ساعته قابل انجام است.

علائم شکست ایمپلنت

ایمپلنت دندانی یکی از ایمن ترین روش های درمان در دندانپزشکی است و احتمال موفقیت آن بالای ۹۷% است. در صورتی که دندانپزشک خود را به درستی انتخاب کنید و ایشان نیز بتواند شرایط عمومی شما را به درستی بررسی کند، احتمال موفقیت این عمل بیشتر خواهد شد اما گاهی ممکن است این روش نیز با شکست روبرو شود. در این راستا علائمی وجود دارد که می تواند آگاهی شما از شکست ایمپلنت را افزایش دهد.

یکی از این نشانه ها، درد و ناراحتی شدید است. ممکن است در طی روند بهبودی مقداری درد داشته باشید. با این حال، درد می تواند نشانه ای از نارسایی ایمپلنت دندان باشد. در طی روند بهبودی، چند روز اول درد را تجربه خواهید کرد. درد به آن شدت نیست و با استفاده از برخی مسکن هایی که پزشک تجویز می کند می توان آن را کنترل کرد.

در صورت نارسایی ایمپلنت دندان، درد و ناراحتی طاقت فرسایی را تجربه خواهید کرد که به شکل امواج ضربان دار ظاهر می شود. این درد مدت ها بعد از عمل رخ می دهد. اگر با چنین مواردی روبرو شدید، توصیه می شود قبل از اینکه خیلی دیر شود برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

دلیل دوم می تواند عقب رفت لثه باشد عواملی مانند نبودن استخوان کافی برای حمایت از کاشت و همچنین در صورتی که محل قرارگیری ایمپلنت نیز به درستی مشخص نشده باشد، امکان وقوع چنین اتفاقی افزایش پیدا می کند. اولین علامت در این نوع شکست می تواند التهاب در اطراف کاشت و همچنین نامناسب بودن ظاهر تاج است. رژیم غذایی سالم و رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از این مشکل می تواند بسیار موثر باشد.

آیا برای جویدن یا گاز گرفتن غذا مشکل دارید؟ این می تواند نشانه ای از شکست ایمپلنت دندان باشد. در هیچ زمان مشخص نباید هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن یا گاز گرفتن مواد غیرطبیعی باشیدایمپلنت ها برای عملکرد مشابه دندان های طبیعی ساخته می شوند. هرگونه درد همراه با کاشت دندان نشانه خوبی نیست.

همچنین تورم اندک بعد از عمل طبیعی است. با این حال، انتظار می رود این ظرف چند روز ناپدید شود اما در صورتی که این روند برای مدتی طولانی ادامه داشته باشد می تواند باعث نگرانی شود. اگر لثه های شما بسیار متورم و قرمز به نظر می رسد، نشانه های اولیه عفونت در شما بروز داده شده است. در صورت عدم درمان، این عفونت می تواند به بقیه دهان شما منتقل شده و در موارد شدید به خون نیز سرایت کند و این می تواند سلامتی شما را با مخاطره روبرو کند.

ایمپلنت های دندانی از آلیاژ تیتانیوم ساخته شده اند که به صورت نادر، باعث واکنش های آلرژیک در برخی افراد می شود. برخی از علائم واکنش های آلرژیک شامل از بین رفتن چشایی، تورم در اطراف لثه و احساس سوزن سوزن شدن است. واکنش های آلرژیک ناگهانی نشانه نارسایی ایمپلنت دندان است زیرا نشان می دهد بدن شما کاشت را رد می کند.

لق شدن ایمپلنت دندان

لق شدن ایمپلنت دندان نیز یکی از نشانه هایی است که به کمک آن می توان متوجه شد که ایمپلنت دندان با شکست روبرو شده است. در صورتی که کاشت به درستی عمل کند، شما احساس هیچ شی اضافه را در دهان خود نخواهید داشت. اگر کاشت به درستی انجام شود، هیچ مشکلی برای خوردن، صحبت کردن، خندیدن یا شرایطی مشابه با آن نخواهید داشت.

حتی زمانی که دندان ایمپلنت شده خود را لمس می کنید، نباید احساس درد داشته باشد. اگر  احساس می کنید که ایمپلنت دندان شما شل یا لق شده است این یکی از نشانه های شکست ایمپلنت دندانی شماست و باید فورا به پزشک خود مراجعه کنید. اگر ایمپلنت لق شود و به آن توجه نشود، می تواند در لبخند فرد اختلال ایجاد کند یا صدمه شدیدی را به بافت استخوانی یا لثه وارد کند.

روش های مختلف کاشت دندان برای بیماران دیابتی

تحقیقات مختلف علمی در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که بیماران دیابتی که توانسته اند بیماری خود را به خوبی کنترل کنند، قادر خواهند بود تا از ایمپلنت دندانی نیز بهره ببرند و این خبر بسیار خوبی برای افرادی است که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند و به دنبال راهی مطمئن برای پرکردن جای خالی آن هستند. زمانی که قصد انجام عمل ایمپلنت دندانی را دارید، حتما به دندانپزشک خود در این رابطه توضیح دهید و او را در جریان بیماری خود قرار دهید. برخی از مهم ترین روش های انجام ایمپلنت برای بیماران دیابتی عبارتند از:

  • آل آن ۴: آل آن فور محبوب ترین روش برای بیماران دیابتی است. دندانپزشک چهار ایمپلنت دندان را به فک شما منتقل می کند. اگر به مجموعه کاملی از دندان های بالا یا پایین نیاز دارید، این روش می تواند استخوان موجود شما را در حداکثر سطح، پشتیبانی کند بنابراین نیازی به پیوند استخوان نیست و این روند جراحی و ورود آسیب به لثه را کاهش می دهد.
  • دنتال ایمپلنت مینی: اگر تنها یک دندان از دست رفته دارید، داشتن یک مینی ایمپلنت بهترین گزینه برای شما است. بدانید که این یک راه حل دائمی نیست و نیاز به ترمیم و تعویض مداوم دارد.این روش برای بیماران دیابتی توصیه نمی شود زیرا لثه آن ها بیشتر در معرض عفونت خواهد بود.
  • فرآیند یک روزه: می توانید دندان های خود را در یک روز تعویض کنید، اما برای بیماران دیابتی ایده آل نیست زیرا شما اغلب برای بهبودی در حین عمل به زمان بیشتری نیاز دارید.

روش آل آن فور بهترین گزینه ممکن برای درمان بیماران دیابتی است.

ایمپلنت برای افراد سیگاری

سیگار آسیب های شدیدی را به دندان ها و ایمپلنت وارد می کند و البته به طور کلی استفاده از تنباکو و نیکوتین باعث می شود تا احتمال شکست ایمپلنت نیز افزایش پیدا کند. سیگار و مشتقات آن می توانند آسیب های جدی به دندان ها وارد کنند.

  • دود به لثه ها و استخوان های اطراف آسیب می رساند: دود سیگار بافت های موجود در داخل دهان شما را می سوزاند و حتی می تواند به غدد بزاقی شما نیز آسیب برساند یا آن را مسدود کند و این موضوع منجر به خشکی دهان می شود. کمبود بزاق می تواند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود. آنچه گفته شد باعث ضعیف شدن استخوان هایی می شود که از کاشت شما پشتیبانی می کنند.
  • نیکوتین سرعت سیستم دفاعی را کاهش می دهد: نیکوتین زمانی که چه از طریق سیگار و چه از طریق سایر روش ها وارد بدن شود، جریان اکسیژن و خون را به استخوان و بافت دهان محدود می کند. از آنجا که برای بهبودی به این اکسیژن و جریان خون اضافی نیاز دارید، قرار گرفتن در معرض نیکوتین قدرت ایمنی بدن و توانایی های کلی درمانی را ضعیف می کند.
  • تنباکو و نیکوتین از جوش خوردن استخوان با ایمپلنت جلوگیری می کنند: نه تنها کمبود جریان خون و اکسیژن توانایی ترمیم صحیح را کاهش می دهد، بلکه همچنین می تواند از جوش خوردن استخوان (ترکیب شدن ایمپلنت و استخوان اطراف آن) را تحت تأثیر قرار دهد. آزمایشات بالینی نشان داده است که افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیر سیگاری در معرض خطر شکست انسجام استخوان قرار دارند.

برای  افزایش شانس موفقیت ایمپلنت دندانی خود، حدود دو هفته قبل از انجام عمل، از مصرف سیگار خودداری کنید. اینکه چه مدت بعد از عمل نمی توانید از سیگار استفاده کنید به تشخیص دندانپزشک شما بستگی دارد اما توصیه می شود که حداقل دو الی سه ماه از کشیدن سیگار و قرار گرفتن در معرض آن خودداری کنید. در ۷۲ ساعت اول پس از جراحی هرگونه استعمال سیگار می تواند درد بسیار شدیدی را برای شما ایجاد کند چراکه لخته های خون ایجاد شده در اطراف ایمپلنت شما از بین می رود و کلیه مواد می توانند به راحتی در حفره های دهانی شما نفوذ کنند. اگر می توانید دو الی سه ماه سیگار نکشید، بدون تردید این توانایی را خواهید داشت که برای سلامت هرچه بیش تر دندان های خود به طور کلی کشیدن سیگار را ترک کنید.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x