/ دسته‌بندی نشده / جالب‌ترین خواص گوجه فرنگی برای پوست و مو
آنچه در این مقاله می‌خوانید

از خواص گوجه فرنگی برای پوست و مو می‌توان به درمان آکنه و لک، آفتاب سوختگی، کوچک کردن منافذ پوستی، لایه برداری، کاهش چربی پوست و مو و همچنین افزایش رشد موها اشاره کرد.

گوجه فرنگی در بین عموم مردم به عنوان یک سبزی شناخته می‌شود، اما در واقع از نظر گیاه شناسی یک میوه است. این گیاه منبع خوبی از بسیاری از مواد مغذی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها و فلانوئید‌ها و … می‌باشد. لازم به ذکر است که خواص گوجه فرنگی تنها به سلامتی محدود نمی‌شود و فواید زیادی برای زیبایی پوست و مو دارد. در این مطلب به بررسی خواص گوجه فرنگی برای پوست و مو و روش استفاده از آن می‌پردازیم.

خواص گوجه فرنگی برای پوست

۱. درمان آکنه

یکی از جالت‌ترین خواص گوجه فرنگی برای پوست درمان آکنه است. آکنه مشکل پوستی شایعی است که بسیاری از مردم به آن دچار می‌شوند. علت دقیق آکنه مشخص نیست، اما گفته می‌شود مسدود شدن منافذ پوست توسط آلودگی‌ها و چربی بیش از حد می‌تواند احتمال ابتلا به آن را افزایش دهد. مصرف منظم گوجه فرنگی به دلیل حذف سموم و ناخالصی‌ها از بدن برای درمان آکنه مفید است. گوجه فرنگی دارای خاصیت جمع کنندگی است و استفاده موضعی از آن بر روی پوست چربی بیش از حد پوست را حذف می‌کند، همچنین گوجه فرنگی دارای اسید سالسیلیک است که برای درمان آکنه موثر است.

روش مصرف 

 • روش اول: یک گوجه رسیده را رنده کنید و روی مناطقی که جوش زده اند بمالید. اجازه دهید گوجه فرنگی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی پوست باقی بماند تا خشک شود، سپس با آب بشویید. انجام اینکار ۲ تا ۳ بار در روز نه تنها به درمان آکنه کمک می‌کند بلکه پوست را نرم و لطیف می‌کند.
 • روش دوم: آب گوجه فرنگی را با آب خیار به نسبت مساوی مخلوط کنید و با استفاده از پنبه بر روی مناطقی که جوش زده اند بمالید. اجازه دهید روی پوست باقی بماند تا خشک شود سپس با آب بشویید. این روش نه تنها به درمان آکنه کمک می‌کند بلکه برای درمان جای جوش نیز مفید است.

۲. درمان منافذ باز پوستی

زمانی که منافذ پوستی بزرگ و باز می‌شوند آلودگی‌ها و چربی آن‌ها را می‌پوشاند و احتمال ابتلا به جوش و آکنه افزایش می‌باید. یکی از خواص گوجه فرنگی برای پوست درمان منافذ باز پوستی است، این گیاه به دلیل خاصیت جمع کنندگی که دارد می‌تواند منافذ پوستی را کوچک کند.

روش مصرف

 • برای اینکار یک قاشق غذاخوری از آب گوجه فرنگی را با چند قطره آب لیمو مخلوط کنید.
 • ابتدا صورتتان را با آب بشویید، سپس با استفاده مقداری پنبه روی صورت بمالید.
 • اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی پوست بماند تا خشک شود، سپس با آب سرد بشویید.

استفاده از این روش دو بار در هفته نه تنها منافذ باز پوست را کاهش می‌دهد بلکه لکه‌های تیره را نیز روشن می‌کند و پوست شما را جوان‌تر و روشن‌تر می‌کند.

۳. کاهش چربی پوست

یکی از بهترین خواص گوجه فرنگی برای پوست کاهش چربی سطحی پوست است، گوجه فرنگی به دلیل خاصیت جمع کنندگی نه تنها به کوچک شدن منافذ باز پوستی کمک می‌کند بلکه ترشح چربی هم کاهش می‌دهد.

روش مصرف

 • روش اول: گوجه فرنگی تازه را بشویید و آن رابرش دهید. برش گوجه فرنگی را چند دقیقه روی پوست بمالید و۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا خشک شود سپس با آب سرد بشویید.
 • روش دوم: ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری آب خیار را با آب بدست آمده از دو عدد گوجه فرنگی مخلوط کنید و به صورت دورانی روی پوست بمالید، ۱۰ دقیقه صبر کنید تا خشک شود سپس بشویید. تکرار این روش حداقل یک بار در روز (مخصوصا در زمان خواب)، نه تنها در کاهش چربی بیش از حد موثر است بلکه منافذ پوستی را کوچک و پوست را نرم می‌کند.

۴. پیشگیری از سرطان پوست و درمان آفتاب سوختگی

گوجه فرنگی برای محافظت پوست در برابر اشعه فرابنفش بسیار موثر است. این خاصیت گوجه فرنگی به دلیل وجود ویتامین C، لیکوپن و سایر آنتی اکسیدان‌ها در آن است. این آنتی اکسیدان‌ها رادیکال‌های آزاد پوست را خنثی می‌کنند و خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهند. همچنین استفاده از گوجه فرنگی برای درمان خانگی آفتاب سوختگی مفید است.

روش مصرف

 • روش اول: دو عدد گوجه فرنگی را با نصف فنجان ماست داخل مخلوط کن بریزید و مخلوط کنید. خمیر بدست آمده را روی مناطق آفتاب سوخته بمالید و۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا خشک شود، سپس با آب سرد بشویید.
 • روش دوم: دو قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی را با چهار قاشق غذاخوری دوغ مخلوط کنید و روی محل آفتاب سوختگی بمالید. اجازه دهید ۳۰ دقیقه باقی بماند تا خشک شود سپس با آب سرد بشویید.

۵. درمان لک‌های پوستی

یکی دیگر از خواص گوجه فرنگی برای پوست و مو درمان لک‌های پوستی است. گوجه فرنگی به دلیل خاصیت روشن کنندگی به درمان لک‌های پوستی کمک می‌کند.

روش مصرف

 • برای اینکار دو قاشق چایخوری گوجه فرنگی رنده شده را با یک قاشق چای خوری آرد جوی دو سر و یک قاشق چایخوری ماست مخلوط کنید و آن را روی لک بمالید.
 • اجازه دهید ۲۰ دقیقه باقی بماند تا خشک شود سپس با آب سرد بشویید.
 • انجام این کار حداقل دو بار در هفته و به طور منظم برای رفع لک‌های پوست بسیار موثر است.

۶. روش شدن پوست

یکی از خواص گوجه فرنگی برای پوست خاصیت سفید کنندگی است. استفاده منظم از ماسک گوجه فرنگی می‌تواند به روشن شدن پوست کمک کند.

روش مصرف

 • روش اول: سه قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی با یک قاشق غذا خوری آب لیمو و دو قاشق غذاخوری خامه مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند. خمیر بدست آمده را روی پوست صورت و گردن بمالید و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا خشک شود سپس با آب سرد بشویید.
 • روش دوم: دو قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی را با دو قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و خمیر بدست آمده را روی پوست بمالید. ۱۰ دقیقه صبر کنید سپس با آب سرد بشویید.

۷. لایه برداری پوست

گوجه فرنگی یک لایه بردار طبیعی است که برای حذف سلول‌های مرده پوست مفید است.

روش مصرف

 • روش اول: برای این کار، یک گوجه فرنگی تازه را بشویید و نصف کنید. کمی شکر روی آن بپاشید و به صورت دوارنی و آرام آن را روی صورت خود بمالید تا پوستتان را لایه برداری کند.
 • روش دوم: یک قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی، دو قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری خاک رس را با هم مخلوط کنید خمیر بدست آمده را بر روی پوست خود بمالید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید، سپس دستتان را مرطوب کنید و با کشیدن دست روی صورت این ماسک را از روی پوستتان پاک کنید.

۸. پیشگیری از پیری زودرس

یکی از بهترین خواص گوجه فرنگی برای پوست پیشگیری از پیری زودرس است. گوجه فرنگی دارای ویتامین ث و آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان‌های موجود در گوجه فرنگی رادیکال‌های آزاد پوست را خنثی می‌کنند، مصرف خواراکی و موضعی گوجه فرنگی برای پیشگیری از پیری زودرس مفید است.

روش مصرف

 • گوجه فرنگی و آواکادو رنده شده را با یکدیگر مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند.
 • خمیر بدست آمده را روی پوست بمالید و بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه با آب ولرم بشویید.

استفاده از این ماسک یک بار در هفته به کاهش چین و چروک و لک‌های تیره پوستی کمک می‌کند و پوست را نرم و سالم نگه می‌دارد.

خواص گوجه فرنگی برای مو

برای استفاده از گوجه فرنگی برای موهایتان، ابتدا موهایتان را بشویید سپس آب گوجه فرنگی را روی پوست سر بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه مجددا سرتان را بشویید. برخی از خواص گوجه فرنگی برای مو عبارتند از:

۱. رفع چربی مو‌ها

یکی از پرکاربرد‌ترین خواص گوجه فرنگی برای مو درمان چربی مو‌های سر و از بین بردن بوی نامطبوع همراه با مو‌های چرب است. گوجه فرنگی به دلیل دارا بودن خاصیت اسیدی PH پوست سر را تغییر می‌دهد و برای کاهش چربی پوست سرمفید است.

۲. پیشگیری از سفید شدن زود رس مو

خوردن گوجه فرنگی به طور منظم و یا استفاده موضعی از آن بر روی پوست سر از سفید شدن زود رس مو‌ها پیشگیری می‌کند. این خاصیت گوجه فرنگی به دلیل خاصیت آنتی اکسیدان است که می‌تواند پوست و مو را درمقابل آسیب‌های ناشی از اکسیداتیو رادیکال‌های آزاد محافظت کند.

۳. افزایش رشد مو‌ها

گوجه فرنگی حاوی بسیاری از مواد مغذی مانند ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها و… است، بنابراین می‌تواند مواد مورد نیاز برای تغذیه و رشد مو‌ها را فراهم کند و باعث افزایش رشد مو‌ها شود.

۴. آبرسانی به مو و پوست سر

گوجه فرنگی منبع خوبی از آب است، در واقع حدود ۹۴ درصد از وزن گوجه فرنگی از آب تشکیل شده است. استفاده موضعی از گوجه فرنگی بر روی پوست سر به صورت منظم باعث ایجاد رطوبت در پوست سر می‌شود و سایر مواد مغذی همچون ویتامین‌ها و مواد معدنی را به پوست سر و مو می‌رساند.

خواص گوجه فرنگی

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x