/ خارجی / اقامتگاه‌های بومگردی در کویر
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اقامتگاه‌های بومگردی در کویر

خوشبختانه در سفر به کویر، با اقامتگاه‌ها و هتل‌هایی مواجه می‌شوید که شگفتی چنین سفری را برایتان تکمیل می‌کنند. اکثر این اقامتگاه‌ها، به قدری زیبا ساخته شده‌اند که خودشان جاذبه‌های کویری محسوب می‌شوند.

پس خالی از لطف نیست که لذت و آرامش شب‌های کویری را در دل خانه‌هایی محلی از خشت و گل سپری کنید. البته حتما وسایل ضروری کویرنوردی همراهتان باشد تا به مشکلی برنخورید.

نکته دیگر این که یکی دیگر از حسن‌های این اقامتگاه‌ها، آشنایی با فرهنگ و هنر اهالی منطقه است. اقامتگاه‌ها و کاروان‌سراهای کویری گاهی اوقات این امکان را هم به شما می‌دهند که در صورت تمایل چادرتان را در حیاط اقامتگاه به پا کنید.

نکات مهم برای کویرنوردی

تا این‌جای کار در مورد فصل مناسب سفر به کویر، وسایل ضروری کویرنوردی و اقامت در کویر صحبت کردیم؛ اما مواردی هست که توجه به آن‌ها خالی از لطف نیست و می‌تواند لحظات سفرتان را لذت‌بخش‌تر کند.

دقت کنید که بعضی از مواردی که مطرح می‌شود، ممکن است باعث ایجاد رعب و وحشت از سفرهای کویری شود؛ اما این موارد صرفا تذکری است برای این که شما سفری بهتر، همراه با آرامش بیشتر تجربه کنید.

از نیاز بدن‌تان به آب، غافل نشوید

شاید شما هم از آن دست افرادی هستید که در روند زندگی روزمره‌تان تا زمانی که به شدت به آب نیاز پیدا نکنید، آب نمی‌نوشید.

خوب است بدانید که اگر در سفر به کویر، چنین بی‌توجهی به بدنتان بکنید، ممکن است مشکلات جدی برایتان به وجود آید. پس مقاومت نکنید و منتظر عطش نمانید؛ آرام و جرعه جرعه، آب بنوشید.

این نوشیدنی‌ها ممنوع!

به صورت معمول، در حین کویرنوردی میزان نیازتان به آب افزایش پیدا می‌کند. پس سعی کنید از خوردن نوشیدنی‌های شیرین و الکلی، پرهیز کنید؛ چرا که این نوشیدنی‌ها، مکانیزم بدنتان را از حالت عادی خارج کرده و موجب عطش بیشتر در شما می‌شود.

این مسئله زمانی به یک مشکل جدی تبدیل می‌شود که منابع آب آشامیدنی‌تان محدود باشد.

برای کویرنوردی زمان مناسبی از روز را انتخاب کنید

گشت و گذار در کویر و راه رفتن روی رمل‌های شنی، در کنار لذتی که دارد، انرژی زیادی از شما می‌گیرد. اگر زمان هم مناسب نباشد، شدت این مسئله بیشتر می‌شود.

به همین خاطر خوب است که شناخت مناسبی از محدودیت‌های زمانی و بدنی‌تان داشته باشید.

این شناخت به شما کمک می‌کند تا در ساعت‌هایی از روز مثل خنکای صبح یا عصر، زمانی که خورشید در آسمان نیست، به قدم زدن و کویرگردی بپردازید. اگر هم این امکان وجود نداشت به آرامی راه بروید و از استراحت در سایه غافل نشوید.

با جانوران کویری آشنا شوید

یکی از مواردی که در راهنمای سفر به کویر باید بسیار جدی گرفت، توجه به جانوران است. حیوانات کویری بیشتر شامل خزندگان، بندپایان، پرندگان و برخی از پستانداران مانند روباه هستند.

یادتان باشد که این شما هستید که به محل زندگی آن‌ها وارد شده‌اید، پس با آن‌ها مهربان باشید.

با این حال برای محافظت از خودتان، به اتفاقات و صداهای پیرامون‌تان دقت کنید. اگرچه اکثر این حیوانات خطرناک نیستند اما به دیدن اکتفا نکنید و گوش‌هایتان را هم تیز کنید .

چون که صدای خزندگانی مانند مار در سکوت کویر، قابل تشخیص است. البته اکثر این حیوانات تا زمانی که احساس خطر نکنند، آسیبی به کسی نمی‌رساند.

نکته دیگری ک خوب است برای محافظت از خودتان بدانید این است که مارها و عقرب‌ها در طول روز، زیر شن‌ها یا صخره‌ها به استراحت مشغولند، پس مراقب بوته‌ها و سنگ‌ها باشید.

به فاصله‌ها توجه کنید

اتفاقی که ممکن است در کویر برایتان بیفتد این است که فاصله‌ها را به خوبی تشخیص ندهید. مثلا فاصله یک کیلومتری را خیلی کمتر تخمین بزنید. اگر از این موضوع آگاه باشید، بهتر می‌توانید منابع آب و انرژی‌تان را تقسیم کنید.

مواظب باشید که گرمازده نشوید

گرمازدگی چیزی نیست که با آن بیگانه باشید. شاید در یکی از روزهای گرم تابستان که برای انجام کارهایتان ناچار به پیاده‌روی در زیر آفتاب گرم شدید، تا حدودی این حال را تجربه کرده‌اید.

با این حال مراقب خودتان باشید؛ چرا که شدت گرمازدگی در کویر بیشتر و متفاوت‌تر است و ممکن است موجب سکته گرمازدگی شود. برای جلوگیری از گرمازدگی با اسکارف و کلاه از پوستتان محافظت کنید و مدام آب بنوشید.

مواظب سیل و طوفان‌های کویری باشید

در درجه اول یادتان باشد که قبل از سفر، از وضعیت آب و هوایی مقصد سفر کویری‌تان اطلاع پیدا کنید. با این حال اگر به سفر رفتید و درگیر باران‌های کویری کوتاه و با شدت زیاد شدید، یادتان باشد که به مکان‌های با ارتفاع کم و در مسیر سیل، پناه نبرید.

همه چیز به این‌جا ختم نمی‌شود. ممکن است با وزش بادهای گرم کویری و یا طوفان‌های شن مواجه شوید. با وجود این که این بادها، نقش‌های زیبایی روی رمل‌های کویر به جا می‌گذارند، ممکن است خاطرات ناخوشایندی هم برای شما به یادگار بگذارند.

پس با استفاده از راهنمای سفر به کویر، پیش از سفر، خودتان را برای همه چیز آماده کنید.

راه نجات در کویر

ممکن است بر حسب شرایط پیش‌بینی نشده، در مسیر گم شوید. در این شرایط یادتان باشد که تنها راه نجات در کویر مانند هر جای دیگری رساندن خودمان به مناطق مسکونی نیست.

بلکه در کویر باید بتوانیم بین حفظ منابع یعنی آب و غذا، دور ماندن از گرمای روز و سرمای شب و همچنین حرکت، تعادل مناسبی برقرار کنیم.

نکته دیگر این که همیشه مکان، زمان حرکت و زمان بازگشت‌تان را به فردی مورد اعتماد، اطلاع دهید تا اگر مشکلی برایتان پیش آمد، کسی در جریان باشد و گروه‌های امداد به سراغ شما بیایند.

مراقب طبیعت زیبای کویر باشید

یادتان باشد که حضور در کویر، به اندازه کافی آسیب‌زننده است و برای برخورداری هر چه بهتر از این شگفتی طبیعی، باید با آن مهربان باشیم.

پس سعی کنید که مواد خوراکی که به همراه می‌برید، زباله کمی داشته باشند و در عین حال زباله‌هایتان را جمع‌آوری و از کویر خارج کنید تا به این طبیعت بکر و زیبا آسیب نرسانید.

از آن‌جایی که کویر محل زندگی جانوران و گیاهان مختلفی است، بهتر است در استفاده از وسایل نقلیه هم دقت لازم را داشته باشید که کمترین آُسیب را به زیست‌گاه آن‌ها وارد کنید.

نکته دیگر این است که آفرود در کویر هم می‌تواند به بافت منظقه آسیب برساند و هم موجب سلب آسایش ساکنان کویری و صاحبان آنجا یعنی حیواناتی که کویر خانه‌شان است، شود.

اگرچه آفرود در کویر لذت‌بخش است اما نباید به قیمت از بین بردن منطقه تمام شود!

بهترین همسفران را کنار خوتان داشته باشید

اگر می‌خواهید اولین تجربه سفرتان به کویر را آغاز کنید، در کنار آشنایی با راهنمای سفر به کویر، حتما از گروه‌ها و تورهای کویر و طبیعت‌گردی باتجربه کمک بگیرید.

چون خطرات احتمالی وجود دارد که با وجود یک راهنمای آشنا که اطلاعات کافی دارد، سفر ایمن‌تری را تجربه می‌کنید.

بهترین جاذبه‌های کویری ایران

بعد از آشنایی با مقدمات سفر به کویر و باید و نبایدهایی که به بهتر شدن سفرتان کمک می‌کند، خوب است که با برخی از بهترین مناطق و جاذبه‌های کویری ایران هم آشنا شوید تا بتوانید برای سفرتان مقصد بهتری انتخاب کنید.

کویر مصر

در منطقه خور و بیابانک استان اصفهان و در نزدیکی روستایی به همین نام، با یکی از شگفتی‌های کویر مواجه می‌شوید. بیابانی پر از تپه‌های شنی که عبور شترها و ماشین‌های کویرگردی زیادی را در آن می‌بینید.

کویر مصر آب و هوای خشکی دارد و اگرچه در تمام طول سال، پذیرای گردشگران زیادی است اما بهترین زمان گشت و گذار و غرق شدن در زیبایی‌های آن، از آبان تا اردیبهشت‌ماه است.

کویر مرنجاب

به سراغ یکی دیگر از کویرهای زیبای استان اصفهان، یعنی کویر مرنجاب که یکی از مهمترین قطب‌های اصلی کویرگردی ایران است، برویم. این زیبای کویری در شمال شهرستان آران و بیدگل قرار دارد. از همراه داشتن وسایل ضروری کویرنوردی غافل نشوید.

قدم زدن بر روی تپه‌های شنی بلند این کویر که در میان جنگل‌های تاغ و دریاچه نمک محصور شده، از آن جذابیت‌هایی است که کمتر کسی حاضر است از آن چشم‌پوشی کند.

ضمن این که پس از دیدن زیبایی‌های روز کویر، می‌توانید در کاروانسرای تاریخی این منطقه که یادگار دوره صفویه است، شب را صبح برسانید.

مانند اکثر مناطق کویر بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب هم، نیمه دوم سال است.

متین آباد

اگر قصد سفر به کویر را دارید و در گروه آدم‌های طبیعت‌دوست هستید، سر زدن به اکوکمپ متین آباد را در برنامه‌تان قرار دهید؛ چرا که از دیدن محیطی که از ابتدا با طبیعت دست دوستی داده و از انرژی‌های طبیعی استفاده می‌کند، ذوق‌زده می‌شوید.

اکوکمپ متین آباد، اولین اکوکمپ ایران است که در ۶۰ کیلومتری جنوب‌شرقی کاشان و در میان رمل‌های کویر منطقه بندریگ، قرار دارد.

از جمله جذابیت‌های دیگر این کویر که آن را از بقیه متمایز کرده، تضادهای طبیعی موجود در منطقه است؛ از تضاد رنگ‌ها گرفته تا سبزی و خشکی که در دل بیابان دیده می‌شود.

دیدن طبیعت و حیات‌وحش منطقه، رصد ستارگان با تلسکوپ و بازدید از مزارع پرورش پرندگان مختلف هم از تفریحات این منطقه است.

کویر ورزنه

این کویر زیبا در ۱۱۶ کیلومتری اصفهان قرار دارد که به لحاظ طبیعی، وزش متفاوت بادهای این منطقه که تپه‌ها و هرم‌های ماسه‌ای زیبایی می‌سازند، وجه تمایز آن با سایر مناطق کویری است.

کویر زردگاه

کویر زردگاه یکی از جذاب‌ترین کویرهاست که با وجود نخلستان‌های زیبایی که دارد، لقب سرسبزترین کویر ایران را از آن خود کرده است.

این کویر زیبا در ۱۸۰ کیلومتری طبس در روستایی پلکانی قرار دارد که خود یکی از جاذبه‌های این منطقه است.

کویر شهداد

اگر به دنبال سر زدن به محیطی هستید که شما را به سفری خیالی ببرد، کویر شهداد را انتخاب کنید. این کویر شگفت‌انگیز به عنوان چهارمین جاذبه طبیعی جهان نام گرفته است.

با قدم گذاشتن در بیابان‌های این کویر، یک شهر خیالی از کلوت را می‌بینید که کلوت‌های کوچک و بزرگی، تحت تاثیر فرسایش بادی شکل گرفته‌اند و شباهت زیادی به سازه‌های باستانی دارند. در واقع وارد یک ابرشهر شنی در دل کویر شهداد می‌شوید.

تیپ کویرنوردی

انتخاب لباس در کویر؛ نکته ای مهم است که باید آن را جدی گرفت. یکی از بهترین گزینه ها برای وسایل ضروری کویرنوردی استفاده از لباس های گشاد با رنگ روشن است.

رنگ های تیره گرمای هوا را جذب خود می کند و به هیچ عنوان لباس هایی با رنگ تیره انتخاب مناسبی برای کویر نیستند.

لباس های تنگ و چسبان باعث بالاتر رفتن دمای بدن می شوند . جلوی حرکت راحت را می گیرند و پیاده روی را برایمان سخت می کند.

بهترین شلوار برای کویر نوردی شلوارهایی هستند که از پایین کش دارند و مانع ورود شن و ماسه و حیوانات به داخل شلوار و کفش می شود.

برای پوشش بالا تنه نیز بهتر است این نکته را در نظر بگیرید که در کویر حشرات موذی زیادی وجود دارد، پس به دنبال لباس هایی باشید که علاوه بر اینکه پوشش بالایی داشته باشند تا جلوی گزیدگی را بگیرد بسیار سبک و خنک نیز باشند.

البته شب های کویر اختلاف دمای زیادی با روز داشته و شب ها دما به شدت افت می کند . پس لباس گرم حتما همراه خود داشته باشید. کلاه های افتاب گیر و عینک نیز کمک بزرگی برای در امان ماندن از آفتاب داغ کویر هستند.

چه کفشی برای کویر مناسب است؟

از دیگر وسایل مورد نیاز کویرنوردی که بسیار مهم است کفش مناسب است. راه رفتن روی شن و ماسه ها با سختی همراه است و نداشتن کفش مناسب سفرتان را به کل خراب خواهد کرد.

پا عضوی حساس بوده و با آسیب دیدن آن از ادامه سفر باز خواهید ماند پس در انتخاب کفش دقت زیادی به خرج دهید. با اینحال بسته به نوع سفرتان انتخاب کفش نیز متغیر است.

اگر همراه با خودرو به کویر سفر می کنید و قصد ندارید مسافت زیادی را با پای پیاده طی کنید باید در کنار وسایل ضروری کویرنوردی صندل های روباز بسیار گزینه مناسبی هستند و علاوه بر محافظت از پا استفاده راحتی نیز دارند و مشکل پر شدن شن و ماسه در کفش را نخواهید داشت.

اما اگر قصد دارید تا مسافت طولانی را در بیابان با پای پیاده طی کنید صندل ها به هیچ عنوان گزینه مناسبی نخواهند بود و بهتر است به فکر تهیه پوتین های مخصوص کویرنوردی باشید.

این پوتین ها از پا هم در برابر آفتاب سوختگی و هم در برابر گزیدگی حیوانات و حشرات جلوگیری می کند. هنگام تهیه کفش در انتخاب سایز آن دقت بالایی را به خرج دهید، کفش های کوچک و برزگ هر یک به نحوی باعث آزار پا و آسیب دیدن آن می شود.

دیگر تجهیزات ضروری در کویر

از دیگر وسایل ضروری برای سفر به کویر می‌توان به حوله، چند دستمال، دستمال توالت، نوارچسب، درپوش‌های پوشاننده گوش، قطره چشم، دوربین باکیفیت، منور دستی و ظرف‌های نگه‌داری سوخت اشاره کرد.

لباس مناسب کویرگردی چگونه باشد؟

با لباس‌هایی نخی، رنگ روشن، گشاد و ترجیحا آستین بلند شروع می‌کنیم. شرایط آب و هوایی کویر و گرمای آن به گونه‌ای است که پیشنهاد می‌کنیم، برای این که در حین راه رفتن و کویرگردی، با تعریق زیاد و لباس تنگ و چسبان اذیت نشوید، لباس نخی و گشاد بپوشید که راحت باشید. ضمن این که با آستین بلند آن، از پوست‌تان در برابر آفتاب‌سوختگی محافظت می‌کنید.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x