/ دسته‌بندی نشده / زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س)
آنچه در این مقاله می‌خوانید

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س) سرشار از داستان های آموزنده است. زندگینامه حضرت فاطمه شامل ظلم هایی است که به حضرت فاطمه زهرا وارد شده است.

حضرت فاطمه زهرا (س) دختر نبی اکرم (ص) تنها 18 سال داشت که به شهادت رسید. حضرت فاطمه (س) را سیده النسا العالمین می دانند. زندگینامه حضرت فاطمه (س) در این مقاله گردآوری شده است که با هم می خوانیم؛

تولد

حضرت فاطمه (س) در سال پنجم پس از بعثت و در روز 20 جمادی الثانی در مکه به دنیا آمد. اکثر مفسران شیعی و عده‌ای از مفسران بزرگ اهل تسنن نظیر فخر رازی، آیه آغازین سوره کوثر را به حضرت زهرا (س) تطبیق نموده‌اند و حضرت فاطمه (س) را خیر کثیر و باعث بقا و گسترش نسل و ذریه پیامبر اکرم ذکر کرده اند. آیه انتهایی این سوره نیز قرینه خوبی بر این مدعاست که در آن خداوند به پیامبر خطاب می‌ کند و می‌ فرماید «همانا دشمن تو ابتر و بدون نسل است».

اگر می خواهید درباره روز تولد حضرت فاطمه (س) و جزئیات ولادت ایشان بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

والدین حضرت فاطمه زهرا (س)

پدر ایشان حضرت محمد (ص) و مادرش خدیجه دختر خویلد، از زنان بزرگ و شریف قریش بوده است؛ خدیجه نخستین بانویی است که به اسلام گروید و پس از پذیرش اسلام، تمامی ثروت و دارایی خود را در خدمت به اسلام و مسلمانان مصرف کرد.

دوران کودکی حضرت فاطمه زهرا (س)

گزارش های کمی از دوران کودکی حضرت فاطمه (س) در تاریخ وجود دارد. پس از آشکار شدن دعوت پیامبر (ص)، حضرت فاطمه (س) در برخی موارد شاهد خشونت کفار علیه پدرش بوده و علاوه بر آن سه سال از دوران کودکی ایشان در شعب ابی طالب گذشته است. حضرت فاطمه در طول دوران کودکی خود مادرش خدیجه و نزدیکانی همچون ابوطالب را از دست داد. ایشان همراه با سایر مسلمانان از مکه به مدینه هجرت نمود و در آنجا ساکن شد.

ازدواج حضرت فاطمه زهرا (س)

حضرت فاطمه (س) خواستگاران فراوانی داشت اما رسول خدا (ص) به آنها فرمود که اختیار فاطمه در دست خداست. تا سرانجام جبرئیل بر پیامبر (ص) نازل شد و گفت: «ای محمد! خدا بر تو سلام می‌رساند و می‌فرماید فاطمه را به عقد علی در آور؛ خداوند علی را برای فاطمه و فاطمه را برای علی پسندیده است». بدین ترتیب بود که مقدمات زفاف فراهم شد. حضرت فاطمه (س) با مهری اندک به خانه امام علی (ع) قدم گذارد. ثمره این ازدواج مبارک، 5 فرزند به نام های حسن، حسین، زینب، ام کلثوم و محسن بود.

وفات پیامبر (ص)

هنوز چیزی از وفات رسول خدا (ص) نگذشته بود که سفارش ایشان و ابلاغ فرمان الهی در روز غدیر، مبنی بر نصب امام علی (ع) به عنوان حاکم و ولی مسلمین پس از پیامبر (ص)، توسط عده ای نادیده گرفته شد.

آن ها در محلی به نام سقیفه جمع شدند و از میان خود فردی را به عنوان حاکم برگزیدند و شروع به جمع‌آوری بیعت از سایرین برای او کردند. عده‌ای از مسلمانان که خلافت را حق علی (ع) می دانستند در خانه فاطمه (س) جمع شدند. هنگامی که ابوبکر از اجتماع آنان و عدم بیعت با وی مطلع شد عمر را روانه خانه فاطمه (س) نمود تا امام علی (ع) و سایرین را به زور برای بیعت در مسجد حاضر کند.

عمر نیز با عده‌ای به همراه پاره آتش، روانه خانه فاطمه (س) شد. هنگامی که بر در خانه حاضر شد، فاطمه (س) به پشت در آمد و علت حضور آنان را جویا شد. عمر علت را حاضر نمودن امام علی (س) و دیگران در مسجد برای بیعت با ابوبکر برشمرد و تهدید کرد در صورتی که علی (ع) و سایرین برای بیعت از خانه خارج نشوند، خانه را با اهلش به آتش خواهد کشید.

بدین ترتیب عمر دستور داد تا هیزم حاضر کنند و به وسیله هیزم های گردآوری شده و پاره آتشی که با خود همراه داشت، درب خانه را به آتش کشیدند (ماجرای آتش زدن خانه حضرت زهرا (س)) و به زور وارد خانه شدند و به همراه عده‌ای از همراهانش خانه را مورد تفتیش قرار داده و علی (ع) را به زور و با اکراه به سمت مسجد بردند. در حین این عمل، فاطمه (س) بسیار دید.

مساله فدک

از دیگر ستمهایی که پس از رحلت پیامبر (ص) در حق حضرت فاطمه (س) روا شد، مسأله فدک بود؛ فدک قریه‌ای در حدود ۱۶۵ کیلومتری مدینه بود و چشمه جوشان و نخلهای فراوانی داشت. این قریه متعلق به یهودیان بود و آن را بدون هیچ جنگی به پیامبر (ص) بخشیدند؛ لذا مشمول اصطلاح انفال می‌شد و بر طبق بیان صریح قرآن، تنها اختصاص به خداوند و پیامبر اسلام داشت. پیامبر (ص) طبق دستور الهی آن را به فاطمه (س) بخشید. پس از رحلت رسول خدا (ص)، ابابکر با منتسب نمودن حدیثی به پیامبر (ص) با این مضمون که ما انبیا از خویش ارثی باقی نمی‌گذاریم، ادعا نمود آنچه از پیامبر اکرم (ص) باقی مانده، متعلق به تمامی مسلمین است و این گونه بود که فدک را غصب کردند.

بیماری حضرت فاطمه زهرا (س)

حضرت فاطمه (س) تنها 95 روز پس از رسول خدا زنده ماند. ایشان بر اثر شدت ضربات و لطماتی که در اثر هجوم به خانه‌اش و وقایع پس از آن به او وارد شده بود، بیمار شد و در بستر بیماری افتاد. حضرت فاطمه (س) حتی در زمان بیماری نیز کارهای خانه را خودش انجام می‌داد و گاهی به سختی و با کمک کودکانش، خود را کنار تربت پیامبر (ص) می‌رساند و یا کنار مزار حمزه عموی پیامبر (ص) و دیگر شهدای احد حاضر می‌شد و غم و اندوه خود را بازگو می‌کرد.

در روزهای بیماری حضرت فاطمه (س) ابوبکر و عمر به عیادت ایشان آمدند. حضرت زهرا (س) ابتدا از آن ها رویگردانی می کرد، اما سرانجام آن ها بر بسترش حاضر شدند. در این هنگام حضرت فاطمه (س) این کلام پیامبر را به یاد آن ها آورد که فرموده بود: «هر کس فاطمه را بیازارد مرا آزرده و هر که او را راضی کند مرا راضی کرده است». سپس خدا و ملائکه را شاهد گرفت و فرمود: «شما من را به غضب آوردید و هرگز من را راضی ننمودید؛ در نزد پیامبر، شکایت شما دو نفر را خواهم کرد».

وصیت به امام علی (ع)

در ایام بیماری، حضرت زهرا (س) روزی امام علی (ع) را فراخواند و آن حضرت را وصی خویش قرار داد و به آن حضرت وصیت نمود که پس از وفاتش، او را شبانه غسل دهد و شبانه کفن نماید و شبانه دفن کند و احدی از کسانی که در حق او ستم روا داشته‌اند، در مراسم تدفین و نماز خواندن بر جنازه او حاضر نباشند.

زندگینامه حضرت فاطمه زهراشهادت

روز سوم جمادی الثانی سال یازدهم هجری حضرت زهرا (س) طلب آب کرد و به وسیله آن بدنش را شستشو داد و غسل کرد. سپس جامه‌ای نو پوشید و در بستر خوابید و پارچه‌ای سفید به روی خود کشید و از دنیا رفت. حضرت فاطمه (س) در زمان شهادتش 18 سال بیشتر عمر نداشت.

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا

منبع:

1

خلاصه زندگی نامه امام حسن عسکری (ع) (از تولد تا شهادت)

امام حسن عسکری (ع) در روز هشتم ربیع الثانی سال ۲۳۲ به دنیا آمد و در روز هشتم ربیع الاول سال ۲۶۰ توسط معتمد عباسی مسموم شد و به شهادت رسید.

یازدهمین امام شیعیان امام حسن عسکری (ع) زندگی کوتاه و بسیار سختی داشتند. ایشان تنها حدود 29 سال عمر کردند و در اکثر مواقع تحت نظر بوده اند. برای این که با خلاصه ای از زندگی نامه امام یازدهم آشنا شوید با ستاره همراه باشید.

زندگی‌نامه امام حسن عسکری (ع)

بنابر کتاب های معتبر دینی امام حسن عسکری (ع) در روز هشتم یا دهم ماه ربیع الثانی سال 232 قمری (سال 847 میلادی) به دنیا آمده است. در تقویم های ما روز هشتم ربیع الثانی به عنوان تاریخ تولد امام حسن عسکری (ع) ثبت شده است. پدرش امام هادی (ع) و مادرش بانویی به نام حدیثه بود.

محل تولد 

امام حسن عسکری (ع) در شهر مدینه به دنیا آمد.

مشخصات

مشخصات ظاهری امام یازدهم به این شرح نقل شده است: صورتی گندمگون، بدنی در حد اعتدال، ابروهای سیاه کمانی، شچمانی درشت، پیشانی گشاده، دندان های درشت و سفید، خالی بر گونه راست.

محل زندگی

امام حسن عسکری (ع) در سنین کودکی (سال 233 یا 236 قمری) به همراه پدرش توسط حاکم وقت به عراق فراخوانده شد و در شهر سامرا آن ها را تحت نظر قرار دادند. ایشان بیشتر عمر خود را در این شهر به سر برد و تنها امامی است که نتوانست در طول عمر خود به سفر حج برود.

همسر و فرزندان امام حسن عسکری (ع)

(نرجس خاتون) مادر امام عصر (علیه السلام) یکى از ملکه هاى وجاهت و زیبایى است که از نسل حواریون عیسى بن مریم بوده است. قدرت الهى آن بانوى مکرمه را براى همسرى حضرت عسکرى (علیه السلام) از روم به سامرا فرستاده تا گوهر تابناک وجود مهدویت در آن رحم پاک پرورش یابد. نرجس خاتون که نام دیگر او ملیکا بود، نوه قیصر روم و از خاندان شمعون، وصى بلا فصل حضرت مسیح است.

در مورد اولاد این امام همام نیز نقل های مختلفی وجود دارد. منابع شیعی تنها فرزند ایشان را امام زمان (عج) می دانند. برخی منابع علاوه بر این نام دو دختر را هم برای امام عسکری (ع) ذکر کرده اند. بعضی دیگر پسری به نام موسی را هم به ایشان نسبت داده اند و منابع اهل سنت معتقدند که ایشان فرزندی نداشته است.

امامت 

بعد از شهادت امام هادی (ع) بنا بر وصیت ایشان امام حسن عسکری (ع) در سال 254 در حالی که 22 سال سن داشت به امامت رسید. مدت امامت امام یازدهم 6 سال بوده است.

در طول دوران امامت ایشان سه خلیفه عباسی به روی کار آمدند: معتز عباسی، مهتدی و معتمد.

امام حسن عسکری (ع) در سال 255 توسط معتز به زندان افتاد و دو سال زندانی بود اما معتمد که آغاز خلافتش با قیام های شیعیان مواجه شد امام را آزاد کرد ولی مجددا در سال 260 قمری ایشان را به زندان انداخت. امام یک ماه بعد مجددا آزاد شد اما تحت نظر قرار گرفته شد.

شهادت 

تاریخ شهادت امام حسن عسکری روز جمعه هشتم ربیع الاول سال 260 قمری بوده است. ایشان در سن حدود 29 سالگی به دست معتمد عباسی مسموم شد و به شهادت رسید.

محل دفن

حرم امام حسن عسکری (ع) در کنار قبر پدر بزرگوارش در شهر سامرا می باشد.

زندگینامه امام حسن عسکری

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x