/ پزشکی / کف پای صاف چیست؟ درمان، علائم تشخیصی و عوارض آن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

کف پای صاف چیست؟ درمان، علائم تشخیصی و عوارض آن

یکی از دلایل شایع مشکلات کمر و پا، صافی کف پا است. شاید ازنظر شما قوس کف پا نقش خاصی در بدن نداشته باشد اما صاف بودن پا و نبود قوس کف پا، سبب می‌شود تا فرد دچار مشکلات کمر و درد کف پا شود. صافی کف پا سبب می‌شود تا بدن نتواند وزن بدن را به‌خوبی تحمل کند، به همین دلیل فرد در هنگام ایستادن، درد زیادی را در ناحیه ساق و کف پا تحمل می‌کند. قوس کف پا سبب می‌شود تا تاندون‌های پایین و کف پا به هم بچسبند و سبب فاصله در قسمت پایین پا شوند، از بین رفتن تاندون‌ها سبب از بین رفتن قوس پا می‌شود. برای جلوگیری از بروز عوارض از بین رفتن قوس پا باید به دنبال راه درمان کف پای صاف بود. با توجه به اهمیت درمان کف پای صاف، در ادامه‌ی مقاله، انواع روش‌های درمان کف پای صاف را بررسی خواهیم کرد.

صافی کف پا چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم صافی کف پا زمانی رخ می‌دهد که تاندون‌های پا از کار بیفتند. این اتفاق با درد زیادی همراه نیست؛ به همین دلیل، اغلب افراد پس از مدت‌زمانی که عوارض کف پای صاف بروز کرد، متوجه این بیماری می‌شوند. متأسفانه درمان کف پای صاف در بزرگسالان میسر نیست و در افراد بزرگ‌سال می‌توان با استفاده از کفی و قوس‌های طبی تنها عوارض ناشی از بین رفتن قوس کف پا، یعنی درد و تورم پا را کاهش داد. برای درمان صاف شدن کف پا در برخی از افراد از جراحی استفاده می‌شود اما به دلیل ریسک بالا و سخت بودن جراحی، اغلب پزشکان در ابتدا از داروی‌های ضدالتهاب و کفی‌های طبی استفاده می‌کنند. اگر صافی کف پای فرد درمان نشد و فرد درد و فشار زیادی داشت، درنهایت برای درمان کف پای صاف، روش جراحی به‌کاربرده می‌شود.

به‌علاوه، صافی کف پا به دلایل مختلفی بروز می‌کند اما شایع‌ترین علت بروز آن ژنتیک است. اگر پدر و مادر کف پای صاف داشته باشند، کودک نیز به‌ احتمال 50 درصد به بیماری کف پای صاف دچار خواهد شد. در برخی از افراد نیز به دلیل افزایش وزن تاندون‌های پا از کار می‌افتند و کف پا صاف می‌شود، درمان صاف شدن کف پا در این افراد با کاهش وزن میسر می‌شود.

صافی کف پا چه علت‌ها و دلایلی دارد؟

هر پای انسان دارای 26 استخوان است که به کمک 33 مفصل به هم متصل شده‌اند، در کنار مفاصل بیش از 100 تاندون و لیگامان در داخل پا وجود دارند که اتصال تمامی این موارد به هم، سبب ایجاد قوس کف پا می‌شود. قوس کف پا سبب می‌شود تا وزن فرد در زمان راه رفتن به‌درستی بین قسمت‌های مختلف کف پا تقسیم شود و فشار زیادی به یک قسمت از پا وارد نشود. علاوه بر تقسیم درست وزن بدن، قوس کف پا این اماکن را فراهم می‌کند که کف پا قابلیت انعطاف داشته باشد و فرد هنگام عبور از قسمت‌های ناهموار دچار درد یا مشکل نشود. زمانی که تاندون‌های پا نتوانند به‌درستی عمل کنند، قوس کف پا از بین می‌رود و کف پا در اثر وارد شدن فشار وزن فرد صاف می‌شود. علاوه بر ناتوانی تاندون‌ها، عوامل دیگری نیز سبب صاف شدن کف پا می‌شوند که عبارت‌اند از:

اضافه ‌وزن

والگوس و خارج شدن زانو به خارج

چرخش پا به سمت خارج

شل شدن لیگامان

ضعیف شدن عضلات کف پا به دلایل مختلف مانند استراحت طولانی‌مدت

ضعیف شدن عضلات بدن در اثر بیماری‌های مثل فلج اطفال، دیستروفی یا فلج مغزی

علائم و نشانه‌های کف پای صاف

برای اقدام به‌موقع درمان کف پای صاف، باید ابتدا علائم و نشانه‌های بیماری را بدانیم تا در صورت بروز هرکدام از عوارض، برای درمان کف پای صاف اقدام کنید.

احساس درد در ناحیه مچ یا ساق پا که پس از کار یا پیاده‌روی هرچند کوتاه ایجاد می‌شود.

مشکل در هنگام ایستادن بر روی پنجه پا یا در هنگام چرخش مچ پا به دو طرف؛ این اتفاق در هنگام انجام ورزش و فعالیت بدنی در فرد رخ می‌دهد.

50 درصد افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند درنتیجه عوارض این بیماری، به صافی کف پا دچار می‌شوند. علاوه بر این، صاف شدن کف پا در افرادی که دچار آرتریت روماتوئید هستند بسیار رایج است.

عوارض کف پای صاف چیست؟

صافی کف پا به دلیل اختلال در فرایند توازن وزن بدن سبب بروز عوارض مختلفی در فرد می‌شود. برخی از عوارض صافی کف پا شایع‌تر از موارد دیگر هستند هستند؛ اما به‌طورکلی درمان کف پای صاف راه‌حل مناسبی برای پیشگیری از انواع دردهای عضلانی، اسکلتی و آرتروز زانو است. صافی کف پا، درصورتی‌که درمان نشود و پیشرفت کند سبب ایجاد آرتروز زانو، گودی کمر، مشکلات عضلانی، گرفتگی ماهیچه، درد کمر، دیسک کمر، جابه‌جایی مهره‌های کمر، درد کف پا، درد ساق پا و از بین رفتن تعادل بدن می‌شود.

چه زمان برای درمان صافی کف پا باید به پزشک مراجعه کنیم؟

درمان کف پای صاف در کودکی راحت‌تر از بزرگ‌سالی است. بدن کودکان در حال رشد است و اگر به‌موقع برای درمان کف پای صاف کودک اقدام شود با استفاده از کفی مناسب پا می‌توان تا حد زیادی از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد و حتی صافی کف پا را درمان کرد و از بین برد. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند از سنین کودکی، آزمایش‌های منظم و بررسی کف پا انجام شود تا در صورت صاف شدن کف پا با استفاده از کفی و تمرین‌های مختلف آن را درمان کرد. در افراد بزرگ‌سال به دلیل شکل‌گیری ساختمان و رشد کامل استخوان‌ها استفاده از کفی برای درمان کف پای صاف فایده‌ای ندارد. اگر کودک شما دچار این مشکل است، بهتر است هر چه زودتر به یک پزشک ارتوپد اطفال مراجعه کنید.

روش‌های درمان قطعی صافی کف پا

همان‌طور که اشاره کردیم صافی کف پا در افراد بزرگسال با استفاده از کفی، ارتزها و داروهای ضدالتهاب به‌راحتی درمان نمی‌شود و این روش‌های محافظه‌کارانه در ابتدا انجام می‌شود و درصورتی‌که اثرگذار نباشند پزشک ناچار به استفاده از روش جراحی برای درمان کف پای صاف است.

عمل درمان صافی کف پا

در افراد کم سن و کودکان، می‌توان تغییر شکل و از بین رفتن قوس کف پا را به کمک فاصله بین استخوان مچ و پاشنه پا ترمیم و اصلاح کرد؛ به کمک این روش پس از دو تا سه سال صافی کف پا درمان خواهد شد. باید توجه داشته باشید که این روش زمانی کاربرد دارد که آزمایش‌های انجام‌شده نشان دهند تمامی تاندون‌های پا سالم هستند و مشکلی ندارند. زمانی که بین استخوان‌های تارس پل استخوانی ایجاد شده باشد، می‌توان به کمک جراحی این پل را از بین برد. عمل درمان صافی کف پا کمک می‌کند تا شکل کف پای فرد تغییر کند و تاندون‌ها دوباره عملکرد طبیعی خودشان را به دست بیاورند.

خدمات نیاوران کلینیک برای درمان کف پا صاف

نیاوران کلینیک، یکی از کلینیک‌های معتبر تهران در زمینه تشخیص و درمان کف پا صاف است. در این کلینیک متخصص زبده آماده خدمت‌رسانی و درمان کف پای صاف شما هستند. تمامی ابزارهای لازم برای ساخت کفی، جراحی و انجام حرکات اصلاحی برای درمان قطعی صافی کف پا در کلینیک نیاوران موجود هستند. در این کلینیک انواع روش‌های درمانی مختص کودکان و بزرگ‌سالان به‌صورت مجزا ارائه می‌شود و به‌صورت کاملاً اختصاصی به مشکل شما رسیدگی می‌شود.

نتیجه‌گیری

صاف کفی پا در سال‌های اخیر به دلیل اضافه ‌وزن افراد بیشتر شده است. در این مقاله به صافی کف پا و روش‌های درمان و بهبود عوارض آن اشاره کردیم. اگر مبتلابه صافی کف پا هستید، بهتر است برای جلوگیری از پیشرفت بیماری سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنید. صافی کف پا با معاینه و انجام آزمایش‌های مختلف نظیر نوار عصب عضله توسط پزشک قابل‌تشخیص است.

سؤالات متداول در مورد درمان صافی کف پا

اگر دچار سوزش، درد و بی‌حسی در ناحیه کف پا هستیم آیا باید برای درمان کف پای صاف اقدام کنیم؟

در مواردی که فرد در ناحیه کف پا احساس بی‌حسی یا گزگز می‌کند، بهتر است در ابتدا نوار عصب و عضله از فرد گرفته شود؛ پیش از آن نمی‌توان به‌طورقطع گفت فرد مبتلا به کف پای صاف است.

آیا استفاده مکرر از کفی سبب درمان کف پای صاف می‌شود؟

استفاده از کفی طبی سبب درمان کف پای صاف نمی‌شود؛ کفی طبی تنها از بروز درد و پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کند. تنها راه قطعی درمان کف پای صاف، عمل درمان کف پای صاف است.

آیا ورزش سبب درمان کف پای صاف می‌شود؟

خیر ورزش هیچ تأثیری در درمان کف پای صاف ندارد.

هزینه عمل درمان کف پای صاف چه قدر است؟

با توجه به نوع و علت صافی کف پا و میزان درگیری تاندون‌ها، هزینه تمام‌شده و دوران نقاهت بیماری متفاوت است و نمی‌توان هزینه کلی برای آن در نظر گرفت. علاوه بر این، نوع صافی کف پا در افراد مختلف متفاوت است و با توجه به علت صاف شدن کف پا، نوع جراحی نیز متفاوت است.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x