/ دسته‌بندی نشده / حقایق جالب درباره جزایر شگفت انگیز گالاپاگوس
آنچه در این مقاله می‌خوانید

حقایق جالب درباره جزایر شگفت انگیز گالاپاگوس-تمدن مایاها یکی از رمز آلود ترین تمدن های بشری است که پیش از ورود سفید پوستان به قاره آمریکا در آن جا وجود داشته است. هم اکنونی یکی از مکان های دیدنی گردشگری در جهان در گواتمالا بازمانده این تمدن است…

تمدن مایاها یکی از رمز آلود ترین تمدن های بشری است که پیش از ورود سفید پوستان به قاره آمریکا در آن جا وجود داشته است. هم اکنونی یکی از مکان های دیدنی گردشگری در جهان در گواتمالا بازمانده این تمدن است. این جنگل علاوه بر زیبایی های طبیعی که دارد مکان تاریخی است که چشم هر گردشگری را به خود خیره می کند.

جنگل تيكال در گواتمالا، رمز آلودترين جاذبه گردشگري قاره آمريكا

در قلب این جنگل، یکی از مجموعه ی بزرگ تمدن مایا توسط پوشش گیاهی سرسبز و زیبا پوشیده شده است. مرکز تشریفاتی و انجام مناسک مذهبی این مجموعه، از معابد و کاخ‌های باشکوه و میادین عمومی قابل دسترسی با مسیرهای شیب‌داری تشکیل شده است. بقایای خانه‌های مربوط به مایاها را می‌توان در سراسر منطقه دید.. ویرانه‌های این شهر باستانی اکنون تبدیل به یک جاذبه زیبای گردشگری شده است.

جنگل تيكال در گواتمالا، رمز آلودترين جاذبه گردشگري قاره آمريكا

 مایا ها تکامل تاریخی خود را از یک جامعه شکارچی به تمدن کشاورزی در این منطقه گذرانده اند. در کاوش‌های انجام گرفته در این منطقه، بقایای پنبه، تنباکو، حبوبات، کدو تنبل ، فلفل و میوه‌های زیادی کشف شده که نشان گر اوج تمدن این قوم قدیمی است . در کنار آن در این جنگل انواع موجودات زنده نیز زندگی می کنند از جمله گونه های مختلفی از پستانداران در این جنگل زندگی می کنند.

جنگل تيكال در گواتمالا، رمز آلودترين جاذبه گردشگري قاره آمريكا

 گونه‌هایی همچون میمون زوزه کش شنل پوش، میمون عنکبوتی، مورچه‌خوار بزرگ، مورچه‌خوار کوچک، مورچه‌خوار ابریشمی، تنبل سه انگشتی ، سنجاب، گوفر جیبی، راکون، ، خرسک دم حلقه‌ای، شیر کوهی، مارگای، پلنگچه، جگواروندی (گربه ایرا)، جگوار، تاپیر بیرد (که تنها در مجاورت آب زندگی می کنند)، گراز بدبوی لب سفید و گراز بدبوی یقه دار، آهوی دم سفید و آهوچه سرخ.

تیکال میزبان 333 گونه از پرندگان است و از 74 خانواده پرندگان در گواتمالا، 63 خانواده در این پارک ساکنند. از گونه‌های موجود در تیکال، بوقلمون ریز چشم، طوطی قرمز، لک لک جابیرو عقاب کاکل‌دار را می‌توان نام برد.

جنگل تيكال در گواتمالا، رمز آلودترين جاذبه گردشگري قاره آمريكا

   از همه جالب تر اما همان ساختمان های عجیبی است که مایا ها ساخته اند و هنوز هم برای بسیاری از کاوشگران و باستان شناسان رمز و راز این ساختمان ها کشف نشده است. برخی بر یان اعتقاد هستند که مایا ها با فرازمینی ها در ارتباط بوده اند و این ساختمان ها را برای ارتباط با موجودات فضایی ساخته اند. اما هنوز دلایل علمی دقیقی برای این ادعا کشف نشده است. به هر صورت این ساختمان ها برای هر گردشگری جالب توجه است.

حقایق جالب درباره جزایر شگفت انگیز گالاپاگوس

جزایر گالاپاگوس درمیان غواصان به علت داشتن حیوانات و زندگی دریایی ای که در خود و آبهای اطرافش دارد بسیار معروف می باشد. در اینجا فقط بیش از 400 گونه ماهی زندگی می کنند پس با بازدید از این جزایر انگار به یک مستند نشنال جئوگرافی قدم گذاشته اید. برای اینکه حیات وحش شگفت انگیزی را از نزدیک ببینید سفری را به این جزایر ترتیب دهید. در ادامه به چند حقیقت درباره جزایر گالاپاگوس اشاره می کنیم، جاییکه شاید به نظرتان جالب باشد.

یک پارک ملی

به علت اهمیت علمی، 97 درصد این جزایر به عنوان پارک ملی اعلام شده است. این بدان معناست که فضاهایی که توسط اکوادور محافظت می شوند غیرمسکونی می باشند و پارک ملی گالاپاگوس از بازدیدکنندگان ورودی دریافت می کند. با این حال تقریبا 25 هزار نفر در باقیمانده قسمتی که جزو پارک ملی نیست ساکن هستند.

فعالیت های آتشفشانی

در این جزایر در صد سال گذشته تا کنون 13 فوران آتشفشانی به وقوع پیوسته است. آخرین فوران نیز در ماه مه سال 2015 بوده که باعث بالا رفتن نگرانی ها درباره گونه های بومی یعنی ایگواناهای صورتی در جزیره ایسابلا شد. اما خوشبختانه به زیستگاه ایگوانا که در قسمت شمال غربیآتشفشان قرار داشت آسیبی وارد نشد. تماشای فوران آتشفشان یکی از ترسناکترین و باورنکردنی ترین تجربه هاست. این ساختار واقعی شکل گرفتن این جزیره می باشد و نخستین نمایش از اینکه چگونه زیستگاه تکاملی کار می کند.

زنجیره ای گسترده

جزایر گالاپاگوس مجمع الجزایریست که از 20 جزیره، 4 جزیره کوچک و بیش از 250 صخره تشکیل شده است.

کودن های سه رنگ

کودن ها یا غازهای احمق بخشی از گروه غازهای سفید هستند. شاید آنها محبوب ترین در میان پرندگان دریایی باشند و این ممکن است به علت تصرف زیستگاه های آشکار متنوع آنها باشد، هرچند ممکن است برخی از آنها عجیب به نظر برسند. کودن های پا قرمز با وجود اینکه در دسته پرندگان پا پره ای هستند شاخه های درختان و بوته ها را به عنوان محل زندگی خود انتخاب می کنند درست همانند کلاغ و یا کلاغ سیاه.

پنگوئن در نیمکره شمالی

گالاپاگوس تنها مکان در نیمکره شمالی است که می توانید در آن پنگوئن ها را در زیستگاه طبیعی خودشان ببینید. آنها دومین گونه از کوچکترین پنگوئن های دنیا هستند و معمولا در قسمت غربی جزایر ایسابلا و فلورینا یافت می شوند. هرچند برخی از تجمع هایشان در جزایر مرکزی و برخی در قسمت جنوبی مثل فلورینا می باشند. این پنگوئن ها در قسمت استوایی چه می کنند؟

مارمولک های شناگر

نزدیک به 20 درصد از زندگی دریایی اطراف این جزایر بومیست و این شامل ایگواناهای دریایی می شود. اینها تنها مارمولک های موجود در دنیا می باشند که اینقدر از آب لذت می برند که یاد گرفته اند چگونه در آن شنا کنند و تقریبا همگی از جلبک ها تغذیه می کنند.

هر ماه بهترین زمان برای بازدید است

از آنجاییکه این جزایر در نزدیکی خط استوا قرار گرفته اند هوایی ثابت را در طول سال تجربه می کنند. در این جا هوا سرد نیست پس شما می توانید در هر زمان از سال به اینجا سفر کنید. این جزایر علارقم بودن در خط استوا دو فصل کاملا متفاوت دارند و این دو فصل این جزایر را یا به سرزمین استوایی سرسبز و یا صحرای استوایی خشکی تبدیل می کند.

فصل گرم تنها زمانیست که این جزایر کمی بارش باران را تجربه می کند که از ماه دسامبر تا مه طول می کشد اما این موضوع باعث آرامش اقیانوس می شود که بسیار تحسین برانگیز است. همچنین در این زمان دمای آب اقیانوس در محدوده 26 درجه سانتیگراد می باشد. فصل خشک از ماه ژوئن تا نوامبر است و در این زمان بادهای جنوب شرقی در رفت و آمد می باشد که چشم انداز خشک و تازه ای به این جزایر می آورند.

برابری میان روز و شب

دیگر ویژگی قابل توجه در جزایر گالاپاگوس این است که طول روز و شب به یک اندازه می باشد. پس شما شانس های بسیاری برای دیدن حیوانات روز زی و شب زی دارید. به علت موقعیت استوایی در اینجا احتیاج به ذخیره نور روز نیست. در تمام طول سال 12 ساعت روشنایی روز وجود دارد.

 حقایقی جذاب در مورد کشور باسک که تا کنون نمی دانستید 

لاک پشت هایی که بالاترین طول عمر را دارند

میانگین طول عمر لاک پشت های گالاپاگوس بیش از یک قرن است و این باعث می شود که این لاک پشت ها طولانی ترین عمر را در میان موجودات روی زمین داشته باشند. دیدن این حیوانات در حیات وحش در واقع چیزی منحصر به فرد است.

شنا کردن با لاک پشت ها

لاک پشت دریایی سبز یکی از گونه های باستانیست. در حقیقت محققان بر این باورند که این لاک پشت ها همراه با دایناسورها در دریا شنا می کردند و در خشکی راه می رفتند.

تقاطع تکتونیکی

این جزایر از تقاطع سه صفحه تکتونیکی (صفحه زمین ساخت)، صفحه های آرام، کوکوس و نازکا شکل گرفته است. نتیجه، فعالیت های کم آتشفشانی و چشم انداز فوق العاده متنوعی می باشد.

سرزمین اکتشافات برای چارلز داروین

به دنبال جای پای چارلز داروین برای کشف همان جزایر و همان مکان هایی که وی در سال 1835 از آنها دیدن کرده است بروید. از طبیعت گرایان یاد بگیرید که چگونه نظریه انتخاب طبیعت، در اینجا یافت شد و البته یک عکس سلفی هم با مجسمه یادبود داروین بگیرید.

800 گونه از نرم تنان و گونه های متعددی از ماهیان

دوستداران زندگی دریایی از دیدن انواع غنی نرم تنانی نظیر حلزون ها، اختاپوس، سپیداج، صدف های چروک و ماهی های مرکب به وجد خواهند آمد.

کلمه گالاپاگو به لاک پشت های نمایدین این جزایر اطلاق می شود

واژه گالاپاگو به کلمه قدیمی کاستلان به معنی زین سوار بر می گردد. لاک لاک پشت ها همانند زین اسب سواری می باشد، اینطور نیست؟

دمای مناسب

درحالیکه انتظار دارید دمای هوای این جزایر به علت نزدیک بودنش به خط استوا بالا باشد، در واقع دمای هوا بسیار مناسب است. در طول سال میانگین هوای خشکی بین 26 تا 30 درجه سانتیگراد و میانگین دمای آب 21.5 تا 25.5 می باشد.

 سالانه کمتر از 79 هزار نفر بازدیدکننده

گالاپاگوس در طول سال در حدود 79 هزار گردشگر را با انواع قایق ها به اینجا می کشاند. این بدان معناست که در طول سفر خود با گردشگران دیگر مواجه خواهید شد اما مطمعنا با شلوغی زیادی روبه رو نخواهید شد. زمان اوج شلوغی برای بازدید از این جزایر بین ماه های ژوئن تا اوت و نیمه دسامبر تا نیمه های ماه ژانویه می باشد.

همواره درحال تغییر

جزایر قدمی نهایتا در حال غرق شدن می باشند و به اقیانوس باز می گردند ولی جزایر جدید در حال بیرون آمدن هستند.

جریان های غیر قابل پیش بینی اقیانوس

این جزایر خانه ای برای همگرایی جریانهاست. جریان های استوایی، هامبالت، کرامول و پاناما در این منطقه همگرا هستند، بنابراین حرکت موج در اینجا غیر قابل پیش بینی است و در دمای آب می تواند تغییراتی وجود داشته باشد.

کمی ترس از انسان ها

بر خلاف دیگر حیات های وحش موجود در دنیا موجوداتی که در جزایر گالاپاگوس یافت می شوند ترس طبیعی زیادی از انسانها دارند. در نتیجه این جزیره قوانین کلیدی برای کمک به حفاظت زیستگاه این جانوران و همچنین خود حیوانات دارد.

دفتر پست خلیج

در قرن هجدهم یک بشکه در جزیره فلورینا گذاشته شد و از آن به عنوان صندوق پست توسط کشتی های صید نهنگی که به این محدوده در رفت و آمد بودند استفاده می شد. این بشکه همچنان از جاذبه های این جزیره می باشد.

اگر به دنبال سفری می گردید که به دانشتان بیافزاید و باب میل کل خانواده باشد جزایر گالاپاگوس خانه گونه های منحصر به فرد زیادیست و هر جزیره چشم انداز منحصر به فرد مخصوص خود را دارد.

منبع:

1

2

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x