/ دسته‌بندی نشده / بررسی جامع سگ ژرمن شپرد و تمام ویژگی های ظاهری و اخلاقی آن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

سگ ژرمن شپرد در نتیجه مطالعات نژادی با هدف تولید یک سگ قابل اعتماد، وفادار و زیبا در آلمان رشد یافته است. نژاد ژرمن شپرد که در سراسر جهان به دلیل هوشیاری و وفاداری بالا زبانزد شده است، در سال 1908 توسط AKC شناخته شد. پس از مدتی، ژرمن شپرد به عنوان عضوی از نیروهای پلیس و ارتش آلمان، معروفترین نژاد سگ شد. سگ ژرمن شپرد در حال حاضر از محبوب ترین سگ های جهان با طبیعتی قوی، باهوش و آموزش پذیر است.

ژرمن شپرد همانند سگ باکسر یکی از سگ‌های نژاد ژرمن است که بدنی بزرگ، قوی و چابک به همراه انحناهای صاف و عضلانی کاملا محکم و انعطاف پذیری دارد. این سگ جذاب بطور طبیعی همیشه قدم‌های بزرگی برمی‌دارد و به این شکل ابهت خود را به رخ می‌کشد. ژرمن شپرد با نام هایی مانند آلزاس، دویچر شافرهوند و گرگ ژرمن نیز شناخته می‌شود. پرکاربردترین نام در ایران سگ گرگی و سگ شپرد یا ژرمن شپرد است.

گرچه سگ ژرمن شپرد از نظر ظاهری تا حدودی شبیه گرگ است. اما نژادی که به تازگی پرورش یافته از لحاظ خلق و خوی همچون سگ‌های دیگر است و به گرگ‌ها هیچ شباهتی ندارد.

ویژگی های فیزیکی و ظاهری ژرمن شپرد 

سگ ژرمن شپرد به دو دسته سگ کار و سگ نمایشی تقسیم می‌شود. سگ کار ژرمن شپرد، باسن بلند و پاهای بلندتری دارد. از سوی دیگر سگ‌های نمایشی دارای پوستی زرق و برق‌دار، باسن کوتاه تر و بدنی عضلانی هستند.

ساختارهای دنده ای آنها آنقدر برجسته است که می‌توان آن‌ها را با دست از روی خز آنها احساس کرد. بدن سگ‌های ژرمن شپرد نر و ماده از نظر قد و وزن متفاوت است. قد سگ های نر ۶۰-۶۷ سانتی‌متر می‌باشد، محدوده وزن ایده برای این نژاد آل ۲۹-۴۰ کیلوگرم است. طول سگ‌های ماده بین ۵۵-۶۰ سانتی‌متر و وزن آنها بین ۲۲-۳۲ سانتی متر است. ارتفاع کمر و گردن در بین آنها متفاوت است. اگرچه ظاهر آنها شبیه به گرگ است، اما این نژاد هیچ ارتباط ژنتیکی با گرگ ندارد. 

سر

چهره ای سخت، پیشانی گنبدی شکل و بینی بلند از ویژگی‌های دیگر این نژاد سگ می‌باشد. رنگ بینی سگ ژرمن شپرد سیاه است. آنها حس بویایی قوی دارند. ساختار فک بالا و پایین آنها بسیار قوی است. رنگ لب‌های آنها تیره و روی هم قرار گرفته‌اند. شانه، بدن و سر گرگ ژرمن شپرد همه متناسب و قوی هستند. 

گوش ها

گوش‌های آنها متوسط ​​و پهن، به موازات یکدیگر قرار گرفته و دارای زوایای قائم ۹۰ درجه نسبت به نواحی سر است. گوش‌های نژاد ژرمن شپرد می‌بایست به یک اندازه و راست گونه باشد. گردن آن‌ها دراز و در هنگام حرکت با بالا و پایین کردن گردن سرعت خود را تنظیم می‌کنند. گوش‌های آنها در حین دویدن به سمت عقب متمایل می‌شود‌. 

چشم ها

نژاد ژرمن شپرد دارای چشم هایی قهوه ای با اندازه متوسط ​​و بادامی شکل است. گرگ ژرمن شپرد با حالات فعال و هیجان زده در چشمانش بسیار شاد، باهوش و زرنگ به نظر می‌رسد.

دست و پاها

ژرمن شپرد بدنی قوی و عضلانی دارد. بدن آنها از پشت تا دم کاملا هماهنگ و باسنشان به حالت افقی متمایل گشته است. پاهای آنها در یک سطح و موازی با یکدیگر قرار دارند. به طور کلی با بدن بلند، انحناهای صاف و ظریف، ساختاری متناسب و قوی دارند. آنها با پاهای قوی خود می‌توانند قدم‌های بزرگی بردارند و سریع بدوند. 

دم

سگ ژرمن شپرد دمی بلند و پشمی دارد. معمولاً دم آنها دارای اندازه ای متناسب با بدنشان است. آنها وقتی خوشحال، نگران و حتی هیجان زده هستند دم خود را تکان می‌دهند. 

مو

آنها دارای موهایی متراکم و صاف یا کمی موج دار به صورت دولایه با ساختاری سخت هستند. سگ های ژرمن شپرد به دو دسته مو کوتاه و مو بلند تقسیم می‌شوند. با این حال، بیشتر سگ‌های شپرد با قد متوسط ​​و پر مو دیده می‌شوند.

یک لایه ضخیم در لایه زیرین پرزهای آنها وجود دارد. با این ویژگی در سرمای زمستان و هوای سرد مقاوم هستند. به جای محافظت از این نژاد در برابر سرما یا باران، باید آنها را از گرمای زیاد در تابستان دور کنید. در هوای آفتابی، آنها نباید زیر نور خورشید باشند. چنین هوایی می‌تواند باعث شوک آنها شود. آنها دو بار در سال به شدت ریزش مو پیدا می‌کنند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

رنگ

سگ ژرمن شپرد در رنگ های مختلف دیده شده است. به طور کلی، قهوه ای روشن، خاکستری روشن یا نقره ای، قهوه ای متمایل به قرمز، زرد مایل به زرد و سیاه، قرمز و مشکی رایج ترین رنگ‌ها هستند. رنگ کمیاب  نژاد ژرمن شپرد، سیاه و سفید و خاکستری و کاملاً سفید است.

ویژگی های شخصیتی ژرمن شپرد

امروزه نژاد ژرمن شپرد با شخصیت بسیار وفادار و باهوشی که دارد، برای خانواده ها کاملا ایده آل است. این سگ دوست داشتنی با احتباط بسیار زیادی که نسبت به غریبه‌ها دارد، باعث می‌شود تا همیشه نگهبان خوبی بوده و در دسته بهترین نژاد سگ نگهبان قرار گیرد. گرگ ژرمن شپرد جزو نادرترین نژادهایی است که با آموزش صحیح می‌تواند مهارت بسیار خوبی از خود نشان دهد. در ادامه به سایر ویژگی‌های شخصیتی شپرد اشاره خواهیم کرد.

۱. نگهبان قابل اعتماد. ژرمن شپرد بسیار باهوش، قوی، شجاع، با جثه درشت و ساختار چابک و عضلانی است. از این رو می‌توانید برای نگهبانی از هر مکان روی آن حساب ویژه‌ای باز کنید. خانواده هایی که فرزند دارند، می‌توانند از حمایت قابل توجه این سگ برای نگهداری از کودکان خود حساب کنند. با ویژگی‌های متعدد و ساختار همه کاره‌ای که دارند می‌توانند با هر محیطی سازگار شوند. 

۲. نجیب و با اعتماد به نفس. 

اعتماد به نفس بالا در این سگ، به او ظاهری نجیب بخشیده است؛ خوب است بدانید که این نژاد بسیار به صاحبش وفادار است. آنها هر کاری که لازم است انجام می‌دهند تا وظیفه ای که به آنها محول شده را به بهترین شکل انجام دهند.

۳. روحیه پلیسی و نجاتگر. این سگ یکی از باهوش‌ترین نژادهای سگ و در واقع یک سگ همه کاره است. با توجه به توانایی‌های بالایی که دارد، گاهی آنها را به عنوان پلیس و گاهی به عنوان یک سگ نجاتگر به کار می‌گیرند.

۴. آرامش دهنده. با اعضای خانواده‌ پیوند عمیقی برقرار می‌کند، با بچه‌ها خیلی خوب کنار می‌آید و جای خود را در قلب همه افراد خانه پر می‌‌کنند.

لازم به ذکر است که آنها در سازگاری با زندگی آپارتمان نشینی مشکل دارند. بیشتر در خانه های حیاط دار، در محوطه های بزرگی که به راحتی بتوانند انرژی خود را آزاد کنند و هر زمان که بخواهند وارد آنجا شوند، راحت هستند.

چنانچه اکثر اوقات در خانه نیستید و بیشتر روز خود را بیرون می‌گذرانید، ژرمن شپرد ممکن است برای شما چندان مناسب نباشد. زیرا زمانی که تنها هستند، حوصله‌شان سر می‌رود و نگران می‌شوند. این حالات باعث تحریک غرایز جویدن در آنها می‌شود؛ از این رو دمپایی، مبل و بالشت، هر چه که مناسب دندان‌هایشان باشد را می‌جوند و خود را از این حالت احساسی نجات می‌دهند. بعضی اوقات نیز ممکن است عصبی و تهاجمی شوند.

نظافت سگ ژرمن شپرد

بسیار تمیز و بدون بو بودن سگ ژرمن شپرد، نیاز به حمام آنها را بسیار کم می‌کند. طبق برنامه می‌توانید حداقل ماهی یک بار آنها را بشویید.  باید بگوییم که بزرگترین مشکل سگ ژرمن شپرد میزان ریزش مو در آنها است. این سگ های با ابهت به دلیل ریزش شدید در طول سال بدنام هستند. بدن آنها باید هر چند روز یکبار برس کشیده و شانه شوند.

یکی دیگر از موارد مهم در نظافت سگ ژرمن شپرد، کوتاه کردن ناخن آن‌ها است. برای جلوگیری از مشکل درد، ناخن های آن‌ها را هر ماه با مراجعه به دامپزشک کوتاه کنید. همچنین توصیه می‌کنیم که گوش‌ها، بینی، دهان، چشم‌ها و پاها را از نظر مشکلات احتمالی در حین نگهداری با کنترل‌های هفتگی بررسی کنید.

تغذیه گرگ ژرمن شپرد 

به طور طبیعی اگرچه استعداد چندانی در افزایش وزن ندارند، اما باید به تغذیه این نژاد توجه شود. غذاهای با کیفیت جایگاه مهمی در تغذیه سگ ژرمن شپرد خواهد داشت. آنها نباید بیش از حد وزن اضافه کنند. زیرا ممکن است بدن آلرژیک داشته باشند و مستعد ابتلا به دیسپلازی مفصل ران باشند.

یک غذای مقوی برای سگ ژرمن شپرد باید شامل پروتئین باکیفیت بالا، کربوهیدرات‏‌ها، فیبر، ویتامین‏‌ها و مواد معدنی و چربی‏ ها باشد. هر یک از موارد گفته شده، برای سالم نگه داشتن سگ شما و داشتن زندگی طولانی و شاد بسیار حیاتی است.

به طور کلی اکثر ژرمن شپردها غذاهایی مانند گوشت گاو، گوشت بره، مرغ و ماهی را دوست دارند.

بیماری های سگ ژرمن شپرد 

سگ ژرمن شپرد در صورتی که تغذیه منظم و شرایط محیطی مناسبی برایش فراهم شود، می‌تواند برای مدت بسیار طولانی زنده بماند. با وجود غذای با کیفیت خوب و برنامه تغذیه ای مناسب، میانگین امید به زندگی در آنها بین ۹ تا ۱۴ سال متغیر است. همچون بسیاری از نژادها، برخی از بیماری‌های ارثی را می‌توان در نژاد ژرمن شپرد نیز مشاهده کرد.

سگ‌های ژرمن شپرد عموما از سلامتی قابل قبولی برخوردارند، اما مانند همه نژادها، مستعد ابتلا به برخی بیماری‌ها هستند. قطعا آنها همه این بیماری‌ها را نخواهند داشت، اما بهر حال آگاهی از آنها ضروری است.

۱. دررفتگی مفصل ران

دررفتگی مفصل ران یک اختلال ارثی است که به دلیل عدم قرار گرفتن صحیح استخوان فمور در حفره لگن ایجاد می‌شود. در سگ ژرمن شپرد ممکن است علائم بالینی نداشته باشد. برخی از سگ‌ها ممکن است درد و لنگیدن را در یک یا هر دو پای عقبی نشان دهند. با افزایش سن سگ، آرتریت ممکن است رخ دهد که با اشعه ایکس قابل تشخیص است. سگ‌های که دررفتگی لگن دارند نباید در خانه نگهداری شوند. 

۲. دررفتگی آرنج

این بیماری ارثی در نمونه های بزرگ گرگ ژرمن شپرد شایع است. تصور می‌شود که علت آن سه استخوان تشکیل دهنده آرنج است که در سگ‌ها با سرعت‌های مختلف رشد می‌کنند. این می‌تواند باعث لنگیدن دردناک در آنها شود. در این حالت دامپزشک ممکن است جراحی یا داروهای مسکن را توصیه کند.

۳. اتساع معده-ولولوس

این وضعیت تهدید کننده زندگی سگ‌های بزرگ و با قفسه سینه بزرگ است. به خصوص اگر یک وعده غذایی حجیم در روز بخورند، سریع غذا بخورند، بعد از غذا آب زیادی بنوشند و یا بعد از غذا زیاد ورزش کنند، بیشتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند.

وقتی معده پر از گاز و پیچ خورده شود، نفخ ایجاد می‌شود. از آنجاییکه سگ نمی‌تواند برای دفع گاز آروغ بزند یا استفراغ کند، این امر بازگشت خون به قلب را دشوار می‌کند. در نهایت فشار خون پایین می‌آید و سگ دچار شوک می‌شود. اگر بلافاصله درمان نشود، سگ خواهد مرد. اگر شکم سگ ژرمن شپرد نفخ کرده باشد، بیش از حد آب دهانش می‌ریزد و بدون استفراغ دهانش را می‌بندد، فوراً باید به این بیماری مشکوک شوید.

در اثر این عارضه ممکن است بی قرار، افسرده، تحریک پذیر و ضعیف با تپش قلب بالا شود که باید فورا او را نزد دامپزشک ببرید.

۴. میلوپاتی دژنراتیو

این بیماری پیشرونده مرتبط با نخاع به طور خاص بخشی از نخاع را که در آن مغز با پاهای عقبی ارتباط برقرار می‌کند، تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این اختلال سگ‌ها طوری رفتار می‌کنند که انگار نمی‌دانند پاهای عقبشان کجاست و نمی‌توانند درست حرکت کنند. پیشرفت بیماری به حدی می‌رسد که سگ نمی‌تواند راه برود. بیشتر اوقات چاره ای جز خواباندن او نیست.

با این حال ممکن است به ندرت به دلیل کمبود ویتامین B۱۲ یا ویتامین E باشد. در این صورت، مکمل‌های ویتامینی ممکن است منجر به بهبودی سگ ژرمن شپرد شوند.

۵. نارسایی برون ریز پانکراس

در این بیماری ژنتیکی پانکراس، سلول‌های تولید کننده آنزیم‌های گوارشی از بین می‌روند. در نتیجه سگ ژرمن شپرد نمی‌تواند غذا را هضم و جذب کند. علائم اولیه شامل گاز، کاهش اشتها، کاهش وزن و تغییر در مدفوع است. سگ بسیار لاغر و بسیار گرسنه می‌شود. با یک آزمایش خون ساده می‌توان این بیماری را تشخیص داد و درمان آن ساده می‌گردد. آنزیم‌های پانکراس به غذای سگ اضافه می‌شود. با دارو و تشخیص صحیح، بیشتر سگ‌ها به زندگی باز می‌گردند. 

۶. آلرژی

برخی از ژرمن شپردها می‌توانند آلرژی‌هایی را از تماس با دیگران گرفته باشند تا اینکه یک آلرژی غذایی داشته باشند. علائم آلرژی در نژاد ژرمن شپرد و همه سگ‌ها مشابه انسان است. چنانچه سگ شما خارش داشته باشد، پنجه‌هایش را لیس بزند، با صورتش زیاد بازی کند، مشکوک به آلرژی است و دامپزشک باید آن را بررسی کند. 

تولید مثل ژرمن شپرد 

ماده های سالم این نژاد به طور متوسط ​​۸ توله در هر بارداری دارند. همچنین برخی از آنها می‌توانند ۱۰ توله یا بیشتر هم داشته باشند. جوان و بارور بودن، سلامت عمومی و جثه ماده ها و همچنین وضعیت سلامتی نرها و تعداد دفعاتی که می‌توانند جفت گیری کنند می‌تواند بر تعداد فرزندان تأثیر بگذارد.

میزان خواب نژاد ژرمن شپرد در شبانه روز 

هر نژاد و حتی هر سگی می‌تواند عادات خواب متفاوتی داشته باشد. ژرمن شپرد می تواند حدود ۱۲-۱۴ ساعت در طول روز بخوابد. آنها عمدتا زمانی را به خواب می‌گذرانند که کاری برای انجام دادن نداشته باشند. 

نحوه آموزش سگ ژرمن شپرد 

بطور کالی آموزش سگ ها باید از زمانی که توله هستند آغاز شود، مخصوصا اگر قرار باشد از آن‌ها به عنوان پلیس یا امدادگر استفاده شود، آموزش‌ها باید به موقع و حرفه‌اب انجام شود. آنها بسیار باهوش هستند و می‌توانند بهترین کاری را که از آنها خواسته می شود انجام دهند. آنها باید در اوایل زندگی خود اجتماعی شوند. از آنجایی که به صدای صاحبشان حساس هستند، توصیه می‌شود که مالک در طول مراحل آموزشی در کنار او باشد یا خودش او را آموزش دهد.

سخن آخر 

نژاد ژرمن شپرد یک نژاد آسان برای آموزش است. برای تقویت پیوند بین شما و او باید زمان کافی، ورزش و پیاده روی صرف کنید. شما باید فرصت هایی برای او ایجاد کنید تا معاشرت داشته باشد و با افراد و مکان های جدید آشنا شود. به طور کلی، آنها می توانند رفتار سلطه جویانه ای از خود نشان دهند و با سایر سگ‌ها قاطعانه رفتار کنند، حتی در برقراری ارتباط با سایر حیوانات خانگی نیز خوب هستند. در مراحل اولیه ارتباط خوب آنها با سگ ها و سایر حیوانات خانگی کمک می کند تا به یک سگ بالغ با رفتار خوب تبدیل شوند. بنابراین یکی از سگ های خانگی محبوب در سراسر جهان هستند.

منبع : 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x