/ تعمیرات / ریجستر کردن گوشی 2
آنچه در این مقاله می‌خوانید

۳: استفاده از کد دستوری *۷۷۷۷#

شما می‌توانید ازطریق یک گوشی موبایل، کد دستوری *۷۷۷۷# را وارد کنید و سپس روی گزینه برقراری تماس، ضربه بزنید.

این کار باعث می‌شود تا منوی سامانه همتا که گزینه‌های متعددی هم دارد، نمایش داده شود. شما باید گزینه استعلام اصالت را با وارد کردن عدد ۱ کنار آن و سپس انتخاب گزینه Send، انتخاب و تأیید کنید؛ این کار شما را وارد مرحله بعدی خواهد کرد.

در باکس جدید از شما خواسته می‌شود تا شناسه IMEI گوشی هوشمند جدیدی که قصد خرید آن را دارید، وارد کنید. مطابق تصویر پایین عمل کرده و گزینه ارسال (Send) را انتخاب کنید.

استفاده از کد دستوری *7777# برای استعلام

اگر شناسه وارد شده دستگاه صحیح باشد، پیام زیر را مشاهده خواهید کرد و باید منتظر پاسخ از سوی سامانه همتا باشید؛ این پاسخ ازطریق یک پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

۴: استعلام اصالت دستگاه ازطریق اپلیکیشن همتا

یکی دیگر از روش‌های استعلام اصالت گوشی هوشمند را می‌توان استفاده از اپلیکیشن همتا دانست. شما می‌توانید با نصب این برنامه در گوشی موبایل فعلی خود، تاییدیه لازم را دریافت کنید.

در حقیقت باید پس از ورود به برنامه، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید.

در ادامه خواهید دید که فیلد جدیدی به منظور وارد کردن شناسه IMEI گوشی جدید نمایش داده خواهد شد. شما باید شناسه را به درستی و با دقت وارد کنید و در نهایت، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید تا نتیجه نهایی برای شما نمایش داده شود.

آموزش شناسایی گوشی قاچاق و رجیستر شده

یکی از مهم‌ترین مزایای راه‌اندازی طرح رجیستری و سامانه همتا را می‌توان شناسایی گوشی‌های قاچاق عنوان کرد، اما روش شناسایی این گوشی‌ها ممکن است کماکان برای بسیاری از افراد، نامعلوم مانده باشد. بهترین روش شناسایی گوشی قاچاق را می‌توان استعلام اصالت گوشی عنوان کرد که روش‌های مختلف آن را در قسمت‌های بالا آموزش دادیم.

هنگامی که استعلام اصالت گوشی را از روش‌های ذکر شده انتخاب کنید، خواهید دید که شناسه IMEI توسط سامانه همتا مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اطلاعات مربوط به آن نمایش داده می‌شود. شما به‌راحتی و مطابق با تصویر زیر، می‌توانید اطلاعات گوشی را مشاهده کرده و قانونی بودن آن را بررسی کنید. توجه داشته باشید که این اطلاعات مربوط به مدل و مشخصات فنی دستگاه می‌شود؛ این مسئله ارزش بالایی دارد و باعث می‌شود تا افراد سودجو نتوانند از شناسه IMEI یک گوشی دیگر سوء استفاده کنند.

البته بد نیست بدانید که امکان استعلام اصالت گوشی ازطریق ارسال پیامک کوتاه هم وجود دارد. شما می‌توانید شناسه IMEI گوشی موردنظرتان را ازطریق پیامک به شماره ۷۷۷۷ ارسال کنید. در ادامه و ظرف مدت زمانی کوتاه، اطلاعات مربوط به گوشی هوشمند برای شما ارسال می‌شود و بدین ترتیب، می‌توانید اصالت گوشی را مورد بررسی قرار دهید.

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید گوشی هوشمند و بعد از دریافت استعلام اصالت آن باید مدنظر داشته باشید، دریافت کد فعال‌سازی از فروشنده است. معمولا این کد فعال‌سازی روی یک کارت مخصوص درج شده است. شما می‌توانید این کارت را درون جعبه دستگاه پیدا کنید یا آن را به‌صورت مستقیم از فروشنده دریافت کرده و در حضور هم، گوشی را فعال‌سازی کنید.

آموزش فعال‌سازی گوشی نو

هم‌اکنون با روش‌های استعلام اصالت دستگاه جدید آشنا شدید و هنگامی که هیچ اخطاری مبنی بر غیر قانونی بودن آن دریافت نکردید، می‌توانید مراحل پایین را با خیال آسوده انجام دهید.

البته فراموش نکنید که فعال‌سازی گوشی نو در سامانه همتا هم ۳ روش مختلف دارد و ما هر سه مورد را آموزش خواهیم داد. در نهایت این شما هستید که باید ساده‌ترین روش فعال‌سازی گوشی جدید را در میان سه روش پایین، انتخاب کنید.

۱: فعال‌سازی ازطریق سایت همتا hamta.ntsw.ir

یکی از ساده‌ترین روش‌های فعال‌سازی گوشی هوشمند جدید را می‌توان ورود به وب سایت hamta.ntsw.ir عنوان کرد. روی آدرس کلیک کرده و با ورود به صفحه اصلی، مطابق با تصویر پایین اقدام به انتخاب گزینه فعال‌سازی کنید.

هنگامی که این گزینه را انتخاب کردید، وارد صفحه‌ای جدید خواهید شد که در آن یک باکس نمایش داده می‌شود و اطلاعات جدیدی را از شما درخواست می‌کند. توجه داشته باشید که فیلد اول از شما می‌خواهد که شماره تلفن همراه اصلی خود را وارد کنید، سپس در فیلد دوم هم باید شناسه IMEI را وارد و در ادامه هم باید کد فعال‌سازی را در فیلد سوم وارد کنید.

در مرحله بعد باید کد امنیتی نمایش داده شده را در فیلد مربوطه وارد و در نهایت گزینه آبی رنگ فعال‌سازی را انتخاب کنید.

بدین ترتیب، فعال‌سازی گوشی هوشمند جدید شما در سامانه همتا انجام می‌شود یا اصطلاحا، گوشی هوشمند شما رجیستر خواهد شد.

۲: استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷*

شما می‌توانید از کد دستوری ذکر شده هم برای فعال‌سازی گوشی هوشمند خود استفاده کنید. هنگامی که کد دستوری را در گوشی هوشمند جدید خود وارد کنید.

صفحه‌ای جدید نمایش داده می‌شود که گزینه‌های مختلفی دارد. شما باید عدد ۲ را به منظور آغاز فعال‌سازی گوشی نو در سامانه همتا وارد کرده و تأیید کنید.

در ادامه از شما خواسته می‌شود که شناسه IMEI گوشی را وارد کنید. همان‌طور که گفته شد، این شناسه در پشت جعبه دستگاه قرار دارد یا می‌توانید آن را با انتخاب کد دستوری #۰۶#* مشاهده کنید. در هر صورت، شناسه را به درستی وارد کرده و تأیید کنید تا وارد بخش بعدی شوید.

در این مرحله باید شماره سیم کارتی که قصد دارید گوشی را به‌نام آن، تغییر مالکیت دهید یا به عبارت دیگر، فعال‌سازی کنید، وارد کرده و از این مرحله هم عبور کنید.

البته ممکن است این شماره سیم‌کارت به‌صورت پیش‌فرض نمایش داده شود که در این حالت باید عدد کنار آن را وارد کرده و در نهایت، تأیید کنید.

در این مرحله باید کد فعال‌سازی را که یک عدد ۶ رقمی است، وارد کنید. توجه داشته باشید که این عدد با صفر شروع نمی‌شود. معمولا این کد در کارت گارانتی دستگاه وجود دارد یا توسط فروشنده در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

استفاده از کد دستوری *7777# – 5

در ادامه صفحه‌ای جدید را مشاهده خواهید کرد که در آن، شناسه IMEI گوشی و شماره سیم‌کارت درج شده‌اند. در حقیقت این صفحه جدید بدین منظور نمایش داده شده است که شما اطلاعات کلی خود را مجددا مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که صحت آن را تأیید می‌کنید، عدد ۱ را وارد کرده و گزینه ارسال را انتخاب کنید.

در پایان کار هم شاهد صفحه‌ای جدید خواهید بود که نشان می‌دهد گوشی جدید شما برای شماره سیم کارتی که وارد کرده‌اید، فعال‌سازی شده است. در نهایت باید روی تأیید ضربه بزنید.

استفاده از کد دستوری *7777# – 7

شما هم‌اکنون موفق شدید فعال‌سازی گوشی نو را ازطریق کد دستوری #۷۷۷۷* انجام دهید.

۳: فعال‌سازی با استفاده از اپلیکیشن همتا

هنگامی که وارد اپلیکیشن همتا در گوشی هوشمند شوید، بخش مربوط به فعال‌سازی را مشاهده خواهید کرد. هنگامی که فعال‌سازی را انتخاب کردید، مطابق با روش وب سایت باید عمل کنید. در حقیقت باید شناسه دستگاه، شماره سیم‌کارت و کد فعال‌سازی را وارد و در نهایت، تأیید کنید. بدین ترتیب و در سریع‌ترین زمان ممکن، گوشی هوشمند جدید خود را فعال خواهید کرد.

آموزش ثبت رجیستری گوشی مسافری

یکی دیگر از روش‌های فعال‌سازی و وارد کردن گوشی از خارج کشور را می‌توان ازطریق مسافرت عنوان کرد. فرض کنید شما به یک سفر خارجی رفته‌اید و در سفر اقدام به خرید گوشی هوشمند جدیدی کرده‌اید. واضح است که هنگام ورود به کشور، باید آن را فعال‌سازی کنید و انجام این کار هم مراحل خاص خود را دارد که شامل پرداخت هزینه رجیستری گوشی مسافری می‌شود.

توجه داشته باشید که پرداخت حق گمرک، فقط شروع کار بوده و در نهایت باید اطلاعات مربوطه را به سامانه همتا هم ارسال کنید تا ثبت گوشی مسافری انجام شود. ما در ادامه روش کامل فعال‌سازی گوشی مسافری را به شما آموزش خواهیم داد که شامل مراحل پرداخت هزینه گمرکی گوشی هم می‌شود.

گام اول: در مرحله نخست باید وارد وب سایت اینترنتی رسمی گمرگ (epl.irica.gov.ir/lmeiregister) شوید. هنگامی که وارد این وب سایت شدید، باید شناسه IMEI گوشی جدید خود را وارد کنید. یکی از موارد مهمی که باید مدنظر داشته باشید، تعداد شناسه دستگاه بوده که باتوجه‌به تعداد خشاب سیم‌کارت، متفاوت خواهد بود.

در قسمت قبل هم گفتیم که برای دستیابی به شناسه گوشی هوشمند می‌توانید از کد دستوری #۰۶#* استفاده کنید. البته در پشت جعبه گوشی‌های رسمی هم شاهد برچسب‌هایی خواهید بود که شناسه IMEI درج شده است. صحیح بودن شناسه‌ها به خوبی گویای اصالت دستگاه است.

نکته: هنگامی که وارد صفحه اصلی وب سایت گمرک شدید و گوشی هوشمند شما هم دو سیم‌کارت است، باید با انتخاب گزینه سبز رنگ جمع، شناسه IMEI دوم را هم وارد کنید.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x