/ گرافیک / معرفی رشته گرافیک | بررسی بازارکار و آینده شغلی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

معرفی رشته گرافیک | بررسی بازارکار و آینده شغلی

معرفی و بررسی رشته گرافیک از رشته های دانشگاهی هنر برای علاقه‌مندان این حرفه‌ خیلی جذاب است. گرافیک کار با رنگ و نمادهاست و پر از نوآوری است. علاوه بر این، جزء رشته‌های متفاوت در دوره دبیرستان (هنرستان) محسوب می‌شود.

وقتی بیشتر دانش‌آموزان در حال خواندن کتاب‌های زیست و شیمی یا حل کردن مسئله‌های فیزیک و ریاضی هستند، دانش‌آموزان گرافیک با رنگ، قلم‌مو و لوازم نقاشی کیف می‌کنند.

یکی از اهداف ما در مجله اسنادبانک نوشتن مقالات مفید و کاربردی در زمینه مشاوره تحصیلی است تا شما با شناخت کامل به سراغ رشته‌های مختلف بروید. در این مقاله می‌خواهیم رشته گرافیک را به شما معرفی کنیم که از رشته‌های جذاب و خلاقانه‌ی بازار کار هم محسوب می‌شود.

درباره‌ی شرایط موردنیاز برای قبولی در این رشته، دانشگاه‌های مطرح، شاخه‌های تحصیلی، زمینه‌های کاری و میزان درآمد رشته گرافیک در این مقاله صحبت کردیم. شما با خواندن این مقاله، متوجه می‌شوید که چطور می‌توان یک طراح گرافیک شد!

رشته گرافیک چیست؟

احتمالا شما هم با شنیدن نام رشته گرافیک، یاد رنگ، نقاشی و خلاقیت می‌افتید. گرافیک یک رشته با ماهیت هنری است که در دوران دبیرستان در هنرستان‌ها و برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سراسری، آزاد و فنی و حرفه‌ای تدریس می‌شود. اولین گام برای اینکه یک طراح گرافیک شوید، داشتن ذهنی باز، خلاق و روحیه‌ای جستجوگر و تعامل‌گر است. فکر نکنید با خواندن درس‌های دانشگاه و آموزش آکادمیک از شما یک طراح بزرگ می‌سازد.

گرافیگ؛ رشته‌ی بازی با رنگ‌ها و بیان مفاهیم، داستان و اطلاعات از طریق طرح و نقاشی است.

تنوع و خلاقیت در رشته گرافیک حرف اول را می‌زند و برای موفقیت باید خالق طرح و ایده‌های جدید باشید. شناختن علائم، سمبل‌ها و نمادها مهم است و باید از آن‌ها در جای درست استفاده شود. یکی از ویژگی‌های عالی این رشته همین است. به بیان دیگر گرافیک یک زبان تصویری است که می‌توانید از آن برای بیان حالات درونی و نگرش‌های ذهنی خودتان استفاده کنید. به هر حال یادگیری گرافیک جذابیت‌های زیادی دارد که در حین تحصیل متوجه آن‌ها می‌شوید.

شرایط ورود به رشته گرافیک در هنرستان چیست؟

زمان انتخاب رشته نهم به دهم، شما می‌توانید وارد دنیای زیبای رشته گرافیک شوید. علاوه بر انگیزه و علاقه، باید در حوزه نقاشی و خلاقیت توانایی کافی داشته باشید. از نظر شرط معدل نیز، داشتن حداقل معدل 16 برای ورود به رشته گرافیک در هنرستات لازم است.

در دوران هنرستان و در پایه‌های دهم تا دوازدهم، کتاب‌های علم مناظر و مرایا، مبانی هنرهای تجسمی، طراحی، عکاسی، تاریخ هنر ایران، مبانی تصویرسازی، مدیریت تولید، پایه و اصول صفحه آرایی و خط در گرافیک، برخی از مهم‌ترین دروس رشته گرافیک هستند.

رشته گرافیک در دانشگاه؛ راه‌های ورود برای تحصیل آکادمیک

قبولی رشته گرافیک در دانشگاه از اهداف اصلی علاقه‌مندان به این رشته است تا بتوانند به طور آکادمیک ادامه تحصیل بدهند. شما برای وارد شدن به دانشگاه‌ دو راه پیش‌روی خود دارید:

می‌توانید گرافیک را به عنوان رشته دبیرستان‌تان انتخاب کنید و در هنرستان مشغول به تحصیل شوید. سپس کنکور بدهید و وارد دانشگاه‌های فنی‌ و حرفه‌ای شوید.

راه دوم هم این است که کنکور هنر بدهید و در زمان انتخاب رشته، گرافیک را انتخاب کنید.

کارهای هنری همیشه نیاز به ذوق و شوق دارند و دانستن اصول و قواعد دانشگاهی، برای موفقیت در این نوع رشته‌ها به هیچ عنوان کافی نیست. بنابراین قبل از تحصیل رشته گرافیک در دانشگاه، شما باید روحیات و توانایی ذاتی این کار را داشته باشید. شرکت در کلاس‌های طراحی (سطح مبتدی) یا یادگیری یک نرم‌افزار طراحی ساده، می‌تواند کمک خوبی برای شما باشد تا میزان علاقه خود را نسبت به رشته بسنجید.

همه نیازمندی‌های یک دانشجوی رشته گرافیک؛ از علاقه و استعداد تا بودجه و ابزار مختلف کار

اگر این رشته را انتخاب می‌کنید، باید به قول معروف “پیه سختی‌های آن را هم به تنتان بمالید”! بله این رشته همانند هر رشته دیگری سختی‌هایی دارد. به طور مثال باید از قوه تخیلتان استفاده کنید و سرعت و گیرایی بالایی داشته باشید. روحیه اجتماعی بالا و توانایی کار گروهی در این رشته مهم است و اگر نمی‌توانید با بقیه به راحتی کنار بیایید، کارتان سخت می‌شود.

بعضی از وسایل لازم برای این رشته، دوربین و فیلم عکاسی، مقواهای مختلف، ورقه آهنی و تکه‌های چوبی است. در این رشته نقاشی با گواش، آبرنگ، پاستل، مداد رنگی، مداد طراحی و رنگ روغن را یاد می‌گیرید. از این بهتر چه می‌خواهید!

بزرگ‌ترین شرط طراح گرافیک شدن، داشتن علاقه و خلاقیت است.

مورد دیگری که برای موفقیت بیشتر دانشجویان گرافیک در بازارکار مهم است، کار با نرم‌افزارهای مختلف گرافیک و توانایی طراحی پوستر، آرم و لوگو است. بنابراین در طول سال‌های تحصیل، شما باید روی انواع نرم‌افزاهای طراحی نیز، تسلط پیدا کنید.

اما برسیم به موضوع مهم مخارج و هزینه‌های رشته گرافیک؛ تقریبا همه دانشجویان می‌گویند که هزینه رشته گرافیک بالا است و خرید وسایل متنوع برای انجام پروژه‌ها و کارها ضروری است. متاسفانه قیمت وسایل رشته گرافیک روز به روز بیشتر می‌شود و شاید نسبت به چند سال گذشته 10 برابر شده باشد. به همین دلیل است که بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان، گرافیک را یک رشته گران می‌دانند.

رتبه لازم برای رشته گرافیک چند است؟ چقدر شانس قبولی داریم؟

در معرفی رشته گرافیک باید به شرایط قبولی و پذیرش آن در دانشگاه‌ها هم اشاره کنیم. قبول شدن در رشته گرافیک در دانشگاه دولتی کار چندان راحتی نیست و باید کنکور و آزمون عملی بعد از آن را خیلی خوب بگذرانید. به عنوان مثال گرافیک دانشگاه هنر تهران و رشته گرافیک در دانشگاه تهران فقط 10 الی 12 نفر ظرفیت دارند و قبولی در آن‌ها مستلزم تلاش فراوان و کسب رتبه بالای در کنکور است.

البته، این رشته در چندین دانشگاه در سراسر کشور تدریس می‌شود که می‌توان به دانشگاه‌های  الزهرا، دانشکده فنی و حرفه‌ای دختران تهران، غیرانتفاعی سوره اشاره کرد.  همچنین دانشگاه هنر اصفهان، شیراز، اهواز، سمنان و گیلان (رشت) دیگر دانشگاه هایی هستند که در این رشته پذیرش دارند.

حداکثر رتبه لازم رشته گرافیک برای داوطلبان منطقه 2 حدودا 4000 است و داوطلبان منطقه 3 هم تا رتبه 6000 شانس قبولی دارند. البته باید حواستان باشد که این رشته جزو رشته‌های نیمه متمرکز است و آزمون عملی هم دارد. پس حتما در آزمون عملی عملکرد خوبی داشته باشید تا بتوانید نمره لازم را کسب کنید.

رشته گرافیک بدون کنکور و در دانشگاه آزاد

علاقه‌مندان به این رشته می‌توانند در دانشگاه‌هایی که بدون کنکور یا با کنکور دانشجو می‌پذیرند، شروع به تحصیل کنند. معمولا دانشگاه‌های علمی کاربردی و غیرانتفاعی دارای این رشته تحصیلی هستند. مثلا دانشگاه‌های آزاد مشهد، اهواز، لاهیجان و ماهشهر دارای رشته گرافیک هستند. خوشبختانه این رشته در اکثر دانشگاه‌های پیام نور، غیر انتفاعی و علمی کاربردی نیز وجود دارد و مشکلی از این لحاظ برای علاقه‌مندان وجود نخواهد داشت.

توجه داشته باید که در سال‌های اخیر، برخی از دانشگا‌ه‌های آزاد شروع به ثبت نام رشته گرافیک بدون کنکور کرده‌اند. شما می‌توانید با پیگیری و تماس با بخش آموزش هر دانشگاه، اطلاعات کافی در این زمینه را به دست آورید.

شاخه های رشته گرافیک چه هستند؟

کسانی که پس از کنکور هنر در رشته گرافیک پذیرفته می‎شوند، می‌توانند در یکی از 4 گرایش زیر تحصیلات خود را ادامه دهند:

پوستر و نشانه: در این شاخه با صفحه آرایی کتاب و مجله، عکاسی، انواع رسانه و مدیریت مراکز و سازمان‌های هنری آشنا می‌شوید.

تصویرسازی: به عنوان جذاب‌ترین شاخه گرافیک شناخته می‌شود. در این شاخه تصویرسازی‌های زیبا به صورت نقاشی، گرافیکی و حاوی یک پیام به بیننده منتقل می‌شود.

چاپ و دسته‌بندی: آشنایی با روش‌های چاپ و نقوش سنتی در این شاخه اهمیت زیادی دارد.

گرافیک تزیینی و محیطی: در این شاخه از گرافیک، زیباتر کردن محیط و فضای جامعه و شهر مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای مثال می‌توان به نقاشی‌های دیواری، زیباتر کردن کوچه و خیابان‌ها و مکان‌های عمومی و مختلف سطح شهر اشاره کرد.

اما در دوره هنرستان و کارودانش هم شاخه‌ای از گرافیک به نام گرافیک کامپیوتر وجود دارد. افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند، پس از کسب مدرک دیپلم، ابتدا در مقطع کاردانی و بعد از آن مقطع کارشناسی می‌توانند ادامه تحصیل بدهند.

تخصص‌های یک طراح گرافیک

این رشته خوشبختانه جای کار زیادی دارد و می‌توان کلی تجربه جذاب و هیجان‌انگیز در آن داشت. زمانی که به تسلط کافی روی بخش‌های مختلف رشته گرافیک برسید و بر اساس زیر شاحه‌ی تحصیلی شما، یک یا چند تخصص زیر را به دست می‌آورید:

تصویرسازی‌های مختلف و طراحی نقشه

طراحی پوستر

طراجی جلد کتاب و مجله

طراحی لوگو و آرم

طراحی علامت (sign)

طراحی بسته‌بندی

طراحی حروف

آگهی‌های تبلیغاتی

صفحه‌آرایی کتاب‌ها و نشریات مختلف

طراحی برای سایت‌ها

توانایی قبول پروژه‌های گرافیکی

همان‌طور که مشاهد می‌کنید، لیست توانایی‌های یک طراح گرافیک کاربلد می‌تواند بسیار طولانی باشد. البته شما باید رسیدن به همه‌ی مهارت‌ها، صبور باشید و به طور پیوسته کار انجام دهید و تجربه کسب کنید.

بازارکار رشته گرافیک چطور است؟

بازارکار رشته گرافیک تقریبا خوب است، ولی درآمدتان به توانایی‌های فردی شما هم بستگی دارد. مثلا اگر بتوانید خلاقیت طراحی لوگو داشته باشید، مشتریان زیادی پیدا می‌کنید. چون هر کسی نمی‌تواند لوگوهای ساده و در عین حال پرمفهوم طراحی کند.

اگر کارتان خیلی خوب باشد، می توانید در مراکز یا شرکت‌ها خصوصی مشغول به کار ‌شوید. چند نمونه از محل کار یک طراح گرافیک را در زیر مشاهده می‌کنید:

صداوسیما

وزارت ارشاد

شرکت‌های معروف تبلیغاتی

آموزشگاه‌ها

چاپخانه‌ها

آژانس‌های خلاقیت

استارت‌ آپ‌ها (حوزه‌های مختلف)

مهم این است که بتوانید در طول دوران دانشجویی توانایی‌هایتان را کشف کنید و آن‌ها را به زیبایی به نمایش بگذارید. شیوه‌ی ارائه ایده‌های شما بسیار مهم است و می‌تواند مسیر کاری شما را تعیین کند.

اما اگر در پیداکردن شغل دلخواه‌تان به بن‌بست رسیدید، سعی کنید تجربه به دست بیاورید و از کارهای کوچک شروع کنید. پروژه‌های مستقل دریافت کنید و سفارش بگیرید. مهم این است که کارتان را از یک جایی شروع کنید و همواره در حال یاد گرفتن و تجربه کردن باشید.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x