/ مشاوره / همه چیز درباره رشته هنر سفالگری
آنچه در این مقاله می‌خوانید

همه چیز درباره رشته هنر سفالگری : بازارکار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

سفالگری یک حرفه بسیار قدیمی است و بسیاری از افراد این حرفه را از بزرگان خود مانند نقاشی و مجسمه سازی یاد می گیرند. این حرفه بسیار جذاب علاوه بر ارائه در دوره های آزاد موسسات در دانشگاه هم ارائه می شود و فرد با تحصیل در آن می تواند مدرک دانشگاهی رشته هنر سفالگری را دریافت کند.

ماهیت رشته هنر سفالگری

هنر سفالگری قدمتی در ایران قدمت طولانی دارد. در گذشته سفالگران با استفاده از خاک رس، وسایل کاربردی مانند گلدان، لیوان و دیگر ظروف سفالی تولید می کردند. درست است که با گذشت زمان سرامیک و چینی جایگزین سفال برای ساخت ظروف و دیگر وسایل شد، اما این حرفه هنوز هم طرفدارهای خاص خودش را دارد. افراد زیادی هستند که از وسایل سفالی به عنوان تزئین یا دکور استفاده می کنند. این رشته هم مانند رشته نقاشی، رشته عکاسی، رشته مجسمه سازی، رشته فرش و …، از زیر مجموعه های رشته هنر است که در مقطع کاردانی ارائه می شود.

ابزار لازم برای دانشجویان این رشته خاک رس، چرخ سفالگلری و یکسری ابزار جانبی دیگری است. این دانشجویان در دوران تحصیل خود با اصول ساخت جسم سفالی، طرز تهیه گِل و از این چنین موارد آشنا می شوند. همان طور که می دانید این حرفه ملزم به تحصیل در دانشگاه نیست و هر فردی با داشتن ذوق و استعداد هنری می تواند در این حرفه موفق باشد، اما فردی که علاوه بر داشتن مهارت کافی در این زمینه، مدرک دانشگاهی هم داشته باشد به او به عنوان یک فرد با سواد در حرفه سفالگری به او نگاه می شود.

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته هنر سفالگری

حرفه سفالگری هم مانند دیگر حرفه ها نیاز به یکسری مهارت ها و شایستگی ها دارد. سفالگران شخصیت های بسیار متمایزی دارند. اولین قدم برای ورد به این رشته داشتن جسمی سالم است. این هنرمندان افرادی بسیار خلاق هستند و مدام دوست دارند از انواع اجسام سفالی را خلق کنند. این حرفه نیازمند صبر بسیار زیاد است، زیرا زمان طولانی نیاز دارید تا جسم سفالی ساخته شود، حتی باید روحیه شکست پذیری هم داشته باشید تا د ر مواقع خراب شدن اثرهنری تان، عصبانی نشوید، و از ابتدا شروع به کار کنید.

از دیگر توانمندی های لازم برای شغل سفالگری عبارت اند از:

علاقه مند به کار در محیط های کارگاهی

توانایی تجسم کردم اجسام قبل از ساخت

داشتن دقت زیاد در هنگام انجام کار

توانایی کنترل بدن در هنگام کار با دستگاه

سالم بودن دو دست و بازو در این شغل بسیار اهمیت دارد.

شناختن تمام ابزار های مختلف در سفالگری

توانایی ارتباط برقرار کردن با مردم و شناختن نیازها و علاقه مندی هایشان

معرفی دروس رشته هنر سفالگری در مقطع کاردانی

دروس عمومی در مقطع کاردانی

معارف اسلامی

ادبیات فارسی

زبان عمومی انگلیسی

تربیت بدنی

اخلاق و تربیت اسلامی

دروس پایه در مقطع کاردانی

مبانی هنرهای تجسمی 1 و 2

سیر تحول سفال و سرامیک در ایران و جهان

شیمی و آزمایشگاه لعاب

رنگ شناسی

کاربرد فناوری در اطلاعات سفالگری

دروس اصلی در مقطع کاردانی

طراحی 1 و 2

اصول نظری سفالگری

ارائه آثار سفالی

قالب گیری

طراحی و نقوش در سفال

پژوهش در سفالگری

کارگاه حجم سازی

کارگاه مجسمه سازی

دروس تخصصی در مقطع کاردانی

کارگاه سفالگری با چرخ 1

کارگاه سفالگری با چرخ 2

گارگاه سفالگری با چرخ 3

گارکاه سفالگری با دست 1

کارگاه سفالگری با دست 2

کارگاه مواد و لعاب 1

کارگاه مواد و لعاب 2

کارگاه تزئین سفال

کارآموزی

معرفی گرایش های رشته هنر سفالگری

بر اساس دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، این رشته دارای گرایش خاصی نمی باشد و به صورت عمومی ارائه می شود.

وضعیت ادامه تحصیل در رشته هنر سفالگری تا مقاطع بالاتر

براساس مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 99 در سایت سازمان سنجش، این رشته در مقطع کارشناسی در حال حاظر در ایران ارائه نمی شود. در واقع تنها مقطع کاردانی این رشته در ایران ارائه می شود. دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می توانند در دیگر رشته های هنر برای مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا شرکت کنند.

بازارکار و آینده شغلی رشته هنر سفالگری در ایران

بسیاری از این هنرمندان به صورت مستقل کار می کنند و کمتر فردی پیدا می شود که استخدام فرهنگسرا ها و این چنین موارد شوند. این افراد ساعت کاری بسیار شناور دارند و ملزم به انجام کار در ساعت خاصی نیستند. این افراد محصولات خود را از طریق گالری ها، یا به صورت آنلاین می فروشند. فارغ التحصیلان رشته سفالگری درکنار تاسیس کارگاه و فروش محصولات می توانند به آموزش این حرفه در مدارس، فراهنگسرا ها، دانشگاه ها بپردازند.

فرصت های شغلی رشته هنر سفالگری

فارغ التحصیلان رشته سفالگری درکنار تاسیس کارگاه و فروش محصولات می توانند به آموزش این حرفه در مدارس، فراهنگسرا ها، دانشگاه ها بپردازند.

درآمد و حقوق رشته هنر سفالگری در ایران

در حالت کلی میزان درآمد رشته های هنر، بستگی به خیلی از شرایط مانند سبک کاری، توافق با کارفرما، ارزش اثر و خیلی شرایط دیگر دارد. به عنوان مثال درآمد فردی که کارگاه دارد و روزانه با تولید آثار هنری، فروش زیادی دارد؛ با فردی که به تدریس می پردازد، یکسان نیست.

حتی در زمینه تدریس هم، حقوق کسی که در دانشگاه تدریس می کند با فردی که در فرهنگسراها تدریس دارد، بسیار متفاوت است. فردی که دانشگاه تدریس می کند، میتواند حقوق ثابت به همراه مزایایی دیگر داشته باشد. به طور متوسط حقوق ماهانه یک فرد شاغل در این زمینه را می توان 2500000 تومان در نظر گرفت.

درآمد افرادی که کارگاه دارند، با توجه به تولید و فروش آثار می تواند تا چند برابر این مبلغ هم باشد، البته باید بحث اجاره مغازه، هزینه های جانبی هم در نظر گرفت.

دانشگاه های برتر رشته هنر سفالگری در ایران

موسسه غیرانتفاعی هگمتانه – همدان

موسسه غیرانتفاعی هنر – شیراز

بازار کار و آینده شغلی رشته سفالگری در دنیا

شاید شما هم فارغ التحصیل این رشته هستید و یا اینکه قصد تحصیل در این رشته را دارید و از بازار کار این رشته در خارج از کشور آگاهی ندارید. سفالگری قطعاً یکی از بهترین سرگرمی هایی است که می توانید به یک تجارت تبدیل کنید. شروع کار سفالگری شخصی خود نه به پول زیادی احتیاج دارد و نه مهارت بسیار زیادی.

بسیاری از سفالگران در خارج از کشور شغل آزاد دارند و معمولاً می توانند ساعات کاری منعطفی داشته باشند. آنها با فروش آثار خود به افراد از طریق گالری های هنری، نمایشگاه های صنایع دستی و اتاق های نمایش شخصی استودیو درآمد کسب می کنند، برخی نیز کالاهای خود را به صورت آنلاین می فروشند. به طور معمول، سازندگان سفالگری خود اشتغال دارای یک آتلیه هنری هستند که در آن کارهای خود را انجام می دهند.

علاوه بر خود اشتغالی ، گزینه های اشتغال دیگری نیز برای هنرمندان وجود دارد. بسیاری از آنها به عنوان مربی، تدریس کلاس ها و کارگاه های ساخت سفالگری در مدار ، کالج ها یا محیط های خصوصی کار می کنند. برخی از آنها برای صنایع مختلف بخش خصوصی مانند تولیدکنندگان سفال کار می کنند.

 سفالگران، به ویژه کسانی که دارای نوعی تحصیلات رسمی و آکادمیک هستند ، می توانند در گالری های هنری ، موزه های هنری و بنیادهای هنری نیز کار کنند. برای تدریس در دانشگاه ها نیاز به داشتن مدارک سطح بالا در این حرفه هستید. کشورهایی مانند مجارستان، بلژیک، فرانسه، ایتالیا، هلند و فنلاند در زمینه رشته های هنری پذیرش تحصیلی دارند.

 در حال حاضر تخمین زده می شود 43000 سفالگر در ایالات متحده وجود دارد. پیش بینی می شود که بازار کار سفالگران بین سالهای 2016 و 2026 به میزان 2.6٪ کاهش یابد.

درآمد و حقوق رشته سفالگری در دنیا

میزان دریافتی هر شغلی در هر کشوری به عوامل خیلی زیادی بستگی دارد. سفالگران به طور متوسط ​​دستمزد ساعتی 16.42 دلار دریافت می كنند. حقوق معمولاً از 11.71 دلار در ساعت شروع می شود و تا 23.01 دلار در ساعت افزایش می یابد.

ساعت آموزش رشته سفالگری

رشته «سفالگری» دارای 105 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت دروس عمومی، 52 ساعت دروس تخصصی، 2 ساعت شایستگی‌های کارگاهی و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «طراحی نقوش ختایی و اسلیمی متشکل از یک واحد نظری و 2 واحد عملی»، «طراحی نقوش هندسی متشکل از یک واحد نظری و 2 واحد عملی»، «طراحی نقوش فرنگی متشکل از یک واحد نظری و 2 واحد عملی»، «سفالگری متشکل از 8 واحد نظری و 23 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.

منبع:

1

2

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x