/ دسته‌بندی نشده / بهترین فیلم های جیم کری
آنچه در این مقاله می‌خوانید

بهترین فیلم های جیم کری

 • کارگردانچاک راسل
 • IMDB      6.9/10

کمدی جنایی فانتزی ماسک که از یک مجله کامیک اقتباس شده، یکی از فیلم‌های کمدی محبوب و موفق سال‌های پایانی قرن بیستم و از بهترین فیلم های جیم کری و همچنین از ده فیلم برتر سال ۱۹۹۴ است. کری با این فیلم توانست قابلیت‌هایش را بر همگان ثابت کرده و جایگاه خود را به عنوان یک کمدین در سینما تثبیت کند. او ایفاگر نقش «استنلی ایپکیس» بود؛ کارمند بانکی که با پیدا کردن یک ماسک و کشف کارایی اسرارآمیزش به ابرقهرمانی دیوانه، جسور و بی‌پروا مبدل می‌شود.

توانایی و نمایش جذاب جیم کری در تبدیل یک اثر ترسناک به طنزی دوست‌داشتنی (تبدیل یک شرور خونخوار به شخصیتی کمدی) تحسین بسیاری برایش در پی داشت. جالب است بدانید که جیم کری با استفاده از بدن نرم و منعطف خود در خلق بسیاری از صحنه‌ها، هزینه جلوه‌های ویژه فیلم را به طور قابل توجهی کاهش داد. علاوه بر کسب جایزه بازیگر مرد محبوب از جوایز منتخب کودکان و جایزه تازه‌وارد سال از انجمن منتقدین فیلم لندن، کری برای این فیلم، اولین نامزدی گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد کمدی، نامزدی امیدوار کننده‌ترین بازیگر انجمن منتقدین فیلم شیکاگو و نامزدی بهترین عملکرد کمدی جوایز ام.تی.وی را هم، در کارنامه‌اش ثبت کرد.

۵. دروغگو دروغگو (Liar Liar 1997)

 • کارگردانتام شادیاک
 • IMDB      6.9/10

این کمدی فانتزی سرگرم‌کننده، با مضمونی انتقادی در نکوهش دروغ، فضیلت صداقت و راستگویی را به مخاطب گوشزد می‌کند. کری نقش یک وکیل موفق اما فریبکار را ایفا می‌کند که با حیله و نیرنگ حتی در پرونده موکلین گناهکار هم پیروز می‌شود. آرزوی پسرش در روز تولد، مبنی بر اینکه پدر دیگر نتواند دروغ بگوید، در حالی برای ۲۴ ساعت برآورده می‌شود که پرونده‌ی پیش روی جناب وکیل، بدون دروغ به پیروزی نخواهد رسید. فیلم با بازخورد خوبی از سوی منتقدان روبرو شد و موقعیت‌های کمیک و جذابیت بازی کری هم مورد تحسین قرار گرفت. این اثر جایزه محبوب‎ترین کمدی جوایز منتخب مردمی را بدست آورد. دومین نامزدی گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد کمدی یا موزیکال، نامزدی بازیگر محبوب جوایز منتخب کودکان، برنده جایزه محبوب‌ترین بازیگر کمدی جوایز بلاک‌باستر و برنده بهترین عملکرد کمدی جوایز ام.تی.وی، دستاورد‌های یکی از بهترین فیلم های جیم کری برای او بود.

۴. احمق و احمق‌تر (Dumb and Dumber 1994)

 • کارگردانانپیتر فارلی ، بابی فارلی
 • IMDB      7.3/10

کمدی جاده‌ای احمق و احمق‌تر (خنگ و خنگ‌تر) که در فهرست ۵۰۰ فیلم برتر مجله امپایر هم قرار گرفته، پنجمین فیلم کمدی بزرگ تاریخ، از سوی مخاطبان مجله توتال فیلم در سال ۲۰۰۰ انتخاب شده است. این فیلم ساده که صرفا بر کمدی موقعیت و رفتار شکل گرفته، داستان مضحک دو دوست ساده‌دل و مهربان را روایت می‌کند. آن‌ها کل کشور را زیر پا می‌گذارند تا کیفی که از یک زن در ترمینال فرودگاه جا مانده را به صاحبش بازگردانند. جیم کری موفق شد برای این فیلم، نامزد سه جایزه ام.تی.وی شود که از میان آن‌ها جایزه بهترین عملکرد کمدی را بدست آورد. قسمت دوم این کمدی موفق هم در سال ۲۰۱۴ به روی پرده رفت.

۳.مرد روی ماه  (Man on the Moon 1999)

 • کارگردانمیلوش فورمن
 • IMDB      7.4/10

همکاری کری با یکی از بزرگ‌ترین و تاثیر‌گذارترین کارگردان‌های اروپای شرقی، به یکی از بهترین فیلم‌ های جیم کری بدل شد. مرد روی ماه کمدی درامی بیوگرافی محور است که به سرگذشت و زندگی حرفه‌ای کمدین معروف آمریکایی «اندی کافمن» با بازی جیم کری می‌پردازد. کافمن فقید، یک استندآپ کمدین پیشرو در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی و از نوابغ دنیای کمدی بود؛ هرچند که خود را هرگز یک کمدین نمی‌دانست. فیلم نقد‌های متفاوتی دریافت کرد، اما بازی فوق‎العاده کری در قالب کافمن، تحسین همگان را برانگیخت. او به گفته خودش، در زمان ایفای نقشی که بر تجربه‌ی شخصی‌اش از زندگی هم تاثیر بسیاری گذاشت، خود را فراموش کرده بود.

فیلم نامزد بهترین فیلم کمدی یا موزیکال و جیم کری برنده بهترین بازیگر کمدی یا موزیکال گلدن گلوب شد. برنده بهترین بازیگر مرد انجمن منتقدان فیلم بوستون، نامزدی اجرای برجسته در جوایز انجمن صنفی بازیگران و انجمن منتقدان فیلم تورنتو، نامزدی جالب‌ترین بازیگر نقش اول در جوایز کمدی آمریکایی، نامزدی بهترین عملکرد بازیگر مرد در جوایز ام.تی.وی و ستلایت و نامزدی بهترین بازیگر سال انجمن منتقدان فیلم لندن، از دیگر موفقیت‌های کری برای این فیلم بود. در سال ۲۰۱۷ مستندی تحت عنوان «جیم و اندی» با نگاهی به وقایع پشت صحنه این فیلم و عملکرد درخشان کری، تولید و پخش شد.

۲.نمایش ترومن (The Truman Show 1998)

 • کارگردانپیتر ویر
 • IMDB      8.1/10

کمدی درام علمی تخیلی نمایش ترومن، در فهرست ۲۵۰ فیلم برتر IMDB در رده ۱۸۲ قرار دارد. در خلاصه‌ی فیلم آمده: «یک کارگزار خدمات بیمه، متوجه می‌شود که تمام زندگی او یک نمایش تلویزیونی است» و ماجرای فیلم همینقدر عجیب و غریب و ترسناک پیش می‌رود. زندگی کارمند ساده‌ای به نام ترومن، ۲۴ ساعته برای سراسر مردم جهان به صورت زنده پخش می‌شود، در حالیکه او کمترین اطلاعی از آن ندارد. همه انسان‌های اطراف او -حتی خانواده‌اش- بازیگران این شوی پرطرفدار تلویزیونی هستند و زندگی و احساسات ترومن -به عنوان ستاره نمایش- از طریق خالق این برنامه تعیین و کاملا کنترل می‌شود.

جیم کری یکی از بهترین بازی‌های عمر هنری‌اش را در این اثر مفهومی و تاثیرگذار به نمایش می‌گذارد و اولین جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد فیلم درام را از آن خود می‌کند. نامزدی بهترین بازیگر مرد جایزه ساترن، نامزدی جالب‌ترین بازیگر نقش اول جوایز کمدی آمریکایی، نامزدی بهترین بازیگر انجمن منتقدان فیلم شیکاگو، نامزدی بازیگر محبوب جوایز منتخب کودکان و برنده بهترین عملکرد جوایز ام.تی.وی، بخشی از دستاورد‌های یکی از بهترین فیلم های جیم کری است.

۱.درخشش ابدی یک ذهن پاک (Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2004)

 • کارگردانمیشل گوندری
 • IMDB      8.3/10

این درام رمانتیک علمی تخیلی، رده ۹۴ از ۲۵۰ فیلم برتر IMDB را به خود اختصاص داده و از ماندگارترین آثار سینمای معاصر است. ماهیت عشق و ارتباطش با عقل و قلب، دستمایه‌ی این اثر پیچیده و تحسین شده قرار گرفت. کارگردان در روایتی غیرخطی و ساختاری سورئال، به رابطه زوجی می‌پردازد که با کمک عمل جراحی، خاطرات مشترکشان را حذف کرده‌اند؛ غافل از اینکه فراموشی هم قدرت رویارویی با عشق را ندارد.

در واقع رابطه عمیق عاطفی میان جول (جیم کری) و کلمنتاین (کیت وینسلت) با همه افت و خیز‌های فراموش شده‌اش، در حالی دوباره شکل می‌گیرد که هیچ‌یک دیگری را نمی‌شناسد و گذشته را به خاطر نمی‌آورد. فیلمنامه این اثر زیبا برنده جایزه اسکار شد؛ بازی کاملا متفاوت جیم کری در نقشی جدی، بار دیگر او را نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر گلدن گلوب کرد و اولین نامزدی بفتای بهترین بازیگر نقش اول مرد را هم برایش به ارمغان آورد. نامزدی بهترین بازیگر جوایز ساترن، امپایر، گلد دربی، گلدن اشموز، ژوپیتر و ستلایت هم بخشی دیگر از افتخارات کری برای این اثر درخشان بود.

سخن آخر

چهل سال از فعالیت هنری جیم کری، کمدین و بازیگر مشهور و محبوب کانادایی‌تبار می‌گذرد. با وجودیکه بیشتر او را به عنوان یک کمدین تراز اول می‌شناسیم، کری ثابت کرده که علاوه بر نقش‌های کمیک، در اجرا‌های جدی هم می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد.

در سال‌های اخیر اما، کری با پشت سر گذاشتن افسردگی شدیدی که گریبانگیرش شده بود، در همکاری مجدد با «میشل گوندری» خالق بهترین فیلمش، پس از بیست سال با کمدی درام «شوخی کردم» به تلویزیون بازگشت و یکی از بهترین سریال‌های ۲۰۱۸ را برای مخاطبان و دوستدارانش به ارمغان آورد. این اثر یک نامزدی گلدن گلوب دیگر را هم در کارنامه‌اش به ثبت رساند. شما هم لطفا برایمان بگویید بهترین فیلم‌ جیم کری را کدامیک از آثارش می‌دانید و سبک اجرایش را چقدر می‌پسندید؟

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x