/ تعمیرات / راهنمای خرید گوشی هوشمند بر اساس سیستم عامل
آنچه در این مقاله می‌خوانید

راهنمای خرید گوشی هوشمند بر اساس سیستم عامل

بازار گوشی‌های هوشمند را سه سیستم‌عامل قدرتمند تسخیر کرده‌اند؛ iOS سیستم‌عامل اختصاصی شرکت اپل، اندروید سیستم‌عامل شرکت گوگل و ویندوزفون سیستم‌عامل شرکت مایکروسافت در بین خریداران محبوبیت‌ بسیار بالایی دارند. هر کدام از این شرکت‌ها همراه با طرفداران خاص خود در پی غلبه بر رقیب هستند. اما شاید مشکل اصلی برای خریداران کمتر حرفه‌ای حل معمای انتخاب و خرید دستگاهی با سیستم‌عامل مناسب است.

امروزه گوشی‌های هوشمند از جذابیت‌های بسیاری برای خریداران و مخاطبان خود برخوردار هستند. بخشی از این جذابیت به استفاده شرکت‌ها از فناوری‌های سخت‌افزاری بروز و اختصاصی برمی‌گردد و بخشی دیگر به تجربه کاربری با سیستم‌عامل‌ یا همان بخش نرم‌افزاری گوشی مربوط است.

در حال حاضر سیستم‌عامل اندروید نزدیک به ۷۸ و iOS نزدیک به ۱۸ درصد سهم بازار را در اختیار خود دارند. آمارهای گفته شده نشان می‌دهند بیشتر حجم بازار در تسخیر این دو سیستم‌عامل درآمده و سیستم‌عاملی نظیر ویندوزفون با سهمی ۳ درصدی از بازار گوشی‌های هوشمند در حال ادامه حیات است. بنابراین عضو یک خانواده بزرگ بودن مزیت بزرگی است که اندروید و iOS را همراهی می‌کند. در ادامه به بررسی ویژگی‌‌های مشترک و تمایزات هر کدام از سیستم‌عامل‌های گفته شده خواهیم پرداخت تا به یک نتیجه‌گیری کلی جهت خرید برسیم.

مقرون‌به‌صرفه بودن

سیستم‌عامل iOS به‌طور اختصاصی برای گوشی‌های ساخت شرکت اپل یعنی آیفون، توسعه یافته و شرکت‌های دیگر حق استفاده از آن را در گوشی‌های خود ندارند. در طرف مقابل گوگل سیستم‌عامل خود را به‌طور متن‌باز و رایگان در اختیار عموم قرار می‌دهد و در نتیجه تمامی شرکت‌های تولیدکننده گوشی‌های هوشمند می‌توانند از ویژگی‌های پرشمار آن استفاده کنند. به‌تازگی ویندوزفون نیز با معرفی ویندوز 10 موبایل محبوبیت زیادی پیدا کرده و باید منتظر افزایش تعداد گوشی‌های ویندوز دهی با عرضه رسمی آخرین سیستم عامل موبایل مایکروسافت ماند.

با توجه به ویژگی‌های گفته شده سیستم‌عامل اندروید تقریبا تمامی گوشی‌های میان‌رده و پایین‌رده را تسخیر کرده است. این گوشی‌ها از بیشتر ویژگی‌های اندروید در گوشی‌های بالا رده نیز بهره‌مند هستند. در طرف مقابل با توجه به اجرای بی‌نقص و روان ویندوزفون در گوشی‌هایی با امکانات سخت‌افزاری رو به پایین، گوشی‌های مجهز به این سیستم‌عامل از عملکردی مطلوب برخوردارند. در نتیجه با هزینه اولیه‌ای به نسبت پایین می‌توان از امکانات بیشمار این دو سیستم‌عامل استفاده کرد.

بر عکس ویژگی‌ ذکر شده برای گوشی‌های اندرویدی، سیستم‌عامل iOS تنها در گوشی‌های آیفون به کار می‌رود و برای بهره‌مندی از امکانات این سیستم‌عامل مجبور به خرید گوشی آیفون هستید. هرچند این عامل باعث نشده که از تعداد کاربران iOS کاسته شود، با این وجود شما مجبور به پرداخت هزینه اولیه بالایی برای ورود به اکوسیستم اپل هستید.

رابط کاربری

مایکروسافت با عرضه ویندوزفون و طراحی رابط کاربری مینیمال، تخت و سریع، دو کمپانی غول دیگر یعنی اپل و گوگل را هم به این سمت کشاند. اپل در نسخه هفتم از سیستم‌عامل خود طراحی جدیدی را به نمایش گذاشت که این طراحی در نسخه هشتم به بلوغ کامل رسیده است. iOS در نسخه هشتم خود از رابطی تخت، شفاف و مینیمال بهره می‌برد. اپلیکیشن‌های موجود دراپ‌استور نیز از زبان طراحی اپل الگو گرفته‌اند و ظاهری زیبا و یکپارچه با سیستم عامل دارند

در طرف مقابل گوگل با معرفی زبان طراحی جدید خود موسوم به «طراحی متریال»، ظاهر اندروید را متحول کرده است. مشخصه اصلی زبان متریال استفاده از طراحی تخت با انیمیشن‌های جذاب و سایه‌دار است. از ویژگی‌های مثبت یا شاید منفی در سیستم‌عامل اندروید استفاده شرکت‌های مختلف از رابط کاربری اختصاصی خود روی هسته اصلی سیستم عامل اندروید است که تجربه کاری مختلفی در کار با هر دستگاه به مخاطب القا می‌کند. رابط‌های کاربری مخصوصی توسط هر شرکت سازنده گوشی هوشمند ساخته می‌شود که همچون یک لباس بر پوسته خام اندروید نمایان می‌شوند. البته همین لانچر و رابط‌های کاربری مختلف منجر به نبود یکپارچگی در طراحی ظاهر اندروید در دستگاه‌های مختلف شده است. به غیر از اپلیکیشن‌هایی که خود گوگل توسعه می‌دهد، دیگر اپ‌های اندروید هنوز با این طراحی جدید هماهنگ نشده‌اند. اگرچه توسعه‌دهندگان سعی دارند به سمت طراحی متریال حرکت کنند، با وجود این، اپلیکیشن‌ها در فروشگاه گوگل پلی هر کدام با طراحی متفاوتی ظاهر می‌شوند.

زبان طراحی اصلی ویندوزفون استفاده از کاشی‌ است. مایکروسافت با بهره‌گیری از ایده کاشی‌های رنگی سیستم‌عاملی را روانه بازار کرد که هر چند تاکنون موفقیت دو سیستم عامل دیگر را نداشته، ولی حرکت مثبتی از طرف این شرکت برای ورود به بازار گوشی‌های هوشمند تلقی می‌شود. این سبک طراحی رابط کاربری در ویندوز ۱۰ نیز حفظ شده و این سیستم عامل نسخه‌ای جدید با امکانات کاربردی‌تر از مدل‌های قبلی خود است که ویژگی‌هایی نظیر صفحه شفاف، کاشی‌های زنده و رنگ‌بندی بهینه‌تر را به همراه دارد.

تنوع در برنامه‌ها

زمانی که صحبت از تنوع برنامه‌ میان سیستم‌عامل‌های مختلف می‌شود، مسلما بازنده اصلی ویندوزفون است. فروشگاه ویندوزفون نزدیک به سیصد هزار اپلیکیشن را میزبانی می‌کند که در مقایسه با بقیه رقبا عددی ناچیز است. تعداد کم اپلیکیشن‌ها را باید در کنار کیفیت پایین آن‌ها قرار داد. برنامه‌های مایکروسافت برای حل این معضل قدری بلندپروازانه به نظر می‌رسد و باید منتظر عرضه ویندوز ۱۰ برای گوشی‌های هوشمند و بازخورد توسعه‌دهندگان باشیم.

در طرف مقابل اقبال اکثر توسعه‌دهندگان نرم‌افزارها به سمت دو سیستم‌عامل اصلی بازار یعنی اندروید و iOS است. فروشگاه نرم‌افزار اپل نزدیک به ۱٫۲ میلیون و فروشگاه گوگل نزدیک به ۱٫۴ میلیون اپلیکیشن را برای دانلود در اختیار مصرف‌کنندگان خود قرار می‌دهند. این ارقام نشان می‌دهند که دست مشتریان این اکوسیستم‌ها در زمینه دانلود برنامه تا چه میزان باز است.

به‌طور معمول و بر طبق پژوهش‌های صورت گرفته اکوسیستم iOS برای شرکت‌های نرم‌افزاری جذابیت بیشتری دارد چرا که کاربران آیفون در خرید برنامه دست و دل بازتر هستند. همچنین به دلیل یکپارچگی اکوسیستم اپل و بستن راه‌های جیلبرک توسط این شرکت، امنیت و راه‌های دور زدن قانون کپی‌رایت سخت‌تر می‌شود. بنابراین در فروشگاه اپلیکیشن‌های iOS می‌توان برنامه‌هایی باکیفیت، با پشتیبانی بالا و البته پولی بیشتری پیدا کرد.

از سوی دیگر فروشگاه گوگل پلی از لحاظ کمیت نسبت به رقیب اپلی خود پیشی گرفته است. همچنین از بین برنامه‌های متعدد این فروشگاه نرم‌افزارهای رایگان بیشتری می‌توان پیدا کرد. در کنار ویژگی‌های مذکور، می‌توان از منابعی غیر از فروشگاه رسمی گوگل، اپلیکیشن‌ها را نصب کرد. بنابراین برای استفاده از گوشی‌های اندرویدی هیچ محدودیتی گریبان‌گیر مصرف‌کنندگان نمی‌شود و به‌راحتی حتی می‌توان از اپلیکیشن‌های کرک‌شده استفاده کرد.

عمر باتری و مدیریت انرژی

یکی از دغدغه‌های همیشگی کاربران گوشی‌های هوشمند عمر کم باتری است. با وجود تنوع زیاد در بازار گوشی‌های هوشمند، در این بخش نمی‌توان به درستی میان سه سیستم‌عامل مقایسه‌ای انجام داد. بعضی از این دستگاه‌ها از باتری‌های بزرگ‌تر و به مراتب قوی‌تری استفاده می‌کنند و بعضی دیگر با سخت‌افزاری متفاوت‌تر به بازار ارائه می‌شوند. در این بین نکته‌ای که باید مدنظر قرار داد نحوه مدیریت انرژی در سیستم‌عامل است.

به‌طور کلی در گوشی ‌های آیفون به دلیل یکپارچگی، سیستم‌عامل با سخت‌افزار مدیریت انرژی وضعیت مطلوبی دارد. در نسخه هشتم این سیستم‌عامل وضعیت بهتر هم شده است و گزینه‌هایی برای کنترل وضعیت باتری در مواقع کمبود انرژی اضافه شده است. با این وجود حلقه مفقوده سیستم‌عامل iOS در نبود گزینه‌هایی است که در گوشی‌های اندرویدی به وفور یافت می‌شوند. گزینه‌هایی مثل Power Saving یا Extreme Power Saving که میزان استفاده از باتری را در مواقع اضطراری افزایش می‌دهند.

در طرف مقابل گوگل در نسخه آب‌نبات چوبی از سیستم‌عامل خود ابزار مدیریت انرژی را به آن اضافه کرده است. البته تولیدکنندگان گوشی‌های اندرویدی به این ابزار راضی نیستند و گزینه‌هایی را به آن اضافه کردند که می‌توانند عمر باتری را تا چندین ساعت و حتی چندین روز اضافه کنند. با فعال کردن این گزینه‌ها تمامی اپلیکیشن‌های پس‌زمینه غیرفعال و و تنها می‌توان عملیات‌های اصلی نظیر تماس و پیامک را با گوشی انجام داد.

در آخر سیستم‌عامل شرکت مایکروسافت نیز در بحث مدیریت باتری از قافله عقب نیفتاده و به‌طور کلی مصرف باتری در این سیستم‌عامل بهینه و در نسخه جدید آن گزینه‌های مدیریت مصرف باتری نیز اضافه شده است. با فعالسازی این گزینه تمامی فعالیت‌های پس‌زمینه‌ای اپلیکیشن‌ها قطع خواهد شد و می‌توان مدت زمان طولانی‌تری دستگاه را روشن نگه داشت.

پشتیبانی

هر سه سیستم‌عامل‌های مورد بحث پشتیبانی خوبی از محصولات خود دارند. به‌طور مرتب یک آپدیت کلی با تغییرات فراوان برای این سیستم‌عامل‌ها ارائه می‌شود و بعد به‌روزرسانی‌های جزیی‌تر به منظور رفع ایرادات در دسترس قرار می‌گیرند. در این بین اپل و مایکروسافت به دلیل کنترل بیشتری که روی محصولات خود دارند، به‌روزرسانی‌های خود را سریع‌تر و راحت‌تر برای کاربران ارائه می‌کنند .

اگر شما گوشی‌های اندرویدی سری نکسوس را خریداری کرده‌اید، پس نباید نگران به‌روزرسانی سیستم‌عامل گوشی‌تان باشید. با ارائه جزیی‌ترین آپدیت‌ها توسط گوگل گوشی شما نیز خیلی زود بروز‌ می‌شود. اما اگر از تولیدات اندرویدی باقی شرکت‌ها خرید کنید، متاسفانه با تأخیر زیادی می‌توانید گوشی خود را به آخرین نسخه سیستم عامل اندروید به‌روزرسانی کنید که آن هم در صورتی است که خوش‌شانس باشید و دستگاه شما از طرف شرکت سازنده پشتیبانی شود. آمار نشان می‌دهد که ۸۳ درصد کاربران iOS به نسخه هشتم این سیستم عامل مهاجرت کرده‌اند درحالی‌که این مقدار برای اندروید ۵ برابر با ۱۲ درصد است.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x