/ تعمیرات / ناپروکسن برای چیست؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

ناپروکسن برای چیست؟

ناپروکسن برای از بین بردن دردهای خفیف تا متوسط ناشی از شرایط مختلف به کار می‌رود. همچنین این دارو برای کاهش درد، تورم و سفتی مفاصل ناشی از آرتروز استفاده می‌شود. این دارو جزو دسته داروهای ضد التهاب قرار می‌گیرد. از دیگر اعضای این دسته‌ی دارویی می‌توان به آسپرین، دیکلوفناک، سلکوکسیب،‌ پیروکسیکام، ایندومتاسین، کتوپروفن، کتورولاک، مفنامیک اسید، ایبوپروفن اشاره کرد. اگر از این دارو برای درمان وضعیتی مانند آرتروز استفاده می‌کنید، در مورد داروهای مسکن و راه‌های درمانی کاهش درد با پزشک داخلی مشورت نمایید.

بیماری کرونا نیز باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شود. در بسیاری از موارد دیده شده‌است که برای کاهش التهاب ناشی از کرونا؛ قرص ناپروکسن ۲۵۰ یا قرص ناپروکسن ۵۰۰ تجویز می‌شود. برخی مطالعات نیز مصرف ناپروکسن ۲۵۰ یا ناپروکسن ۵۰۰ را برای بهبود علائم کرونا رد کرده‌اند. در نتیجه بهتر است در خصوص مصرف آن، با پزشک متخصص عفونی یا داخلی مشورت کنید.

ناپروکسن یک مسکن قوی است؟

ناپروکسن یکی از مسکن هایی است که به نسبت باقی مسکن ها، قوی و موثر است. از این رو، بسیار اهمیت دارد که دوز دقیق و مناسب ناپروکسن را مصرف کنید. در صورتیکه ناپروکسن بیشتر از اندازه‌ی نیاز وارد بدن شود، می‌تواند ایجاد مشکلاتی چون اوردوز برای فرد مصرف کننده نماید.

از این رو حتما ناپروکسن را طبق دستور دکتر داروساز و یا پزشک مصرف کنید.

از طرفی اگر ناپروکسن را کمتر از دوز مناسب مصرف کنید، ممکن است که درد شما آرام نگیرد و در واقع این دارو هیچ تاثیری بر روی شما نداشته‌باشد.

جایگزین ناپروکسن

گاهی به جای ناپروکسن از داروهای دیگری استفاده می‌شود که کاربرد مشابهی دارند. برخی از این داروها حتی ترکیبات نسبتا مشابهی هم دارند. بنابراین جایگزین ناپروکسن محسوب می‌شوند. داروهایی که می‌توان از آنها به جای ناپروکسن استفاده کرد، شامل موارد زیر هستند ؛

ناپروکسن

سلکوکسیب

دیکلوفناک

آسپرین

پیروکسیکام

ایندومتاسین

کتوپروفن

کتورولاک

مفنامیک اسید

ناپروکسن داروی کاهش تب و کاهش التهاب است و برای از بین بردن دردهای خفیف تا متوسط ناشی از شرایط مختلف مانند دندان درد، درد قاعدگی یا کرونا به کار می‌رود. این دارو برای کاهش درد، تورم و سفتی مفاصل ناشی از آرتروز هم استفاده می‌شود.

انواع قرص ناپروکسن چیست؟

دو نوع ناپروکسن تجویزی وجود دارد؛

ناپروکسن معمولی

ناپروکسن سدیم

ناپروکسن سدیم سریع‌‌تر از ناپروکسن معمولی تاثیر می‌گذارد. در واقع عملکرد به دو شکل سریع و تاخیری است. ناپروکسن تاخیری، فرم‌های تاخیری یا طولانی اثر ناپروکسن است، که در زمان طولانی‌تری عمل می‌کنند، فقط برای درمان بیماری‌های مزمن مانند آرتروز یا اسپوندیلیت آنکیلوزان استفاده می‌شوند. این اشکال برای درمان درد حاد به اندازه‌ی کافی سریع عمل نخواهد‌کرد.

ناپروکسن-سدیم

ناپروکسن سدیم سریع‌تر از ناپروکسن معمولی اثر می‌گذارد.

نحوه عملکرد داروی ناپروکسن

عملکرد داروی ناپروکسن ۲۵۰ یا ناپروکسن ۵۰۰ به شکل جلوگیری از ترشح برخی مواد طبیعی بدن است که موجب التهاب می‌شود. به آرامی جذب می‌شود و نباید در شرایطی مانند حمله نقرس که نیاز تسکین فوری دارند مورد استفاده قرار بگیرد.

ناپروکسن سطح پروستاگلاندین‌ها را کاهش می‌دهد. پروستاگلاندین‌ها مواد شیمیایی هستند که نقش اساسی را در درد، تب و التهاب بر عهده دارند. بدن آن‌ها را در محل بافت آسیب‌دیده تولید می‌کند و باعث قرمزی، گرما، تورم و درد می‌شود. در نتیجه با کاهش غلظت پروستاگلاندین‌ها، التهاب و درد و تب کاهش می‌یابد. ناپروکسن در دسامبر ۱۹۹۱ توسط تایید شدFDA.

اشکال دارویی ناپروکسن چیست؟

ناپروکسن به صورت‌های زیر وجود دارد؛

قرص ناپروکسن ۲۵۰ میلی‌گرمی

قرص ناپروکسن انتریک کوتد (Enteric coated) ۵۰۰ میلی‌گرمی

شیاف ناپروکسن ۵۰۰ میلی‌گرمی

ناپروکسن خوراکی معمولاً به صورت ۵۰۰ -۲۵۰ میلی گرم دو بار در روز مصرف می‌شود. پزشک معمولاً کمترین مقداری از دارو را تجویز می‌کند که درد و تورم بیمار را کاهش دهد. با این حال ممکن است مصرف دارو را به حداکثر روزی ۱۵۰۰ میلی‌گرم هم برساند.

قرص ناپروکسن را چگونه مصرف کنیم؟

قبل از مصرف داروی ناپروکسن برگه اطلاعات و راهنمای آن را به دقت مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید با پزشک داخلی یا دکتر داروخانه مشورت نمایید.

این دارو را می‌توان همراه با غذا و یا بدون غذا و با توجه به دستور پزشک معمولا دو بار در روز مصرف کرد.

قرص ناپروکسن ۲۵۰ یا قرص ناپروکسن ۵۰۰ را کامل قورت دهید و آن را نشکنید یا نجویید. زیرا ممکن است دارو سریع آزاد شود و خطر بروز عوارض جانبی آن افزایش می‌یابد.

این دارو را با یک لیوان کامل آب (۲۴۰ میلی‌لیتر) بنوشید و تا ۱۰ دقیقه پس از مصرف از مصرف این دارو دراز نکشید، مگر اینکه تجویز پزشک چیز دیگری باشد.

برای کاهش عوارض جانبی این دارو ممکن است پزشکتان درمان را از دوزهای کم این دارو شروع کند و بعد آن را افزایش دهد.

برای اطلاع از شرایط مصرف، نحوه مصرف، عوارض دارویی و تداخلات دارویی ناپروکسن ۲۵۰ یا ناپروکسن ۵۰۰ بهتر است با متخصص داخلی مشورت کنید

بعد از مصرف ناپروکسن چه مواردی را باید رعایت کرد؟

بعد از اینکه قرص ناپروکسن ۵۰۰ یا قرص ناپروکسن ۲۵۰ مصرف کردید، به مدت ۲۰ دقیقه نباید بر روی آن دراز بکشید. به حالتی نشسته باقی بمانید تا ۲۰ دقیقه طی شود. اما چرا نباید این کار را کرد؟ ناپروکسن می‌تواند باعث آسیب به لوله‌ی گوارش شود، اگر بلافاصله بعد از خوردن آن دراز بکشید.

همچنین اگر سابقه‌ی حساسیت نسبت به داروهای ضد التهاب دارید، نباید از ناپروکسن استفاده کنید. چون می‌تواند باعث واکنش‌های خطرناکی در بدن شود.

دوز مصرفی ناپروکسن چیست؟

دوز مصرف داروی ناپروکسن به وضعیت بیماری و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد.

برای کاهش خطر خونریزی معده و بروز دیگر عوارض جانبی، مصرف این دارو را از کمترین دوز مؤثر شروع کنید.

دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و بیشتر از مقدار معین تجویز‌شده آن را مصرف نکنید.

مطابق تجویز دکتر عمل کنید.

قطع مصرف یک‌باره این دارو ممکن عوارض جانبی مانند توهم و تشنج را به همراه داشته‌باشد.

برای جلوگیری از عوارض ترک دارو؛ ممکن است قطع دارو به صورت تدریجی و با کاهش دوز مصرفی در طول یک دوره انجام‌گیرد.

برای وضعیت‌های مزمنی مانند آرتروز این دارو را تا زمانی که پزشک تجویز کرده، مصرف نمایید.

قرص ناپروکسن برای چیست؟

از ناپروکسن ۲۵۰ یا ناپروکسن ۵۰۰ برای درمان درد خفیف تا متوسط​، التهاب و تب استفاده می‌شود. دوز مصرفی، براساس بیماری و پاسخ به درمان تعیین می‌شود..

۱. ناپروکسن برای درمان کرونا

مصرف ناپروکسن برای درد یا تب از بی خطر است. به دلیل نگرانی اولیه مبنی بر اینکه داروهای ضد‌التهابی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن ممکن است علائم کرونا را بدتر کنند، سازمان بهداشت جهانی در ابتدا استفاده از این داروها را توصیه نمی‌کرد. با این حال، آنها چندین روز بعد این توصیه را برگرداندند و در حال حاضر، برای درمان کرونا این داروهای ضد التهاب را توصیه می‌کند. مطالعات اخیر نشان می‌دهند که ناپروکسن ۲۵۰ یا ناپروکسن ۵۰۰ در بهبود تب، لرز، سرفه و تعریق شبانه بیماران کرونایی موثر بوده‌است. در نتیجه در صورت ابتلا به کرونا، با مشورت دکتر داخلی، مصرف ناپروکسن ۲۵۰ یا ناپروکسن ۵۰۰ را شروع کنید.

ناپروکسن برای بعد از واکسن کرونا موثر است؟

امیدواریم که شما هم واکسن کرونا تزریق‌کرده‌باشید یا قصد این کار را داشته‌باشید. واکسن کرونا با همه خوبی‌هایش می‌تواند عوارضی هم داشته‌باشد. شاید شما هم آن را تجربه کرده یا در مورد آن شنیده و نگران باشید. عوارضی چون قرمزی محل تزریق و تورم کم آن، دست درد یا تب تا مقداری طبیعی است. به نظر می‌رسد داروهای ضدالتهاب مانند استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن ۲۵۰ می‌توانند برای کنترل عوارض جانبی موضعی مانند درد در محل تزریق بعد از تزریق واکسن مصرف شود. اما استفاده از این داروها با هدف پیشگیری از عوارض و قبل از واکسیناسیون توصیه نمی‌شود.

۲. ناپروکسن داروی آرتروز است؟

آرتروز بیماری‌های التهابی مزمنی است که نه تنها مفاصل را تحت تاثیر قرار می‌دهند، بلکه می‌تواند به طیف گسترده‌ای از قسمت‌های بدن از جمله پوست، چشم‌ها، ریه‌ها، قلب و رگ‌های خونی آسیب برساند. آرتروز یک بیماری خود ایمنی است و زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی به اشتباه به بافت‌های خودی بدن حمله کند. آرتروز بر روی مفاصل تاثیر می‌گذارد و باعث ساییدگی و تورم و درد مفاصل می‌شود. در نهایت آرتروز می‌تواند منجر به فرسایش استخوان و تغییر شکل مفصل شود.

التهاب ناشی از آرتروز، همان چیزی است که می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن نیز آسیب برساند. درحالیکه انواع جدید داروها درمان آرتروز را به طرز چشمگیری بهبود بخشیده‌اند، اما آرتریت روماتوئید شدید هنوز هم می‌تواند باعث ناتوانی‌های جسمی شود.

ناپروکسن ۲۵۰ میلی گرم و ناپروکسن ۵۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت، در بهبود علائم آرتروز قابل استفاده است. ناپروکسن ۵۰۰ یا ناپروکسن ۲۵۰ آرتروز را درمان نمی‌کند اما درد و التهاب ناشی از آن را تسکین می‌دهد.

ناپروکسن آرتروز را درمان نمی‌کند اما درد و التهاب ناشی از آن را تسکین می‌ دهد.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x