/ پزشکی / چگونه به نورو ویروس مبتلا می شویم؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

 نورو ویروس‌ها گروهی از ویروس‌ها هستند که سبب التهاب معده و دیواره روده‌ی بزرگ (گاستروآنتریت) می‌شوند.

آنها عامل ایجاد گاستروآنتریت در آمریکا هستند.

نورو ویروس در ابتدا نورواک ویروس نامیده می‌شد که نام خود را از شهر نورواک در اوهایو گرفت، جایی که اولین بار این ویروس در سال ۱۹۷۲ شیوع پیدا کرد.

نوروویروس‌ها گاهی مسمومیت غذایی هم نامیده می‌شوند، زیرا آنها از طریق غذای حاوی این ویروس انتقال می‌یابند. گرچه همیشه در نتیجه آلودگی غذایی این ویروس انتقال نمی‌یابد.

نورو ویروس‌ها گاهی آنفولانزای معده نامیده می‌شوند، هرچند که ویروس آنفولانزا نیستند.

چگونه به نورو ویروس مبتلا می شویم؟

نورو ویروس ممکن است از طریق غذا یا نوشیدنی لمس‌شده توسط فرد آلوده وارد بدن شود. این ویروس می‌تواند به وسایلی مانند لوازم آشپزخانه و دستگیره در بچسبد یا از طریق افراد بیمار، غذا یا وسایل غذاخوری مانند قاشق و چنگال به سایر افراد منتقل شود. ویروس بعد از انتقال به بدن افراد، برای مدت دو هفته در معده می‌ماند. در صورت ابتلا به بیماری‌های دیگر، این مدت ممکن است طولانی‌تر شود.

آب و غذای آلوده

نورو ویروس، شایع‌ترین نوع ویروس است که از طریق غذا منتشر می‌شود. افراد ممکن است در رستوران‌هایی که آشپزها یا خدمتکاران قبل از لمس غذا، دستان خود را نمی‌شویند، به این بیماری مبتلا شوند. همچنین این ویروس همچنین ممکن است از طریق مصرف غذاهای خام مانند میوه‌ها و سبزیجات آبیاری‌شده با آب آلوده، به مدفوع منتقل شود.

نورو ویروس و اماکن شلوغ

بسیاری از مردم تصور می‌کنند نورو ویروس در کشتی‌های کروز متداول است، اما فقط تعداد کمی از بیماری‌های معده ناشی از نورو ویروس در سفرهای دریایی ایجاد می‌شود. مکان‌های شلوغی مانند مدارس، مهدکودک‌ها، هتل‌ها و خانه‌های سالمندان، خطر ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد.

علائم ابتلا به نورو ویروس چیست؟

علائم ابتلا به نورو ویروس حدود ۱۲ ساعت تا دو روز بعد از آلوده‌شدن بروز پیدا می‌کند. این علائم تا سه روز ادامه دارد و مشکلات معده تنها علامت آن نیست. نورو ویروس می‌تواند باعث تب، درد عضلات و احساس ناخوشایند در افراد بیمار شود. گاهی اوقات مبتلایان به نورو ویروس علائمی از خود بروز نمی‌دهند، اما این افراد می‌توانند ویروس را به دیگران منتقل کرده و آن‌ها را بیمار کنند.

عوارض احتمالی و تشخیص نورو ویروس

بیشتر عفونت‌های نورو ویروس طی چند روز بهبود می‌یابد، اما کودکان، افراد مسن و کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، ممکن است دچار کمبود آب بدن شوند. این عفونت با علائمی مانند خشکی دهان، خستگی، سرگیجه و ادرار بسیار کمتر از حد معمول، همراه است. پزشکان معمولاً تنها از طریق علائم این بیماری، آن را تشخیص می‌دهند، اما گاهی برای اطمینان از تشخیص خود، آزمایش ادرار تجویز می‌کنند.

نورو ویروس چگونه درمان می‌شود؟

در صورت ابتلا به نورو ویروس، چند روز استراحت مورد نیاز است. اسهال، باعث دفع مایعات و مواد مغذی بدن می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود افراد آب و مایعات زیاد بنوشند و از مصرف قهوه، چای و سایر نوشیدنی‌های حاوی کافئین خودداری کنند. به دلیل وجود استفراغ و اسهال، غذاخوردن برای این افراد بسیار دشوار است، اما بدن به مواد مغذی احتیاج دارد. مصرف غذاهای سبک مانند موز، غلات گرم، رشته‌فرنگی، ماست و سوپ برای مبتلایان به این بیماری مناسب است. توصیه می‌شود افراد از مصرف نوشیدنی‌ها یا آب‌میوه‌های قندی خودداری کنند، زیرا باعث تشدید اسهال می‌شود.

پبشگیری از نورو ویروس

نورو ویروس، بسیار مسری است؛ بنابراین بهتر است افراد چند روز از محل کار مرخصی بگیرند و در خانه بمانند. کودکان مبتلا به نورو ویروس که دارای علائم بیماری هستند باید از رفتن به مدرسه یا مهدکودک خودداری کنند. همچنین افراد مبتلا نباید به ملاقات افراد بستری‌شده در بیمارستان بروند، زیرا بیماران به راحتی به این ویروس مبتلا می‌شوند.

شستن صحیح دست‌ها

یک روش ساده برای جلوگیری از ابتلا به نورو ویروس، شستن دست‌ها با آب تمیز و صابون است. افراد باید دستان خود را برای حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید و با یک دستمال کاغذی خشک کنند. نورو ویروس می‌تواند به مدت ۴۲ روز در پیشخوان‌های آشپزخانه، دستگیره‌های در و سایر سطوح زندگی کند. این ویروس می‌تواند در هوای گرم و سرد و بسیاری از مواد ضدعفونی‌کننده زنده بماند. بنابراین رعایت اصول بهداشتی برای پیشگیری از این بیماری ضروری است. پاک‌کننده‌های حاوی سفیدکننده، بهترین مواد برای ازبین بردن این ویروس است.

دلایل عفونت با نورو ویروس

با خوردن غذا یا آب آلوده به این ویروس، فرد به این ویروس آلوده می‌شود.

همچنین افراد با لمس اشیاء یا سطوح آلوده به این ویروس و سپس لمس بینی، دهان یا چشم‌ها به این ویروس آلوده می‌شوند.

نورو ویروس‌ها در مکان‌های عمومی (رستوران‌ها، مراکز بهداشت عمومی، خانه‌های بهداشت، یا مکان‌های اقامتی دیگر) به سرعت پخش می‌شوند، زیرا این ویروس بسیار مسری است.

این ویروس در دمای بالا در آب یا سطوح دیگر زنده می‌ماند.

اگر فردی به این ویروس مبتلا شود به سرعت از طریق دست دادن، یا غذای مشترک می‌تواند بیماری را به افراد دیگر منتقل کند.

کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مستعد ابتلا به نورو ویروس هستند.

انتقال بیماری:

نوروویروس به شدت مسری می باشد و در فضاهای پر ازدحام و بسته مثل مهدکودک ها، خانه های سالمندان، مدارس و کشتی های کروز به سرعت گسترش می یابد. همه افراد در طول زندگی خود در معرض چندین بار ابتلا به نورو ویروس می باشند چرا که ایمنی حاصل از ابتلا به این ویروس مادام العمر نمی باشد و تیپ های مختلفی از این ویروس وجود دارد که ابتلا به یک نوع از این ویروس ممکن است فرد را در برابر تیپ های دیگر همین ویروس ایمن نمی کند.

در موارد زیر بیماری به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد:

–    در زمان ابتلا به بیماری.

–    در روزهای اول بعد از بهبود علائم بیماری.    

 توجه: نورو ویروس حتی قبل از شروع علائم بیماری در مدفوع فرد مبتلا وجود دارد و می تواند تا 2 هفته بعد از بهبود علائم نیز هم در مدفوع باقی بماند.

راههای انتقال بیماری:

–      خوردن غذا یا نوشیدنی آلوده به نوروویروس

–      لمس سطوح یا اشیا آلوده با نوروویروس و سپس تماس دست با دهان

–      تماس با فرد بیمار( مراقبت از بیمار، استفاده از غذای مشترک و یا استفاده از ظروفی که شخص بیمار از آن استفاده کرده است)

نشانه‌های عفونت نورو ویروسی

پس از آلوده شدن به این ویروس به مدت یک تا دو روز کاملاً احساس سلامتی دارید و هیچ نشانه‌ای از بیماری دیده نمی‌شود.

نشانه‌های عمومی شامل تهوع، استفراع (بیشتر در کودکان)، اسهال آبکی(بیشتر در بزرگسالان)، نفخ معده است. نشانه‌های دیگر آن عبارتند از:

  • تب خفیف
  • لرز
  • سردرد
  • درد عضلانی
  • خستگی مفرط

بیشتر این نشانه‌ها خیلی جدی نیستند، اما اسهال و استفراغ ممکن است سبب کم آبی بدن شوند.

کودکان و سالمندان بیشتر مستعد کم‌آبی هستند.

اگر دارای این نشانه‌ها هستید، پزشکتان می‌تواند با یک آزمایش مدفوغ این موضوع را تشخیص دهد.

اما معمولاً تشخیص نورو ویروس به کمک همین نشانه‌ها صورت می‌گیرد.

در صد کمی از افراد که به این ویروس آلوده می‌شوند هیچ نشانه‌ای بروز نمی‌دهند که احتمالاً به دلیل ایمنی طبیعی در مقابل این ویروس است.

درمان نورو ویروس

نورو ویروس‌ها نیز مانند سایر ویروس‌ها به آنتی‌بیوتیک‌ها که برای مبارزه با باکتری‌ها ساخته شده‌اند پاسخ نمی‌دهند.

حتی داروهای ضدویروس هم برای درمان نورو ویروس اثری ندارد.

این بیماری پس از گذشت دو روز خود به خود بهبود می‌یابد.

بیشتر افراد مشکلات طولانی مدت در مورد این بیماری ندارند.

برای پیشگیری از کم‌آبی بدن باید آب و مایعات بیشتر بنوشید.

از نوشیدن مایعات حاوی شکر، الکل و کافئین خودداری کنید، زیرا سبب وخیم‌تر شدن اسهال می‌شوند و کم آبی بدن را شدیدتر می‌کنند.

نشانه‌های کم آبی بدن سرگیجه، خشکی دهان، و کاهش ادرار است. اگر کم‌آبی شدت یافت با پزشک تماس بگیرید.

پیشگیری از ابتلا به نورو ویروس

• پس از رفتن به دستشویی، و پیش از غذا‌خوردن دست‌هایتان را با صابون به مدت دست‌کم ۱۵ ثانیه بشویید.

• میوه‌ها و سبزیجات را بطور مناسب بشویید. میگو و ماهی را قبل از استفاده بپزید.

• اگر کسی در منزل مبتلا به این ویروس است، سطوح تماس را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

• اگر مبتلا به این ویروس هستید،‌ به مدت دو تا سه روز آشپزی نکنید تا افراد دیگر مبتلا نشوند. از خوردن غذایی که توسط فرد آلوده به این ویروس تهیه شده است خودداری کنید.

منبع  :

1

2

3

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x