/ دسته‌بندی نشده / پرتقال و درمان سرماخوردگی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

پرتقال یکی از مرکبات بسیار مفید است که مصرف آن در هنگام سرماخوردگی توصیه می‌شود؛ در این مقاله به بررسی ارتباط “پرتقال و درمان سرماخوردگی” خواهیم پرداخت.

سرماخوردگی بیماری شایعی است که با بروز سرما احتمال ابتلا به آن افزایش می‌یابد. استراحت کردن و آشامیدن فراوان مایعات سبب می‌گردد که بیماری سرماخوردگی هر چه زودتر بهبود یابد. روش‌های درمان سرماخوردگی زیادی وجود دارد و همچنین میوه‌های زیادی هستند که استفاده از آن‌ها به هنگام سرماخوردگی توصیه می‌شود؛ اما آیا پرتقال و سرماخوردگی ارتباطی با هم دارند؟ آب پرتقال مضر است یا مفید؟ تاثیرات پرتقال بر سرماخوردگی چیست؟ اگر می‌خواهید جواب این سوال‌ها را بدانید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

پرتقال و سرماخوردگی

آیا پرتقال برای سرماخوردگی مفید است؟

پرتقال یکی از قدیمی‌ترین و پرمصرف‌ترین مرکبات است که اغلب برای درمان سرماخوردگی، این میوه را پیشنهاد می‌کنند. این میوه برای تسکین علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا مانند سرفه، گلودرد و آبریزش بینی موثر است. از جمله تاثیرات مثبت آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱. ویتامین C

پرتقال بیشترین مقدار ویتامین C را دارد، به طوری که با خوردن یک عدد متوسط آن می‌توان ۵۴ میلی‌گرم ویتامین C را دریافت کرد. از خواص ویتامین C می‌توان گفت که این ویتامین به افزایش جذب آهن کمک کرده و برای کاهش خطر ابتلا به کمبود آهن که سبب کم خونی می‌شود، نیز مفید است. همچنین این ویتامین سیستم ایمنی بدن را قوی کرده و در نهایت باعث جلوگیری و یا بهبود سرماخوردگی می‌شود.

۲. مقوی معده

یکی دیگر از مهم‌ترین خواص پرتقال کاهش التهاب روده و بهبود عمل هضم است؛ پس به کسانی سرما خورده‌اند و بدن آن‌ها ضعیف شده است، توصیه می‌شود تا آب پرتقال مصرف کنند. مصرف پرتقال علاوه بر این باعث پیشگیری از سرطان معده نیز می‌شود.

۳. ضدعفونی کننده

از پرتقال و اسانس پرتقال برای ضدعفونی کردن میکروب‌های بدن استفاده می‌شود. این ماده به‌طور مستقیم روی عفونت تاثیر نمی‌گذارد، اما علائم مربوط به آن را کاهش و تسکین می‌دهد. محققان دریافته‌اند که مصرف پرتقال شدت و مدت علائم برخی از عفونت‌های موجود در بدن را کاهش می‌دهد و باعث بهبود سریع‌تر بدن می‌شود. بنابراین مصرف پرتقال در هنگام سرماخوردگی به کاهش عفونت گلو و عفونت ریه کمک شایانی خواهد کرد.

یک عدد پرتقال و ۲ عدد لیمو شیرین کوچک را پوست کنده و آب آن‌ها را بگیرید و سپس آن را بنوشید. می‌توانید کمی عسل هم به آن اضافه کنید. این کار برای درمان گلودرد و سرفه بسیار موثر است و تاثیر مستقیم روی سرماخوردگی می‌گذارد.

۴. ضد استفراغ

اگر در هنگام سرماخوردگی دچار حالت تهوع هستید، می‌توانید با استفاده از یک پرتقال و یک لیموترش خود را درمان کنید. چراکه پرتقال نیز مانند لیموترش خاصیت ضد استفراغ دارد؛ چراکه پرتقال ضد سم بوده و می‌تواند یبوست و حالت تهوع را برطرف کند.

سایر خواص پرتقال برای بدن

از دیگر خواص پرتقال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کاهش علائم کلسترول بالا 
 • جلوگیری از انواع سرطان
 • درمان بیماری گواتر 
 • مسکن و آرامش بخش
 • برطرف کننده کک و مک
 • درمان سنگ کیسه صفرا 
 • تصفیه کننده خون
 • بهبود بیماری آسم
 •  بهبود علائم روماتیسم مفصلی 

دمنوش پوست پرتقال برای سرماخوردگی

برای تهیه این دمنوش شما می‌توانید پوست پرتقال را خشک کرده و یا از تازه‌ آن استفاده کنید. دمنوش پرتقال همچون خود پرتقال عمل کرده و خواص مشابه آن را دارد. یعنی این دمنوش نیز در مواردی همچون درمان سرفه، سرماخوردگی، کاهش استرس، تقویت سیستم ایمنی بدن و اعصاب بسیار سودمند است. این دمنوش برای رفع سوء هاضمه نیز مفید است. همچنین نوشیدن دم‌کرده شکوفه‌های پرتقال آشفتگی را برطرف کرده و برای دل پیچه مفید است. برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید. 

 1. پوست پرتقال‌ها را خرد کرده و حدود یک قاشق غذاخوری از آن را درون آب جوش بریزید.
 2. پس از ۱۵ دقیقه دمنوش پرتقال آماده است. (در صورت تمایل می‌توانید برای شیرین شدن مقداری عسل به آن بیافزایید.) 

پرتقال بخارپز برای سرماخوردگی

ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺭاه‌هاﯼ ﻓﻮﻕ‌ﺍﻟﻌﺎﺩﻩ ﻣﻮﺛﺮ در برﻃﺮﻑ ﮐﺮﺩﻥ ﺧﺸﮑﯽ ﮔﻠﻮ و سرفه‌های مزمن، ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ معجون ﭘﺮﺗﻘﺎﻝ ﺑﺨﺎﺭﭘﺰ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ. اگر بعد از سرماخوردگی همچنان سرفه‌های خشکی دارید که باعث ﺳﻮﺯﺵ ﮔﻠﻮ ﻭ ﺩﺭﺩ ﺩﺭ ﻧﺎﺣﯿﻪ ﺳﯿﻨﻪ می‌شود، مصرف این معجون برای شما بسیار مفید است. برای تهیه این معجون مفید مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. ﺍﺑﺘﺪﺍ ﯾﮏ ﻗﻄﻌﻪ ﺑﺎﺭﯾﮏ ﺍﺯ ﺳﺮ ﭘﺮﺗﻘﺎﻝ ﺷﯿﺮﯾﻦ ﺭﺍ ﺑﺮﺵ داده ﻭ ﺟﺪﺍ ﮐﻨﯿﺪ.
 2. ﺳﭙﺲ ﯾﮏ ﻗﺎﺷﻖ ﻣﺮﺑﺎﺧﻮﺭﯼ ﻧﻤﮏ روی پرتقال بریزید و قطعه‌ای که جدا کردید ﺭﺍ روی آن بگذارید.
 3. ﭘﺮﺗﻘﺎﻝ ﺭﺍ ﺩﺭ ﮐﺎﺳﻪ ﮐﻮﭼﮑﯽ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﻫﯿﺪ.
 4. حال کاسه را ﺩﺍﺧﻞ ﻗﺎﺑﻠﻤﻪ ﺑﺰﺭﮔﺘری که پر از آب است گذاشته و درب آن را ببندید.
 5. به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید؛ توجه داشته باشید ﺁﺏ ﺩﺍﺧﻞ ﻗﺎﺑﻠﻤﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺗﺎ ﺣﺪﯼ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﺁﺏ ﺩﺍﺧﻞ ﮐﺎﺳﻪ ﻧﺮﻭﺩ.
 6. بعد از سرد شدن پرتقال محتوای داخل آن را میل کنید.

ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ توسط ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﺭوش‌ها ﺑﺮﺍﯼ ﺑﻨﺪ ﺁﻭﺭﺩﻥ ﺳﺮﻓﻪ به خصوص ﺳﺮﻓﻪ‌ﻫﺎﯼ ﻃﻮﻻﻧﯽ است.

آب پرتقال مضر است یا مفید؟

با توجه به آنچه گفته شد جواب این سوال مشخص است؛ چراکه مصرف آب پرتقال برای همه افراد مفید است. برخی از خواص آب پرتقال در زیر آورده شده است.

۱) آب پرتقال سرشار از الیاف (فیبر) بوده و هر اندازه که محیط نگهداری آن سردتر باشد، ویتامین C آن بیشتر حفظ خواهد شد.

۲) آب پرتقال به علت دارا بودن پروتئین، کلسیم قابل جذب و نیز قند کافی، مغذی و مقوی محسوب می‌شود که می‌توان به منظور تقویت عمومی بدن از آن استفاده کرد.

۳) وجود کلسیم، فسفر، آهن، ویتامین A و ویتامین C در آب پرتقال، شرایط لازم را برای رشد استخوان‌ها و استحکام دندان‌ها فراهم آورده و برای تقویت و رشد اطفال و نیز مفید است.

عوارض مصرف پرتقال

توجه داشته باشید نوشیدن آب پرتقال به هیچ وجه به افرادی که زخم معده دارند توصیه نمی‌شود. همچنین افرادی که به سرما‌خوردگی مبتلا هستند نباید از پرتقال ترش استفاده کنند؛ چراکه پرتقال ترش باعث تشدید علائم سرماخوردگی می‌شود.

لازم به ذکر است که باید از مصرف پرتقال با هدف دریافت ویتامین سی، پرهیز کنید. زیرا اگر بخواهید این کار را از طریق میوه پرتقال دنبال کنید، باید روزانه حدود ۳۰ عدد پرتقال بخورید و این موضوع باعث ایجاد بیماری‌های پوستی و مشکلات گوارشی می‌شود. 

سخن آخر

در این مقاله به بررسی ارتباط پرتقال و سرماخوردگی پرداخته شد و خواص این میوه در درمان سرماخوردگی بیان شد. اما لازم است بدانید که خواص گفته شده تنها منحصر به پرتقال تازه و رسیده و آب پرتقال طبیعی است و آب پرتقال موجود در فروشگاه‌ها و سوپر مارکت‌ها این خواص را ندارند. برای استفاده بیشتر از خواص پرتقال بهتر است که پوست خارجی آن را گرفته و این میوه را با پوست سفید و پره‌های داخل آن مصرف کنید. توصیه می‌شود در مقابل انواع بیماری‌ها، در طول ۲۴ ساعت به میزان یک تا دو لیوان از آب پرتقال بنوشید و یا روزی یک پرتقال مصرف کنید.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x