/ دسته‌بندی نشده / ۴ تفاوت بین روغن زیتون اصل با تقلبی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی گاهی خیلی سخت می شود، اما عموما باید دانست که روغن زیتون اصل در یخچال حالت جامد به خود می گیرد و طعم و مزه تند و تلخی را ته حلق ایجاد می کند.

تمامی فوایدی که در مورد روغن زیتون شنیده اید شما را مجاب کرده تا از روغن زیتون استفاده کنید، اما انواع تقلبی موجود در بازار باعث سردرگمی شما شده است؟ می خواهید روغن زیتون اصل چگونه است؟ در واقع قطعی ترین روش شناسایی اصالت روغن زیتون، آنالیز آزمایشگاهی است، اما ما در این مطلب به شما می آموزیم چگونه مطمئن تر خرید کنید و نوع اصل آن را از تقلبی تشخیص دهید؛ همراه ما باشید.

روغن زیتون اصل را چگونه بشناسیم؟

۱. تست مزه روغن زیتون

روغن زیتون اصل را اگر در دهان بچرخانید کمتر از روغن های دیگر احساس چربی می کنید و نوک دهانتان مزه شیرین و ته حلقتان مزه تندی، سوزش و تلخی می گیرد. (برای امتحان، بعد از پایین دادن کمی روغن زیتون، کمی هوا به ته حلق خود بکشید و ببینید چه اتفاقی می افتد! (البته بعد از 1 دقیقه این حالت از بین می رود.)

۲. تست روغن زیتون در یخچال

روغن زیتون اصل در یخچال منجمد و یا سفت می شود؛ (برای امتحان 2-3 قاشق از آن را درون شیشه تمیزی ریخته و درب آن را بسته و داخل یخچال قرار دهید؛ پس از یک روز آن را چک کنید.

روغن زیتون های اصل که فرآیندهای شیمیایی روی آن انجام نگرفته باشد و روغن ناخالص در خود نداشته باشد، جزء روغن های طبیعی غیراشباع محسوب می شوند (یکی از روغن های غیر اشباع سالمی که طب سنتی مصرف آن را توصیه می کند.) چربی اشباع روغن زیتون ناشی از وجود اسیداولئیک است؛ بیش از 70 درصد روغن زیتون از اسید اولئیک تشکیل شده است. این اسید چرب دوست داشتنی نسبت به سرما و دماهای زیر 11 درجه سانتیگراد حساس بوده و سریعا حالت کریستالی به خود گرفته و یخ می زند.

۴. تشخیص اصل از تقلبی از روی بو

عطر و بوی روغن زیتون اصل خیلی قوی بوده و بوی زیتون یا برگ درخت زیتون را می دهد؛ روغن هایی که بدون بو هستند به هیچ عنوان جزء دسته روغن های اصل و خالص قرار نمی گیرند؛ چراکه این روغن ها با فرآیندهایی بوزدایی شده و بو و خواص خود را از دست داده اند، ضمن اینکه با روغن های دیگر هم مخلوط شده اند.

۶. روغن اصل چه رنگی است؟

روغن زیتون اصل، روغنی است که با روش های مکانیکی و بدون افزودن مواد دیگر و فرآیندهای شیمیایی تهیه شده است. این روغن بسیار بکر است و رنگ زرد متمایل به سبز یا سبز یاقوتی دارد. توجه داشته باشید که با توجه به نوع زیتون، رنگ آن ممکن است از سبز کم رنگ تا پررنگ متفاوت باشد.

قیمت روغن زیتون اصل چقدر است؟

با توجه به اینکه روغن زیتون فرابکر را از کجا خریداری کنید، قیمت روغن زیتون اصل شمال در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله از لیتری 100 شروع می شود تا 150 هزارتومان.

چند نوع روغن داریم؟

بر اساس میزان خلوص و وجودد اسیداولئیک در روغن زیتون، 8 نوع روغن زیتون داریم:

  1. روغـن زیتـون بکر (ویرجین): به روش هـای مکـانیکی استخراج شده است؛ فقط شستشو، صاف کردن و سانتریفیوژ داشته است.
  2. روغن زیتون فرابکر (اکسترا ویرجین): اسیدیته آزاد برحسب اسید اولئیک، بیشتر از 0/8 گرم در 100 گرم نیست.
  3. روغن زیتون بکر درجه یک: اسـیدیته آزاد آن برحسب اسیداولئیک، بیشتر از 2 گرم در 100 گرم نیست.
  4. روغن زیتون بکر معمولی: اسـیدیته آزاد آن بر حسب اسید اولئیک، بیشتر از 3/3 گرم در 100 گرم نیست.
  5. روغن زیتون بکر لامپانت: اسـیدیته آزاد آن برحسـب اسـید اولئیک، بیشتر از 3/3 در 100 گرم است؛ از دانه های ناسالم و بـا فرآینـد نامناسب تولید شده و قابل مصرف برای انسان نمی باشد.
  6. روغن زیتون پالایش شده (تصفیه شـده): روغن بکر، بدون هیچ گونه فرآیند شیمیایی؛ اسیدیته آزاد این روغن برحسب اسید اولئیک، نباید بیشـتر از 0/3 گرم در 100 گرم باشد.
  7. مخلوط چند نوع روغن زیتون: حاصل مخلوط شدن روغن زیتون پـالایش شده با انواع روغن های زیتون بکر؛ اسیدیته آزاد آن بیشـتر از 1 گـرم در 100 گرم نیست.
  8. روغن تفاله زیتون: روغن حاصل از استخراج از تفاله زیتون، توسط حلال ها یا سایر روش های فیزیکی است. این نوع هم قابل مصرف برای انسان نیست.

سخن آخر

روغن زیتون اصل از کجا بخرم؟ اگر به برندهای موجود در بازار اعتمادی ندارید، بهترین کار، خرید بدون واسطه از مزرعه داران باغات زیتون شمال است.

امیدورایم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید و اگر تجربه ای در مورد تشخیص روغن زیتون اثل از تقلبی دارید، آن را در پایین همین مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین در آخر پیشنهاد می کنیم با خواص روغن زیتون، در ستاره آشنا شده و حتما این روغن را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x