/ پزشکی / جراحی گوش
آنچه در این مقاله می‌خوانید

جراحی گوش ، نوعی جراحی زیبایی و درمانی است که عمدتاً برای درمان گوش های برجسته که به شکلی نامتناسب، بزرگ بنظر می رسند، مورد استفاده قرار می گیرد. در طول جراحی گوش یک جراح پلاستیک شکل و موقعیت گوش های شما را درمان می کند. عمل گوش می تواند اینگونه مشکلات گوش را در کودکان و بزرگسالان، رفع نماید.

علاوه بر مشکلات زیبایی، عمل گوش، مشکلات دیگر این اندام را که صرفاً جنبه زیبایی نداشته و با شنوایی فرد در ارتباط هستند نیز درمان می کند که در ادامه، به آن خواهیم پرداخت.

مشکلات مرتبط با گوش متعددی وجود دارند که با کمک جراحی قابل درمان هستند. به همین دلیل، شما باید دامنه اطلاعات خود را درباره انواع جراحی ها برای درمان مشکلات گوش وسعت دهید. هر نوع عمل برای درمان مشکل خاصی در این اندام طراحی شده است. شما نخست باید مشکل را شناسایی کرده و سپس درمان مناسب برای آن را بیابید. این امر جز در سایه کسب اطلاعات جامع و انتخاب مسیری صحیح برای دستیابی به بهترین نتیجه محقق نمی شود.

اقدامات قبل از جراحی گوش یا اتوپلاستی

عمل گوش یکی از معدود روند های جراحی پلاستیک است که هم بر روی کودکان و هم بر روی بزرگسالان قابل اجرا می باشد. یکی از مهمترین مراحل در عمل گوش، اقدامات قبل از روند برای آماده شدن جهت قرار گرفتن تحت جراحی می باشد. صرف نظر از تکنیک استفاده شده توسط جراح برای اجرای جراحی پلاستیک، اقداماتی مورد نیاز می باشد که شرح کامل آن در اینجا در اختیار شما قرار خواهد گرفت:

چند هفته قبل از جراحی گوش

 • جراح گوش شما دستور قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و برخی ویتامین ها و مکمل های گیاهی را صادر خواهد کرد.
 • اگر بیمار کودک باشد، باید از قبل به مدرسه اطلاع دهید، چون بعد از روند، چند روز استراحت برای بهبود پس از درمان مورد نیاز می باشد.
 • شما باید حداقل ۴ هفته قبل از اتوپلاستی ، سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • با جراح خود درباره نتایجی که در یک چارچوب منطقی می توان از عمل گوش انتظار داشت گفتگو کنید.
 • در صورت نیاز، هماهنگی های لازم را جهت دریافت کمک از سوی یکی از دوستان یا نزدیکان در طول عمل گوش، انجام دهید.
 • یک رژیم غذایی سالم را دنبال کرده و آبرسانی به بدن را به خوبی انجام دهید.

یک روز قبل از عمل گوش

 • اگر قرار است جراحی گوش تحت بیهوشی عمومی انجام گیرد، ۸ ساعت قبل از جراحی یا طبق دستور جراح، از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید.
 • هماهنگی های لازم با محل کار یا مدرسه را برای مرخصی گرفتن جهت دوره ریکاوری، انجام دهید.
 • آیتم های مورد نیاز برای دوره ریکاوری از قبلی گاز استریل، داروهای مسکن، کیسه های یخ و غیره را تهیه کنید.
 • شب قبل از عمل گوش شام سبکی میل کنید و حدود ۶ الی ۸ ساعت قبل از عمل چیزی میل نکنید و ناشتا باشید.

روز جراحی گوش

 • هنگام مراجعه به محل عمل، لباس های راحت بپوشید.
 • در صبح روز عمل، موهایتان را بشویید و دوش بگیرید.
 • از آرایش کردن خودداری کنید.
 • آیتم هایی از قبیل زیورآلات، لنز یا سایر اکسسوری ها را با خود همراه نیاورید.

مراحل جراحی گوش یا اتوپلاستی

مرحله ۱ – بیهوشی

داروهایی برای ایجاد حس راحتی در طول روند عمل مورد استفاده قرار می گیرد. گزینه ها شامل تزریق درون وریدی، بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی می باشد. پزشک بهترین گزینه را توصیه می کند.

مرحله ۲ – برش در جراحی گوش

در درمان گوش های برجسته، تکنیک های جراحی برای خلق یا افزایش تاخورگی های لبه گوش و کاهش غضروف بزرگ conchal ( بزرگترین و عمیق ترین فرورفتگی گوش بیرونی ) مورد استفاده قرار می گیرد. برش ها در عمل گوش در پشت سطح گوش ایجاد می شود. وقتی برش ها در جلوی گوش مورد نیاز باشد، بمنظور پنهان شدن و قابل رویت نبودن، در تا خوردگی های طبیعی گوش ایجاد می شوند. بخیه های داخلی و جذبی نیز برای خلق پشتیبانی از گوش های تازه شکل گرفته و حفظ آنها در موقعیت جدیدشان مورد استفاده قرار می گیرند.

مرحله ۳ – بستن برش ها

برش ها با بخیه های خارجی بسته می شوند. تکنیک ها کاملاً منحصر بفرد و سفارشی بوده و بگونه ای هستند که هیچ اختلالی در ساختارهای دیگر ایجاد نشده و شکل غیر عادی در گوش ایجاد نمی شود.

مرحله ۴ – مشاهده نتایج جراحی گوش یا اتوپلاستی

عمل گوش نتایج تقریباً آنی را در مورد گوش های برجسته ارائه می دهد که پس از برداشته شدن پانسمان واقع بر روی گوش در طول فاز اولیه بهبود، قابل رویت می باشد. از آنجاییکه گوش ها بطور دائمی در موقعیت نزدیک به سر قرار می گیرند، بخیه های جراحی استفاده شده در طول روند، قابل رویت نبوده و به خوبی در چین های طبیعی گوش پنهان می شوند.

آنچه باید درباره انواع جراحی گوش بدانید

اکنون مهمترین بخش عمل گوش یعنی آشنایی با انواع آن فرا رسیده است. شما نباید هیچ جراحی را بدون درک علت نهفته در آن انجام دهید. برای انواع مختلف مشکلات مربوط به گوش، عمل ویژه ای وجود دارد. بعد از آزمایش کامل گوش توسط متخصص حلق و گوش و بینی، نوع جراحی گوش مناسب برای شما، تعیین می شود.

دوره نقاهت جراحی گوش یا اتوپلاستی

درد بعد از عمل گوش ، کاملاً طبیعی بوده و بوسیله داروهای مسکن قابل کنترل می باشد. گاهی در زیر پانسمان، احساس خارش به شما دست می دهد. پانسمان باید دست نخورده باقی مانده و به هیچ عنوان برداشته نشود. هرگونه سهل انگاری در این زمینه می تواند باعث بروز مشکلاتی شده و جراحی ثانویه را الزامی نماید.

پس از بازگشت به منزل، محل عمل را تمیز نگه داشته و مراقب باشید تا ناحیه تازه درمان شده، در معرض هیچگونه آسیب دیدگی قرار نگیرد.

دستورالعمل هایی در خصوص نحوه مراقبت بعد از جراحی گوش ها، داروها برای کاهش درد و پیشگیری از عفونت و زمان شرکت در جلسه فالوآپ در اختیار شما قرار داده می شود.

برای تضمین دستیابی به یک نتیجه موفقیت آمیز، دستورات پزشک را با دقت دنبال کنید. جلوگیری از قرار گرفتن برش های عمل در معرض فشار، نور خورشید، سایش یا حرکت در طول دوره بهبود بسیار حائز اهمیت است.

سن مناسب جراحی گوش

همانطور که در طول مقاله نیز اشاره شد ، اتوپلاستی بهترین راه حل جهت برطرف سازی ایرادات ظاهری گوش می باشد. اما اگر خود شما یا فرزندتان قرار است تحت این عمل قرار بگیرید باید راجع به محدودیت سنی این پروسه اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید در زمان مناسب برای جراحی گوش اقدام کنید.

پزشکان به والدین توصیه می کنند که برای جراحی زیبایی گوش باید صبر کنند تا فرزندشان به سنی برسد که دوره رشد گوش ها تکمیل شده باشد. این سن معمولاً ۵ الی ۶ سال در نظر گرفته می شود. طبق آمار بدست آمده از انجمن جراحان پلاستیک آمریکا ، انجام جراحی گوش پس از ۵ سالگی ، درصد موفقیت بالایی را شامل می شود. دلایل این امر عبارتند از :

با گذشت ۵ سال از تولد فرد، غضروف های گوش استحکام کافی جهت تحمل اصلاحات و تغییرات جراحی را بدست آورده اند.

در این بازه غضروف همچنان شکل پذیر است و جراح می تواند فرم دلخواه و مطلوب را بر روی آنان ایجاد کند.

۵ سالگی سنی است که کودکان وارد مهدکودک و یک جامعه ای به غیر از جمع خانوادگی می شوند. از این رو امکان دارد با کودکان مختلفی برخورد داشته و به دلیل ظاهر نامتناسب گوش هایشان مورد تمسخر قرار گیرند. بنابراین برای آن که از فشارهای روحی و روانی احتمالی این دوره ، در امان بمانند ، بهتر است به محض رسیدن به ۵ سالگی تحت جراحی زیبایی گوش قرار گیرند.

هر چند که اتوپلاستی بسیار در میان کودکان رایج است و پیشنهاد می شود در سنین پایین انجام پذیرد ، اما افراد بزرگسال نیز می توانند جراحی گوش انجام دهند. به طور کلی بعد از آن که رشد گوش ها کامل شد ، برای انجام جراحی محدودیت سنی دیگری در نظر گرفته نشده است

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x