/ دسته‌بندی نشده / گربه پرشین، ویژگی‌ها، انواع و روش مراقبت
آنچه در این مقاله می‌خوانید

گربه پرشین که یک نژاد کاملاً ایرانی از گربه‌های خانگی است که در سال‌های اخیر در میان محبوب‌ترین گربه‌های جهان قرار گرفته است. علاه بر ظاهر زیبا، این گربه بسیار آرام بوده و رفتار دوستانه‌ای دارد. در این مقاله شما را با مشخصات ظاهری، ویژگی‌ های رفتاری، انواع گربه پرشین، شرایط نگهداری و روش مراقبت از این گربه زیبا آشنا خواهیم کرد.

اگر بخواهید نگاهی دقیقی به تاریخچه پیدایش گربه پرشین داشته باشید، متوجه خواهید شد که اطلاعات چندانی در این باره وجود ندارد. مستنداتی که اولین مشاهده این گربه را نشان می‌دهند، مربوط به سال ۱۶۲۰ میلادی هستند. گربه مو بلند ایرانی در این سال، توسط فردی به نام پیتر دلاواله از منطقه خراسان ایران به ایتالیا منتقل شد.

از زمان اولین برخورد ثبت شده با این گربه تا به امروز، گربه مو بلند ایرانی، به عنوان محبوب‌ترین گربه دنیا شناخته می‌شود. البته در سال‌های اخیر این جایگاه کمی تغییر داشته و در حال حاضر، گربه پرشین در رده چهارمین گربه محبوب دنیا قرار گرفته است.

اصطلاح «گربه مو بلند ایرانی» در واقع مربوط به زبان انگلیسی است. به دلیل شکل ظاهری این گربه در کشورهای خارجی، آن را با نام Persian Longhair یا Shirazi هم می‌شناسند. محققان بر این باورند که گربه پرشین مدت‌های طولانی است که در ایران وجود داشته و به دلیل عدم ثبت اطلاعات در این مورد، نمی‌توان چندان در مورد پیشینه این نژاد صحبت کرد.

مشخصات ظاهری گربه پرشین

گربه پرشین ویژگی‌های ظاهری بسیار متفاوتی به نسبت نژادهای دیگر دارد که تشخیص آن را بسیار آسان کرده است. این گربه دارای موهای بلندی است که احتمالاً در اثر یک جهش ژنتیکی به وجود آمده‌اند. پرشین‌ها در دسته گربه‌های با اندازه متوسط قرار می‌گیرند و پاهای کوتاهی دارند.

وزن این گربه در سنین بلوغ می‌تواند بین ۳ تا ۶ کیلوگرم متغیر باشد و به طور کلی گربه نر از نظر وزنی کمی سنگین‌تر است. قد این گربه به واسطه پاهای کوتاهی که دارد در بازه ۳۵ تا ۴۵ سانتی‌متری محدود می‌شود.

یکی دیگر از مشخصه‌های یک گربه پرشین، سر بزرگ و صورت پهن آن‌هاست. پوزه این گربه بسیار کوتاه است و در بعضی از آن‌ها به نظر می‌رسد که پوزه با صورت، هم‌تراز شده باشند. چشم‌های گربه پرشین به نسبت ابعاد سر این جانور، بزرگ و گرد هستند و فاضله بین دو گوش در آن‌ها زیاد است.

گربه پرشین رنگ‌های بسیار زیبایی دارد. بدن این گربه می‌تواند تک رنگ یا به صورت ترکیبی از دو رنگ باشد. به طور کلی رنگ‌های رایج در میان گونه‌های مختلف گربه مو بلند ایرانی به شرح زیر هستند:

  • پرشین خاکستری
  • پرشین طوسی
  • پرشین سفید
  • پرشین مشکی
  • پرشین قهوه‌ای (خاکستری – قهواه‌ای)

ویژگی‌ های رفتاری گربه پرشین

گربه مو بلند ایرانی یکی از نژادهای آرام و بسیار زیباست که رفتاری بسیار دوستانه دارد. با این وجود، آن‌ها زندگی در محیط آرام و کم سر‌ و‌ صدا را ترجیح می‌دهند. در محیط‌هایی که رفت و آمد زیاد یا سروصدای زیادی وجود داشته باشد، این گربه منزوی خواهد شد و مدام به دنبال مکانی برای مخفی شدن خواهد گشت.

همانند بیشتر گربه‌هایی که در خانه نگهداری می‌شوند، این نژاد نیز یک روند ثابت و منظم را برای تغذیه و استراحت خود ترجیح می‌دهد. هر گونه تغییری در روند زندگی عادی این گربه، می‌تواند با نارضایتی آن همراه باشد که گاهی به شکل اعتصاب غذا نشان داده می‌شود.

به طور کلی یکی از اصلی‌ترین دلایلی که این گربه‌ها تا این حد محبوب شده را می‌توان رفتار دوستانه آن‌ها دانست. گربه پرشین شانه شدن موها و هم‌چنین نوازش را بسیار دوست دارد و می‌‌توانید وقت زیادی را در کنار آن‌ها بگذرانید. گربه مو بلند ایرانی، همچنین رفتاری سلطنتی و باوقار دارد که باعث شده طرفداران زیادی را به خود جذب کند.  

انواع گربه پرشین

گونه‌های مختلفی از گربه‌های مو بلند ایرانی وجود دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد:

۱پرشین Flat Face یا صورت تخت

تنبل‌ترین عضو از خانواده گربه‌های پرشین را می‌توان پرشین فلت فیس دانست. شکل خاص صورت این گونه در اثر یک جهش ژنتیکی به وجود آمده است. پرشین صورت تخت، زندگی در محیط‌های آرام، ساکت و کم رفت و آمد را ترجیح می‌دهد. این گونه بیشتر تحرکی که دارد، در جهت خوردن غذا یا دستشویی کردن است و به ندرت از جای خود تکان می‌خورد.

۲– Himalayan یا پرشین هیمالین / هیمی

این گونه از جفت‌گیری گربه سیامی و پرشین به وجود آمده و شباهت‌هایی به هر دو آن‌ها دارد. صورت این گربه به پرشین‌ها و رنگ‌بندی بدنش به سیامی شبیه است. از نظر رفتاری نیز پرشین هیمالین می‌تواند پر سروصداتر از دیگر پرشین‌ها و کم صداتر از سیامی باشد.

۳– Teacup یا پرشین فنجانی

مهم‌ترین تفاوت این گونه با دیگر پرشین‌ها را می‌توان جثه بسیار کوچک‌تر آن‌ها دانست. علاوه بر ابعاد کوچک‌تر، این گربه موهای نرم‌تری هم دارد که ظاهر بسیار دلنشینی به آن‌ها بخشیده است.

منشا اصلی پیدایش این گونه چندان مشخص نیست و تلقی می‌شود که در اثر دستکاری ژنتیکی به وجود آمده باشد. به طور کلی به دلیل کم تعداد بودن، این گربه قیمت بسیار بالاتری از دیگر انواع دارد.

۴– Exotic Shorthair یا اگزاتیک مو کوتاه

از جفت‌گیری پرشین کلاسیک با گربه‌های آمریکایی مو کوتاه، این گونه خاص به وجود آمده است. فرم سر، بدن و پوزه این گربه به پرشین‌ها و موهای متراکم و کوتاه آن‌ها به نژاد خاصی از گربه‌های آمریکایی شبیه هستند.

۵پرشین کت چینچیلا

این گونه به دلیل موهای بسیار بلند و ابریشمی خود، به عنوان یک گربه اشرافی و یکی از زیبا‌ترین گربه‌های دنیا شناخته می‌شود. پرشین کت چینچیلا در رنگ‌ها سفید، نقره‌ای، مشکی و طلائی دیده شده است.

۶گربه پرشین کلاسیک

شکل کلی صورت این جانور، تفاوت‌های جزئی با دیگر گونه‌ها دارد؛ برای مثال پوزه پرشین کلاسیک کشیده‌تر بوده و همچنین بینی بزرگ‌تری دارد. امروزه این گونه را می‌توان در آمریکای شمالی و اروپا با نام Doll face pesian cat پیدا کرد.

شرایط نگهداری از گربه پرشین

غذای گربه پرشین

گربه پرشین به نسبت دیگر گربه‌های خانگی، تحرک بسیار کمتری دارد و به همین دلیل باید رژیم غذایی آن‌ها به طور کامل زیر نظر گرفته شود. تغذیه گربه مو بلند ایرانی بایستی به میزان کافی پروتئین و اسیدهای چرب را شامل شود تا تمام نیازهایشان را برطرف کند. سعی کنید تا حد ممکن غذای گربه پرشین کم کالری باشد تا از اضافه وزن و چاقی آن‌ها جلوگیری شود.

برای تغذیه گربه مو بلند ایرانی می‌توانید از غذاهای دارای پروتئین و فیبر کافی استفاده کنید و یک برنامه مشخص برای این کار داشته باشد، اما پیشنهاد ما به کار بردن غذاهای خشک مخصوص گربه است. این غذا‌ها به اندازه مناسب دارای تمام مواد مغذی هستند و تمام نیازهای گربه پرشین را برطرف خواهند کرد.

نظافت گربه پرشین

یکی از مشکلات رایج برای گربه‌‌های خانگی، ایجاد هربال در سیستم گوارشی آن‌هاست. هربال به تجمع موی بدن در داخل بدن گفته می‌شود که در طی پروسه نظافت، گربه وارد بدن خود می‌کند و اگر غذای آن‌ها به اندازه کافی فیبر نداشته باشد، هربال در سیستم گوارشی باقی‌مانده و مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

برای دفع بهتر هربال می‌توانید از مالت‌های خوراکی با طعم‌های مختلف نیز استفاده کنید. موهای بلند گربه پرشین به سرعت حالت چسبنده پیدا کرده و گره می‌خورند. برای پیشگیری از این اتفاق لازم است به صورت روزانه و با ملایمت موهای بدن گربه مو بلند ایرانی را شانه کنید. نمدی شدن موها و گره خوردنشان در اثر عدم رسیدگی مناسب، می‌تواند در ایجاد مشکلات پوستی و ریزش موهای گربه پرشین بسیار مؤثر باشد.

لازم به ذکر است که یکی از مهم‌ترین نکته‌های بهداشتی برای مراقبت از گربه مو بلند ایرانی، نظافت به موقع خاک آن‌هاست. در طول هفته گلوله‌های خاک را به طور کامل جدا کنید و در آخر هر هفته، خاک را به طور کامل تعویض کنید.

بیماری ها و مشکلات سلامتی

گربه‌های پرشین به دلیل ساختار کلی بدن و جهش‌های ژنتیکی که داشته‌اند، در معرض برخی بیماری‌های و مشکلات خاص قرار می‌گیرند؛ برای مثال تخت بودن شکل صورت و کوتاه بودن پوزه در این گونه، باعث ایجاد مشکلات تنفسی در آن‌ها شده است.

یکی دیگر از مشکلات رایج در میان گربه مو بلند ایرانی، خشک شدن اشک در کنارهای چشم آن‌هاست. ناهنجاری در شکل مجرای اشک، باعث شده تا اشک به سمت گوشه چشم‌های این گربه جاری شود و در صورت تمیز نشدن به موقع، خشک شده و مشکل بینایی و عفونت را برای گربه پرشین ایجاد خواهد کرد.

این گربه به صورت ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری‌های مثانه و کلیه خواهد بود. از علائم چنین بیماری می‌توان به تکرر ادرار یا مشکل در دفع اشاره کرد، که سبب خونریزی نیز می‌شود. بهترین راه برای پیشگیری از این بیماری‌ها، توجه کافی به تغذیه آن‌ها است.

تربیت و آموزش گربه پرشین

اینکه گربه‌ها را نمی‌توان آموزش داد، یک تصور غلط رایج است. در حالی که گربه‌ها ممکن است از نظر ظاهری نسبت به سگ‌ها کمتر به آموزش واکنش نشان دهند، اما در واقع پذیرای موارد آموزشی شما هستند. آموزش گربه به ویژه زمانی مؤثر است، که در دوران نوزادی گربه آموزش و تمرین را شروع کرده باشید.

نکات پایانی در مورد گربه پرشین

همه انواع گربه پرشین در صورت نگهداری در شرایط مناسب و رعایت تمامی اصول، می‌توانند بین ۱۲ تا ۱۵ سال عمر کنند. البته که این اعداد به صورت تقریبی بیان شده و ممکن است طول عمر این گربه کمی بالاتر یا پایین‌تر از این اعداد باشد.

منبع : 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x