/ خوانندگی / اصول خوانندگی حرفه ای چیست؟ 
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اصول خوانندگی حرفه ای چیست؟

شما نمیتوانید اصول خوانندگی را تنها با تکیه کردن بر خواندن مقاله ها یاد بگیرید، اما با ما میتوانید اصول این هنر را یاد بگیرید تا بتوانید به طور صحیح و مفید روزانه تمرین کنید، این گونه روزانه پیشرفت خواهید داشت.

موسیقی مرموز ترین و زیبا ترین هنر است، در هر جنبه و سبکی از آواز یک علم وجود دارد، آن را دوست داشته باشید و از مشارکت خود در این هنر رمز آلود و فوق العاده لذت ببرید.هر کسی که شما را می شنود، عشق آهنگ را در صدای شما میشنود، به آن ها کمک می کند تا به لحظه شگفت انگیزی که شاعر دست به قلم شده برای خلق اثر، یا زمانی که آهنگ ساز به کلمات طنین و زیبایی دمیده، نزدیکتر شوند.

اصول اولیه خوانندگی

چند نکته برای بهبود بخشیدن به صدا

صدا: صدا شما همانند یک ساز با ارزش است از صدای خود مراقبت کنید به آن گوش دهید و آن را بشناسید.

تلفظ کلمات: لحن و تلفظ صحیح کلمات پایه و اساس یک اجراء صوتی عالی است. بعضی ها در نحوه صحبت کردن تبلی دارند یا به گونه ای دوست دارند کلمات را کوتاه کنند، این امر در حرفه شما هم نفوذ خواهد کرد اما اگر کسی شعر شما را متوجه نشود یک اجراء عالی به چه درد می خورد؟ اگر میخواهید یک اجراء عالی داشته باشید، اینجا مکانی برای استراحت نیست. هنگام خواندن مخاطبان شما باید اولین حرف و اخرین حرف کلمات شما را بشنوند.

حالت بدن: هنگام آواز خواندن نمی توانید به درستی نفس بکشید مگر این که وضعیت ایستادن شما در حالت صحیحی باشد.

مدیریت هوا: برای تنفس از دیافراگ استفاده کنید، بدون فشار به قفسه سینه به آرامی نفس بکشید سپس باز دم کنید تا معده شما به ارامی به سمت داخل حرکت کند.این کار نیاز به تمرین دارد اما به زودی برای شما طبیعی خواهد شد. حال مراحل بالا را تکرار کنید اما این بار بجای باز دم آواز بخوانید مثل لا لا لا لا لا سپس از این تاکتیک در آواز های خود استفاده کنید.

برای خواننده شدن چه رشته ای باید انتخاب کرد؟

 • جامعه شناسی
 • ارتباطات
 • روانشناسی
 • ادبیات
 • فلسفه
 • سیاست

اگر تصمیم دارید حرفه خوانندگی را به یک مسیر علمی ببرید تا انتهای این مطلب با ماه همراه باشید.آموزش رسمی و تحصیل آکادمیک میتواند شما را برای یادگیری جنبه های مختلف موسیقی و هنر نمایشی آماده کند. آموزش موسیقی میتواند به شما کمک کند تا در مورد منشاء موسیقی و علمی که در پشت اجرای موسیقی است یاد بگیرید، تحصیلات رسمی در این حوزه باعث میشود تا مهارتهای خود را بیشتر توسعه دهید و صدای خود را به عنوان یک ابزار پرورش دهید. افراد زیادی بصورت دوره های آموزشی آزاد نیز در رشته موسیقی تعلیم
می بینند اما تحصیلات آکادمیک در این رشته می تواند افراد را در پیشرفت اصولی این رشته بهتر هدایت نماید.

رشته موسیقی

رشته موسیقی یکی از رشته های پر طرفدار میان افراد در جوامع مختلف است چرا که موسیقی نقش مهمی درزندگی بسیاری از مردم بازی میکند و در واقع به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از زندگی همه افراد به شمار میرود.ما انسان ها به نوعی در طول روز با موسیقی در ارتباط هستیم و این بخشی از زندگی همه ماست.بسیاری از افراد تصمیم می گیرند تحصیالت آکادمیک خود را در رشته موسیقی ادامه دهند. برای اینکه در رشته موسیقی ادامه تحصیل دهید، در ابتدا باید تعریفی از رشته موسیقی به عنوان یک رشته دانشگاهی بدانید؟
رشته موسیقی یکی از پرطرفدارترین رشته های هنری در میان علاقه مندان به انتخاب رشته هنر می باشد. در این رشته جذابیت های زیادی وجود دارد که این رشته را تبدیل به یکی از پر رقابت ترین رشته های کنکور هنر کرده است.
رشته موسیقی از جمله رشته هایی است که کاملا به علاقه و توانایی فرد وابسته است و برای کسانی مناسب می باشد که علاقه مند به موسیقی باشند و از وقت گذاشتن و تلاش در این زمینه و رشد لذت ببرند و روحیات و طبع هنری داشته باشند، علاقه مندان به این رشته باید به این نکته توجه کنند که رشته موسیقی دارای دشواری های بسیار زیادی است و افرادی که متقاضی تحصیل در این رشته هستند اگر واقعا به این رشته علاقه نداشته باشند نمی توانند در این رشته موفق شوند.
رشته موسیقی به دانشجویان این رشته کمک می نماید تا موسیقی را با عمق و وسعت بیشتری درک نمایند،دانشجویان این رشته بیش از اجرا و گوش دادن درگیر موسیقی هستند، بسیاری از دوره های درسی رشته موسیقی با هدف پرورش مهارتهای دانشجویان در زمینه آهنگسازی، تنظیم، بررسی، ضبط، اجرا و مطالعه انجام میشود.

تسلط بر این رشته ها می تواند تاثیر به سزایی در نتیجه کار شما بگذارد، اما اگر قصد یک اجرائ قوی را دارید باید به مراحل زیر  توجه کنید:

اصول تخصصی خوانندگی

 • ضرب: ملودی مختص به سلیقه و استعداد خود را پیدا کنید.
 • قافیه سازی: این امر تنها به شما و دایره لغاتی که در اختیار دارید بستگی دارد.
 • متن خود را بدانید: چه اهدافی را دنبال می کنید؟ اگر ندانید راجب چه چیزی می خوانید، که آواز خواندن فایده ای ندارد.
 • مقدمه: اکثر ترانه ها با ملودی خاصی شروع میشن، تعدادی کمی از آن ها با جمله بندی مسیر خودشان را آغاز میکنند.
 • بخش اصلی: اکثر آهنگ ها شامل دو تا چهار بخش اصلی می باشند، که معمولا از ۱۶ تا ۳۲ نوار هستند.
 • شعار: به یاد ماندنی ترین و گاه مهم ترین بخش بسیاری از آهنگ ها میباشد. دو نوع تکنیک برای استفاده از شعار وجود دارد. متن و ملودی، که در اکثر اوقات همزمان از این دو تکنیک خاص استفاده میشود که این باز هم بستگی به سلیقه خواننده و سبک فعالیت دارد.برای مثال معمولا در پاپ خواننده استفاده از بیت های خوانده شده را ترجیح میده، اما در رپ معمولا متفاوت با بخش اصلی ظاهر میشود.مهم این است که شعار دو کار مهم را انجام دهد:
  • گوش دادن آن سرگرم کننده باشد، به گونه ای که به مغز مخاطبان استراحت کوتاهی بدهد و آن ها را آماده برای ورود به رآند بعدی کنید و سپس این که بتواند در عین حال بیت های شما را به هم متصل کند، به درک و پیشروی ایده اصلی آهنگ کمک کند.
  • همه چیز را با هم ترکیب کنید، این تاک تیک ها تا زمانی که به آن ها تسلط ندارید، بی اثر هستند.
 • تمرین کنید: آواز خواندن یک فعالیت بدنی مانند ورزش کردن است و شما به سادگی با خواندن بیشتر، بهترمیخوانید. سعی کنید به طور مکرر تمرین کنید، در زمان نسبتا کوتاه اما مفید. با ترسیم هدف خود و جای گذاری مناسب اجزای آهنگ، آن را برای خود، خانواده و یا دوست دارانتان به اجرا بگذارید.

اصول یادگیری آواز

راهی که کمتر کسی در آن پای میگذارد و به مقصد میرسد، یک سفر آوازی است که بر اساس اصول خوانندگی هدایت می شود نه روش های یادگیری آواز. درک این نکته ضروری است که هر روش آواز نقض های مختص به خود را دارد، هیچ روش آوازی نمی تواند همه آنچه که لازم دارید را پوشش دهد، همچنین هیچ معلم آوازی نمیتواند تمامی چیزهایی را که باید راجب صدا بدانید را به شما آموزش دهد. روش های یادگیری اولیه آواز خواندن تا یک سطح خاص شما را بالا میبرد نه بیشتر. همه چیز را با هم ترکیب کنید، اصول خوانندگی تا زمانی که به آن ها تسلطی ندارید، بی اثر هستند.

باید ها و نباید ها در خوانندگی

 • فعالیت هنجره بدون استراحت باعث خستگی و فشار هنجره می شود.
 • محافظت از مجارای تنفسی در برابر گرد و غبار و آلودگی یا هوای سرد و خشک.
 • مصرف فرآورده‌های کافئین‌دار، دخانیات و نوشیدنی های الکل دار.
 • نوشیدن هر نوع مایعات دیگر به جز آب کمکی به مرطوب شدن سطح مخاط جنجره نمی‌کند، ماده ضروری برای حفظ سلامت هنجره مصرف ب اندازه از اب است.
 • پرهیز از مصرف غذاهای سرخ کردنی و فست فود.
 • مصرف میوه و سبزیجات تازه به استثنای میوه‌های حاوی ترکیبات هسیتامین‌دار مانند خربزه و میوه‌‌هایی که طبیعیت سرد دارند.
 • قبل از شروع اجرا هنجره خود را گرم کنید با تمرینات صدا و خوردن مایعات ولرم.

اصول خوانندگی در سبک پاپ

سبک پاپ ژانری محبوب در موسیقی است که معمولا از این ویژگی ها برخوردار می باشند:

 • ریتم عالی
 • ملودی گیرا
 • به راحتی در خاطر سپرده می شوند

بیشتر اثرات تولید شده در این زمینه معمولا درباره: شادی های گذرا یا مشکلات در عشق و رابطه ها است.

این ویژگی ها گاهی اوقات به عنوان فرمول و اصول سبک پاپ در نظر گرفته می شوند، هنرمندان این سبک معمولا از این اصول خوانندگی پیروی می کنند و با استفاده از اتفاقات، احساسات و عناصر منحصر به فرد، موسیقی پاپ خود را خلق می کنند.

اصول خوانندگی در سبک هیپ هاپ و رپ

تصور کنید میخواهید هنرمند در سبک هیپ هاپ باشید:

آیا می توانید سوار بر ضرب آهنگ شوید؟!

آیا می توانید با ریتم قافیه کنید؟

آیا ایده و احساساتی منحصر به فرد برای بیان دارید؟

آیا می توانید اشعار و قافیه را در مسیر اصلی هدف شعر خود نگه دارید؟

 • گام اول نوشتن ایده و یا طوفان مغزی
  • هنگام طوفان مغزی از تخیل خود به شدت بهرمند شوید و هر فکر، ایده و احساسی را که نصبت به موضوع مد نظرتان را دارید، یاداشت کنید.
 • گوش دادن به سازها برای یافتن الگوی موسیقی:
  • صدای ساز و ضربات ملودی هم ممکن است در خلق ایده به شما کمک کند.
  • شما باید شمارش و ریتم ضربات را یادبگیرید.
 • چگونگی سوار کردن متن بر ملودی:
  • بعد از انتخاب ایده ، ملودی و نوشتن متن حال نوبت جمع بندی است، ملودی خود را نصبت به تعداد بیت و اشعار (ورس و کورس) متن خود را تقسیم کنید و اجزای اصلی متن را به آن اضافه کنید و شروع به تمرین کنید. با استفاده از این تکنیک در زمان تست و اجرا دچار سردرگمی نمی شوید و ریتم را گم نمیکنید، در نتیجه اعتماد به نفس شما هم حفظ خواهد شد و بیشتر انرژی خود را بر روی سطح اجرا قرار میدهید نه حفظ ریتم.

هیپ هاپ شاید از دید خیلی از ما فقط یک سبک از موسیقی باشد اما تنها این نیست، ما انسان ها از ذات پاک خداوندیم و هیچ محدودیتی در استعدادمان وجود ندارد، اما عده ای چشم گیری از بشر هیچ گونه تلاشی برای شکوفایی این استعداد در هر نوع زمینه ای ندارند، فقط و فقط به دنبال حفظ کردن موضوعات گذشته و به سبک گذشته زندگی کردن هستند به نوعی خود را محدود کردند، هیپ هاپ این قابلیت رو دارد که سبکی از زندگی یا علم باشد، بدون هیچ محدودیتی. هنرمندان واقعی در این زمینه از صمیم قلب با شما صحبت می کنند که اصطلاحا ملقب میشوند به: رپ کن

امیدوارم که مقاله اصول خوانندگی به شما در طی این سفر کمک های بسیاری کند.

منبع : 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x