/ دسته‌بندی نشده / در قرآن چه سوره هایی به نام جانوران نامگذاری شده است؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

در قرآن چه سوره هایی به نام جانوران نامگذاری شده است؟ در قران کریم سوره هایی وجود دارد که به نام حیوانات نامگذاری شده است. سوره بقره، نحل، نمل، عنکبوت و فیل سوره هایی به نام جانوران هستند. سوره های فیل و بقره را می‌توان سوره ای به نام چهارپایان دانست.

در قران کریم سوره هایی وجود دارد که با نام پیامبران، حیوانات، پدیده‌های طبیعی، گیاهان و میوه‌ها و… شروع می‌شود. در نامگذاری هر یک از این سوره‌ها هدفی نهفته است. در این مطلب شما را با سوره هایی به نام جانوران آشنا خواهیم کرد.

در قران کریم نام چه سوره هایی به نام جانوران است؟

در قران کریم پنج سوره وجود دارد که به نام حیوانات نامگذاری شده است. این سوره ها عبارتند از سوره بقره (گاو ماده)، سوره نحل (زنبور عسل)، سوره نمل (مورچه)، سوره عنکبوت و سوره فیل. در ادامه این مطلب جزئیاتی بیشتری از این سوره‌ها در اختیار شما قرار خواهیم داد.

۱. سوره بقره

سوره بقره با ۲۸۶ آیه بزرگترین سوره قران کریم است که در جزوهای ۱، ۲ و ۳ قرار گرفته است. این سوره دومین سوره از قران کریم است و در شهر مدینه بر پیامبر اکرم نازل شده است. سوره قبل از این سوره، سوره حمد و سوره بعد از آن سوره آل عمران است. سوره بقره سوره ای به نام چهارپایان است.

محتوای سوره بقره: سوره بقره با بیان اینکه تنها راه سعادت، ایمان به خدا و پایبندى به تعالیم انبیاست، بر اهمیت و نقش ایمان در سعادت فردى و اجتماعى انسان تاکید می‌کند.

فضیلت خواندن سوره بقره: پیامبر ‌اکرم (ص) فرمودند: هر کس یک روز، سوره بقره را در خانه خود قرائت کند، سه روز آن خانه از گزند اهریمن مصون است؛ همچنین اگر یک شب آن را در خانه خود تلاوت کند، سه شب آن خانه از آسیب شیطان محفوظ است و شیطان به آنجا در نمى‌آید.

اولین آیات از این سوره از قران به شرح زیر است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

الم﴿١﴾

به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

الف، لام، میم (١)

ذَٰلِكَ الْكِتَابُ لَا رَیبَ ۛ فِیهِ ۛ هُدًى لِلْمُتَّقِینَ ﴿٢﴾

در [وحی بودن و حقّانیّت] این کتابِ [با عظمت] هیچ شکی نیست؛ سراسرش برای پرهیزکاران هدایت است. (۲)

۲. سوره نحل

سوره نحل یا زنبور عسل، شانزدهمین سوره از قران کریم، یکی دیگر از سوره هایی از قران به نام جانوران است. این سوره با ۱۲۸ آیه در جزء ۱۴ قران قرار گرفته و در شهر مکه بر پیامبر اکرم نازل شده است.

فضیلت خواندن سوره نحل: ابى بن كعب، از پیامبر گرامى روایت كرده است كه هر كس این سوره را بخواند، خداوند نعمت هایى كه در دنیا به او داده با او حساب نخواهد كرد و اجر او به اندازه كسى است كه بمیرد و وصیتى نیكو از خود به یادگار گذارد و اگر در همان روز یا شبى كه این سوره را خوانده بمیرد، اجر او مانند كسى است كه با وصیت نیكو و پسندیده از دنیا رفته است.

هدف از نزول سوره نحل: غلبه دین حق بر كفار، هدف سوره نحل بیان شده است.

سوره نحل با این آیه آغاز می‌گردد:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

أَتَىٰ أَمْرُ اللَّهِ فَلَا تَسْتَعْجِلُوهُ ۚ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَىٰ عَمَّا یشْرِكُونَ ﴿١﴾

به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

فرمان حتمی خدا [در مورد عذاب کافران و مشرکان] فرا رسیده است، پس خواستار شتاب در آن نباشید؛ او منزّه و برتر است از آنچه شریک او قرار می دهند. (۱)

۳. سوره نمل

سوره نمل بیست و هفتمین سوره از قران کریم است که در جزءهای ۱۹ و ۲۰ قرار گرفته است. این سوره در شهر مکه بر پیامبر اکرم نازل شده و دارای ۹۳ آیه است.

فضیلت خواندن سوره نمل: ابى بن كعب می‌گوید پیامبر خدا فرمود: هر كس طس سلیمان (سوره نمل) را بخواند، اجر او ده حسنه است به عدد هر كس كه تصدیق و تكذیب حضرت سلیمان و حضرت هود و حضرت شعیب و حضرت صالح و حضرت ابراهیم كند و از قبر خویش خارج مى‌شود، در حالى كه نداى «لا اله الا اللَّه» می دهد.

آیه امن یجیب در این سوره یکی از آیه‌های معروف این سوره است. این آیه به شرح زیر است:

«أَمَّن يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ‌ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ وَيَجْعَلُكُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْ‌ضِ أَإِلَـٰهٌ مَّعَ اللَّـهِ ۚ قَلِيلًا مَّا تَذَكَّرُ‌ونَ﴿۶۲»

 يا [كيست‌] آن كس كه درمانده را -چون وى را بخواند- اجابت مى‌كند، و گرفتارى را برطرف مى‌گرداند، و شما را جانشينان اين زمين قرار مى‌دهد؟ آيا معبودى با خداست؟ چه كم پند مى‌پذيريد.

یکی دیگر از آیه‌های معروف این سوره آیه سیر در زمین است:

«قُلْ سِيرُ‌وا فِي الْأَرْ‌ضِ فَانظُرُ‌وا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُجْرِ‌مِينَ ﴿۶۹»

بگو: «در زمين بگرديد و بنگريد فرجام گنه‌پيشگان چگونه بوده است.»

۴. سوره عنکبوت

سوره عنکبوت یکی از سوره‌های دیگر مکی است که با ۶۹ آیه به عنوان بیست و نهمین سوره از قران کریم در جزءهای ۲۰ و ۲۱ قرار گرفته است.

فضیلت خواندن سوره عنکبوت: ابى بن كعب از پيامبر صلی الله علیه و آله روايت كند كه حضرت فرمود: هر كه سوره عنكبوت را قرائت كند به عدد آنچه را كه مؤمن و منافق وجود دارد ده برابرش به او پاداش داده خواهد شد.

یکی از آیه های معروف این سوره آیه چشیدن مرگ است:

« کلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ ثُمَّ إِلَینَا تُرْ‌جَعُونَ ﴿۵۷»

دهر انسانى مرگ را می‌چشد سپس به سوى ما باز می‌گردد

۵. سوره فیل

سوره فیل یکصد و پنجمین سوره از قران کریم است که در جزء ۳۰ قرار گرفته و در شهر مکه بر پیامبر اکرم نازل شده است. این سوره دارای ۵ آیه است که آن را می‌توان کوتاه ترین سوره از سوره هایی از قران به نام جانوران در نظر گرفت. این سوره یکی دیگر از سوره هایی است که به نام یکی از چهارپایان نامگذاری شده است.

فضیلت خواندن سوره فیل: در حديث ابى بن كعب است كه هر كس آن را قرائت كند خدا او را در دوران زندگيش در دنيا از مسخ شدن و مبتلا شدن به افترا و تهمت عافيت بخشد.

این سوره از قران کریم با این آیه آغاز می‌شود:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ

أَلَمْ تَرَ كَيْفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِأَصْحَابِ الْفِيلِ ﴿١﴾

به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

آیا ندانسته ای که پروردگارت با فیل سواران چه کرد؟ (۱)

سوره هایی به نام جانوران

در قرآن چه سوره هایی به نام پدیده هایی در طبیعت نامگذاری شده اند؟

در قرآن سوره هایی به نام پدیده هایی در طبیعت نامگذاری شده اند؛ از جمله سوره هایی از قرآن که به پدیده های طبیعی نامگذاری شده‌اند می‌توان به سوره رعد، کهف، قمر، حدید و… اشاره کرد.

در قران کریم سوره هایی وجود دارند که به نام پیامبران، حیوانات، روزهای هفته، قسمت‌هایی از نماز و… نامگذاری شده است. در این مطلب قصد داریم تا شما را با سوره هایی از قران به نام پدیده هایی در طبیعت آشنا کنیم.

سوره هایی به نام پدیده هایی در طبیعت در قرآن

در قرآن کریم سوره های زیادی به نام پدیده‌های طبیعی نامگذاری شده است؛ از جمله این سوره‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوره رعد
 • سوره کهف (غار)
 • سوره طور (نام کوه)
 • سوره قمر (ماه)
 • سوره حدید (آهن)
 • سوره بروج (برج های دوازده گانه فلکی)
 • سوره فجر (سپیده دم)
 • سوره نور
 • سوره دخان (دود)
 • سوره نجم (ستاره)
 • سوره دهر (روزگار و دوران)
 • سوره تکویر (درهم پیچیده شدن خورشید)
 • سوره انشقاق (شکاف برداشتن و دو شقّه شدن)
 • سوره غاشیه (فراگیری شب و قیامت)
 • سوره شمس (خورشید)
 • سوره لیل (شب)
 • سوره ضحی (روشنایی روز)
 • سوره تین (انجیر)
 • سوره علق (خون بسته، زالو)
 • سوره زلزال (زلزله)
 • سوره عصر (عصر, روزگار و زمان)
 • سوره فلق (سپیده)
 • سوره طارق (ستاره ظاهر شونده)

در ادامه شما را با جزئیاتی در خصوص برخی از این سوره‌ها آشنا خواهیم کرد.

اطلاعاتی در خصوص برخی از سوره هایی به نام پدیده هایی در طبیعت

۱. سوره رعد

سوره رعد سیزدهمین سوره قران است که در جزء ۱۳ قرار گرفته است. این سوره دارای ۴۳ آیه است و در شهر مدنیه بر پیامبر اکرم نازل شده است.

فضیلت خواندن سوره رعد: ابى بن كعب، از پيامبر گرامى روايت كرده است كه هر كس سوره رعد را بخواند، ده حسنه به او داده می‌شود كه با تمام ابرهايى كه از آغاز خلقت تا روز قيامت پديد آمده و مى‌آيد، برابرى خواهد كرد و در روز قيامت از آنهايى است كه به عهد خداوند وفا كرده‌اند.

از مشهورترین آیه‌های این سوره می‌توان به آیه زیر اشاره کرد:

«إِنَّ اللَّـهَ لَا يُغَيِّرُ‌ مَا بِقَوْمٍ حَتَّىٰ يُغَيِّرُ‌وا مَا بِأَنفُسِهِمْ» (آیه ۱۱)

در حقيقت، خدا حال قومى را تغيير نمى‌دهد تا آنان حال خود را تغيير دهند.

أَلَا بِذِكْرِ‌ اللَّـهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ (آیه ۲۸)

آگاه باش كه با ياد خدا دل‌ها آرامش مى‌يابد.

۲. سوره کهف (غار)

سوره کهف هجدهمین سوره قران است که در جزءهای ۱۵ و ۱۶ قرار گرفته است. این سوره با ۱۱۰ آیه در شهر مکه بر پیامبر نازل شد.

فضیلت خواندن سوره کهف: ابى بن كعب، از پيامبر گرامى اسلام روايت كرده است كه هر كس اين سوره را بخواند، تا هشت روز از هر فتنه‌ اى آسوده است.

از مشهورترین آیه‌های این سوره می‌توان به آیه زیر اشاره کرد:

«قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ‌ مِّثْلُکمْ یوحَیٰ إِلَی أَنَّمَا إِلَٰهُکمْ إِلَٰهٌ وَاحِدٌ…﴿۱۱۰»

بگو من هم مِثل شما بشری هستم و[لی‌] به من وحی می‌شود که خدای شما خدایی یگانه است…

۳. سوره طور (نام کوه)

طور پنجاه و دومین سوره از قران کریم است که در جزء ۲۷ قرار گرفته است. سوره طور به عنوان یکی دیگر از سوره هایی از قران به نام پدیده هایی در طبیعت با ۴۹ آیه یک سوره مکی است.

فضیلت خواند سوره طور: ابى بن كعب از پيامبر خدا صلی الله علیه و آله روايت كرده است كه فرمودند: هر كس سوره «والطور» را بخواند بر خداوند لازم است كه او را از عذاب خود امان بخشد و در بهشت خود او را نعمت دهد.

این سوره با آیه های زیر شروع می‌شود:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ

وَالطُّورِ﴿١﴾

به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

سوگند به [کوهِ] طور، (۱)

وَكِتَابٍ مَسْطُورٍ ﴿٢﴾

و به کتابی که نوشته شده، (۲)

۴. سوره قمر (ماه)

سوره قمر پنجاه و چهارمین سوره از قرآن است که در جزء ۲۷ قرار گرفته است. این سوره با ۵۵ آيه در شهر مکه بر پیامبر اکرم نازل شد.

فضیلت خواندن سوره قمر: ابى بن كعب از پیامبر صلى اللَّه عليه و آله روايت نموده كه آن حضرت فرمودند: كسى كه سوره «اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ» را در هر روز قرائت كند روز قيامت برانگيخته شود در حالى كه صورتش مانند ماه شب چهارده است و كسى كه آن را در هر شب بخواند افضل است و روز قيامت خواهد آمد در حالى كه چهره و صورتش بر چهره‌هاى مردم درخشندگى و برافروخته‌گى دارد.

از مشهورترین آیه‌های سوره قمر به عنوان یکی از سوره هایی از قران به نام پدیده هایی در طبیعت می‌توان به آیه زیر اشاره کرد:

إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي جَنَّاتٍ وَنَهَرٍ‌ فِي مَقْعَدِ صِدْقٍ عِندَ مَلِيكٍ مُّقْتَدِرٍ‌ (آیه ۵۴-۵۵)

در حقيقت، مردم پرهيزگار در ميان باغها و نهرها، (۵۴) در قرارگاه صدق، نزد پادشاهى توانايند.

۵. سوره حدید (آهن)

سوره حدید پنجاه و هفتمین سوره از قرآن است که در جزء ۵۷ قرار گرفته است. تعداد آیه‌های این سوره ۲۹ آیه است و در شهر مدنیه بر پیامبر نازل شد.

فضیلت خواندن سوره حدید: ابى بن كعب از پیامبر صلّى اللَّه عليه و آله روايت كرده كه فرمودند هر كس سوره «حديد» را بخواند نوشته مي شود از كسانى كه ايمان به خدا و پيامبران او آورده‌اند.

از مشهورترین آیه های سوره حدید می‌توان به آیه ۴ آن اشاره کرد:

هُوَ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْ‌ضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ… (آیه ۴)

اوست آن كس كه آسمان‌ها و زمين را در شش هنگام آفريد.

۶. سوره انفطار (شکافته شدن)

سوره انفطار هشتاد و دومین سوره از قران کریم است که در جزء ۳۰ قرار گرفته است. این سوره دارای ۱۹ آیه است و در شهر مکه بر پیامبر نازل شد.

فضیلت خواندن سوره انفطار: بر پایه روایتى از امام ‌صادق علیه‌السلام كسى كه همواره در نمازهاى واجب و مستحب، سوره‌هاى انفطار و انشقاق را تلاوت كند. خداوند بین او و حاجتش فاصله نمى‌اندازد و مانعى میان او و خداوند نخواهد بود و پیوسته خداى سبحان به او مى‌نگرد تا از حساب مردم فارغ ‌شود.

مشهورترین آیه این سوره آیه شماره ۶ آن است:

يَا أَيُّهَا الْإِنسَانُ مَا غَرَّ‌كَ بِرَ‌بِّكَ الْكَرِ‌يمِ (آیه ۶)

اى انسان، چه چيز تو را در باره پروردگار بزرگوارت مغرور ساخته؟

سوره هایی به نام پدیده هایی در طبیعت

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x