/ دسته‌بندی نشده / رنگین کمان چگونه تشکیل می شود؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

رنگین کمان چگونه تشکیل می شود؟ چرا رنگین کمان همیشه در آسمان نیست؟ چگونه می توان رنگین کمان درست کرد؟ این ها سوالاتی است که برای دانش آموزان پیش خواهد آمد. اگر بدنبال پاسخ به این سوالات هستید با ما همراه باشید.

درس سوم علوم پنجم ابتدایی در مورد رنگین کمان است. حتما شما نیز تا بحال بوجود آمدن رنگین کمان در روزهای بارانی را دیده‌اید؛ بنابراین ممکن است سوالاتی از قبیل اینکه “رنگین کمان چگونه تشکیل می شود؟”، “چرا رنگین کمان همیشه در آسمان نیست؟” و “چگونه می توان رنگین کمان درست کرد؟” نیز برای شما مطرح باشد. اگر در پی پاسخ به این سوالات هستید با ما همراه باشید.

رنگین کمان چگونه تشکیل می شود؟

رنگین کمان در اثر تجزیه نور خورشید در روزهای بارانی بوجود می آید. با وجود آنکه ما نور خورشید را سفید یا بی رنگ می‌بینیم، نور خورشید از هفت رنگ متفاوت تشکیل شده است: بنفش، نیلی، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز.

حال در روزهای بارانی اگر خورشید در آسمان ظاهر شود، نور خورشید در قطرات باران تجزیه شده و نواری متشکل از هفت رنگ پدیدار می‌شود که به آن«طیف» گفته می‌شود.

در واقع هر یک از قطرات باران مانند یک منشور کوچک عمل کرده که به تجزیه نور خورشید کمک خواهد کرد. لازم است بدانید که هر جزء تشکیل دهنده نور خورشید با زاویه شکست مخصوص به خود می‌شکند و به همین دلیل است که ما آنها را به هفت رنگ مختلف می‌بینیم.

معمولا یک رنگین کمان کامل دو کمان اصلی و ثانویه دارد. کمان اصلی رنگین کمان پررنگ ‌تر و درخشان‌تر از کمان ثانویه است. در رنگین کمان اصلی ترتیب قرار گرفتن رنگ‌ها از بالا به پایین عبارت است از: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش.

ترتیب قرار گرفتن رنگ‌ها در کمان ثانویه عکس کمان اصلی است؛ یعنی بنفش بالاترین و قرمز پایین‌ترین رنگ است. کمان ثانویه بالای کمان اصلی شکل می‌گیرد. در واقع این کمان در اثر شکسته شدن مجدّد پرتوهای نور به وجود می‌آید.

چرا رنگین کمان همیشه در آسمان نیست؟

همانگونه که در بالا به آن اشاره شد، شرط لازم برای بوجود آمدن رنگین کمان در آسمان وجود رطوبت ناشی از باران است. البته اگر در مناطق شمالی کشور قرار داشته باشید، ممکن است به دلیل رطوبت بالای هوا، بدون آنکه بارانی باریده باشد، رنگین کمان را مشاهده کنید. بنابراین اگر رطوبتی در هوا وجود نداشته باشد، به تبع آن رنگین کمانی هم در آسمان تشکل نخواهد شد.

چگونه می توان رنگین کمان درست کرد؟

اگر در یک روز آفتابی پشت به آفتاب بایستید و با یک آبپاش یا آب افشان در هوا آب بپاشید، برای چند لحظه شکست نور خورشید و بوجود آمدن یک رنگین کمان کوچک را مشاهده خواهید کرد.

نکته: برای داشتن آب افشان می‌توانید یکی از شیشه پاک کن های موجود در خانه را خالی کنید و برای انجام این آزمایش درون آن آب بریزید.

روش دیگر با یک ظرف آب و آینه

اگر به دنبال پاسخ دیگر به این سوال که چگونه می توان رنگین کمان درست کرد؟ هستید، روش جذاب دیگری را به شما معرفی خواهیم کرد. برای درست کردن رنگین کمان به این روش شما به یک ظرف آب، یه آینه و یک تکه کاغذ سفید نیاز خواهید داشت.

در ادامه کاسه یا ظرف بزرگ خود را تا نیمه با آب پر کنید و داخل آن یک آینه قرار دهید؛ بطوری که نیمی از آینه درون آب و نیمی دیگر از آن بیرون از آب قرار داشته باشد.

حال این ظرف و محتویات درون آن را در نزدیکی یک پنجره آفتابی قرار دهید تا نور مستقیم بتواند به آینه بتابد. حال با با نگه داشتن یک تکه بزرگ کاغذ سفید در بالای ظرف برای مشاهده و بوجود آمدن رنگین کمان بازی کنید. ممکن است برای مشاهده رنگین کمان لازم باشد تا کمی با نزدیک و دور کردن کاغذ بازی کنید.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x