/ پزشکی / ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

ترمیم بینی عمل شده، عمل ترمیم بینی سربالا و ترمیم بینی گوشتی بدون جراحی در شرایطی انجام می‌شود که بعد از عمل جراحی بینی (رینوپلاستی)، فرد به نتیجه دلخواه نرسیده و یا دچار مشکلات تنفسی شده باشد. مثلا ممکن است روی بینی ناصافی‌های مختصری ایجاد شود، نوک بینی حالت افتادگی پیدا کند، غضروف‌ها و سوراخ‌های بینی تقارن نداشته باشند، و یا بعد از عمل، هنوز انحراف بینی باقی‌مانده باشد. این افراد “عمل ترمیم بینی” که به آن “عمل ثانویه” هم گفته می‌شود را انجام می‌دهند.

دقیقا مانند عمل بینی برای انجام عمل ترمیم بینی بعد از چند ماه نیز باید از پیدا کردن بهترین جراح ترمیم بینی اطمینان حاصل کنید. زیرا اگر ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی به خوبی انجام شود، می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی ظاهر بینی داشته باشد.


چرا عمل ترمیم بینی یا عمل مجدد نیاز می شود؟

درصورتی‌که پس از عمل جراحی اولیه، هنوز ناهماهنگی‌هایی وجود داشته باشد، اختلالاتی به‌تازگی ایجاد شده باشد و یا شرایط بیمار بدتر شده باشد، عمل ترمیم بینی، عمل جراحی زیبایی بینی ثانویه یا ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی برای بیماران درخواست می‌شود. ممکن است در اثر عارضه‌های پیش‌بینی نشده و یا مانورهای نادرست جراح، ناهماهنگی‌هایی در بینی ایجاد شود. همچنین ممکن است ویژگی‌های بینی با دیگر ساختارهای صورت، تناسب و هماهنگی نداشته باشند.

رایج‌ترین دلیل برای انجام عمل ترمیم بینی، عمل جراحی ترمیم بینی سربالا و…، بدتر شدن شرایط تنفسی بیمار است. متخصص جراحی زیبایی برای عمل ترمیم بینی، ساختار بینی شما را از داخل و بیرون به‌دقت ارزیابی می‌کند. بیمارانی که در اثر تصادف یا ورزش، دچار آسیب ساختار بینی شده‌ و التیام نیافته‌اند، اغلب در این دسته قرار می‌گیرند. زمان عمل ترمیم بینی طولانی‌تر از جراحی معمولی است زیرا شاید لازم باشد که در عمل ترمیم بینی بعد از چند ماه، برای تهیه بافت غضروفی، پوست یا استخوانی از نقاط دیگری از بدن استفاده شود.

انتخاب بهترین جراح ترمیم بینی برای عمل ترمیم چگونه است؟

عمل ترمیم بینی سربالا و عمل ترمیم بینی گوشتی بدون جراحی یا عمل دوباره بینی اغلب بسیار پیچیده‌تر و مشکل‌تر از جراحی اولیه می‌باشد. همیشه اولین جراحی زیبایی بینی، بهترین زمان برای رسیدگی به همه مسائل بینی، چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ عملکردی، محسوب می‌شود. با این‌ حال با استفاده مناسب از تکنیک‌های پیشرفته جراحی عمل ترمیم بینی و همچنین تخصص و مهارت جراح، جراحی ترمیم بینی عمل شده نیز می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد.

اکثر جراحانی که در رینوپلاستی و عمل ترمیم بینی بعد از چند ماه تخصص دارند، تجربه‌های لازم در خصوص عمل پیچیده ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی را نیز دارا هستند و می‌توانند به نگرانی‌های بیمار به‌خوبی رسیدگی نمایند. البته، همانند جراحی زیبایی بینی اولیه، انتظارات و اهداف شما از ترمیم بینی سربالا، باید مناسب و واقع‌بینانه باشد.

انتخاب بهترین جراح ترمیم بینی در تهران و یک متخصص جراحی بینی برای جراحی اولیه و یا ثانویه (ترمیم بینی عمل شده) بسیار مهم است، زیرا ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی یکی از پیچیده‌ترین انواع جراحی پلاستیک است.

هنگام پیدا کردن بهترین جراح ترمیم بینی، مطمئن شوید که جراح شما دارای بورد تخصصی و جراحی ترمیمی بینی است. داشتن بورد تخصصی برای بهترین جراح ترمیم بینی دانش عمومی و تخصص در جراحی صورت و بینی، مهم است و معیارهای مورد نیاز برای شایستگی جراح را نشان می‌دهد و به شما در پیدا کردن بهترین جراح ترمیم بینی کمک می‌کند.

بافت‌های ساده‌ای که قبل از جراحی اولیه وجود داشتند، اکنون با بافت اسکار پرشده‌اند، درنتیجه تغییر موقعیت غضروف و استخوان باقی‌مانده در ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی دشوار خواهد بود و نیاز به مهارت بهترین جراح ترمیم بینی که در دسترس شما باشد احساس می‌شود. از این رو انتخاب بهترین جراح ترمیم بینی برای ترمیم بینی سربالا و عمل ترمیم بینی گوشتی بدون جراحی امری بسیار مهم است.

چه افرادی نیاز به عمل ترمیم بینی دارند؟ آیا عمل ترمیمی بینی درد دارد؟ 

بهترین افراد برای جراحی بینی ثانویه یا همان عمل ترمیم بینی بعد از چند ماه، افرادی هستند که از لحاظ روحی و جسمی سالم بوده، و درمورد قابلیت بهبود بینی خود پس از ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی واقع‌بین هستند. فردی که دارای مشکل بینی ثانویه است، برای وضعیت بینی خود باید در جستجوی بهبود آن باشد.  جراح ترمیم بینی بیمار دارای مشکل بینی ثانویه را برای بررسی دفورمیتی بینی به دقت ارزیابی کرده و اطمینان می‌یابد که بیمار انتظار واقع بینانه‌ای در مورد اصلاح بینی خود و ترمیم بینی سربالا و یا عمل ترمیم بینی گوشتی بدون جراحی دارد.

دفورمیتی بینی بسته به نوع آن، ممکن است شکل بینی یا عملکرد آن را کاملا و یا تاحدودی بهبود بخشد. انجام جراحی بینی ثانویه و ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی نباید بر اساس یک تصمیم آنی باشد، بلکه باید با فکر قبلی باشد. به همین دلیل است که واقع بینی، آگاه و صادق بودن در مورد آنچه که واقعا شما را در مورد نتایج عمل بینی خود آزار می‌دهد، قبل از انجام عمل ترمیم بینی سربالا یا عمل ترمیم بینی گوشتی بدون جراحی اهمیت زیادی دارد.

معمولا در این‌گونه موارد ترمیم بینی سربالا، گوشتی و…، با گذشت زمان ورم بینی کم می‌شود و شکل واقعی بینی پس از عمل ترمیم بینی پیدا می‌شود (1 سال بعد از جراحی). با توجه به صحبت‌های جراح و بیمار و پس از ارزیابی خطرات و سودهای عمل ترمیم بینی بعد از چند ماه که به نام‌های مختلف از جمله عمل ترمیم بینی، عمل دوباره بینی، ترمیمی، روتوش و یا رینوپلاستی ثانویه گفته می‌شود، انجام می‌شود.

مشکلاتی که به جراحی ترمیم بینی یا عمل دوباره بینی نیاز دارد:

  • انسداد راه هوایی بینی
  • افتادگی غضروف یا استخوان بینی
  • مصنوعی شدن ظاهر بینی (جراحی افراطی زیبایی بینی)
  • افتادگی دریچه خارجی و داخلی بینی
  • بدتر شدن تقارن بینی
  • کاهش و یا افزایش ناکافی ارتفاع خلفی بینی (ارتفاع پل و یا برآمدگی بینی)
  • شکل دادن ناقص بینی (تغییر نامناسب ظاهر بینی از لحاظ زیبایی)
  • کوچک شدن و یا بزرگ شدن بیش‌ از حد نوک بینی
  • باریک شدن بیش‌ از حد نوک بینی
  • ایجاد بافت ضخیم اسکار به‌صورت داخلی و یا خارجی

جراحی ترمیم بینی چقدر طول می‌کشد؟

عمل ترمیم بینی به طور معمول 2.5 الی 3 ساعت طول می‌کشد، اما ممکن است بسته به میزان دفورمیتی و میزان کار مورد نیاز برای به دست آوردن بافت اهدایی، به زمان بیشتری نیاز باشد. اما اصولا عمل ترمیم بینی نباید بیشتر از 4 ساعت طول بکشد. زیرا تورم در بینی تا جایی اختلال ایجاد خواهد کرد که که جراح نمی‌تواند جنبه‌های ظریف جراحی بینی و عمل ترمیم بینی را به خوبی برآورده سازد.

همچنین، ترمیم بینی عمل شده هر چه بیشتر طول بکشد، پوست بینی بیشتر کشیده شده و برای مدت زمان بسیار طولانی، مقداری تورم ممکن است در محل باقی بماند که بعدا با بافت اسکار جایگزین خواهد شد. بنابراین، یک عمل ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی بسیار طولانی مدت مانند 6 تا 7 ساعت را ضروری نمی‌داند.

فرآیند بهبود جراحی رینوپلاستی ثانویه چه مدت طول می‌کشد؟

پس از ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی، به‌طور معمول 1 هفته طول می‌کشد تا بینی بیمار ظاهر قابل قبولی بیابد. بیشتر بیماران بعد از 1 هفته به کار یا فعالیت‌های عادی روزانه خود باز می‌گردند. مراقبت های بعد از عمل ترمیم بینی سربالا، عمل ترمیم بینی گوشتی بدون جراحی و… امری بسیار مهم است.

1 ماه طول می‌کشد تا بیمار بتواند پس از انجام ترمیم بینی سربالا یا عمل ترمیم بینی گوشتی بدون جراحی به ورزش باز گردد. به طور متوسط 1 سال زمان برای رسیدن به نتیجه نهایی لازم است. اصولا می‌گویند که تغییر و تحول بینی شما بعد از ۱ سال همچنان ادامه داشته و اصلاح بیشتری رخ خواهد داد، به خصوص پس از جراحی بینی ثانویه که تورم آن ممکن است بیش از ۱ سال باقی بماند.

از بین رفتن تورم بینی بعد از عمل ترمیم بینی بعد از چند ماه در بیماران با پوست ضخیم‌تر، بیش از 1 سال طول خواهد کشید و ممکن است تزریق استروئید برای کمک به کاهش تشکیل بافت اسکار مورد نیاز باشد. تزریق استروئید در بینی پس از عمل ترمیم بینی هیچ عوارض جانبی سیستمیکی ندارد، زیرا این تزریق با دوز بسیار پایین و فقط در بافت اسکار (و نه در جریان خون) انجام می‌شود.

 منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x