/ پزشکی / روتاتور کاف چیست؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

پارگی جزئی یا کامل تاندون شانه بالا بردن و حرکت بازو را دشوار می‌کند. ممکن است درد شانه و ضعف بازو داشته باشید. آسیب‌های تاندون شانه، اغلب مربوط به افزایش سن است. استراحت، مسکن ها و فیزیوتراپی می‌تواند به درمان این عارضه کمک کند. برخی از افراد به منظور اتصال مجدد روتاتور کاف پاره شده نیاز به جراحی دارند.

روتاتور کاف چیست؟

شانه انعطاف پذیرترین مفصل بدن است. روتاتور کاف مجموعه‌ای از چهار عضله و تاندون است که به حرکت و تثبیت مفصل شانه کمک می‌کند:

سوپرااسپیناتوس، کمک می‌کنند تا بازو به بالا برود یا بچرخد.

اینفرااسپیناتوس، این عضله بازو را به خارج می‌چرخاند.

·        ساب اسکاپولاریس، انقباض این عضله موجب چرخش داخلی بازو می‌شود.

·        ترس مینور، این عضله با انقباض خود بازو را به خارج می‌چرخاند.

هر روز این تاندون‌ها و عضلات شانه تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند.

انواع پارگی تاندون شانه

در بسیاری از موارد، پارگی تاندون‌ها با فرسایش شروع می‌شود. با پیشرفت آسیب، گاهی اوقات با بلند کردن یک جسم سنگین، تاندون ممکن است به طور کامل پاره شود.

پارگی انواع مختلفی دارد.

·        پارگی جزئی. به این نوع پارگی، پارگی ناقص نیز گفته می‌شود. این نوع پارکی به تاندون آسیب می‌رساند، اما آن را به طور کامل قطع نمی‌کند.

·        پارگی تمام ضخامت. به این نوع پارگی، پارگی کامل نیز می‌گویند. تمام تاندون از استخوان جدا می‌شود. با پارگی تمام ضخامت، اساسا یک سوراخ در تاندون ایجاد می‌شود.

علل پارگی تاندون شانه

دو دلیل اصلی برای پارگی تاندون شانه وجود دارد: آسیب و فرسایش.

پارگی حاد یا شدید

اگرشما به صورت شدید برروی زمین بیفتید ویا یک وزنه سنگین را با حرکات سریع ازروی زمین بلند کنید می‌توانید باعث پاره شدن تاندون شوید این نوع پارگی می‌تواند براثرآسیب‌های دیگر شانه مانند شکستگی استخوان ترقوه شانه وجابه جایی شانه هم اتفاق بیفتد.

پارگی با انحطاط و خرابی تاندون

بیشتر پارگی با انحطاط تاندون‌ها به مرور زمان رخ می‌دهد. خرابی تاندون با افزایش سن ایجاد می‌شود. پارگی تاندون معمولا درمفصل بازو رایج است. اگر شما در یکی از شانه‌های خود دچار خرابی تاندون شدید خطر خراب شدن تاندون‌های شانه مخالف درصورتی که هیچ دردی هم احساس نشود بسیار زیاد است.

عوامل متعددی در ایجاد پارگی دژنراتیو یا مزمن روتاتور کاف نقش دارند.

استرس مکرر

تکرار حرکات یکسان شانه به دفعات زیاد می‌تواند عضلات و تاندون‌های روتاتور کاف را تحت فشار قرار دهد. بیس بال، تنیس، قایقرانی و وزنه برداری نمونه‌ای از فعالیت‌های ورزشی هستند که می‌توانند شما را در معرض خطر پارگی در اثر استفاده بیش از حد قرار دهند. بسیاری از مشاغل و کارهای روزمره نیز می‌توانند موجب پارگی در اثر استفاده بیش از حد شوند.

  علائم پارگی رباط زانو: ورم و درد شدید پس از آسیب و مشکل در راه رفتن

کمبود خونرسانی

هر چه مسن‌تر می‌شویم، خون رسانی در تاندون‌های روتاتور کاف ما کمتر می‌شود. بدون یک خونرسانی مناسب، توانایی طبیعی بدن به منظور ترمیم آسیب دیدگی تاندون مختل می‌شود. این در نهایت می‌تواند به پارگی تاندون منجر شود.

اسپورهای استخوانی

خار استخوانی می‌تواند در بالای استخوان شانه ایجاد شود. هنگامی که بازوی خود را بلند می‌کنید، این خارهای استخوانی روی تاندون ساییده می‌شوند. این برخورد شانه باعث ایجاد اصطکاک بین استخوان و تاندون می‌شود. در نهایت ممکن است باعث ایجاد پارگی جزئی یا کامل شود.

عوامل افزایش احتمال پارگی و کشیدگی تاندون شانه

عوامل زیر ممکن است باعث افزایش خطر آسیب روتاتور کاف شوند:

سن: هر چه پیرتر می‌شوید، خطر آسیب روتاتور کاف افزایش می‌یابد. پارگی روتاتور کاف بیشتر در افراد بالای 60 سال دیده می‌شود.

مشاغل ساختمانی: مشاغلی مانند نجاری یا نقاشی در خانه نیاز به حرکات مکرر بازو ، اغلب بالای سر دارد که می‌تواند به مرور زمان به تاندون‌های روتاتور آسیب برساند.

سابقه خانوادگی: ممکن است یک مولفه ژنتیکی در آسیب‌های روتاتور کاف وجود داشته باشد زیرا به نظر می‌رسد در خانواده‌های خاصی بیشتر دیده می‌شود.

·         سیگار کشیدن: سیگار جریان خون و اکسیژن را به بافت‌های نرم بدن کاهش می‌دهد و حساسیت به آسیب را افزایش می‌دهد و روند بهبود را کند می‌کند. سیگار کشیدن همچنین می‌تواند تقویت عضلات و جلوگیری از آسیب‌های بعدی را دشوار کند.

علائم پارگی و کشیدگی تاندون شانه

پارگی ناگهانی ناشی از تصادف باعث درد فوری و شدید شانه و ضعف بازو می‌شود. با پارگی‌های دژنراتیو، ممکن است درد خفیفی داشته باشید که با مسکن‌های بدون نسخه بهبود می‌یابد. با گذشت زمان، درد بدتر می‌شود و مسکن‌ها دیگر اثری ندارند. همه افراد درد ندارند، اما بیشتر افراد درجاتی از ضعف بازو و شانه را دارند.

علائم پارگی تاندون شانه عبارتند از:

·         دشواری و درد ناشی از بالا بردن بازو

·         صداها یا احساسات هنگام حرکت دادن بازو یا صدای کلیک کردن.

·         شانه درد که در شب یا هنگام استراحت دادن به بازو بدتر می‌شود.

·         ضعف شانه و داشتن مشکل در بلند کردن وسایل.

تشخیص پارگی و کشیدگی تاندون شانه

در طول معاینه فیزیکی، پزشک روی قسمت های مختلف شانه شما فشار وارد می‌کند و بازوی شما را در موقعیت‌های مختلف حرکت می‌دهد. او همچنین قدرت عضلات اطراف شانه و بازوها را بررسی خواهد کرد.

در برخی موارد، ممکن است پزشک برخی آزمایشات تصویربرداری را توصیه کند، از جمله:

اشعه ایکس. اگرچه پارگی روتاتور کاف در اشعه ایکس نشان داده نمی‌شود، اما این آزمایش می‌تواند خارهای استخوانی یا سایر علل درد- مانند آروز را مشخص کند.

·         سونوگرافی. این نوع آزمایش از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای درون بدن شما، به ویژه بافت‌های نرم مانند ماهیچه‌ها و تاندون‌ها استفاده می‌کند، و ساختارهای شانه شما را در حین حرکت ارزیابی می کند. همچنین امکان مقایسه سریع بین شانه آسیب دیده و شانه سالم را فراهم می‌کند.

  درد دنبالچه (کوکسیدینی): ماساژ، آمپول و داروی درد استخوان دنبالچه

·         تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI).در  این فناوری از امواج رادیویی و آهنربای قوی استفاده می‌شود. تصاویر به دست آمده تمام ساختارهای شانه را با جزئیات بسیار و دقیق نشان می‌دهند. کیفیت تصاویر تا حد زیادی به کیفیت تجهیزات مورد استفاده بستگی دارد.

درمان غیرجراحی برای پارگی و کشیدگی تاندون شانه

درمان‌های محافظه‌کارانه- مانند استراحت، یخ و فیزیوتراپی- گاهی اوقات تنها چیزی است که برای بهبودی آسیب روتاتور کاف لازم است. در صورت شدید بودن آسیب، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

استراحت

هنگامی که علائم پارگی تاندون شانه حاد است، به این معنی که علائم به صورت ناگهانی عود می‌کنند، ممکن است استراحت دادن به شانه برای رفع التهاب آسیب مفید باشد. با این حال، برخی از تمرینات ساده به شما این امکان را می‌دهند که شانه را به گونه‌ای حرکت دهید که به روتاتور کاف فشار وارد نشود و التهاب برطرف شود.

تحرک شانه ضروری است، چرا که در صورت عدم تحرک شانه، مبتلا به عارضه شانه یخ زده خواهید شد.

استفاده از یخ

به منظور تسکین درد و کمک به کاهش التهاب، می‌توان از یخ روی شانه استفاده کرد. یخ را می‌توان به صورت متناوب و همچنین بعد از فعالیت‌هایی که باعث درد شانه می‌شود، استفاده کرد. در حالی که بسته‌های یخ را می‌توان به راحتی در خانه تهیه کرد، برخی از افراد استفاده از بسته‌های یخی که مخصوص شانه ساخته شده‌اند را ترجیح می‌دهند که خاصیت خنک‌کنندگی یکنواخت برای شانه دارد.

اصلاح فعالیت

یادگیری روش‌های صحیح بکارگیری شانه می‌تواند فشار کمتری به عضلات روتاتور کاف وارد کند. روتاتور کاف تنها چهار ماهیچه از بسیاری از ماهیچه‌هایی که مفصل شانه را احاطه کرده‌اند، تشکیل می‌دهد.

فیزیوتراپیست می‌تواند به شما آموزش دهد که چگونه از سایر عضلات شانه استفاده کنید و کمتر به عضلات روتاتور کاف تکیه کنید.

فیزیوتراپی مهمترین مرحله در درمان پارگی و کشیدگی تاندون شانه است. تقویت عضلات روتاتور کاف برای حفظ عملکرد طبیعی شانه ضروری است. فیزیوتراپیست می‌تواند تمریناتی را برای کاهش و جلوگیری از عود درد شانه به شما آموزش دهد. فیزیوتراپیست همچنین می‌تواند درمان‌هایی را برای تسکین درد و التهاب از جمله اولتراسوند، تحریک الکتریکی و سایر درمان‌ها، به کار گیرد.

داروهای ضد التهاب

مصرف داروهای ضد التهابی می‌توانند در کنترل علائم پارگی تاندون شانه مفید باشند. داروهای ضد التهابی را می‌توان به طور منظم برای مدت کوتاهی مصرف کرد و سپس تنها در صورت بروز علائم پارگی روتاتور کاف از آنها استفاده کرد.

این داروها تنها باید تحت نظر ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی مصرف شوند، و اغلب به اندازه کافی علائم پارگی روتاتور کاف را تسکین می‌دهند.

این داروها تنها باید تحت نظر ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی مصرف شوند، و اغلب به اندازه کافی علائم پارگی روتاتور کاف را تسکین می‌دهند.

تزریقات

در صورت موثر نبودن درمان‌های محافظه کارانه برای کاهش درد، پزشک ممکن است تزریق استروئید به مفصل شانه را توصیه کند، به خصوص اگر درد با خواب، فعالیت‌های روزانه یا فیزیوتراپی شما تداخل داشته باشد. در حالی که چنین تزریقاتی اغلب به طور موقت مفید هستند، اما باید با احتیاط از آنها استفاده کرد، زیرا می‌توانند به ضعیف شدن تاندون کمک کنند و در صورت نیاز، موفقیت جراحی را کاهش دهند.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x