/ دسته‌بندی نشده / معرفی انواع گربه اسکاتیش و نحوه مراقبت از آن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

گربه اسکاتیش یکی از نژادهای بسیار جذاب و زیبا است که طرفداران زیادی دارد. در این مطلب با انواع گربه اسکاتیش و نحوه مراقبت و نگهداری از این نژاد گربه آشنا خواهید شد.

 علاقه به نگهداری از حیوانات خانگی در بسیاری از افراد دیده می‌شود و حتما در خانه اغلب این افراد شما رد پایی از حیوانات را خواهید دید. یکی از این حیوانات خانگی، گربه‌های خانگی هستند که اتفاقا طرفداران زیادی دارند. اما گربه‌ها نژادهای مختلفی دارند که یکی از جذاب‌ترین آن‌ها، گربه اسکاتیش است. ما در این مطلب قصد داریم شما را با گربه اسکاتیش، انواع گربه اسکاتیش، نحوه مراقبت از آن‌ها و … خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

معرفی گربه اسکاتیش

آشنایی با نژاد گربه موجب می‌شود اطلاعات بیشتری نسبت به نحوه نگهداری و مراقبت از آن در اختیار داشته باشید. گربه اسکاتیش دارای دو نوع فولد و آنفولد است. جالب است بدانید که منشا گربه اسکاتیش فولد از آن جایی شروع شد که در نزدیکی کوپار آنقوس در پرتشایر اسکاتلند، در یک مزرعه گربه‌ای سفید به نام سوزی در سال ۱۹۶۱ دیده شد که گوش‌های او یک تاخوردگی غیر عادی داشت. تا جایی که تاخوردگی گوش‌های سوزی او را شبیه به یک جغد کرده بود! سوزی اولین گربه اسکاتیش فولد بود که رویت شد. ویلیام شپرد روسی که یکی از بچه های سوزی را خریده بود به همراه فرد دیگری به نام پات ترنر، به پرورش و تولید نسل این نژاد پرداخت و هم او توانست این نوع گربه را بعنوان نژادی جداگانه به ثبت برساند. 

انواعاسکاتیش فولد، اسکاتیش آنفولد
شکل ظاهری گربه اسکاتیشگردن کوتاه، چشمانی درشت و اغلب توپر
بیماری‌های گربه اسکاتیشاستئوکندرویستروفی، پلی کیستیک کلیه، هایپرتروفی کاردیومیوپاتی خانوادگی
تغذیه گربه‌های اسکاتیشگوشت خام گوساله، مرغ، بوقلمون و جگر مرغ، شیر تازه و سبزیجات
طول عمر گربه‌های اسکاتیشبین ۱۱ تا ۱۵ سال
خصوصیات اخلاقی و رفتاریآرام و خونسرد، اما نیاز به توجه و محبت

گربه‌ اسکاتیش چه شکلی است؟

گربه‌های اسکاتیش گردن کوتاه و چشمانی درشت دارند. اندام این گربه‌ها تپل و پر و پشمالو است و دارای دم بلند و انعطاف پذیر هستند. در نژاد گربه اسکاتیش انواع مو بلند و مو کوتاه دیده می‌شود. دم اغلب گربه‌هایی که موی بلند دارند، پشمالو و موی بدن آن‌ها پرپشت است. لازم به ذکر است که در انواع مو کوتاه گربه اسکاتش، تراکم مو بیشتر است. اگر گوش‌های آن خمیده باشد اسکاتیش فولد و اگر گوش‌هایش صاف باشد به آن آنفولد می‌گویند. در واقع اسکاتیش فولد نوع جهش یافته ای از آنفولد است.

گربه‌های اسکاتیش فولد در رنگ‌های یکدست سفید، سیاه، آبی، نارنجی و کرم دیده می‌شوند. برخی از انواع سایه دار آن به رنگ‌های نقره‌ای همراه با طلایی، سیاه همراه با آبی، صورتی کمرنگ و سیاه و سفید نیز وجود دارند. برخی دیگر خال خالی یا راه راه هستند که رنگ‌های آن نارنجی، قهوه ای، نقره ای و آبی خواهد بود. جالب است بدانید که با توجه به رنگ مو‌های بدن گربه، رنگ چشم‌های آن متغیر است. جنس نر این گربه بین ۳ تا ۵ کیلوگرم وزن دارد و جنس ماده آن بین ۲ تا ۴ کیلوگرم است.

تغذیه گربه اسکاتیش

اگر به تازگی یک گربه اسکاتیش خریده‌اید و نمی‌دانید چه غذاهایی مناسب او است، ادامه این مطلب را دنبال کنید. یکی از بهترین غذاهایی که مناسب این گربه‌های دوست داشتنی خواهد بود، گوشت خام است. لازم به ذکر است که آن‌ها انواع غذاهای خشک و تر را می‌خورند ولی بهتر است تمرکز خود را بر روی گوشت تازه قرار دهید و از دادن کربوهیدرات به آن‌ها اجتناب کنید.

اغلب غذاهای مناسب این نژاد از گربه عبارتند از: گوشت خام گوساله، مرغ، بوقلمون و جگر مرغ. اگر گربه اسکاتیش شما بزرگسال است، می‌توانید با شیر تازه و سبزیجات نیز از او پذیرایی کنید. توجه داشته باشید که گربه‌های اسکاتیش استعداد چاقی دارند و باید برای جلوگیری از چاق شدن آن‌ها تغذیه‌شان را کنترل کنید. اگر سلامتی گربه برایتان مهم است، باید بدانیدید که کنترل وزن او آسان‌ترین روش برای پایداری سلامتی اوست.

بیماری های گربه اسکاتیش

جالب است بدانید که گربه‌ها نیز همچون انسان‌ها، برخی از بیماری‌ها را توسط ژنتیک به ارث می‌برند. انواع این بیماری‌ها عبارت‌اند از: استئوکندرویستروفی، پلی کیستیک کلیه، هایپر تروفی کاردیومیوپاتی خانوادگی. اگر قصد خرید گربه اسکاتیش را دارید، حتما برگه گواهی سلامت تهیه نمایید.

نکته مهم دیگر این است که گربه اسکاتیش فولد‌ها نباید با نژاد خود جفت گیری کنند، چرا که فرزند آن‌ها (دو کپی ژن جهش یافته)  احتمال دارد دچار بیماری‌ها و عفونت‌های مرتبط با گوش شود؛ در این حالت احتمال ناشنوا بودن توله آن‌ها بسیار بالا می‌رود.

بیماری استئوکندرویستروفی

بیماری استئوکندرویستروفی نوعی بیماری ژنتیکی است که موجب کم کاری مفاصل می‌شود. طی این بیماری، پا و دم خشک و بی انعطاف می‌شود. در صورت بروز هرگونه مشکل در حرکت یا پا باید ریشه بیماری او را مورد بررسی قرار دهید. نکته مثبت این است که اغلب گربه‌ها با داشتن این بیماری نیز می‌توانند، مدتی را بدون مشکل زندگی کنند. توجه داشته باشید که باید گربه خود را تحت نظر پزشک قرار دهید تا واکسن‌ها را به موقع تزریق کنند و بررسی‌های ماهیانه را کنترل کند. انجام این کار‌ها می‌تواند به افزایش سیستم ایمنی او کمک شایانی نماید.

اسکاتیش فولدها به علت جهش ژنتیکی در برخی بخش‌های دیگر بدن خود نیز دچار مشکل می‌شوند، این درحالی است که اسکاتیش آنفولد کمتر به این بیماری دچار می‌شوند. لازم به ذکر است که افزایش وزن نیز می‌تواند در مشکلات مفصلی این نوع از گربه‌ها تاثیرگذار باشد.

بیماری پلی کیستیک کلیه

به طور کلی، وظیفه کلیه چه در انسان‌ها و چه در گربه‌ها، پاکسازی و تصفیه مواد اضافی و باقی مانده در جریان خون است. زمانی که بافت سالم با کیست جا به جا می‌شود، عملکرد کلیه دچار اختلال خواهد شد. اختلال در عملکرد کلیه منجر به از کار افتادن آن‌ها و مرگ می‌شود. اغلب این بیماری ارثی است و از طریق پدر یا مادر منتقل می‌گردد. با استفاده از آزمایش‌ می‌توان متوجه شد که گربه اسکاتیش شما این بیماری را دارد یا خیر.

بیماری هایپر تروفی کاردیومیوپات

بیماری هایپر تروفی کاردیومیوپاتی خانوادگی سبب می‌شود دیواره‌های دریچه قلب ضخیم شود و عملکرد قلب به کندی صورت گیرد. این مشکل در اغلب گربه‌های اسکاتیش فولد دیده می‌شود.

گربه‌ها را باید واکسینه نمایید تا از ابتلا به بیماری‌های خاص جلوگیری شود. برخی از بیماری‌ها بین گربه و انسان مشترک است و ممکن است از طریق گربه به شما نیز منتقل گردد. واکسن‌ها آنتی بادی‌های مورد نیاز سیستم ایمنی بدن را در برابر بیماری خاص مهیا می‌کنند.

ممکن است بعد از واکسن احساس کنید گربه دچار مشکلی شده است که این امر کاملا طبیعی است، اما نگران نباشید چرا که واکسیناسیون موجب تقویت سیستم ایمنی بدن او می‌شود. همچنین این آسیب واکسن می‌تواند منجر به عوارض جانبی، آلرژی یا اختلال در سیستم ایمنی گربه شود.

گربه‌های اسکاتیش چند سال عمر می‌کنند؟

طول عمر گربه‌های اسکاتیش یکی از رایج ترین سوال‌هایی است که ذهن افراد علاقه مند به این نوع گربه را به خود درگیر می‌کند. به طور معمول طول گربه این گربه‌ها بین ۱۱ تا ۱۵ سال است و مشکلات جسمانی نمی‌تواند منجر به کوتاه شدن طول عمر آن‌ها شود. البته نوع بیماری تاثیر مستقیمی بر کیفیت و سبک زندگی او می‌گذارد.

خصوصیات اخلاقی و رفتاری گربه اسکاتیش

گربه‌هایی با گوش‌های خم شده که به آن اسکاتیش فولد گفته می‌شود، گربه‌هایی بسیار کنجکاو و شیطون هستند و این گربه‌های بازیگوش به راحتی شما را سرگرم می‌کنند. اگر خانواده‌ای پر جمعیت دارید باید بدانید که این گربه‌ها همیشه یکی از اعضای خانواده را بیشتر از بقیه دوست خواهند داشت!

مراقب حیوان خانگی جدیدی که وارد جمع خانواده شما می‌شود باشید چراکه گربه‌های اسکاتیش اغلب اوقات حسود هستند. این گربه‌های بامزه و دوست داشتنی با افراد در سنین مختلف به راحتی دوست می‌شوند. انرژی این گربه‌ها بالا است، ولی تصور نکنید که همه جا را به هم می‌ریزد و اعمال عجیب و غریب از خود نشان می‌دهد.

گربه‌های اسکاتیش توقع دارند به آن‌ها توجه و محبت کنید. یکی از قابلیت‌های شگفت انگیز گربه اسکاتیش این است که می‌تواند همچون انسان‌ها روی صندلی بنشیند و پاهای خود را آویزان کند. این گربه‌ها زمانی که شما سر کار یا خارج از خانه هستید به استراحت و چرت زدن می‌پردازند. به طور کلی گربه‌های اسکاتیش رفتارهای پر جنب و جوشی ندارند و اغلب استراحت کردن و نشستن را به بازی و فعالیت‌های زیاد ترجیح می‌دهند. این نژاد گربه بسیار خونسرد و آرام هستند به طوری که هر فردی که آن‌ها را می‌بیند به سرعت عاشقشان می‌شود.

می‌توانید یک چیزی که به آن علاقه دارد را پرتاب کنید تا برایتان بیاورد.

هنگام خرید گربه اسکاتیش، از کسی که به خوبی روی اخلاق و رفتار گربه کار کرده باشد، گربه را بخرید. گربه‌های اسکاتیش در صورتی که صاحب داشته باشند و با کسی زندگی کنند‌، می‌توانند زندگی شاد و خوبی داشته باشند. توجه داشته باشید وقتی که از بیرون یا سرکار به خانه بر می‌گردید گربه اسکاتیش انتظار دارد با او بازی کنید. حتی می‌توانید او را کنار خود بخوابانید و نوازشش کنید.

اگر از یک گربه اسکاتیش تازه به دنیا آمده نگهداری می‌کنید و قصد تعلیم و تربیت او را دارید، در ابتدا باید اطلاعات لازم در این مورد را کسب کنید. به طور مثال کتاب، سی دی یا یک نوار صوتی آموزشی تهیه کنید. می‌توانید به او آموزش دهید که وقتی اسمش را صدا می‌کنید به طرفتان بیاید. همچنین باکس مخصوص دستشویی را به او نشان دهید تا بداند همیشه برای دستشویی رفتن باید به کجا برود. زمانی که قصد آموزش او را دارید، یک خوراکی را که به آن علاقه دارد انتخاب کنید و به عنوان پاداش به او بدهید. در وهله اول باید بدانید که آموزش گربه‌ها ممکن است زمانی به طول انجامد، اما دلسرد نشوید و با صبر و حوصله هر آنچه را که باید به او بیاموزید.

اگر در خانه یک سگ دارید، باید بدانید که گربه‌های اسکاتیش بهترین گزینه برای نگهداری در خانه هستند. گربه‌های اسکاتیش به دلیل روحیه مهربان به راحتی می‌توانند با سگ‌ها ارتباط خوبی برقرار کنند.

نحوه مراقبت و نگهداری از گربه اسکاتیش

در صورتی که گربه اسکاتیش شما دارای موهای کوتاه باشد، یک بار در هفته کشیدن برس برای او کافی است. حال اگر گربه شما دارای موهای بلند باشد، می‌بایست به صورت روزانه او را برس بکشید. توجه داشته باشید که هر روز دندان‌های او را مسواک بزنید در غیر این صورت لثه‌های گربه شما دچار بیماری می‌شود. با بلند شدن ناخن‌ها سریعا اقدام به کوتاه کردن آن‌ها نمایید. هر بار که ترشحات چشم گربه در گوشه چشم‌هایش جمع می‌شود، با استفاده از یک دستمال مرطوب آن را تمیز کنید. اگر گربه شما اسکاتیش فولد است، با استفاده از گوش پاک کن و الکل داخل گوش تا خورده او را تمیز کنید.

مراقب باشید که گربه شما برای بازی با گربه‌های دیگر به بیرون نرود، چراکه ممکن است به بیماری‌های مختلفی مبتلا شود. ضمنا بیرون رفتن گربه از خانه می‌تواند منجر به دزدیده شدن او شود. برای نگهداری از گربه خود تمامی نکات مهم را در نظر داشته باشید. در صورتی که احساس کردید گربه شما دچار مشکلی شده است که به تنهایی نمی‌توانید آن را حل کنید، حتما او را به دکتر ببرید تا بتوانید به سرعت مشکل را رفع و رجوع کنید.

سخن پایانی

همان‌طور که خواندید، گربه‌های اسکاتیش شکل و ظاهری بسیار زیبا و جذاب دارند و می‌توانند به عنوان یکی از بهترین انواع گربه‌ها، در خانه شما نگهداری شوند.

منبع : 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x