/ دسته‌بندی نشده / جاهای دیدنی مالزی که اگر نبینید نصف عمرتان بر فناست
آنچه در این مقاله می‌خوانید

جاهای دیدنی مالزی به اندازه‌ای متفاوت هستند که گاهی اوقات گردشگران را متعجب می‌کنند.

محله چینی های کوالالامپور

جاهای دیدنی مالزی فقط به مردمان این دیار مربوط نمی‌شود. در این شهر محله‌ای با نام محله چینی های کوالالامپور وجود دارد. این محله یکی از شلوغ‌ترین محله‌های شهر است. در محله چینی های کوالالامپور، اجناس چینی، کالاهای بدلی و لوازم تزئینی فروخته می‌شود. همان‌گونه که حتماً حدس زده‌اید، کالاهای این محله قیمت بسیار کمتری نسبت به نمونه‌های اصل دارند. انصافاً هم باید گفت بعضی از این کالاها چیزی از نمونه‌های اصلی آن کم ندارد.

آدرس: Jalan Petaling, Kuala Lumpur, Malaysia

مرکز اکتشاف علمی پتروساینس (Petrosains Science Discovery Centre)

جاهای دیدنی مالزی جنبه علمی هم دارند. یکی از این‌ مکان‌ها، مرکز اکتشاف علمی پتروساینس است. این مرکز در چهارمین طبقه از برج‌ های دوقولو پتروناس قرار دارد. همان گونه که از نام پتروساینس پیداست، این مرکز فضایی شاد و سرگرم‌کننده برای آموزش فناوری‌های استخراج نفت به علاقه‌مندان فراهم کرده است. مرکز اکتشاف علمی پتروساینس در سال ۱۹۹۹ افتتاح شد. اگر با اهل‌و‌عیال راهی مالزی شده‌اید و فرزند دلبندتان را همراه آورده‌اید، حتماً سری به مرکز اکتشاف علمی پتروساینس بزنید.

آدرس: KLCC, 4 Suria, Kuala Lumpur City Centre, 50088 Kuala Lumpur, Malaysia

مرکز بازدید رویال سلانگور (Royal Selangor Visitor Centre)

جاهای دیدنی مالزی به اندازه‌ای متفاوت هستند که گاهی اوقات گردشگران را متعجب می‌کنند. مرکز بازدید رویال سلانگور یکی از این همین‌ مکان‌هاست. این مرکز بورس صنایعدستی پیوتر است. پیوتر که به آن مِسوار هم گفته می‌شود، صنایع‌دستی است که با ترکیبی از فلز مس و قلع ساخته شده. در مرکز بازدید رویال سلانگور در کنار فروشگاه‌های صنایع‌دستی پیوتر، کارگاه‌های ساخت این محصولات نیز وجود دارد. به لطف این شرایط فرصتی پیدا می‌کنید تا در کنار آشنایی با این هنر خاص و زیبا، سوغاتی‌های پیوتری زیبایی نیز به یادگار ببرید.

آدرس: 4, Jalan Usahawan 6, Setapak Jaya, 53300 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia

مرکز تفریحی بریک اوت (Breakout Entertainment Center)

جاهای دیدنی مالزی برای گردشگران ماجراجو نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. یکی از این مکان‌ها مرکز تفریحی بریک اوت است. این مرکز تفریحی، نوعی اتاق فرار به حساب می‌آید. اتاق‌های فرار بریک اوت، هر کدام موضوع خاص خودشان را دارد. به همین دلیل گردشگرانی که دل شیر دارند می‌توانند با انتخاب سوژه دلخواه، لحظه‌هایی سرشار از ترس و دلهره را تجربه کنند. حضور در مرکز تفریحی بریک اوت زمانی حسابی خوش می‌گذرد که در گروه‌های چند نفری مشغول بازی شوید.

آدرس: Avenue K, Jalan Ampang, Kampung Baru, 50450 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia

منطقه بوکیت بینتانگ (Bukit Bintang)

جاهای دیدنی کوالالامپور هر کدام جلوه‌ای از زیبایی‌های این شهر را پیش روی گردشگران قرار می‌دهند. منطقه بوکیت بینتانگ، یکی از مراکز اصلی تفریح و خرید گردشگران به حساب می‌آید. در این منطقه بهترین هتل های مالزی در کنار مراکز خرید مالزی خودنمایی می‌کند. منطقه بوکیت بینتانگ از آن دسته محله‌ های کوالالامپور است که شب ندارد و در تمامی ساعت‌های روز زندگی در آن جریان دارد. در این منطقه بهترین رستوران های کوالالامپور خوانی گسترده برای گردشگران پهن کرده‌اند. این منطقه در تمامی ساعت‌های روز تماشایی است، با این حال گشت‌و‌گذار در منطقه بوکیت بینتانگ شب‌ها حال‌و‌هوای دیگری دارد.

آدرس: Jalan Bukit Bintang, Kuala Lumpur 56100, Malaysia

جاهای دیدنی مالزی به لحاظ جاذبه های تاریخی

میدان مردکا کوالالامپور (Merdeka Square)

جاهای دیدنی مالزی هر کدام در قسمتی از کوالالامپور قرار گرفته‌اند. با این حال میدان مردکا، بهترین مکان برای گردشگری در قلب کوالالامپور است. از قرار معلوم در سال ۱۹۵۷، پرچم استقلال مالزی در این میدان به اهتزار درآمد. به همین دلیل این میدان از میادین اصلی این شهر به حساب می‌آید. کوالالامپوری‌ها سالانه در روز استقلال مالزی در این میدان گرد هم جمع می‌شوند و به رقصوپایکوبی می‌پردازند. بناهای قدیمی و زیبا در اطراف میدان مردا کوالالامپور خودنمایی می‌کند تا این میدان به پاتوق اصلی گردشگران مالزی تبدیل شود.

آدرس: Kuala Lumpur, Malaysia

بنای یادبود ملی کوالالامپور (National Monument)

جاهای دیدنی مالزی به رشادت‌های مردمان این دیار هم اشاره می‌کند. مهم‌ترینِ این مکان‌ها، بنای یادبود ملی کوالالامپور است. در جنگ‌های جهانی اول، دوم و دیگر نبردها، چیزی نزدیک به ۱۱هزار مالزیایی جان خود را در راه دفاع از میهن فدا کرده‌اند. به همین دلیل بنای یادبود ملی کوالالامپور در خیابان مجلس این شهر ساخته شده است. گفته می‌شود بنای یادبود ملی کوالالامپور، بلندترین مجسمه برنزی یکپارچه در تمامی دنیاست. در این بنا، ۷ دلاور مالزیایی ایستاده‌اند. هر کدام از این دلاوران نمادی از رهبری، اتحاد، رنج، مقاومت، شجاعت، قدرت و از خود گذشتگی را تداعی می‌کنند.

آدرس: Jalan Parlimen, Kuala Lumpur, 50480 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia

ساختمان سلطان عبدالصمد (Sultan Abdul Samad Building)

جاهای دیدنی مالزی به پادشاهان این دیار هم اشاره می کند. برای نمونه کافی است سری به میدان مرداکا کوالالامپور بزنید. در همسایگی این میدان، ساختمان سلطان عبدالصمد خودنمایی می‌کند. این ساختمان در سال ۱۸۹۷ میلادی بنا شد. شکوه‌و‌جلال این عمارت باعث شد تا نام پادشاه وقت برای بنا انتخاب شود. عمارتی که از آن صحبت می‌کنیم در طول تاریخ کاربردهای مختلفی داشته است. این عمارت برای مدتی در اختیار دولت بود و جلسه‌های دادگاه عالی مالزی در آن برگزار می‌شد. این روزها ساختمان سلطان عبدالصمد کاربرد گردشگری دارد و چشم‌و‌چراغ خیابان‌های کوالالامپور است.

آدرس: Sultan Abdul Samad Building Kuala Lumpur City Centre Kuala Lumpur Federal Territory of Kuala Lumpur Malaysia

جاهای دیدنی مالزی به لحاظ جاذبه های مذهبی

غار باتو (Batu Cave)

جاهای دیدنی کوالالامپور جاذبه های مذهبی چشمگیری دارند. یکی از این جاذبه ها که پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به آن بزنید، غار باتو است. برای شما از غاری هزارتو صحبت می‌‌کنیم که رمزورازهای زیادی را در خود نهان کرده است. این غار چیزی حدود ۴۰۰ میلیون سال قدمت دارد. در اطراف غار چندین معبد باستانی واقع شده است. سابقه ساخت این معابد به سده ۱۹ میلادی باز می‌گردد. تپه و غار باتو چیزی حدود ۱۳ کیلومتر از شمال کوالالامپور فاصله دارد. این مسیر را می‌توانید با قطار طی کنید.

آدرس: Gombak, 68100 Batu Caves, Selangor, Malaysia

کلیسای جامع سنت ماری کوالالامپور (St. Mary’s Cathedral Kuala Lumpur)

جاهای دیدنی مالزی طیف گسترده‌ای از ادیان مختلف را پوشش داده‌اند. با این حال کلیسای جامع سنت ماری، یکی از قدیمی‌ترین کلیساها در این منطقه به حساب می‌آید. ساخت این کلیسا در سال ۱۹۹۴ به پایان رسید. کلیسایی که از آن صحبت می‌کنیم به لحاظ معماری، یکی از بناهای قدیمی، اما زیبای مالزی است. سبک معماری گوتیک در این کلیسا خودنمایی می‌کند. این کلیسا در کنار نمای بیرونی تماشایی، فضای داخلی بسیار زیبایی هم دارد. با این حساب اگر به گردشگری در مکان‌های قدیمی با تاریخچه‌ای مذهبی علاقه دارید، کلیسای جامع سنت ماری کوالالامپور دقیقاً همان جایی است که دنبال آن می‌گردید.

آدرس: Jalan Raja, City Centre, 50050 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia

مسجد جامع کوالالامپور (Masjid Jamek of Kuala Lumpur)

جاهای دیدنی کوالالامپور جایگاه ویژه‌ای در میان ایرانی‌ها دارند؛ زیرا بسیاری از این اماکن اسلامی هستند. با این حال مسجد جامع کوالالامپور در بین تمامی این جاها، جایگاه ویژه‌ای دارد. همان‌گونه که از نام این مسجد پیداست، مراسم مهم مذهبی مسلمان‌های این شهر در آن برگزار می‌شود. مسجد جامع کوالالامپور سبک معماری مغولی و مراکشی دارد. زمان ساخت این مسجد به سال ۱۹۰۹ میلادی باز می‌گردد. جالب اینجاست که گفته می‌شود مردمان کوالالامپور در سال ساخت مسجد، نخستین نماز جمعه را در آن برپا کردند.

نکته: بازدید از مسجد جامع کوالالامپور نیازمند لباسی پوشیده است و بانوان باید با حجاب کامل وارد مسجد شوند.

آدرس: Masjid Jamek Sultan Abdul Samad Jalan Tun Perak Kuala Lumpur City Centre Kuala Lumpur Federal Territory of Kuala Lumpur Malaysia

مسجد فدرال (مسجد ولایت) (Federal Territory Mosque)

جاهای دیدنی مالزی با مساجد باشکوه این سرزمین جلوه پیدا می‌کند. مسجد فدرال که به آن مسجد ولایت نیز گفته می‌شود، یکی از مساجد رسمی و زیبای کوالالامپور است. سبک‌و‌سیاق معماری عثمانی در گوشه‌و‌کنار این مسجد مشاهده می‌شود. به لحاظ وسعت نیز مسجد فدرال یکی از بزرگ‌ترین مساجد منطقه است. این مسجد ۲۲ گنبد دارد که یکی از دیگری تماشایی‌تر هستند. اگر تاکنون مسجد آبی استانبول را دیده باشید، متوجه شباهت‌های چشمگیری میان مسجد فدرال و این مسجد خواهید شد. مسجد فدرال به لحاظ فضای سبز نیز محیطی باطراوت را برای نمازگزاران فراهم کرده است.

آدرس: 50480 Jalan Duta, Kuala Lumpur 50480, Malaysia

مسجد ملی مالزی یا مسجد نگارا (National Mosque of Malaysia)

جاهای دیدنی کوالالامپور دلیلی بر اهمیت جایگاه اسلام در میان اهالی مالزی است. در این زمینه می‌توان به مسجد ملی مالزی اشاره کرد. این مسجد در بین باغ‌های سرسبزی با مساحت ۵۳ هزار مترمربع واقع شده است. تاریخ ساخت مسجد ملی مالزی به سال ۱۹۶۵ میلادی باز می‌گردد. مهم‌ترین ویژگی‌ این مسجد، مناره بلند آن است که ۷۳ متر طول دارد. نزدیک به ۱۵ هزار نمازگزار در مسجد ملی مالزی به عبادت مشغول می‌شوند. معماری زیبا، حوض‌های فیروزه‌ای و گنبد و مناره‌های باشکوه از ویژگی‌های اصلی مسجد ملی مالزی به حساب می‌آید. طبق روال بازدید از اماکن اسلامی،‌ حجاب کامل برای بانوان و پوشش شایسته برای آقایان الزامی است.

آدرس: Jalan Perdana, Tasik Perdana, 50480 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia

معبد تیان هو (معبد تین هو( (Thean Hou Temple)

جاهای دیدنی مالزی فقط به اماکن باشکوه اسلامی خلاصه نمی‌شود. مکان‌های باشکوهی از دیگر ادیان نیز در گوشه‌و‌کنار مالزی خودنمایی می‌کند. یکی از این مکان‌ها که تاریخچه‌ای غنی دارد، معبد تیان هو است. این معبد یکی از مهم‌ترین معابد در جنوب آسیا شناخته می‌شود. معبدی که از آن صحبت می‌کنیم، در ۴ طبقه با کاشی‌های نارنجی و معماری چشمگیر ساخته شده است. تاریخ ساخت این معبد به سال ۱۸۹۴ باز می‌گردد. معبد تیان هو که به آن معبد تین هو هم گفته می‌شود، در تپه‌ای مرتفع واقع شده است. به لطف این ویژگی‌، با گشت‌و‌گذار در معبد تیان هو، نمایی تماشایی از کوالالامپور پیش روی گردشگران قرار می‌گیرد.

آدرس: 65, Persiaran Endah, Taman Persiaran Desa, 50460 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia

معبد چان سی شو یوئن (Chan See Shu Yuen Temple)

جاهای دیدنی مالزی نمادی از اهمیت دین بودایی در میان مردمان این سرزمین است. معبد چان سی شو یوئن، یکی از بزرگ‌ترین معبد‌های بودایی‌ها در سرتاسر جهان به حساب می‌رود. ساخت این معبد در سال ۱۸۹۷ آغاز شد و به سال ۱۹۰۶ پایان یافت. معبد چان سی شو یوئن در منطقه‌ای خوش آب‌و‌هوا قرار دارد. به همین دلیل در کنار سیاحت در معبد، فرصتی برای تازه‌کردن آب‌و‌هوا پیدا می‌کنید. در گوشه‌و‌کنار این معبد تندیس‌هایی از باورهای دین بودا مشاهده می‌شود. بنای معبد نیز طراحی خاص خودش را دارد و مکان مناسبی است برای عکس‌های یادگاری.

آدرس: 172, Jalan Petaling, City Centre, 50000 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia

معبد سری ماهاماریان (Sri Maha Mariamman Temple)

جاهای دیدنی مالزی در بین اماکن مذهب هندو نیز جایگاه ویژه‌ای دارند. معبد سری ماهاماریان، معبدی متعلق به هندویان مالزی است. این معبد در سال ۱۸۷۳ ساخته شده و معماری برج‌مانندی دارد. همانند دیگر معابد هندویان، نگاره‌هایی از خدایان هندو در اطراف برج خودنمایی می‌کند. جالب است بدانید معبد سری ماهاماریان، جایگاه ویژه‌‌ای در میان هندویان دارد. به همین دلیل به رغم گذشت زمان، این معبد در شرایط بسیار مطلوبی به سر می‌برد.

آدرس: Jalan Tun H S Lee, City Centre, 50000 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia

معبد سین سزه سی یا (Sin Sze Si Ya Temple)

جاهای دیدنی مالزی مربوطه به ادیان مختلفی است که نام بعضی از‌ آن‌ها را کمتر شنیده‌ایم. در این زمینه می‌توان به معبد سین سزه سی یا اشاره کرد. این معبد را یکی از چهره‌های سرشناسِ کوالالامپور قدیم در سال ۱۸۶۴ ساخته است. معبد سین سزه سی یا، مکانی برای نیایش پیروان مکتب تائوئیسم در مالزی به حساب می‌آید. همه‌ساله در سال نو چینیها نورافشانی‌های باشکوهی در این معبد انجام می‌شود. دیوارنگاره‌ها و تندیس‌هایی که در گوشه‌و‌کنار معبد وجود دارد، همگی یادی از فرهنگ چینی را در ذهن تداعی می‌کند.

آدرس: 113A, Jalan Tun H S Lee, City Centre, 50050 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x