/ دسته‌بندی نشده / تحقیق در خصوص جداول استاندارد ورق های فلزی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

با بررسی و تحقیق در خصوص جداول استاندارد ورق های فلزی می توان از وزن محصول تولیدی آگاهی یافت. این جداول بر اساس چگالی هر فلز متفاوت هستند.

ورق‌ های فلزی در واقع انواع ورق‌های فولادی (پایه آهن)، آلیاژهای آلومینیوم، مس، برنج و … هستند که به دلیل کاربرد فراوان در انواع صنایع در طرح‌ها و استانداردهای مختلف تولید می‌شوند. ورق های فولادی از بزرگترین دسته‌های ورق های فلزی هستند که با روش‌های مختلفی ساخته می‌شوند. در این مقاله به بررسی انواع ورق های فلزی و همچنین جداول استاندارد ورق های فلزی خواهیم پرداخت.

انواع ورق های فلزی

ورق‌های پایه آهنی (فولادی)

 • ورق سیاه (ورق گرم)
 • ورق روغنی (ورق سرد)
 • ورق گالوانیزه
 • ورق رنگی
 • ورق اسید شویی
 • ورق آجدار
 • ورق استیل

*ورق‌های غیر آهنی

 • ورق آلومینیوم
 • ورق برنج
 • ورق مس

ورق‌های فولادی

به طور کلی ورق های فولادی به دو شیوه نورد گرم و سرد تولید می‌شود. تفاوت ورق های فولادی نورد گرم و نورد سرد در نوع عملیات نورد است که موجب تفاوت در مشخصات فیزیکی و رفتاری محصول می شود از همین رو دقت به نوع شیوه تولید محصول و انتخاب آن متناسب با نوع کاربرد از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکته: برای محاسبه وزن ورق از فرمول محاسبه وزن ورق به شرح ذیل استفاده نمایید:
وزن ورق = طول ورق (میلی متر) * عرض ورق (میلی متر) *ضخامت (میلی متر)* چگالی ورق
چگالی آهن: در حالت استاندارد عدد ۷٫۸۶ تعریف شده است اما برای محاسبه منطقی بهتر است از عدد ۸ استفاده نمایید. ۸ عدد تجربی است که تلورانس ضخامت را پوشش می دهد.

جداول استاندارد ورق های فلزی (فولادی)

۱. ورق روغنی

شیت‌های تولید شده به شیوه نورد سرد به ورق‌های روغنی معروف بوده، تولید این محصول به گونه‌ای ست که شمش‌های فولادی با ضخامت بالا را طی عبور از میان غلطک‌های نورد از ضخامت بالا به ضخامت پایین تبدیل می‌کنند. این محصول به دلیل نحوه تولید از کیفیت بالا در ظاهر برخوردار بوده به همین علت بیشترین کاربرد را در مصارفی که ظاهر ورق از اهمیت بالایی برخوردار است، دارد. این محصول توسط واحد‌های صنعتی مطرح در ایران تولید و به بازار عرضه می‌گردد. از محبوب‌ترین شیت‌های روغنی در بین مصرف کنندگان می‌توان به ورق روغنی فولاد مبارکه، ورق روغنی فولاد غرب، ورق روغنی هفت الماس اشاره کرد.

این شیت ها متناسب با نوع عملیات حرارتی و نوع آلیاژ به کار رفته در ترکیبات آن به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • ورق st12 (معمولی)
 • ورق st13 (نیمه کشش)
 • ورق st14 (فوق کشش)

ضخامت انواع ورق های فلزی

استاندارد ضخامت در نظر گرفته شده برای شیت های روغنی معمولا بین ۳۰ صدم میلیمتر تا ۳ میلیمتر و عرض استاندارد ورق روغنی برابر با ۱۰۰ و یا ۱۲۵ سانتی متر است. ورق های روغنی به دلیل ضخامت مناسب همچنین کیفیت خوبی که در سطح دارد به عنوان ماده اولیه در تولید ورق گالوانیزه (ورق سفید) همچنین ورق رنگی گالوانیزه (ورق رنگی) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ردیفطول (میلیمتر)عرض(میلیمتر)ضخامت (میلی متر)وزن(کیلوگرم)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۳۰ صدم۵
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۴۰ صدم۶
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۵۰ صدم۸
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۱۱۶
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۶۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸


 


تحقیق در خصوص جداول استاندارد ورق های فلزی

۲. ورق سیاه

یکی دیگر از انواع این محصولات شیت های فولادی تولید شده به شیوه نورد گرم است. شیت‌های تولید شده به شیوه نورد گرم به نام ورق سیاه شناخته می شود و دو نوع ورق سیاه معمولی (استاندارد st37) و ورق سیاه صنعتی (استاندارد st52) دارد. همانگونه که از نام این محصولات مشخص است ورق سیاه معمولی بیشترین کاربرد را در صنعت ساخت و ساز و کاربرد شیت های صنعتی اغلب در صنعت پتروشیمی ، صنعت مخزن سازی ، صنعت سد سازی و… می باشد. عرض های در نظر گرفته شده در این محصول متناسب با ضخامت محصول در نظر گرفته می شود که به طور کلی اندازه های ۱۰۰ – ۱۲۵ – ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی متر برای این محصولات در نظر گرفته می‌شود.

از ورق های فولادی به دو صورت رول و شیت تولید و روانه بازار می گردد. که اغلب ورق های رول قابل سفارش در طول های مورد نیاز مشتریان می باشد. ضخامت استاندارد ورق فولادی از ۱.۵ میل تا ۱۰۰ میلیمتر در نظر گرفته می شود.

ردیفطول(میلی متر)عرض (میلی متر)ضخامت (میلی متر)وزن (کیلوگرم)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۴۶۴
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۵۸۰
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۶۹۶
۶۶۰۰۰۱۵۰۰۸۵۷۶
۷۶۰۰۰۱۵۰۰۱۰۷۲۰
۸۶۰۰۰۱۵۰۰۱۲۸۶۴
۹۶۰۰۰۱۵۰۰۱۵۱۰۸۰
۱۰۶۰۰۰۱۵۰۰۲۰۱۴۴۰

۳. ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه نوعی فولاد است که با روی پوشانده شده است. دلیل این امر مقاوم کردن ورق در برابر خوردگی است. از این ورق در جاهایی مانند سقف شیروانی ها، گلخانه ها و هر جایی که در آن امکان این وجود که سطح آن خورده شود به کار می‌رود. هر چه ضخامت روی بیشتر باشد مقاومت ورق نیز بیشتر می‌شود.
از این ورق بیشتر در جاهای مرطوب استفاده می شود زیرا حتی اگر پوشش آن شکستگی پیدا کند باز هم از زنگ زدن محفوظ می‌ماند. در بعضی موارد نیز در ساندویچ پانل از ورق گالوانیزه استفاده می‌شود.

استانداردهای مورد استفاده در این محصولات استاندارد AS/NZS 4680 , 1461 – ASTM A123 ISO – CAN/CSA G164 است. عرض استاندارد ورق گالوانیزه برابر با ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر با کوتینگ ۱۰۰- ۱۲۰ – ۱۸۰ – ۲۲۰ و ۲۷۵ می‌باشد.

ردیفطول ( متر)عرض ( متر)ضخامت ( میلیمتر)چگالی ورق گالوانیزهوزن ( کیلوگرم)
۱۲۱۰.۵۷.۸۶۸
۲۲۱۰.۷۷.۸۶۱۱
۳۲۱۱۷.۸۶۱۶
۴۲۱۱.۵۷.۸۶۲۴
۵۲۱۲۷.۸۶۳۲
۶۲.۵۱.۲۵۰.۵۷.۸۶۱۳
۷۲.۵۱.۲۵۱۷.۸۶۲۵
۸۲.۵۱.۲۵۱.۲۵۷.۸۶۳۱
۹۲.۵۱.۲۵۱.۵۷.۸۶۳۷
۱۰۶۱۰.۵۷.۸۶۲۴

۴. ورق استیل

استیل با دارا بودن کمتر از ۲ درصد آلیاژ کربن در ترکیبات خود مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارد. همچنین این محصول دارای سطحی صاف و صیقلی بوده که برای مصارف بیشماری مورد استفاده قرار می گیرد. از ورق استیل دو نوع ورث استیل ساده کربنی و ورق استیل آلیاژی در بازار موجود است. استیل ساده کربنی در ترکیبات خود دارای منگنز، گوگرد، فسفر و سیلسیوم و استیل آلیاژی دارای ۱۰.۵ درصد کروم می باشد. حضور کروم در ترکیبات، این محصول را به مقدار قابل توجهی در برابر زنگ زدگی مقاوم می کند.

ردیفطول ( میلیمتر)عرض ( میلیمتر)ضخامت ( میلیمتر)وزن ( کیلوگرم)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۴۰ صدم۶۴۰۰
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۵۰ صدم۸۰۰۰
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۱۱۶۰۰۰
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲۰۰۰
۵۲۵۰۰۱۲۵۰۱۲۵۰۰۰
۶۲۵۰۰۱۲۵۰۲۵۰۰۰۰

۵. ورق اسیدشویی

نوعی از شیت های فولادی در بازار موجود است که با استفاده از اسید کلریدریک تمامی چربی و ناخالصی را از روی سطح آن پاک می‌کنند که به ورق اسیدشویی شناخته می‌شود. این محصولات با ظاهری صیقلی و براق در صنایع خودروسازی ، کشتی سازی ، ساخت لوله های نفت و گاز و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق اسیدشویی دارای ابعاد استاندارد ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میل و ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلیمتری و با وزن های مطابق با وزن ورق سیاه در بازار موجود است.

ردیفطول (میلی متر)عرض (میلی متر)ضخامت (میلی متر)وزن (کیلوگرم)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۵۲۴
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۴۶۴
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۵۸۰
۶۲۰۰۰۱۰۰۰۶۹۶


تحقیق در خصوص جداول استاندارد ورق های فلزی

۶. ورق آجدار

ورق آجدار با استفاده از ورق فولادی تولید می شود. برای تولید این محصول بر روی سطح شیت طی فرآیند نورد گرم خطوط و شیارهایی ایجاد می کنند. کاربرد ورق آجدار بیشتر در ساخت کفپوش سانسور ، کامیون ، یخچال های صنعتی ، وانت بار و… است. ضخامت استاندارد ورق آجدار برابر با ۱.۵ تا ۱۰ میلیمتر در ابعاد ۲*۱ – ۶*۱.۵ و ۶*۲ است.

ردیفطول ( میلیمتر)عرض ( میلیمتر)ضخامت ( میلیمتر)وزن ( کیلوگرم)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۵۲۴
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸
۴۶۰۰۰۱۵۰۰۶۴۳۲
۵۶۰۰۰۱۵۰۰۸۵۷۶
۶۶۰۰۰۱۵۰۰۱۰۷۲۰
۷۶۰۰۰۲۰۰۰۸۷۶۸

جداول استاندارد ورق های فلزی (غیر آهنی)

۱. ورق آلومینیوم

روش محاسبه وزن ورق آلومینیوم به این صورت است که با استفاده از فرمول زیر می توانید وزن ورق آلومینیوم ساده و آجدار را محاسبه نمایید. لازم به ذکر است که چگالی آلومینیوم برابر با ۲.۷ می باشد. برای محاسبات، بهتر است در فرمول نیز ۲.۷ (۲.۶۶) قرار دهید. 

ضخامت * (۲.۶۶) *عرض*طول = وزن ورق آلومینیوم

چنانچه در فرمول بالا عرض و طول ورق آلومینیوم را یک وارد کنید می توانید وزن هر متر مربع ورق آلومینیوم را محاسبه نمایید.

ردیفطول ورق آلومینیوم (mm)عرض ورق آلومینیوم (mm)ضخامت ورق آلومینیوم  (mm)وزن مخصوص ورق آلومینیومی (kg)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۴۲.۲
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۵۲.۷
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۶۳.۳
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۷۳.۸
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۸۴.۴
۶۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۹۴.۹
۷۲۰۰۰۱۰۰۰۱۵.۴
۸۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۲۵۶.۸
۹۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۵۸.۱
۱۰۲۰۰۰۱۰۰۰۲۱۱
۱۱۲۰۰۰۱۰۰۰۳۱۶.۵


تحقیق در خصوص جداول استاندارد ورق های فلزی

۲. ورق مس

ابعاد استاندارد مقطع ورق به صورت ۲۰۰*۶۶ سانتی متر است.

اندازه (میلیمتر)وزن (کیلوگرم)اندازه (میلیمتر)وزن (کیلوگرم)
۰.۲۲.۳۵۱.۲۵۱۴.۶۸
۰.۳۳.۵۲۱.۵۱۷.۶۲
۰.۴۴.۷۰۲۲۳.۵۰
۰.۵۵.۸۷۲.۵۲۹.۳۷
۰.۷۸.۲۲۳۳۵.۲۴
۰.۸۹.۴۰۴۴۶.۹۹
۱۱۱.۷۵۵۵۸.۷۴

ورق های فلزی

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x