/ مشاوره / عوامل موفقیت در تحصیل چیست؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

عوامل موفقیت در تحصیل چیست؟

موفقیت در تحصیل

دستاوردهای آموزشی کودکان در طول تحصیل آنها، نگرانی عمده بسیاری از والدین است که سعی در بهبود عملکرد تحصیلی فرزندان خود دارند.

اما چه عواملی واقعا در پیشرفت تحصیلی دانش آموز نقش دارند؟

آیا فقط هوش بالا برای موفقیت در تحصیل کافی است؟

در ادامه به معرفی عوامل موفقیت می پردازیم که مورد تایید مشاوره تحصیلی است.

شاید تصور کنید موفقیت در مدرسه بسیار با IQ فرد ارتباط دارد، اگر چه شما تا حدودی درست می گویید، اما این همه کار نیست.

هوش عالی، در کودکی سبب درک بهتر می شود اما در دانشگاه و در مدرسه تنها عامل موفقیت نخواهد بود و مشاوره تحصیلی کنکور این را ثابت می کند.

زیرا علاوه بر هوش، بسیاری از عوامل خارجی و داخلی بر نمرات، توانایی یادگیری و در نهایت موفقیت دانشگاهی افراد تاثیر گذراند.

اگر چه وضعیت اقتصادی و اجتماعی زندگی نیز عامل مهمی در پیشرفت تحصیلی است، اما عوامل مهم دیگری نیز برای موفقیت در آموزش وجود دارد که ما همچنان به معرفی آن خواهیم پرداخت.

روابط اجتماعی

روابط اجتماعی از مهد کودک تا آینده نقش مهمی در سطح یادگیری افراد دارد و اهمیت آن فراتر از تخیل است.

نتایج تحقیق نشان می دهد که روابط مهد کودک مشکلات رفتاری دانش آموزان را کاهش می دهد و منجر به توسعه مهارت های کودک و در نتیجه، نمرات بهتر، به ویژه در پسران می شود.

مطالعات دیگر در این زمینه نشان می دهد که تغییرات روابط دوستانه نوجوانان دوره آینده ان ها را تعیین می کنند و تغییرات و اختلالات نوجوانان ممکن است در آینده منجر به موفقیت یا شکست در زندگی فرد شود.

در طول تحقیق، معلوم شد که کسانی که نمرات خوبی کسب می کنند، اگر دوستی خود را با کسانی که مشکلات رفتاری دارند افزایش دهند، در نهایت به شکست علمی خواهند رسید.

انتخاب دوستان در مراحل مختلف زندگی شما، نقش مهمی در موفقیت یا شکست شما در آینده ایفا می کند، بنابراین هنگام انتخاب یک دوست هوشمند بوده و مراقب خود باشید.

مقدار استرس

اگر چه استرس گاهی اوقات یک عامل انگیزشی برای انجام کارهاست، مطالعات اخیر نشان داده است که استرس در آموزش عالی دانشگاهی مضر است.

اثرات استرس بر تعدادی از عوامل شامل مشکلات مالی، افسردگی، عدم اعتماد به نفس و عدم توانایی برقراری ارتباط و منجر به ناهنجاری در خواب، تغذیه و پذیرش مسئولیت است.

تمام این تغییرات منفی، همراه با عوامل استرس زا، در نهایت منجر به دانشجویانث می شود که در مدرسه حضور ندارند.

با این حال، افراد با سیستم های پشتیبانی قوی تر می توانند مشکلات را به خوبی حل کنند و عملکرد تحصیلی بهتری داشته باشند.

در بسیاری از موارد، گنجاندن اهداف مانند مدیریت استرس در برنامه درسی دانشجویان، صرف نظر از عوامل استرس زا، منجر به کاهش استرس و حرکت مناسب در مسیر موفقیت تحصیلی می شود.

کنجکاوی

کنجکاوی دانشجویی یکی از عوامل موثر بر موفقیت تحصیلی آنهاست.

مطالعات در زمینه روانشناسی نشان داده اند که کنجکاوی یکی از عوامل مهم در موفقیت مطالعه است، تا آنجا که از اطلاعات هوشمندانه تر بهره می برند.

با توجه به جمعیت آماری چندین هزار دانش آموز در این مطالعات، کنجکاوی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان حتی از کار سخت ارزشمندتر است که بر یادگیری مفاهیم جدید و تجربیات جدید تأکید دارد.

هوش هیجانی

در حالی که IQ به عنوان یک عامل مهم در پیش بینی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان محسوب می شود، مسئله مهم دیگری در این زمینه، EQ یا هوش هیجانی است.

همانطور که قبلا ذکر شد، محققان نتیجه گرفتند که موفقیت تحصیلی بستگی به عوامل بیش از IQ و هوش ذاتی فرد دارد به طوری که این عوامل جانبی نیز حتی در موفقیت فردی در روابط اجتماعی و روابط عاطفی با دیگران موثر است.

روابط اجتماعی

هنگامی که برنامه درسی برای دانش آموزان زیر دوازده سال به منظور آموزش یادگیری احساسی و اجتماعی آموزش داده شد.

ما موفقیت های آموزشی و عملکرد بهتر دانشجویان را در ایجاد روابط اجتماعی با دیگران دیدیم، در حالی که میزان موفقیت دانش آموزانی که در طرح شرکت نکردند، خیلی مناسب ارزیابی نشد.

آموزش های اجتماعی و عاطفی به عنوان یک اکسیر معجزه آسا برای بهبود عملکرد دانش آموزان محسوب می شود، و این آموزش ها می تواند منجر به توسعه مهارت های ارتباطی و کاهش استرس شود.

خانواده

نقش خانواده در شکل گیری رویکرد افراد در مدرسه و پیشرفت تحصیلی غیرقابل انکار است.

این تحقیق در مورد چندین دانشجوی در شیکاگو و پکن نشان داد که دانش آموزانی که مسئولیت خانوادگی را دارند، علاقه مند به درس و پیشرفت تحصیلی هستند.

 • مشاورانه
 • مشاوره خانواده
 • مشاوره ازدواج
 • مشاوره تلفنی
 • مشاوره آنلاین
 • تست روانشناسی
 • مشاوره روانشناسی
 • مشاوره جنسی
 • اختلال روانی
 • کلیپ روانشناسی

دیدگاه خانواده در مورد آموزش کودکان، ثبات خانوادگی، روابط قوی میان والدین و کودکان تأثیر زیادی بر موفقیت تحصیلی دانش آموزان دارد.

اعتماد به نفس

گاهی اوقات این ایده که شما قادر به انجام کاری هستید، این است که باید آن را انجام دهید.

نتایج اخیر نشان می دهد که علت موفقیت تحصیلی پایین و نمره های پایین برخی از دانش آموزان، عدم تعلق آنها به محیط یادگیری، سردرگمی و عدم اعتماد به نفس است.

راه حل این مشکل یک تمرین ساده شصت دقیقه ای است که به طور قابل توجهی باعث افزایش عزت نفس و ایجاد اعتماد به نفس بیشتر دانش آموزان در مدرسه و در خانه خواهد شد.

یک چهارم از دانش آموزانی که در این پروژه شرکت داشتند در یک چهارم بالایی نمره ها بودند در حالی که تنها پنج درصد از کسانی که در این پروژه شرکت نکردند، در میان بیست و پنج درصد از نفرات اول قرار داشتند.

البته این تحقیق در سطحی کوچک انجام شده است و تمریناتی که باعث ارتقاء اعتماد به نفس در سطح وسیع می شود، مطمئنا منجر به نتایج بهتر و دقیق خواهد شد.

زمان کلاس

دانش آموزان باید به کلاس هایی که انتخاب می کنند توجه ویژه ای داشته باشند، زیرا زمان مناسب در موفقیت تحصیلی نقش مهمی دارد.

محققان متوجه اثرات منفی زمان کلاس در میزان ریزش نمرات دانش آموزان شده و افرادی را که به شب بیداری عادت کرده اند برای انتخاب کلاس هایی که در صبح برگزار می شود باز میدارند.

خواب کم، کیفیت خواب را کم کرده و خواب در طول روز را افزایش می دهد، و اثرات منفی در نمرات فرد می گذارد.

در مقابل، به عنوان مثال، دانش آموزانی که در زمان خواب بهتری دارند بیشتر احتمال حضور موثر در کلاس را دارند و در نتیجه نمرات بهتری می گیرند.

تناسب اندام

اگر فکر می کنید که حضور در کلاس های ورزشی تاثیری بر امور تحصیلی ندارد، بهتر است دیدگاه خود را بازبینی کنید.

مطالعات نشان داده است که بین ورزش و موفقیت تحصیلی رابطه مستقیم وجود دارد.

واقعیت این است که شانس موفقیت تحصیلی در افراد فعال بیشتر است، شاید به این دلیل که اکسیژن بیشتری به مغز وارد می شود، منجر به آزاد شدن اندورفین و احساس قدرتمندی می شود.

تمرینات مبتنی بر تنفس هوازی، علاوه بر آنهایی که در مدرسه و کالج انجام می شود، تاثیر قابل توجهی در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دارند.

نمرات دانش آموزانی که در تمرینات ورزشی مدرسه شرکت نمی کنند متفاوت از کسانی هستند که حتی در خارج از مدرسه تمرین می کنند و عمدتا پایین تر است.

به طور کلی، هر گونه ورزشی که استرس را کم، تناسب اندام را بهبود و اعتماد به نفس را افزایش می دهد، تاثیر مثبتی بر موفقیت تحصیلی دانش آموزان خواهد داشت.

خواب

در لیست عوامل موفقیت در آموزش، بعضی از موارد به عنوان اثرات مهم خواب شناخته می شوند.

مطالعات نشان داده اند که اگر به دنبال نمرات بالاتر هستید، باید خواب کافی داشته باشید.

شب زنده داری حتی برای مطالعه کتاب های درسی توصیه نمی شود، زیرا پایین کشیدن بهره و بازده در ان ثابت شده است.

کسانی که در این سبک تحصیل کرده اند نمره کمتری نسبت به کسانی دارند که شب خواب راحت دارند.

حتی عادت های بد در طول خواب نیز بر نمرات دانش آموزان، به ویژه در دبیرستان تأثیر می گذارد.

البته اثرات منفی کم خوابیدن و خواب بد در دانشجویان تحصیلاتی مختلف، یکی از مهمترین عوامل موفقیت تحصیلی در تمام سطوح است.

پیوستن به تیم های ورزشی مدرسه

نتایج یک مطالعه در دانشگاه آرکانزاس نشان می دهد که پسرانی که علاقه مند به شرکت در تیم های ورزشی نیستند بیشتر احتمال دارد به شکست علمی برسند.

به همین دلیل، بسیاری از دانش آموزان تمایل داشتند در تیم های ورزشی مدرسه ثبت نام کنند، علاوه بر اموزش در تیم های حرفه ای و برون مدرسه ای.

سلامت

اگر شما در مورد سلامت خود اهمیتی نمی دهید، احتمالا نمرات خوبی نخواهید داشت و باید از مشاوره تحصیلی رایگان بهره ببرید.

نتایج مطالعات مختلف نشان داده است که فقدان خواب، تماشای تلویزیون شدید، قمار، مصرف مواد مخدر و مصرف الکل تاثیر مستقیمی بر عملکرد تحصیلی دانش آموزان دارد.

افرادی که با این موارد وابسته هستند، از استرس و بسیاری از مشکلات سلامتی رنج می برند و بنابراین نمی توانند نمرات بالا را دریافت کنند.

منابع :

 1. فاضلی عصمت. تاثیر مشاوره در پیشرفت تحصیلی دانشجویان. پژوهش و برنامه ریزی در آموزش عالی :   بهار و تابستان ۱۳۸۳ , دوره  ۱۰ , شماره  ۱-۲
 2. داورپناه ابوسعید , نصرت فلاح علی. تاثیر آموزش مشاوره تحصیلی گروهی بر بهبود مهارت های تحصیلی و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دختر. مشاوره کاربردی :   ۱۳۹۵ , دوره  ۶ , شماره  ۲
 3. ادهمی اشرف , نوحی عصمت , محمدعلی زاده سکینه,  جلیلی زهرا , فتاحی زهرا. نگرش اساتید نسبت به مشاوره و راهنمایی تحصیلی و نظر آنها در مورد وظایف مشاوره. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی :   بهار و تابستان ۱۳۸۷ , دوره  ۸ , شماره  ۱
 4. تباری فریبا , فدایی فرشته , کامکاری کامبیز , فدایی بانو. بررسی ابعاد نگرش دانشجویان به مراکز مشاوره تحصیلی. پژوهش پرستاری :   مرداد و شهریور ۱۳۹۶ , دوره  ۱۲ , شماره  ۳

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x