/ دسته‌بندی نشده / همه چیز درباره «ماهی تترا» و شرایط نگهداری از آن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

ماهی تترا یکی از کوچک جثه‌ترین ماهی‌های آکواریومی است که رفتاری صلح جو و دوستانه با گونه‌ها دیگر دارد. این ماهی بومی آب شیرین در کشورهای کلمبیا، پرو و برزیل است.

نگهداری از ماهی‌های زینتی در آکواریوم با این وجود که کار بسیار لذت بخشی‌ است، اما نیاز به اطلاعات کاملی در مورد انواع ماهی‌ها دارد. یکی از محبوب‌ترین گونه‌هایی که می‌توانید در آکواریوم نگهداری کنید، ماهی تترا نام دارد.

این ماهی یکی از اعضای خانواده بزرگ charasidae بوده و با نام علمی paracheirodon شناخته می‌شود. ویژگی‌های ظاهری و جثه کوچک این ماهی باعث شده تا برای نگهداری در آکواریوم بسیار محبوب باشد. ماهی تترا، همانند ماهی گلدفیش و بارب، بومی آب‌های شیرین است. این ماهی در آب‌های کشورهایی هم‌چون برزیل، کلمبیا و پرو یافت می‌شود.

تترا برای اولین بار در سال ۱۹۳۴ در رودخانه‌های جنگل آمازون توسط بشر کشف شد و پس از آن به عنوان یک ماهی زینتی پرورش یافت. در ادامه این مطلب با ما باشید تا مشخصات ظاهری و مواردی هم‌چون شرایط نگهداری و تکثیر این ماهی را مورد بررسی قرار دهیم.

مشخصات ظاهری ماهی تترا 

ماهی تترا یکی از کوچک‌ترین گونه‌هایی است که می‌توانید در آکواریوم نگهداری کنید. انواع مختلف ماهی تترا طولی بین ۳ تا ۸ سانتیمتر دارند. تنوع رنگی، یکی از مشخصه‌های بارز در میان انواع گونه‌های این ماهی است که تشخیص آن‌ها را در هر آکواریومی آسان خواهد کرد. بدن برخی گونه‌های ماهی تترا تک رنگ و برخی دیگر از ترکیب چند رنگ تشکیل شده است.

بعضی از گونه‌های ماهی تترا قابلیت کنترل رنگ‌های بدن خود را در شرایط خاصی دارند؛ برای مثال اگر این ماهی احساس خطر کند، برای حفظ امنیت و استتار در میان گیاهان، رنگ‌هایی که جلب توجه می‌کنند را محو می‌کند. هم‌چنین در هنگام بیماری نیز بیشتر رنگ‌های بدن این ماهی به سمت محو شدن می‌روند.

از دیگر مشخصه‌های ظاهری برای این ماهی، که تقریباً در میان بیشتر گونه‌های آن مشترک هستند، باله‌های نوک تیز و چشمان بزرگ آن‌هاست.

خصوصیات رفتاری ماهی تترا

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، این ماهی بومی آب شیرین است و عموماً این ماهی‌ها رفتاری صلح‌جو و دوستانه با دیگر ماهی‌های دارند. 

یکی از ویژگی‌های بارز در مورد رفتار این ماهی، جنب و جوش زیاد و انرژی بالای آن‌هاست. این ماهی عموماً در میانه آب شنا می‌کند و دائماً در حال تحرک است. همه گونه‌های ماهی تترا که تا به امروز شناسایی شده‌اند، رفتاری دوستانه و اجتماعی دارند و همین موضوع باعث شده تا زندگی به صورت دسته جمعی را ترجیح دهند.

توصیه می‌کنیم برای نگهداری این ماهی در آکواریوم، گروه‌های حداقل ۵ تایی از آن‌ها را خریداری کنید. وجود چند ماهی تترا با رنگ‌های مختلف و زیبا می‌تواند به آکواریوم جلوه خاصی ببخشد.

طول عمر ماهی تترا

از آنجایی که گونه‌های این ماهی بسیار متنوع هستند، به طور کلی می‌توان گفت به طور متوسط ماهی تترا بین ۳ تا ۱۰ سال عمر می‌کند.

انواع ماهی تترا

محققان تا به امروز نزدیک به ۲۶ گونه مختلف از این ماهی را شناسایی کرده‌اند. هر کدام از این گونه‌ها از نظر ظاهری با هم تفاوت‌های زیادی دارند. بهترین مشخصه برای شناسای هر کدام از گونه‌ها را می‌توان رنگ‌بندی بدن آن‌ها دانست. 

نام گونه‌های مختلف این ماهی:

 1. تترا نئون
 2. تترا پنگوئن
 3. تترا کاردینال
 4. تترا جواهر
 5. تترا امپراتور
 6. تترا چشم قرمز یا چشم چراغی
 7. تترا قرمز آتشی
 8. تترا رامی نوز – تترا سر آتشی – تترا دماغ قرمز
 9. تترا تابان
 10. تترا کنگو
 11. تترا الماسی
 12. تترا لیمویی
 13. تترا زیبا
 14. تترا بوئنوس آیرس
 15. تترا قلب خونی
 16. تترا فانتو سیاه
 17. تترا باله خونی
 18. تترا ایکس ری
 19. تترا آب پاش
 20. تترا لندوگراف
 21. تترا یک خط
 22. تترا دامن سیاه
 23. تترا پاندا
 24. تترا دیسک
 25. تترا دم شمشیری
 26. تترا ژله

شرایط نگهداری ماهی تترا در خانه

شرایط نگهداری از این ماهی در آکواریوم کار چندان دشواری نیست، اما لازم است اطلاعاتی هر چند محدود، را در این رابطه داشته باشید. در ادامه شرایط مخزن، آب و تغذیه مناسب برای این ماهی را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

آب مناسب

این ماهی زندگی در آب‌های شیرین و گرم را ترجیح می‌دهد و باید برای نگهداری از آن‌ها در آکواریوم، چنین شرایطی را مهیا کنید. بهترین آب برای ماهی تترا، آبی است که دمایی بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد داشته باشد. همچنین سعی کنید ph آب آکواریوم آن‌ها را بالاتر از ۶ و پایین‌تر از ۷ نگه دارید.

این ماهی به تغییرات شیمیایی و دمایی آب حساسیت زیادی دارد و بهتر است هر هفته ۲۵ درصد از آب مخزن را تعویض کنید؛ به جای آنکه کل آب را به یکباره تعویض کنید! تغییر یکباره شرایط دمایی یا ph آب می‌تواند برای ماهی تترا کشنده باشد.

آکواریوم

با توجه به تحرک زیاد این ماهی، بهتر است از آکواریومی استفاده شود که طول زیادی دارد و فضای کافی برای حرکت آزادانه به آن‌ها بدهد. برای بستر آکواریوم نیز می‌توانید از سنگ ریزه‌ها و سنگ‌هایی با رنگ تیره استفاده کنید.

ماهی تترا علاقه زیادی به حرکت بین گیاهان دارد و برای این منظور باید در آکواریوم تعداد زیادی گیاه کاشته شود. این گیاهان علاوه بر ایجاد مکانی برای استتار و مخفی شدن، به کاهش نور در آکواریوم هم کمک می‌کنند. بیشتر گونه‌های این ماهی نور کم را ترجیح می‌دهند و باید چنین شرایطی را در آکواریوم فراهم کنید.

حجم مخزن یا آکواریوم محل نگهداری ماهی تترا به تعداد آن‌ها بستگی دارد، اما کم‌ترین حجمی که می‌توانید برای این کار در نظر بگیرید، ۱۰ گالن است. اگر قصد نگهداری از گروه‌های بزرگ (۱۵ عدد به بالا) ماهی تترا را دارید، توصیه می‌کنیم از آکواریومی با حداقل گنجایش ۲۰ گالنی استفاده کنید.

غذای ماهی تترا

برای تغذیه این ماهی می‌توانید هم از پروتئین و هم از سبزیجات استفاده کنید، چرا که این ماهی همه‌چیز‌خوار است. مواردی مانند غذای خشک، غذای منجمد، پولکی‌ها، گرانول، لارو حشرات، جلبک، کرم خون، دافنی‌ها یا توبیفکس برای تغذیه این ماهی مناسب خواهند بود.

ماهی های سازگار با تترا

به طور کلی تترا ماهی سازگاری بوده و با گونه‌های دیگر به مشکل چندانی بر نمی‌خورد. همچنین تتراهای بزرگتر معمولاً آرام هستند و از بودن در کنار تتراهای دیگر، لذت می برند. تتراها با دانیو، کوریدورا، ماهی دیسکس و برخی از سیکلیدهای کوتوله مانند آپیستوگرام‌ها سازگاری بسیار خوبی دارند.  

بیماری های رایج ماهی تترا

این ماهی به شرایط بهداشتی آب حساسیت زیادی دارد و از این نظر بسیار آسیب‌پذیر خواهد بود. رایج‌ترین بیماری در میان این ماهی، به واسطه انگل‌هایی در بدن آن‌ها ایجاد می‌شود. متأسفانه تا به امروز هیچ درمانی برای این بیماری پیدا نشده است. بهتر است در صورت مشاهده این بیماری، ماهی بیمار را از آکواریوم خارج و در جای دیگری نگهداری کنید، چرا که امکان انتقال به گونه‌های دیگر را نیز دارد.

مهم‌ترین مشخصه‌های این بیماری انگلی به شرح زیر هستند:

 • تغییر عادات غذایی و نخوردن غذا
 • ایجاد کیست یا غده در قسمت شکم
 • از دست دادن ناگهانی رنگ بدن
 • ساکن ایستادن در آکواریوم و تحرک کم

این بیماری از طریق آلودگی آب آکواریوم و همچنین تغییرات ناگهانی آب، ممکن است ایجاد شود. هم‌چنین توصیه می‌کنیم پیش از وارد کردن ماهی‌های جدید به آکواریوم، آن‌ها را برای مدتی در مخزن دیگری نگهداری کنید تا از سلامتشان اطمینان حاصل کنید.

روش تکثیر ماهی تترا

پروسه تکثیر و تخم‌گذاری این ماهی به نسبت دیگر ماهی‌های آکواریومی کمی دشوارتر است. ماهی تترا می‌تواند در سن  ۱۲ هفتگی شروع به زاد و ولد کند. برای تکثیر این گونه باید جفت مورد نظر را به مخزن جداگانه منتقل کنید و دقت داشته باشید که در حین انتقال، هیچ گونه نوری در مخزن آن‌ها وجود نداشته باشد.

مخزن مناسب برای تخم ریزی این ماهی بایستی پوشیده از گیاهان زنده باشد، چرا که تخم‌ها پس از آزاد‌سازی، به گیاهان می‌چسبند. در هر بار تخم‌ریزی، ماهی ماده حدود ۱۰۰ تخم را آزاد می‌کند که تقریباً یک سوم آن‌ها تبدیل به ماهی خواهند شد. در حین فرآیند تولید مثل، سعی کنید ماهی نر و ماده را با استفاده از غذاهای زنده تغذیه کنید.

سخن آخر

شرایط نگهداری و پرورش ماهی تترا در آکواریوم کار دشواری نخواهد بود، اما باید به تغییرات دمایی و شیمیایی آب نظارت دقیق داشته باشید، چرا که این ماهی حساسیت زیادی در این مورد دارد.

 تقریباً بیشتر گونه‌های این ماهی در فروشگاه‌های کشور عرضه می‌شوند، اما معروف‌ترین آن‌ها را می‌توان ماهی تترا نئونی دانست که ترکیب رنگی بسیار زیبایی دارد. به جز ماهی تترا، ماهی پلاتی، ماهی کوی و ماهی پرت نیز از ماهی‌های زیبای زینتی هستند که برای نگهداری در آکواریوم پیشنهاد می‌شوند.

منبع : 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x