/ دسته‌بندی نشده / تاثیر سرکه برای کرونا
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تاثیر سرکه برای کرونا چیست و اصلا آیا سرکه برای کرونا خوب است؟ از سرکه می‌توان برای ضدعفونی کردن سطوح و دست استفاده کرد؟ غرغره کردن آب و نمک و سرکه برای کرونا، از ورود این ویروس جلوگیری می‌کند و یا باعث کشتن ویروس می شود؟

بهترین ضدعفونی کننده موجود برای مقابله با کرونا چیست؟ آیا استفاده از سرکه برای کرونا و از بین بردن ویروس کوید ۱۹ یا پیشگیری از ورود آن موثر است؟ چطور در عرض یک دقیقه محلول ضدعفونی کننده خانگی بسازیم؟ تاثیر ضدعفونی سطوح با سرکه یا غرغره کردن آب و نمک و سرکه برای پیشگیری از بیماری کرونا چقدر صحت دارد؟ در ادامه به این سوال ها پاسخ می‌دهیم. 

ضدعفونی کنندگی سرکه برای کرونا چقدر صحت دارد؟

بر اساس گفته یک کارشناس بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی گیلان اگرچه اسیدها نابودکننده ویروس کرونا هستند، اما سرکه از درجه اسیدی پایینی برخوردار است، بنابراین ضد عفونی کننده چندان قوی برای کرونا نیست.

با این حال برای از بین بردن ویروس‌های روی سطح دست و صورت و یا سطوح مختلف، در صورتی که دسترسی به مواد شوینده ندارید، می‌توانید ترکیب الکل و سرکه را به کار ببرید. همچنین می‌توانید از سرکه و آب اکسیژنه البته به صورت کاملا جداگانه برای ضدعفونی سطوح استفاده کنید. در هر صورت باید از شوینده‌هایی استفاده کرد که چربی را نابود کنند. 

برای تمیزکردن آشپزخانه نیز در صورت عدم دسترسی به محلول های ضدعفونی، می‌توانید از مواد ضدعفونی کننده طبیعی مانند سرکه استفاده کنید؛ به این منظور نسبت مساوی از سرکه و آب را در یک لیوان یا کاسه بریزید و حرارت دهید تا یک مایع غلیظ به دست آید، سپس با استفاده از یک اسفنج آغشته به محلول، سطوح مختلف را پاک و ضدعفونی کنید. با موثرترین راه های ضدعفونی میوه و سبزیجات آشنا شوید.

آیا غرغره کردن آب با نمک یا سرکه از بیماری کرونا جلوگیری می کند؟

به علت ناشناخته بودن بیماری کووید 19 و همه‌گیر شدن آن، ادعاهایی برای درمان و یا پیشگیری از این بیماری مطرح شده است. از جمله این ادعاها استفاده از آب به همراه نمک و یا سرکه است. ادعا شده که این ویروس چند روز در گلو باقی می ماند و سپس علائم بیماری نمایان می شوند. به همین دلیل استفاده از آب گرم به همراه نمک و سرکه می‌تواند باعث خفیف‌تر شدن بیماری شود.

شواهد موجود در زمینه پاسخ به این سوال 

سال‌ها است که از این روش برای خوب شدن گلودرد و سرماخوردگی ها استفاده می‌شود. اما مدارک علمی مبنی بر اثربخش بودن آن در مقابل ویروس کرونا بدست نیامد. همچنین بر اساس یافته‌ها‌ی علمی در دسترس، ادعای باقی‌ماندن این ویروس در گلو و بینی نیز صحیح بنظر نمی‌رسد و احتمالا این موضوع بر مبنای دوره نهفتگی ویروس در بدن (در دوره نهفتگی ممکن است فرد علامتی نداشته باشد اما می‌تواند ویروس را به دیگران انتقال دهد) بیان شده و ناشی از درک نادرست از دوره نهفتگی ویروس است.

سازمان بهداشت جهانی در این زمینه بیان کرده است که استفاده از آب‌ نمک برای شستن بینی مبنای علمی ندارد و استفاده از آن، فقط برای تسریع روند بهبودی از سرماخوردگی معمولی در برخی مقالات دیده شده است. بر اساس اعلام یکی از بیمارستان های ووهان چین، توصیه شده مردم به این روش اعتماد نکنند. همچنین به ادعاهای واهی خوردن الکل برای حذف ویروس کرونا از بدن توجه نکنید! زیرا شرب الکل باعث نابودی کرونا و ضدعفونی بدن نمی شود!

با توجه به رد این ادعا توسط منابع موثق علمی، بنظر می‌رسد این‌گونه توصیه‌ها باعث می‌شود مردم از رعایت بهداشت فردی به دلیل ساده انگاشتن این بیماری فاصله بگیرند و کنترل بیماری دشوارتر شود. از این رو توصیه می شود به روش‌های اثبات شده‌ی علمی همچون شستن دست‌ها، ضدعفونی کردن و حفظ فاصله با افراد مشکوک اعتماد و عمل کنید. 

منبع:

1

موسسه ملی تحقیقات سلامت ایران، ایسنا

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x