/ پزشکی / ماندگاری ویروس کرونا بر سطوح
آنچه در این مقاله می‌خوانید

ضدعفونی کردن، بهترین راه برای از بین بردن ویروس ماندگار روی سطوح!

ویروس کرونا روی سطوح مختلف، ماندگاری مختلفی دارد. آگاهی از این موضوع سبب می‌شود تا ضدعفونی کردن سطوح جدی‌تر گرفته شود و این امر کمک بسیاری در جلوگیری از ابتلا به ویروس خواهد کرد.

ویروس کرونا با عطسه و سرفه افراد مبتلا وارد هوا می‌شود و می‌تواند روی سطوح مختلف قرار بگیرد. این ویروس به دلیل سنگین بودن روی سطوح مختلفی می‌نشیند. بنابراین در این روزها باید بیشتر از همیشه حواسمان باشد که به سطوح مختلفی که در محیط کاری و خانه‌مان وجود دارد دست نزنیم و یا قبل از لمس کردن هر چیزی آن را ضدعفونی کنیم. اگر شما یک شی یا سطح آلوده به ویروس کرونا را لمس کنید و با همان دستتان چشم، ‌دهان یا بینی‌تان را لمس کنید،‌ ویروس کرونا به بدن شما منتقل می‌شود. در صورتی که علائم کرونا برای فردی پیش آمد، تنها راه تشخیص ابتلا یا عدم ابتلا به کرونا، انجام آزمایش است که تست کرونا در منزل می تواند راه مناسبی به عنوان جایگزین حضور در محیط خطرناک آزمایشگاه باشد.

نقش سطوح آلوده در انتقال ویروس کرونا

لمس سطوح آلوده به ویروس کرونا، یکی از راه‌های انتقال این بیماری است، با این وجود اما و اگرهایی در این زمینه وجود دارد. برای مثال هنوز به طور دقیق نمی‌توان گفت این ویروس تا چه زمانی بر روی سطوح زنده می‌ماند.مدت زمان زنده ماندن آن به عواملی مانند نوع سطح، دما و رطوبت نسبی هوا بستگی دارد. شواهد و تحقیقات نشان داده است که این ویروس عمدتا از طریق ارتباط نزدیک با افراد آلوده سرایت می‌کند. زمانی که قطرات حاوی ویروس استنشاق می‌شوند یا مستقیماً بر روی چشم، بینی یا دهان قرار می‌گیرند ، فرد در معرض آلودگی قرار خواهد گرفت. 

ویروس کرونا به راحتی  بر روی اشیا و سطوح مختلف در محل زندگی یا کارمان می‌نشیند و تنها با یک لمس کوتاه، بر روی دست یا لباسمان قرار می‌گیرد. از مهم‌ترین سطوحی که می‌تواند باعث انتقال ویروس کرونا شود موارد زیر را می توان نام برد:

✔ خودپردازهای بانک

✔ کارت‌خوان‌های موجود در فروشگاه‌ها

✔ دستگیره‌های درب تاکسی

✔ دستگیره و میله‌های وسایل حمل‌ونقل عمومی مثل اتوبوس و مترو

بنابراین باید حواسمان باشد که تا حد امکان به این سطوح و سطوح دیگری که در مکان‌های عمومی قرار دارد دست نزنیم و اگر مجبور شدیم سطح یا شی‌ء خاصی را لمس کنیم، حتماً دستمان را ضدعفونی کنیم.

بررسی طول عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف

بسیاری از محققین طی تحقیقاتی که بر روی ویروس کرونا انجام داده‌اند، عنوان کرده‌اند که طول عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف حداکثر ۲۸ روز است. اگرچه که این عدد برای همه سطوح یکسان نبوده و متغیرهایی نظیر دما و جنس اشیا این عدد را تغییر می‌دهد. اگر بخواهیم به‌طور دقیق‌تر نتیجه این تحقیق را بیان کنیم طول عمر ویروس کرونا در دمای عادی _که حدوداً ۲۰ درجه سانتی‌گراد است و در فضای سرپوشیده بر روی سطوحی از جنس شیشه یا نمایشگرهای تلفن‌های هوشمند، حداکثر‌ ۲۸ روز است.
در ادامه متوسط طول عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف را بررسی می‌کنیم:

✔ طول عمر این ویروس روی موبایل در حدود یک تا چهار روز است.

✔ این ویروس بر روی پارچه و لباس شما حدود ساعت تا دو روز زنده می‌ماند.

(ماندگاری ویروس برروی لباس های تماما پارچه ای 1 روز می باشد ولی از آنجایی که لباس‌ های ما تماما از پارچه نیستند. آن‌ها ممکن است قطعات فلزی یا پلاستیکی مانند دکمه‌ها یا بندها داشته باشند و در این حالت ویروس کرونا در این قسمت‌ ها می‌تواند بیشتر زنده بماند.)

✔ ویروس کرونا روی شیشه چهار تا پنج روز دوام می‌آورد.

✔ کرونا روی کاغذ و اسکناس از ۳ ساعت تا ۴ روز باقی می‌ماند.

✔ اگر یک فرد مبتلا جوری عطسه کند که قطرات دهان او روی یک شیشه بریزد،‌ ویروس کرونا تا چهار الی پنج روز روی آن شیشه باقی می‌ماند.

✔ کرونا روی چوب بین دو تا پنج روز زنده می‌ماند.

✔ روی آلومینیوم از هشت ساعت تا پنج روز باقی می‌ماند.

✔ طول عمر این ویروس روی سطوح پلاستیکی بین ۴ تا ۷ روز است.

✔ کویید ۱۹ بر روی سطوح مسی تا ۴ ساعت باقی می‌ماند.

✔ سطوحی که از جنس استیل هستند، کرونا را تا ۳ الی ۷ روز بر روی خود نگه می‌دارند.

✔ مقوا تنها یک روز ویروس کرونا را بر روی خود نگه می‌دارد.

✔ این ویروس بر روی سطوحی از جنس آلومینیوم از ۲ ساعت تا ۵ روز زنده می‌ماند.

✔ کرونا روی سایر فلزات ازجمله طلا و زیپ در حدود ۵ روز باقی می‌ماند.

✔ذرات معلق هوایی 3 ساعت

✔روی پوست انسان حدود 9 ساعت زنده می ماند

✔ماندگاری ویروس کرونا بر روی مو :

هر ویروس از جمله کروناویروس جدید می‌تواند به موی انسان بچسبد. اما قرار داشتن صرف روی موها به معنای بیماری‌زایی آن نیست. ویروس کرونا به سرعت در خارج از بدن تضعیف می‌شود. به عبارت دیگر، ویروسی که روی سطوحی مانند موهای شما نشسته است، آنقدر قوی نیست که به فرض انتقال به داخل بدن بیماری ایجاد کند. البته اگر عادت به جویدن انتهای موهایتان را دارید، ممکن است ویروس روی مو به درون بدنتان منتقل شود و احتمالا بیماری ایجاد کند، بنابراین کافی است موهایتان را نجوید.

طول عمر ویروس کرونا در دماهای مختلف

✔ در دمای 4 درجه سانتی‌گراد،‌ ‌ویروس کرونا می‌تواند تا ۲۸ روز زنده بماند.

✔ با افزایش دما در حدود ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد، طول عمر این ویروس کم می‌شود.

✔ در دمای اتاق این ویروس تا ۹ روز زنده می‌ماند.

ویروس کرونای روی سطوح مختلف را چگونه از بین ببریم؟

همان‌طور که تا اینجای مقاله متوجه شدید ویروس کرونا روی سطوح مختلف به یک‌باره از بین نمی‌رود و تا مدتی فعال باقی می‌ماند اما یکی از عوامل طبیعی که طول عمر این ویروس را کاهش می‌دهد نور خورشید است. تابش خورشید بر روی سطوح مختلف باعث می شود تا ویروس کرونا زودتر بمیرد. در چند خط بعدی توصیه هایی را بیان می کنیم که رعایت آن ها به شما کمک می کند تا به ویروس کرونا مبتلا نشوید:

✔ هر روز، وسایل خانه خود را با اسپری‌های ضدعفونی‌کننده تمیز کنید.

✔ بعد از خرید کردن، حتماً تمام اشیاء و خوراکی‌های خریداری‌شده را با آب و صابون یا اسپری‌های ضدعفونی‌کننده تمیز کنید.

✔ دستان خود را مرتباً با آب و صابون بشویید یا از مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.

چگونه سطوح مختلف را ضدعفونی کنیم؟

برای ضدعفونی کردن اشیا سطوح مختلفی که در محل کار و زندگی‌تان وجود دارد می‌توانید از هیپوکلریت سدیم استفاده کنید. این ماده را می‌توانید در محصولات ضدعفونی‌کننده‌ای نظیر آب ژاول، سفیدکننده یا وایتکس ببینید. یکی دیگر از مواد رایج برای ضدعفونی کردن سطوح و اشیای مختلف الکل است. میزان الکل در یک ماده ضدعفونی‌کننده مؤثر باید بین ۷۰ تا ۹۰ درصد باشد.

✔ برای ضدعفونی کردن سطوح مختلف باید ابتدا آن‌ها را با آب و صابون تمیز کنید تا آلودگی‌های آن برطرف شود و در مرحله بعد از مواد ضدعفونی‌کننده‌ای که نام بردیم استفاده کنید.

✔ در هنگام تمیز کردن سطوح باید در ابتدا به سراغ سطوح کم‌تر آلوده‌شده بروید و در مراحل پایانی سطوحی که بیشترین میزان آلودگی را دارند،‌ تمیز کنید.

✔ برای نگهداری مواد ضدعفونی‌کننده باید از ظروف مات استفاده کنید و این مواد را در مکان‌هایی که تهویه مناسب دارند و سر پوشیده هستند، نگهداری کنید. نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرند. بهتر است که هر روز از محلول جدید استفاده کنید.

✔ برای ضدعفونی کردن سطوح مختلف در محیط‌های سر بسته بهتر است که مواد ضدعفونی‌کننده را بر روی دستمال اسپری کرده یا ریخته و سپس دستمال حاوی این مواد را روی سطوح آلوده بکشید.

مهم‌ترین نکته در ارتباط با پایداری محیطی و ماندگاری ویروس کرونا وجود یک پوسته سالم و یکپارچه است. پوسته ویروس کرونا از مقادیر فراوان ترکیبات لیپیدی (چربی) تشکیل شده است. ساختار لیپیدی ویروس کرونا، نقش بسیار مهمی در پایداری حیاتی آن دارد و در صورت آسیب دیدن ویروس را به سمت فروپاشی و از بین رفتن پیش می‌برد. این مسئله ویروس کووید-۱۹ را به شدت در برابر مواد حل کننده ترکیبات چربی مانند محلول‌های صابونی کارآمد یا مواد ضدعفونی کننده با پایه الکلی حساس می‌کند. به همین دلیل است که طبق آخرین گزارشات سازمان بهداشت جهانی (WHO)، شست و شو دستان به مدت ۴۰ تا ۶۰ ثانیه با آب و صابون ضروری است. علاوه بر این، خشکی و عدم وجود رطوبت کافی در محیط از موارد دیگری هستند که می‌توانند به ساختارهای خارجی ویروس آسیب وارد کنند و با گذشت زمان ویروس را بطور طبیعی از بین ببرند. 

منابع :

3

2

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x