/ دسته‌بندی نشده / پوسیدگی دندان و هر آنچه علت پوسیدگی دندان های شماست
آنچه در این مقاله می‌خوانید

پوسیدگی دندان و هر آنچه علت پوسیدگی دندان های شماست

پوسیدگی به معنی نرم شدن مینای دندان است و باعث آسیب ساختاری دندان می شود، ناشی از اسیدهای ایجاد شده توسط پلاک باکتری هایی که در هنگام شکستن قند در دهان شما ایجاد می شوند.

اگر این از دست رفتن مواد معدنی مینای دندان درمان نشود، در دندان حفره ها و پوسیدگی هایی می تواند رخ دهد. بدون درمان، این سوراخ ها در طول زمان بزرگ تر می شوند و حتی ممکن است کل دندان را از بین ببرند.

هم چنین اسیدهای پلاک ها می توانند در لایه بعدی دندان (عاج دندان) ایجاد شود و در نهایت آن پوسیدگی را ریشه ای کند. در نتیجه، اعصاب در دندان های شما نمایان می شوند و ممکن است در هنگام خوردن یا نوشیدن احساس درد داشته باشید.

اگر در نزدیکی ریشه دندان؟ درد احساس می کنید، احتمال این وجود دارد که نوعی پوسیدگی دندان داشته باشید و باید به دندان پزشکی بروید. مراقبت خوب از دندان ها بخش مهمی از حفظ سلامت کلی بدن است و این شامل جلوگیری از پوسیدگی دندان نیز می شود.

علل خراب شدن و پوسیدگی دندان:

تعدادی از مراحل لازم برای ایجاد پوسیدگی وجود دارد، که از کاهش مواد معدنی دندان شروع می شود. پوسیدگی دندان همچنین زمانی رخ می دهد که غذاهای حاوی کربوهیدرات بین دندان ها گیر بیفتد و به طور کامل با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پاک نشود.همانطور که ئر این بخش از سلامت دهان و دندان در نمناک خواهید خواند دلایل اصلی پوسیدگی دندان، غذاهای شکری، چسبنده و نوشیدنی ها است. هر چه شکر بیشتری مصرف شود، اسید بیشتری تولید می شود که منجر به پوسیدگی می شود.

قند با پلاک ترکیب می شود و مینای دندان را تضعیف می کند و شما را در معرض پوسیدگی دندان قرار می دهد. هر بار که یک اسنک شیرین می خورید، دندان های شما برای 20 دقیقه آسیب پذیر هستند. مهم است که علل پوسیدگی دندان را بدانید تا بتوانید روش صحیح را برای مراقبت از دندان و مراقبت از سلامتی دهانی خود یاد بگیرید.

عوامل پوسیدگی دندان:

بهداشت دهانی ضعیف:

مسواک زدن به طور مرتب به پلاک ها اجازه می دهد تا از مینای دندان بالا رود و به مینای دندان حمله کند.

تشکیل پلاک:

علت تشکیل پلاک زمانی است که باکتری، اسید، ذرات غذا و بزاق دهان باهم ترکیب می شوند. پلاک به دندان های شما می چسبد و در طول زمان ساخته می شود.

اسید موجود در پلاک، به مینای دندان آسیب می زند و در نهایت می توانند باعث ایجاد سوراخ هایی در دندان ها شوند.

عوامل پوسیدگی دندان چیست؟

دهان خشک:

بزاق، به شستن پلاک دندان ها کمک می کند. اگر دهان خشک با بزاق بسیار کمی دارد، پلاک می تواند به سرعت رشد کند.

خوردن و نوشیدن از دلایل پوسیدگی دندان:

این، جایی است که همه چیز از آن شروع می شود. از آنجا که همه ما مجبور به خوردن و نوشیدن برای زندگی هستیم، هیچ راهی برای جلوگیری از این مورد وجود ندارد، اما نقش مهمی در شکل گیری حفره ها دارد.

وقتی شما غذا یا نوشیدنی هایی می خورید، کربوهیدرات ها تا زمانی که مسواک بزنید روی دندان های شما باقی می مانند. حتی بعد از مسواک زدن، شما ممکن است قادر به حذف همه ذرات غذایی و یا کربو هیدرات ها از دندان ها نباشید. غذاهایی که تمایل به چسبیدن به دندان های شما دارند، می توانند ریسک شما را برای پوسیدگی دندان افزایش دهند.

حتما به طور مرتب دندان های خود را مسواک بزنید.

باکتری ها و اسیدها:

در حالی که اکثر مردم دوست ندارند به آن فکر کنند، اما باکتری ها به طور طبیعی در دهان شما زندگی می کنند. زمانی که این باکتری ها کربوهیدرات را هضم می کنند، شکلی اسیدی روی دندان ها و دهان شما می مانند.

مشکلات پزشکی:

می توانند با برگشت اسیدمعده شما به دهان مرتبط باشند. به طور مشابه، پرخوری خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهد و همچنین وقتی که دندان ها در حین استفراغ مداوم در معرض اسید معده قرار می گیرند.

علایم و نشانه های پوسیدگی دندان با پیشرفت پوسیدگی دندان شروع به ظاهر شدن می کند. اگر متوجه سوراخ های دندانی شدید، به دندان پزشک خود مراجعه کنید. هرچه علایم اولیه شناسایی شوند، درمان سریع تر و آسان تر انجام خواهد شد.

به درون دندان های خود نگاه کنید و مراقب این علائم باشید:

درد:    دندان درد یکی از شایع ترین علائم است.

فشار:   افزایش حساسیت دندان و درد هنگام گاز زدن.

علائم خرابی دندان 

حفره ها از علائم خرابی دندان:

علائم خرابی ممکن است شامل سوراخ یا حفره های قابل توجهی در دندان آسیب دیده باشند.

گاهی اوقات سوراخ ها تنها با اشعه ایکس دیده می شوند.

چرک از علائم خرابی دندان:

یکی از علائم جدی خرابی دندان، چرک در اطراف دندان است. علائم متداول دیگری از خرابی دندان وجود دارد که به احتمال زیاد خودتان متوجه اش می شوید، مانند دندان درد یا دندان حساس – به خصوص در هنگام خوردن غذاهای شیرین، داغ یا سرد. این علائم معمولاً با پوسیدگی دندان پیشرفته مرتبط هستند و بنابراین نیازمند توجه فوری از دندان پزشک هستند.

چگونه می توان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد؟

پیش گیری بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی است. اقدامات زیادی وجود دارند که می توانید برای جلوگیری از خرابی دندان ویا انواع دیگر پوسیدگیها به کار ببرید.

اولین قدم در پیش گیری از سوراخ شدن دندان، مراجعه منظم به دندانپزشک است. گزینه های بسیاری برای بهداشت دهانی در این روزها وجود دارد و در اینجا یک چک لیست اصلی از موارد اصلی وجود دارد که شما باید در برنامه روزمره خود وارد کنید تا به جلوگیری از آسیب زدن به دندان هایتان کمک کنید، این لیست را دم دست نگه دارید تا به شما کمک کند در مسیر بهداشت دهان و سلامتتان باشید و همچنین از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان 

مسواک برای جلوگیری  از پوسیدگی دندان:

همه می دانند که انسان به مسواک نیاز دارد تا دندان های خود را تمیز نگه دارد، اما بسیاری از افراد زیاد مسواک نمی زنند. به دقت مسواکی را پیدا کنید که می تواند به تمام سطوح دندان شما برسد.

هم چنین باید بدانید که باکتری های داخل دهان باعث می شود دهان شما بوی زننده ای بدهد.

خمیر دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان:

این، بخش مهمی از برنامه بهداشت دهان شما برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است. در حالی که بسیاری از محصولات موجود هستند، اما بیشتر دندانپزشکان توصیه می کنند محصولی را انتخاب کنید که توسط انجمن دندان پزشکی آمریکا پذیرفته شده است (ADA).

 

نخ دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان:

نخ دندان منظم بسیار مهم است.

با حذف ذرات غذا از دندان ها، نخ دندان می تواند به جلوگیری از کرم خوردگی دندان کمک کند. بسیاری از مردم متوجه می شوند که نخ دندان کشیدن، به ویژه در فضاهای بسته دندان ها و دهانشان را سالم تر نگه می دارد.

دهانشویه مفید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان:

دهانشویه اغلب آخرین گام در یک روتین بهداشت روزانه موثر است. نه تنها استفاده از دهانشویه باعث می شود دهان شما تمیزتر شود، بلکه باکتری ها را می کشد که می تواند از پلاک و ورم لثه جلوگیری کند.

پایبندی به رژیم بهداشت دهانی جامع اولین قدم برای سلامت دهانی خوب است.

در این بخش از سلامت دهان و دندان نمناک چند نکته مهم برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و کرم خوردگی وجود دارد.

زیاد مسواک زدن:

فقط به این دلیل که دندان پزشک به شما می گوید که دوبار در روز باید مسواک بزنید به این معنا نیست که شما نباید این کار را بیشتر انجام دهید. یک راه عالی برای جلوگیری از تشکیل پلاک که باعث کرم خوردگی می شود، مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی یا اسنک است. این قاعده طلایی بهداشت دهان است. مسواک زدن بعد از خوردن یا نوشیدن با خمیر دندان بر پایه فلویورید می تواند به تمیز نگه داشتن دندان ها کمک کند.

محدود کردن مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین برای جلوگیری از پوسیدگی دندان :

شیرینی، نوشابه شیرین و دیگر غذاهای شیرین حاوی قندهایی هستند که به تولید پلاک های دهان منجر می شوند. به علاوه، غذاهای قندی و یا آب نبات ها که مدت طولانی در دهان شما می مانند، می توانند تاثیر بیشتری در شکل گیری پلاک و پوسیدگی دندان داشته باشند.

اگر زیاده روی می کنید، بعد از خوردن غذا مسواک بزنید تا از پیشرفت پوسیدگی دندانتان جلوگیری کنید.

مواظب آنچه که می خورید، باشید:غذاهایی که در دندان های شما گیر می کنند، مانند چیپس، آب نبات ها و یا کلوچه می تواند پوسیدگی دندان را بدتر کنند. سعی کنید تا جایی که ممکن است اسنک های خام و سبزیجات بخورید، چون آن ها در واقع می توانند به حذف پلاک به طور طبیعی کمک کنند. آن ها هم برای بدن شما سالم تر هستند. 

نخ دندان و آبکشی روزانه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان:

در حالی که مسواک زدن حیاتی است، لزوماً این کار کافی نخواهد داد. نخ دندان کشیدن روزانه و آبکشی دهان در برابر ساخت پلاک شما را محافظت می کند و به کاهش خطر ابتلا به مشکلات در حال توسعه کمک خواهد کرد. نخ دندان کشیدن ذرات غذا را که بین دندان ها مانده اند حذف می کند.

محافظت از دندان ها به وسیله فلوراید:

حفاظت کلید جلوگیری از کرم خوردگی دندان است؛ فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان مهم است. از محصولاتی استفاده کنید که حاوی فلوراید هستند.

مراجعه به دندان پزشک:

مهم نیست که شما در مورد برنامه بهداشت دهانی روزانه خود چقدر سخت کوش هستید، دندان پزشک باید دو بار در سال دندان هایتان را ببیند. او می تواند پلاک را پاک کند، کاری که شما نمی توانید اصلا با هیچ محصولی انجام دهید.

درمان پوسیدگی دندان:

حتی سالم ترین و مراقبت کننده ترین فرد هم ممکن است در طول عمرش 1-2 دندانش کمی خراب شود. حتی دندان پزشک شما هم دندان خراب دارد، پس داشتن پوسیدگی دندان جای نگرانی ندارد.

نکته کلیدی این است که آن ها را زودتر پیدا کرده و درمان کنید تا هنوز وضعشان بدتر نشده است.

اساسی ترین شکل درمان برای یک کرم خوردگی، پر کردنش است، قسمت پوسیده شده دندان کنده می شود و با یک پر کننده قوی از رزین کامپوزیت، چینی، نقره، طلا، یا آمالگام جایگزین می شود.

درمان حفره های گسترده تر شامل تکنیک های پیشرفته مانند تاج ها و کانال های ریشه ای است.

پر کردن مانع از رشد حفره می شود. بنابراین اگر علائم پوسیدگی دندان دارید، فوری به دندان پزشکی بروید.

اغلب ما از دوران کودکی در درباره اهمیت مراقبت از دندان چیزهایی را یاد گرفته ایم. با این حال، بزرگسالان نیز می توانند پوسیگی دندان داشته باشند.

در حالی که مردم عموماً فکر می کنند که کرم خوردگی ها اغلب بر روی کودکان تاثیر می گذارند، اما بزرگسالان اغلب خرابی های بدی دارند ، زیرا اثر گذشت سال های زیادی است. برای سالم نگه داشتن دهان خود در طول زندگیتان، یاد بگیرید که چه چیزی باعث ایجاد خرابی می شود و می تواند بر سلامت دهانی بلند مدت شما تاثیر بگذارد.

منبع: 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x