/ پزشکی / سرطان واژن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

سرطان واژن

در بین سرطان های شایعی که بین بانوان رایج هستند، می توان از سرطان واژن نام برد. یک نوع سرطان نادر، سرطان واژن در خانم ها در خیریه سرطانی می باشد که معمولا خانم هایی در رنج سنی بالای ۶۰ سال را درگیر می کند. برای تشخیص این نوع سرطان، خونریزی غیرطبیعی از واژن مخصوصا هنگام نزدیکی می تواند از علائم و نشانه های سرطان واژن در خانم ها باشد.

از عوامل ابتلا به سرطان واژن ممکن است وجود ویروس پاپیلومای انسانی باشد. این ویروس می تواند مسبب زگیل های تناسلی و سرطان دهانه رحم نیز باشد.اغلب سرطان های واژن در خیریه که خانم ها برای آن مراجعه می کنند بر روی سطح داخلی واژن ایجاد می شوند و اگر درمان نشوند می توانند رشد کرده و به بافت های اطراف نیز تهاجم کنند و اثرات جبران ناپذیری ایجاد کنند.

در اغلب مواقع ممکن است سلول های سرطانی وارد خون شوند و به سایر بافت های بدن مانند غدد لنفاوی نیز سرایت کرده و در محیط اطراف منتشر شوند. سرطان واژن در بین زنان خیریه سرطان، سرطان بسیار نادری است به گونه ای که کم تر از دو درصد از همه بیماری های زنان را شامل می شود. در حقیقت انواع مختلف سرطان ها ممکن است که به لوله ی واژن منتقل شوند اما سرطانی که در لوله ی واژن شروع می شود، ممکن است که کمتر و به ندرت اتفاق بیفتد. 

تشخیص این نوع سرطان در مراحل اولیه بهترین زمان برای درمان این نوع سرطان می باشد چرا که این نوع سرطان در طول لوله ی واژن گسترش پیدا میکند و درمان را در مراحل بعدی دشوارتر می کند. از انواع سرطان های مخصوص بانوان می شود به سرطان واژن و رحم، سرطان سینه، سرطان تخمدان اشاره کرد.

علائم سرطان واژن چیست؟


از جمله شایع ترین علامت سرطان واژن، خونریزی غیرطبیعی واژینال است. این شامل خونریزی پس از یائسگی، خونریزی در طول یا بعد از رابطه جنسی و خونریزی بین قاعدگی است.  سایر علائم عبارتند از:

  • ترشحات واژن آبکی
  • ادرار دردناک و مکرر
  • درد لگن، به ویژه در هنگام رابطه جنسی
  • فیستول، در مرحله بعد سرطان

در برخی موارد سرطان واژن هیچ نشانه ای ندارد. در این موارد، ممکن است در یک آزمون معمول لگن کشف شود.بروز علائم و نشانه های این نوع سرطان در افراد مختلف می تواند فرق داشته باشد چرا که سیستم ایمنی بدن هر فرد با دیگر افراد متفاوت است. این نوع سرطان ممکن است که در مراحل اولیه هیچ نوع علائمی نداشته باشد اما با پیشرفت آن علائم مختلفی شروع به ظاهر شدن می کنند.

به طور کلی می توان بیان کرد که این نوع سرطان یک سری علائم کلی برای افراد مبتلا به آن دارد که این نشانه ها عبارتند از :


تغییر در شکل و حالت سینه‌ها 


حتی در صورتی که به‌طور مرتب ماموگرافی انجام می‌دهید، بعضی نشانه‌های سرطان سینه ممکن است تشخیص داده نشوند و یا بین زمان‌های معاینه ظاهر شوند. برآمدگی‌های سفت یا برجستگی‌های روی سینه و زیر بغل ممکن است سرطانی باشند و نباید نادیده گرفته شوند.

اگر در یک یا هر دو سینه‌ احساس جریان گرما، قرمزی، تیرگی، تورم، سوزش یا التهاب دارید، این موارد ممکن است از نشانه‌های سرطان باشند. بنابراین در صورت مشاهده ی این علائم، توصیه ی اکید این است که آزمایشات لازم را انجام داده و نتیجه را با یک متخصص زنان و زایمان در میان بگذارید.

الگوی خونریزی غیر معمول

 خونریزی واژن در بین دوره‌های قاعدگی و یا بعد از دوران یائسگی میتواند غیر عادی باشد. خونریزی در هنگام تماس جنسی، خونریزی شدید در هنگام قاعدگی یا چرخه‌هایی که بیش از حد طولانی شوند هم باعث نگرانی هستند و باید حتما به پزشک مراجعه کنید و مشکل را در میان بگذارید. این علائم ممکن است نشان‌دهنده‌ی پولیپ رحم اندومتریال (رشد پوشش داخلی دیواره‌ی رحم) یا از نشانه‌های سرطان رحم یا دهانه‌ی رحم باشند.


اگر پس بعد از یائسگی ترشحات خونی، لکه‌بینی یا دفع لخته‌ی خون داشتید حتما با پزشک مشورت کنید. خونریزی بعد از یائسگی خطر ابتلا به سرطان دیواره‌ی رحم را تا ۶۴ برابر افزایش می‌دهد و بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۳ در آمریکا منتشر شد زنانی که به این نوع خونریزی دچارند، بیشتر از سایر زنان به سرطان دیواره‌ی رحم مبتلا می‌شوند.

نفخ


نفخ در دوران قاعدگی یک پدیده‌ی عادی است. همچنین می‌توان آن را به علت‌های دیگری مانند مشکل در هضم غذا یا خوردن بیش از حد نیز نسبت داد. با وجود این، خانم هایی که دائما درمعرض نفخ هستند و این پدیده بیش از سه هفته طول کشیده است، باید فورا این مساله را با پزشک متخصص در میان گذاشته و مطرح  کنند چون این مشکل ممکن است نشانه‌‌ی سرطان تخمدان باشد 

احساس درد در ناحیه‌ی شکم و لگن


 خانم‌ها معمولا درد ناحیه‌ی شکم را با درد قاعدگی یا مشکلات گوارشی مرتبط می دانند؛ درحالی‌که درد مداوم در ناحیه‌ی شکم و لگن می‌تواند نشانه‌ی سرطان تخمدان، دیواره‌ی رحم یا واژن باشد. این نوع دردها ممکن است با چرخه‌های قاعدگی نامرتب یا خونریزی بین دوره‌های قاعدگی همراه باشد که در این‌صورت خطر سرطان بیشتر خواهد بود.با توجه به تحقیقی که در سال ۲۰۰۶ در نشریه‌ی سرطان منتشر شد مبتلایان به سرطان تخمدان، دردِ شکم و لگن را یکی از نشانه‌های معمول این بیماری نام برده اند.


 جوش و خارش در ناحیه ی واژن


جوش‌های ناحیه‌ی خارجی واژن ممکن است بر اثر عدم رعایت بهداشت یا لباس‌های تنگ به‌وجود آمده باشند، اما در بعضی موارد این برآمدگی‌ها می توانند نشانه ا‌ی از سرطان هم باشند. شناخت نشانه‌های این نوع سرطان که کمتر درباره‌‌ی آن بحث شده است اهمیت زیادی دارد. اگر متوجه برآمدگی ‌ای در ناحیه‌ی خارجی واژن شدید، به پزشک مراجعه کنید.

برآمدگی ‌های سرطانی معمولا به رنگ قهوه‌ای تیره یا سیاه هستند اما ممکن است قرمز، صورتی یا سفید هم باشند. این برآمدگی‌ها ممکن است در هر بخش از قسمت خارجی واژن ظاهر شوند اما بیشتر در اطراف کلیتوریس دیده می‌شوند. خارش دائمی واژن که با روش‌های معمول درمان نشود نیز می‌تواند نشانه‌‌ی سرطان دهانه‌ی رحم باشد.


کاهش اشتها


از دست دادن اشتها نیز یکی دیگر از نشانه‌هایی است که می‌توان به‌راحتی آن را با مشکلات بی ‌خطر اشتباه گرفت؛ با این حال اگر این وضعیت برای مدت طولانی ادامه پیدا کند یا با سایر نشانه‌ها مانند نفخ همراه شود، به معاینه‌ی فوری نیاز دارد. انواع خاصی از سرطان بر سوخت‌ و ‌ساز بدن تأثیر می‌گذارند و باعث کاهش اشتها می‌شوند که سرطان تخمدان نیز از این دسته است.

نحوه ی تشخیص سرطان واژن در بانوان


در ابتدا،  پزشک معالج، سابقه پزشکی شما را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم و عوامل احتمال خطر ، مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد. سپس در مرحله ی بعد آنها یک معاینه لگن را انجام می دهند تا علل احتمالی علائم شما را ببینند. آنها همچنین پاپ اسمیر را برای بررسی هر سلول غیرطبیعی در ناحیه واژن انجام می دهند.

اگر پاپ اسمیر هر سلول غیر طبیعی را نشان داد، پزشک شما کولپوسکوپی را انجام می دهد. این یک روش است که دکتر شما با استفاده از یک ابزار بزرگنمایی به نام کولپوسکوپ و با بررسی دیواره های واژن و رحم می تواند ببیند که این سلول های غیر طبیعی بصورت مشخص و دقیق در کدام ناحیه قرار گرفته اند.


این روش شبیه به معاینه معمولی لگن است و پزشک با استفاده از نمونه برداری از بافت داخل واژن به بررسی سرطان می پردازد.
اگر سلول ها سرطانی باشند، پزشک شما به احتمال زیاد MRI، CT اسکن، و یا اسکن PET را برای دیدن اینکه آیا سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است یا خیر، انجام می دهد.

چه عللی در بروز سرطان واژن موثر هستند؟


در کل می توان گفت  که هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چه عواملی باعث ایجاد سرطان واژن می شوند اما به طور کلی ، می توان گفت سرطان هنگامی شروع می شود که در سلول های سالم بدن فرد یک جهش ژنتیکی رخ داده و سلول های سالم و طبیعی را به سلول هایی غیر طبیعی تبدیل می کند. سلول های سالم با سرعت شروع به رشد و تکثیر می کنند و سرانجام در یک زمان مشخص می میرند. در ادامه ی این روند سلول های سرطانی ایجاد شده به سرعت رشد و تکثیر داشته اما برخلاف سلول های طبیعی نمی میرند.

به همین خاطر است که سلول های سرطانی پس از گذشت دوره ای تومور  یا توده های سرطانی را تشکیل می دهند. همینطور امکان این وجود دارد که سلول های سرطانی به بافت های اطراف حمله کرده و از تومور اولیه جدا شوند.در این مرحله سرطان در بخش های دیگری از بدن گسترش می یابد و به اصطلاح گفته می شود که سرطان در بدن فرد متاستاز شده است و به نوعی بدخیم تلقی می شود.

انواع سرطان واژن

انواع مختلفی از سرطان واژن وجود دارد :

سلول سنگفرشی این نوع سرطان در دیواره واژن آغاز می شود و به آرامی رشد می کند. طبق نظر دانشگاه تگزاس، حدود 75 درصد از سرطان های واژن را تشکیل می دهد. آدنوکارسینوم این نوع سرطان در بافت غدد واژینال آغاز می شود. این نوع در زنان بالای 50 سال شایبع است. این دومین نوع سرطان واژن است.ملانوما همانند سرطان پوست که شایع ترین نوع ملانوما است، این نوع سرطان واژن نیز در سلول هایی که رنگ پوست را ایجاد می کنند شروع می شود.


سارکوما این نوع سرطان فقط حدود 4 درصد از سرطان های واژن را تشکیل می دهد. این سرطان در دیواره واژن شروع می شود.در مراحل اولیه، میزان موفقیت درمان سرطان واژن بالا است.


عوامل خطر برای سرطان واژن


عوامل مختلفی وجود دارد که امکان دارد باعث ایجاد سرطان واژن در افراد مختلف شود اما به طور کلی می توان بیان کرد که عواملی که امکان ابتلا به این نوع سرطان را افزایش می دهند عبارتند از: 


یکی از اصلی ترین علل ابتلا به سرطان واژن  افزایش سن است. در واقع خطر ابتلا به این نوع سرطان با افزایش سن، افزایش می یابد به طوری که این نوع سرطان در افرادی که سن 60 سال به بالا را دارند بیشتر از سایر افراد مشاهده شده است.تشخیص بیماری نئوپلازی در داخل واژن، امکان ابتلا به این نوع سرطان را افزایش می دهد. وجود سلول هایی به نام اپتیک در داخل رحم سبب ایجاد بیماری نئوپلازی می شود.


 دیگر عواملی که با افزایش خطر ابتلا به این نوع سرطان ارتباط دارند :

  • وجود شرکای جنسی متعدد
  • داشتن سن کم در اولین مقاربت
  • سیگار کشیدن
  • عفونت HIV
  • همچنین می توان گفت که عوامل ارثی نیز نقش غیر قابل انکاری در ابتلای افراد به سرطان واژن را دارد.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x